Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#5707
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcumparator, on 10 noiembrie 2018 - 16:17, said:

Pana una alta s-au scumpit lemnele si se vor scumpi constant.
Posted Image Se vor scumpi doar lemnele? Oare vor agunge vre-o data gazele mai accesibile ca lemnele de foc ?
Cel putin @dana84, la cum a abordat constructia locuintei (anvelopa corespunzatoare, sistem de ventilare cu recuperare de caldura si sistem de incalzire compatibil cu orice sursa generatoare de caldura) poate discuta suficient de relaxata cu privire la scumpirea gazelor si lemnelor in urmatorii 25 ani..
Nu pot sa spun acelas lucru privind majoritatea covarsitoare a populatiei din aceasta tara.Posted Image

View Postiladi, on 10 noiembrie 2018 - 19:01, said:

Ca norocu' , numai pe lemne nu îi mai trebuia sală. Doar un portofel gros Posted Image
Posted Image ''Cine rade la urma, rade mai bine'"

#5708
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postandreilesan, on 10 noiembrie 2018 - 19:17, said:

.....poate discuta suficient de relaxata .........
Crezi ?
In primul rind trebuie sa faci o soscoteala privind investita , , mentenanta , si dupa , sa vezi cit la suta se economiseste ...daca se economiseste !

#5709
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008
@andreilesan. Ce te face să crezi că (eventuala) scumpire a gazelor nu va duce și la scumpirea lemnelor? Ai impresia că lemnele sunt o resursă energetică cu bătaie mai lungă decât gazul?

Edited by iladi, 10 November 2018 - 19:26.


#5710
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Lemnele nu numai ca se scumpesc , dar devin si mai rare . Multi din cei cu cazane pe lemn deja sint disperati si cauta solutii alternative .

#5711
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Post86-APP, on 10 noiembrie 2018 - 19:24, said:

Crezi ?
In primul rind trebuie sa faci o soscoteala privind investita , , mentenanta , si dupa , sa vezi cit la suta se economiseste ...daca se economiseste !
Nu cred, ci sunt ferm convins. Posted Image  Dar nu oblig pe nimeni sa ma creada pe cuvant.

View Postiladi, on 10 noiembrie 2018 - 19:25, said:

@andreilesan. Ce te face să crezi că (eventuala) scumpire a gazelor nu va duce și la scumpirea lemnelor? Ai impresia că lemnele sunt o resursă energetică cu bătaie mai lungă decât gazul?
@iladi, am o oarecare experienta pe care nu v-o doresc, unii isi taiau si pomii din curti ca sa supravetuiasca... Aici ma opresc..

View Post86-APP, on 10 noiembrie 2018 - 19:28, said:

Lemnele nu numai ca se scumpesc , dar devin si mai rare . Multi din cei cu cazane pe lemn deja sint disperati si cauta solutii alternative .
E o diferenta ce are @dana84 acasa si ce au cei '"multi din cei'".. In focarul @danei84 pot arde si bricheti din resturi vegetale agricole, care nu cred sa dispara odata cu padurile..
Deci, cum am spus, initiatoarea topicului poate discuta suficient de relaxata de acum incolo pe aceste teme.Posted Image

P.S. Nu fiti invidiosi. Posted Image Mai bine luati aminte.

Edited by andreilesan, 10 November 2018 - 19:43.


#5712
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008
Atâta timp cât am încălzire în pardoseală cu agent termic și o cameră dedicată pentru centrală consider că sunt suficient de flexibil pentru un eventual scenariu apocaliptic. Dacă se va pune problema lipsei oricărui sistem de distribuție de energie, probabil că încălzirea nu va fi cea mai mare problemă.

De curiozitate, unde și când a avut evenimentul catastrofal?

#5713
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Post86-APP, on 10 noiembrie 2018 - 19:28, said:

Lemnele nu numai ca se scumpesc , dar devin si mai rare . Multi din cei cu cazane pe lemn deja sint disperati si cauta solutii alternative .
Ramai uimit cat de repede se poate regenera o padure. Problema este in coruptia din mediul forestier , a padurarilor, care pentru o vila sunt in stare sa rada un munte intreg si a faptului ca trebuie sa exportam .

#5714
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,595
  • Înscris: 11.03.2006
Fara discutie ca Dana are o soba foarte performanta si izolatie excelenta cum putini au.

Eu zic ca in general a devenit scump sa incalzesti cu lemne, pentru ca pretul aproape s-a dublat in cativa ani. Sa vedem ce se va intampla in viitor, cu pretul lemnului si al gazelor. Deocamdata fac focul pentru muncitori, am doar 1 mc de lemne si de abia astept sa imi iau centrala si sa o pun in functiune, ca scade stiva. Noroc cu vremea asta calda, ca altfel era tragic.

Edited by cumparator, 10 November 2018 - 22:33.


#5715
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postandreilesan, on 10 noiembrie 2018 - 19:17, said:

Posted Image ''Cine rade la urma, rade mai bine'"

In scenariul apocaliptic (cel mai probabil este un razboi asa cum bine stim..) nu prea mai rade nimeni...toti se concentreaza pe supravietuire. Problema incalzirii locuintei va fi una importanta dar nu intra in top 3, daca vreti sa cititi experientele relatate de supravietuitorii din ex Yugoslavia (Bosnia, Serbia) si o sa intelegem ca e cam greu sa ajungi sa incalzesti casa daca una dintre primele 3 cerinte nu sunt indeplinite. Si da, din pacate daca ne uitam ce se intampla in lume in ultimii ani este evident ca probabilitatea unui razboi este in crestere, este multe fake news dar faptele "vorbesc".

O soba buna e binevenita in primul rand ca redundanta/masura compensatorie, totusi sa incalzesti zilnic cu combustibil solid este putin disconfort orice s-ar spune chiar daca poate dpdv financiar ar fi mai rentabil. Trebuie sa te ocupi sa cumperi lemne/bricheti, sa le depozitezi, sa le cari zilnic, sa cureti cenusa, sa faci curatenie mai des in zona respectiva...etc. Stiu ce presupune pentru ca am experimentat vreo 20 de ani..
Cred ca daca construiesti a.i. sa te incadrezi intr-un consum energetic cat mai mic atunci si diferenta financiara intre diferitele tipuri de combustibil se "estompeaza" si poate fi suportata mai usor, in definitiv important e sa iti permiti sa asiguri caldura necesara in casa.

Altfel da, soba e foarte faina, aprox. comparabila dpdv financiar cu un semineu mai rasarit (calculati si cu manopera instalarii acestuia in pret!) insa e nevoie de spatiu suplimentar atat pentru construire cat si pentru alimentarea ei, ori asta trebuie prevazut din proiect si in plus acest spatiu este necesar a fi inclus in costurile totale, asa este corect.

#5716
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu-ti imagina ca in caz de razboi , ce presupui acum drept confort , va mai fi valabil . datele problemei se schimba radical si nimeni nu ramine intr-o bula izolata .
Cum sint un friguros , fi convins ca in caz de ceva , daca ar fi prin prejma mea cu casa , sint primul la ea , ca vrea nu vrea , ba poate mai rau , ramin eu acolo ...si nu sint singurul care ar proceda asa .
Supravietuirea este o chestie complicata .

#5717
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Max, treaba cu bula este componenta a uneia dintre chestiile din top 3 necesare supravietuirii, daca ramai in bula izolata ai sanse bune sa dispari printre primii..
Care confort? Cei care nu sunt dispusi sa renunte rapid la treaba cu confortul sunt canditati la exit rapid.

Instinctele de supravietuire sunt implantate de milioane de ani de evolutie si nu cred ca stim de ce suntem in stare in conditii de foame, frig, stres, etc.
Dar sa ne oprim aici ca e bine si frumos, suntem pe site de constructii nu apocaliptic, GUSFRABA! :))

#5718
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcumparator, on 10 noiembrie 2018 - 22:32, said:

Eu zic ca in general a devenit scump sa incalzesti cu lemne, pentru ca pretul aproape s-a dublat in cativa ani. Sa vedem ce se va intampla in viitor, cu pretul lemnului si al gazelor.

View Postandreilesan, on 09 noiembrie 2018 - 23:09, said:

..Cu sistemul de ventilare cu recuperare de caldura in functiune : ar iesi un consum anual in jur de 15 000 kWh/an, adica cel mult 4,2 tone/an de lemne uscate (umiditate sub 17%) sau 3,3 tone/an de bricheti.  Aici nu este inclus consumul de apa calda menajera. Pentru apa calda si aport la incalzire s-a prevazut un traseu si pentru panourile solare.
Acei 15 000 kWh/an casa in cauza poate sa-i acopere si cu centrala cu condensatie pe gaz metan, cat timp pretul la acest combustibil va mai fi convenabil. Dar, cand va intra in vigoare Acordul de la Paris (dupa 2020), si pretul la gaze va ajunge sa fie descurajant, proprietarii casei nu vor fi vulnerabili, deoarece deja detin o locuinta nZEB.

@cumparator, acei 15 000 kWh/an se pot produce prin arderea a cca 1364 mc/an de gaz metan, care la momentul actual reprezinta cca 2455 lei/an.
2455 lei : 4,2 tone = 585 lei/tona de lemne plus ceva miscare, dar nu exagerat. Posted Image  Oricum miscarea este benefica mai ales celor cu munca la birou.

View Postcatalijns, on 11 noiembrie 2018 - 09:09, said:

O soba buna e binevenita in primul rand ca redundanta/masura compensatorie, totusi sa incalzesti zilnic cu combustibil solid este putin disconfort orice s-ar spune chiar daca poate dpdv financiar ar fi mai rentabil. Trebuie sa te ocupi sa cumperi lemne/bricheti, sa le depozitezi, sa le cari zilnic, sa cureti cenusa, sa faci curatenie mai des in zona respectiva...etc. Stiu ce presupune pentru ca am experimentat vreo 20 de ani..
Nu cred ca ai experimentat o asa soba precum a initiatoarei topicului. 17kg este un brat bun, care le aduci odata in casa. Intre camera tehnica unde se incarca focarul si exterior este doar o singura usa. Cenusa se scoate o data la 2-3 saptamani. Sa faci curatenie in camera tehnica este extrem de simplu, mai ales ca lemnele le aduci intr-un cos cu panza la fund, iar in fata focarului, ca si in toata camera tehnica, este gresie.. Procedura de dat focul nu dureaza mai mult de 5 minute. 4,2 tone de lemne ocupa ceva mai mult spatiu, dar 3,3 tone de bricheti - pana in 4mc (1,5x1,5x1,8).

View Postcatalijns, on 11 noiembrie 2018 - 09:09, said:

Altfel da, soba e foarte faina, aprox. comparabila dpdv financiar cu un semineu mai rasarit (calculati si cu manopera instalarii acestuia in pret!)..
Soba colegei @dana84 arata ca un semineu, asigura incalzirea intregii case la un confort peste cat poate oferi un semineu si la alte performante, asigura si apa calda menajera si plus poate trata termic specialitati culinarePosted Image..

View Postcatalijns, on 11 noiembrie 2018 - 09:09, said:

insa e nevoie de spatiu suplimentar atat pentru construire cat si pentru alimentarea ei, ori asta trebuie prevazut din proiect si in plus acest spatiu este necesar a fi inclus in costurile totale, asa este corect.
Tocmai de aceea incerc sa atrag atentia si colegilor arhitecti ca tehnologia a avansat mult si in domeniul sobaritului, domeniu pe care majoritatea covarsitoare a romanilor il considera unul al paturilor social vulnerabile.Posted Image

#5719
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,595
  • Înscris: 11.03.2006

View Post86-APP, on 11 noiembrie 2018 - 09:15, said:

Nu-ti imagina ca in caz de razboi , ce presupui acum drept confort , va mai fi valabil . datele problemei se schimba radical si nimeni nu ramine intr-o bula izolata .
Cum sint un friguros , fi convins ca in caz de ceva , daca ar fi prin prejma mea cu casa , sint primul la ea , ca vrea nu vrea , ba poate mai rau , ramin eu acolo ...si nu sint singurul care ar proceda asa

Norocul ei ca e departe de tine. La mine va fi frig, sa stii. Am numai 12 cm de polistiren pe casa.

#5720
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcumparator, on 11 noiembrie 2018 - 09:47, said:

Norocul ei ca e departe de tine. La mine va fi frig, sa stii. Am numai 12 cm de polistiren pe casa.
...In casa in care era confort termic (cca 80mp), s-au adapostit peste 40 de persoane (inclusiv proprietarii), iar la arsenalul care il detineau acele persoane - nu cred ca avea vre-o sansa @86-APP.. Posted Image

Edited by andreilesan, 11 November 2018 - 09:53.


#5721
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postandreilesan, on 11 noiembrie 2018 - 09:46, said:

Nu cred ca ai experimentat o asa soba precum a initiatoarei topicului. 17kg este un brat bun, care le aduci odata in casa. Intre camera tehnica unde se incarca focarul si exterior este doar o singura usa. Cenusa se scoate o data la 2-3 saptamani. Sa faci curatenie in camera tehnica este extrem de simplu, mai ales ca lemnele le aduci intr-un cos cu panza la fund, iar in fata focarului, ca si in toata camera tehnica, este gresie.. Procedura de dat focul nu dureaza mai mult de 5 minute. 4,2 tone de lemne ocupa ceva mai mult spatiu, dar 3,3 tone de bricheti - pana in 4mc (1,5x1,5x1,8).

Soba colegei @dana84 arata ca un semineu, asigura incalzirea intregii case la un confort peste cat poate oferi un semineu si la alte performante, asigura si apa calda menajera si plus poate trata termic specialitati culinarePosted Image..

Asta trebuie ca initiatoarea topicului s-o spuna. Sa vedem daca va coace fursecuri sau injuraturi ca trebuiesc lemne , ca mizerie, ca un dorel cand a vrut sa monteze un ceas pe seminesoba a perforat o teava ,ca se va plange cum face de obicei Posted Image

Edited by Benderbut, 11 November 2018 - 10:16.


#5722
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postandreilesan, on 11 noiembrie 2018 - 09:46, said:

... 4,2 tone de lemne ocupa ceva mai mult spatiu, dar 3,3 tone de bricheti - pana in 4mc (1,5x1,5x1,8).

Consider ca trebuie luat în calcul un spațiu cel putin dublu de depozitare a lemnelor.

#5723
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostBenderbut, on 11 noiembrie 2018 - 10:15, said:

Asta trebuie ca initiatoarea topicului s-o spuna.
Absolut deacord. Posted Image Mi-am permis sa descriu aici, deoarece mai sunt colegi care deja de cativa ani se bucura de asa ceva si pot confirma cele pomenite de mine.

View PostBenderbut, on 11 noiembrie 2018 - 10:15, said:

Sa vedem daca va coace fursecuri sau injuraturi ca trebuiesc lemne ..
Abea astept sa vad ce bunataturi vor iesi, dar nu a ramas mult pana la sarbatorile de iarna.Posted Image

View Postcristobob, on 11 noiembrie 2018 - 10:50, said:

Consider ca trebuie luat în calcul un spațiu cel putin dublu de depozitare a lemnelor.
Sa fie asta oare o problema  pentru o locuinta cu curte ? Posted Image

Attached Files



#5724
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008
Noroc că acum are alimentare cu energie electrică, altfel îi mai trebuia și o crescătorie de hamsteri. Preventiv, pentru când vine Apocalipsa, poate e o idee bună.

Edit: Doar glumesc și trollez nițel, e duminică și e frumos afară, ne mai destindem și noi

Edited by iladi, 11 November 2018 - 11:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate