Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#1603
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 brawnie, on 11 decembrie 2015 - 09:34, said:

Cel mai elocvent exemplu este aici pe forum in cazul @dana84 ...sau poate ai uitat ca proiectul ei este pe langa normative si eu am fost singurul care a semnalat acest lucru?
    Si printre altele ... [putin off topic]
Tz tz :) ... Nu-mi place atitudinea asta.
    Am zis ca nu mai scriu aici concluziile pentru ca nu voiam sa resuscitez mortii, dar nici nu imi place ca jurnalul meu sa fie dat ca exemplu negativ.
Nu de alta dar cu bune, cu rele, mie imi place ce a iesit pana acuma.
    Am dus proiectul la un alt verificator (un profesor universitar din Cluj) si el considera ca problemele semnalate nu sunt probleme reale pentru zona seismica in care e incadrat Clujul. Cunoaste normativele si parerea lui a fost ca acestea sunt mult prea restrictive pentru Cluj. Pentru Bucuresti si acea parte a tarii care e in alta zona seismica e alta discutie. A calculat incarcarile pentru fiecare stalp din acea zona de cadre, a verificat grinzile, armatura din ele ...
A fost de parere ca e mult supradimensionat planseul si ca acea centura de fier din pamant care nu e legata de fierul din elevatie e inutila. Spunea ca daca i-am fi dus proiectul mai repede am fi scutit niste bani ...
    In rest nu a avut nicio alta obiectie in legatura cu proiectul pe partea de structura.

#1604
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Ma bucur ca totul s-a terminat cu bine .
Jurnalul tau este de exceptie...imi place ce ai facut cu casa ta si cum te-ai implicat...despre proiect insa imi pare rau Dana dar tot in categoria de ASA NU eu il incadrez...
Nu am spus niciodata ca pica casa! Doamne fereste...am vazut eu altele mult mai nasoale si nu se intampla nimic cu ele...(de exemplu in Feleacu vad multe case pe zidarie portanta (plina) fara centuri si stalpisori)..
Era doar o discutie daca respecta sau nu normativele... in cazul tau orice ar spune cel mai mare prof. unv. din tara NU le respecta...
Dupa parerea domnului profesor in Bucuresti se respecta normativele si in Cluj nu, sau cum vine treaba asta?

Edited by brawnie, 11 December 2015 - 14:22.


#1605
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007
110 e proiectia. nu e sageac, sunt puse lambriuri aparente in loc de astereala pe portiunile vizibile. s-a construit in martie-aprilie a.c. nu sunt secretos Posted Image e o arhitectura simpla, executie decenta. Dana, scuze de poluare.

Attached Files


Edited by bobitzaaa, 11 December 2015 - 14:24.


#1606
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
arata bine..lambriul e lamba si uluc? sunt curios cum se comporta in timp (adica eu stiu cum se comporta dar sa va convingeti si voi)
Daca lemnul cu care s-a placat nu a fost uscat bine, se va usca sus si in timp vor aparea spatii intre lamele de lambriu...

#1607
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007
e lamba si uluc, uscat destul de bine. l-am lasat inca 6 luni montat si apoi(luna trecuta) s-au aplicat grund 2in1 si 2 straturi de lac pe baza de alchidice. momentan arata foarte bine, dar am vazut spatiile acelea la mai multi colegi, la unul treaba e atat de nasoala incat se vede folia anticondens.

Attached Files



#1608
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 bobitzaaa, on 11 decembrie 2015 - 15:05, said:

e lamba si uluc, uscat destul de bine. l-am lasat inca 6 luni montat si apoi(luna trecuta) s-au aplicat grund 2in1 si 2 straturi de lac pe baza de alchidice. momentan arata foarte bine, dar am vazut spatiile acelea la mai multi colegi, la unul treaba e atat de nasoala incat se vede folia anticondens.
Excat din acest motiv nu recomand lambriu fie el de lemn sau PVC... pentru ca apar acele spatii...acum fiecare face cum vrea sa nu spuneti ca nu ati fost avertizati.
P.S. Superba terasa acoperita.

Edited by brawnie, 11 December 2015 - 15:47.


#1609
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

 brawnie, on 11 decembrie 2015 - 15:47, said:

Excat din acest motiv nu recomand lambriu fie el de lemn sau PVC... pentru ca apar acele spatii...acum fiecare face cum vrea sa nu spuneti ca nu ati fost avertizati.
P.S. Superba terasa acoperita.


unii isi fac din lemn..tocmai pt ca le plac acele crapaturi in lemn..sau spatii pt aerisit..Posted Image

#1610
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 Benderbut, on 11 decembrie 2015 - 12:16, said:

Totutsi , de ce nu ii taie acei capriori care sunt iesiti asa de mult in consola? Voua nu vi se pare ca ofera un aspect urat la casa? E mai bine sa ii taie acum inainte sa se curbeze cu tigla uluce etc... ca apoi degeaba ii tai .
@Brownie: pai in cazul asta calculeaza in cat timp se va curba acei capriori tinand cont de acea solicitare de 61% la care sunt supusi, daca exista vreo formula in acest sens.

Ai pus in calcul si ulucele umplute iarna cu zapada si ghetata?

Daca mai contribuie si umiditatea aerului ca fiind mai mare decat media nationala pe acea zona, se va curba capriorii la fel ca schiurile de fag pe care mi le facea taicamiu cand eram mic. Era cam acelasi procedeu , le lasa in apa apoi aplica o forta asupra lor.
Nu ii taie pt ca sunt ganditi asa...pt a umbri geamurile complet pe timpul verii sa nu bata direct in casa.

Daca citesti mai in urma o sa vezi ca pe langa faptul ca asa i-a facut arhitectul calculul i-am calculat  si eu cat trebuie sa iasa in consola pt a proteja geamurile.

#1611
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
@Bobitzaaa: faina casa dar streasina este in continuare prea mare dar nu periculos de mare , sunt niste poze facute din mai multe unghiuri care iti da impresia ca o streasina este mai mica si una mai mare. Streasina mare face casa mica, si in plus ca atunci cand ploua nu e sigur daca ramai uscat cand treci pe langa casa pentru ca inaltimea e mare si ploaia rar bate drept si torential la noi in Romania.

 -Jinx-, on 11 decembrie 2015 - 15:57, said:

Nu ii taie pt ca sunt ganditi asa...pt a umbri geamurile complet pe timpul verii sa nu bata direct in casa.

Daca citesti mai in urma o sa vezi ca pe langa faptul ca asa i-a facut arhitectul calculul i-am calculat  si eu cat trebuie sa iasa in consola pt a proteja geamurile.
V-ati gandit departe, sper sa fie asa Posted Image

#1612
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Si in mare s-a terminat lucrul la sarpanta. Mai trebuie pusi niste conectori metalici.

S-au montat si o parte din acele L-uri - in final, varianta implementata e cea de compromis, putin modificata si aceasta: partea verticala a L-ului nu e din dulap de 15x5 ci din scandura (15x2.5), iar partea orizontala a L-ului care se sprijineste pe zidarie va fi prinsa cu conectori de zidarie.
Attached File  varianta2.png   59.69K   209 downloads
E o punte termica pe care in final o accept asa cum e ... o sa vin cu vata pe ambele parti ale zidului si sper sa fie ok dpdv termic. Decizia e strict dpdv structural, nici inginerul de rezistenta si nici constructorul nu au fost de acord cu varianta cu L-ul distantat de zidarie si din nou a decis cine semneaza (de fapt am numarat si voturile de pe forum Posted Image).

In rest, casuta se vede de departe ... deci daca va ganditi vreodata sa folositi Bochemit verde, sa stiti ca e VERDE .

Attached Files



#1613
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Nu te mai chinui cu conectori pentru ca structura acestei streasine infundate se va rigidiza cu scandura sau osb.ul suport pentru finisaj .


#1614
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Acel L din lemn  mi se pare foarte ingenios , bravo!

Desi eu am crezut initial ca vei lasa capriori la vedere ca pacat de ei , erau frumosi si deloc subdimensionati dar in cazul in care streasina are 140 cm  ar da un aspect neplacut.

Edited by Benderbut, 17 December 2015 - 12:29.


#1615
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Poze cu o casuta in doua culori :)
Urmeaza folia si apoi pauza pana dupa sarbatori.
Nu am mai reusit sa montam cosul de fum ... (tot sub 5 grade sunt temperaturile pe aici, iar montatorul a fost de parere sa facem invelitoarea si in acea zona si o dam jos cand o sa se faca vreme mai calda incat sa se poata monta)

Attached Files



#1616
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
"Poze cu o casuta in doua culori"
Mai aveai un pic si formai steagul Ungariei :)


#1617
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
ce taban bun , nu ai loc sa pui un deget , la solzi de aluminiu ca acoperire te-ai gandit ? iti fac chiar si un discount la monopera :)

#1618
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
casuta lu @lenny?

Attached File  dana-lenny.jpg   276.92K   201 downloads

#1619
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Serios?

#1620
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Pai asa zicea lenny, ca se striga peste gard....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate