Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

S‑au scris romane cu adevărat bune după 1989?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
obilici

obilici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 08.05.2009
În perioada comunistă, prea multe romane bune nu s‑au scris, în parte cel puțin din cauza cenzurii. Totuși, după 1989 nu au mai existat astfel de constrîngeri, dar romane de talia celor mai bune romane interbelice am senzația că nu s‑au scris.

Dacă mă înșel, vă rog afișați aici titluri de romane reușite din perioada postrevoluționară. M‑aș bucura să mă înșel. Poate este gustul meu de vină.

Ce am citit și m‑a încîntat, dar fără să pot spune categoric că sînt romane mari, ar fi:

Raport asupra singurătății ‑ Augustin Buzura
Răfuieli ‑ Constantin Stoiciu (e posibil ca această carte să mă fi încîntat în mare parte din cauza coincidenței de idei cu autorul)

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Eu spun doar doi autori: Mircea Cărtărescu și Lucian Boia.

#3
valipmatei

valipmatei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 04.09.2011
Alaturi de Mircea Cartarescu as zice:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dan_Lungu
http://en.wikipedia....wiki/T._O._Bobe

#4
obilici

obilici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 08.05.2009

 Digix, on 29 septembrie 2014 - 08:41, said:

Eu spun doar doi autori: Mircea Cărtărescu și Lucian Boia.

Lucian Boia îmi place mult, dar nu e romancier, nu scrie beletristică.

Ce am citit sau am încrecat să citesc din Cărtărescu nu m‑a impresionat, dar recunosc că am o antipatie ideologică față de el (e un corifeu al corectitudinii politice). Într‑una din cărțile lui (nu rețin titlul) povestea o scenă îngrozitoare cu uciderea în chinuri a unei vrăbii de către copii, chestie care mi‑a făcut rău într‑un mod foarte propriu — mi‑a declanșat un atac de panică sau ce naiba o fi fost, dar în mod cert a fost groaznic și n‑aș vrea să mai trec prin așa ceva.

#5
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
niste titluri, va rog, nu doar autori. "Orbitor" al lui Cartarescu este ceva deosebit, din cate spun unii.

#6
valipmatei

valipmatei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 04.09.2011
"Sunt o baba comunista" Dan Lungu
"Cum mi-am petrecut vacanta de vara" T.O. Bobe

#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Totusi autorii enumerati mai sus nu sunt chiar romancieri. In opinia mea, ultimul romancier adevarat a fost Marin Preda. Dupa el-nimic. La romane e mult de munca. In primul rand trebuie o documentare  serioasa si apoi trebuie sa stai cu fundul pe scaun si sa scrii. As vrea sa citesc un roman romanesc in stil clasic, cu introducere, cuprins, incheiere si epilog nu chestiile moderniste fara cap si coada dar nu am auzit inca sa fie asa ceva pe piata. Poate aveti sugestii dar sa nu fie de aventuri, politiste ori S.F.

#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Încearcă „Amorțire”, de Florin Lăzărescu. Nu e o epică grandioasă a la Preda, Buzura, Breban etc., dar e cum vrei tu, cu relatare cronologică, cu subiect „concret”, fără inovații postmoderniste etc.

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 abancor, on 15 ianuarie 2016 - 14:01, said:

ĂŽncearcă „Amorțire”, de Florin Lăzărescu. Nu e o epică grandioasă a la Preda, Buzura, Breban etc., dar e cum vrei tu, cu relatare cronologică, cu subiect „concret”, fără inovații postmoderniste etc.
Multumesc, voi cauta cartea.

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Am cumparat cartea si am citit-o. Subtire. De unde trag concluzia ca marii romancieri au murit si altii noi nu au aparut. Toata lumea astepta dupa 1989 marea literatura de sertar. Nu a aparut nimic. Cei care ar avea potential se multumesc cu eseuri, cu schite, mici nuvele si cam atat, adica niste lucrari pentru care nu trebuie prea multa munca.

#11
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Și mie mi s-a părut subțire. Ți-am recomandat-o ca fiind prima carte citită recent care mi-a venit în minte și care respecta criteriile tale - povestire realistă, organizată clasic, fără SF etc. Cam asta se scrie acum. E de altfel un subiect abordat și de critică - pierderea apetitului pentru mari romane, cel puțin din partea scriitorilor.
Deși cărțuloaiele lui Cărtărescu numai broșurici nu sînt. Dar nici nu e vorba de epică în sensul clasic.
Totuși, eu n-am citit foarte mult din ce s-a publicat în ultimii ani, iar din ce am citit, jumătate sînt cărți de proză scurtă, așa că ai șanse să găsești ce cauți. Numai Polirom a publicat cu ghiotura autori români, deci ai de unde să începi.
Îmi vine acum în minte un nume care a tot publicat romane, constant, disciplinat, unul la cîțiva ani (din care încă nu am citit nimic): Cătălin Dorian Florescu. Încearcă-l. Doar că omul scrie în germană, deci vei citi traduceri. Cred că îl putem considera scriitor român, chiar dacă numai cu jumătate de gură.

Edited by abancor, 24 January 2016 - 22:14.


#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Cum de numai in Romania nu se cauta romane si in strainatate apar o multime deci au si cititori? As vrea un roman serios, mare gen Sadoveanu, Rebreanu. Eh, asta e. Citim traduceri ca avem de unde alege.

#13
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

 Freddy12, on 25 ianuarie 2016 - 00:01, said:

Cum de numai in Romania nu se cauta romane si in strainatate apar o multime deci au si cititori? As vrea un roman serios, mare gen Sadoveanu, Rebreanu. Eh, asta e. Citim traduceri ca avem de unde alege.

Pai cum mai Freddy12, tu nu ai auzit de Cartarescu, Lucian Boia, Augustin Buzura?
Este "trendy" sa te lauzi ca ai citit ceva "din ei".

Eu pe astia care se lauda ca au citit ceva trendy le-asi recomanda sa citeasca "Frumosii Nebuni ai marilor orase" de Fanus Neagu.
Apoi pe Zaharia Stancu, apoi pe Sadoveanu, Marin Preda, Liviu Rebreanu.

Al naibi sa fiu ca nu inteleg de ce nici un tanar nu se lauda ca a citit Momente si Schite de Caragiale ci doar "cartarescu & co".

Edited by gabicen, 25 January 2016 - 03:46.


#14
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 Freddy12, on 12 ianuarie 2016 - 15:45, said:

Totusi autorii enumerati mai sus nu sunt chiar romancieri. In opinia mea, ultimul romancier adevarat a fost Marin Preda. Dupa el-nimic. La romane e mult de munca. In primul rand trebuie o documentare  serioasa si apoi trebuie sa stai cu fundul pe scaun si sa scrii. As vrea sa citesc un roman romanesc in stil clasic, cu introducere, cuprins, incheiere si epilog nu chestiile moderniste fara cap si coada dar nu am auzit inca sa fie asa ceva pe piata. Poate aveti sugestii dar sa nu fie de aventuri, politiste ori S.F.

Romane clasice nu se mai scriu de 100 de ani si mai bine. E bine sa incerci sa-ti lasi gusturile sa evolueze si sa se rafineze.

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 Purpura, on 25 ianuarie 2016 - 05:04, said:


Romane clasice nu se mai scriu de 100 de ani si mai bine. E bine sa incerci sa-ti lasi gusturile sa evolueze si sa se rafineze.

Ei, de unde ai mai scos-o si pe asta? Morometii a aparut in 1955 si 1967, Satra de Zaharia Stancu prin 1968, Cel mai iubit dintre pamanteni in 1980 si mai sunt exemple dar astea mi-au venit asa rapid in minte. Ce inseamna sa se rafineze?

#16
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 Freddy12, on 25 ianuarie 2016 - 23:00, said:

Ei, de unde ai mai scos-o si pe asta? Morometii a aparut in 1955 si 1967, Satra de Zaharia Stancu prin 1968, Cel mai iubit dintre pamanteni in 1980 si mai sunt exemple dar astea mi-au venit asa rapid in minte. Ce inseamna sa se rafineze?

Noi am fost mereu anacronici.

Rafinamentul e simplu, sa apreciezi tehnica in locul clasicului "mura-n gura". Lectura sa fie un efort intelectual si din partea cititorului, nu o petrecere de timp cu minimum de lucru mental.

#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Da-mi voie sa te contrazic. In Europa apar romane foarte bune. Uite unul din autorii mei preferați: Eric Emmanuel Schmitt. Scuza ca nu exista cititori de romane e un subterfugiu pentru a-si ascunde lenea sau lipsa de talent. Una e sa scrii un roman de câteva sute de pagini(trebuie inspirație, talent, documentare serioasă) si alta e sa scrii proza scurta.

#18
missflora59

missflora59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 13.10.2012
Zaharia Stancu,un titan inegalabil.Fanus Neagu,Groapa.
Dupa ei,un mare gol.
Tare as vrea sa mai recitesc Padurea Nebuna,eu nu traiesc in Rom.nu am de unde sa o procur.
Eu sunt originala chiar de acolo,din Deliorman,multe expresii uitate complet si folosite numai in zona aceea le-am regasit in acest roman.
Am chiar si stra-strabunic care a fost turc,nu se mai stie cu ce imprejurare a ramas prin Deliorman/Teleorman,porecla neamului este "turcu",si numele de familie "cazan"care e nume pur turcesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate