Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

S‑au scris romane cu adevărat bune după 1989?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
cabral223

cabral223

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 25.03.2014
ati termiat voi toti clasicii ca sa incepeti sa cititi moderni de garsoniera influientati de 25 de ani de manelele de la vecinu'? Posted Image sunteti jenanti, cu tot cu mircea cartarescu

#20
missflora59

missflora59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 13.10.2012
Dupa 1989 imi place Neagu Djuvara,dar am citit numai fragmente,neavand posibilitatea de a le obtine.
Imi plac cartile care descriu trecutul,cum traiau oamenii acum 60-100 de ani,fie ei tarani sau boieri.
De asemenea imi plac cartile despre Bucurestiul de altadata,am citit Calea Mogosoaiei si mi-a placut mult.
Cutreierand centrul Bucurestiului asta vara,am descoperit multe relicve ale trecutului,multe case boieresti sunt inca in picioare,mai ales pe langa Cismigiu/Seban Voda.

#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Da, bun roman. Avea Zaharia Stancu un fel de a nara de parca era poezie. Ai putea încerca la o librărie online. Știu ca sunt unele care expediază si in afara tării. Depinde unde sta. Daca e o țara îndepărtată e mai greu dar daca e in Europa nu ar fi o problema.

 missflora59, on 26 ianuarie 2016 - 13:13, said:

Dupa 1989 imi place Neagu Djuvara,dar am citit numai fragmente,neavand posibilitatea de a le obtine.
Imi plac cartile care descriu trecutul,cum traiau oamenii acum 60-100 de ani,fie ei tarani sau boieri.
De asemenea imi plac cartile despre Bucurestiul de altadata,am citit Calea Mogosoaiei si mi-a placut mult.
Cutreierand centrul Bucurestiului asta vara,am descoperit multe relicve ale trecutului,multe case boieresti sunt inca in picioare,mai ales pe langa Cismigiu/Seban Voda.

Sa citești "între Orient si Occident. Țările romane la începutul epocii moderne", e apăruta la editura Humanitas .


#22
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Recomand cu căldură romanele lui Filip Florian - Zilele regelui şi Degete mici în special; şi Toate bufniţele e foarte bun. Meşteşugit lucrate, oarecum în tradiţia clasică.
Băiuţeii e mai post-modernist așa, scris în colaborare cu fratele lui.

http://www.polirom.r.../florian-filip/

#23
missflora59

missflora59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 13.10.2012
Multumesc Freddy12,mi-am notat,cand o sa am ocazia voi cumpara cartea lui Djuvara.Locuiesc in Israel,greu cu trimisu' din Rom.mai usor e de aici acolo.
Editez:am cautat cartea pe google sa am macar o idee despre ce e vorba,si ce crezi?Cartea se poate download si acum am inceput sa citesc !
Multumesc mult !

Edited by missflora59, 26 January 2016 - 17:53.


#24
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
Nu știu dacă a amintit cineva despre, probabil, cel mai tradus scriitor român; Norman Manea.

„Vizuina” și „Întoarcerea huliganului” (roman memorialistic), sunt două cărți excelente, foarte apreciate în vest.

#25
nerva

nerva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.02.2007
Printre romancierii anilor 2000 trebuie mentionat si Radu Pavel Gheo. Am citit si va recomand sa cititi "Noapte buna copii" si "Disco Titanic".

In primul este vorba de un grup de prieteni al caror destin este urmat de a lungul timpului incepand cu perioada copilariei si tineretii petrecute in zona Banatului, inainte de 1989, fuga in Iugoslavia, viata in Statele Unite ale Americii si terminandu-se cu reintoarcea si regasirea lor in Romania sfarsitului anilor '90 inceputul anilor 2000.
Romanul are susupans, o sa va tina conectati la actiunea, genul de carte pe care nu o lasi jos din mana.

"Disco Titanic" incepe cu povestea unui adolescent (Vlad Jivan) din Timisoara care si-a petrecut concediul cu parintii inainte de '89 in Iugoslavia, mai precis la Split, pe coasta dalmata, in Croatia de azi. Acolo se imprieteneste cu niste tineri localnici, baieti/fete, merg la Disco Titanic unde are loc un incident cu un soldat in termen din JNA (Armata Federala Iugoslava). Soldatul moare. Vin anii 2000 adolescentul de atunci devine om la casa lui, in Timisoara, cu sotie scriitoare si copil. Moartea acelui soldat il bantuie, ii apare imaginea lui cand se intorcea intr-o seara cu masina acasa. Decide sa se intoarca in concediu la Split unde se reintalneste cu vechii prieteni,deapana amintiri despre destramarea Iugoslaviei, despre ce au mai facut in atatia ani. Se petrece iar un incident cu "fantoma" acelui soldat dar victime sunt copiii adolescentilor de atunci.

#26
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Cred că cel mai bun roman românesc este:

Cronică de familie (3 vol.)
de
Petru Dumitriu

Sunt foarte mirat că nu l-ați citit.
Vă propun să-l citiți.

Edited by BbVv, 22 October 2022 - 17:20.


#27
moroipaul

moroipaul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.08.2022
Mircea Cartarescu este preferatul meu din litaratura contemporana. Citesc cu placere tot ce scrie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate