Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Ganduri despre progres, performanta, vise si realizare

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,938
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Pai consultantul prin definitie are un job aici sase luni, dincolo urmatoarele sase...ce faci, ca nu poti sa te plimbi cu sotia si copiii dupa tine peste tot.
in experienta mea cele mai putine pozitii de consultant is de asa natura. am in birou o haita de externi care-s mai vechi in firma ca mine si io am acusi 7 ani. avem pe unu, care-i consultant p-aci din '96. idem si la fel in practic toate firmele suficient de mari in care am nimierit ca extern. rar am prins proiect de sub 1 an.

#38
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postnestor, on 16 octombrie 2014 - 18:24, said:

Pai consultantul prin definitie are un job aici sase luni, dincolo urmatoarele sase...ce faci, ca nu poti sa te plimbi cu sotia si copiii dupa tine peste tot.
Adevarul e discutam exact asta cu sotia, ne gandeam ca peste vreo 15 ani cand o sa fie copiii mari, adica la facultate, am putea sa facem ceva de genul asta, sa ne mutam prin fiecare colt de lume o data la jumatate de an cu cate un contract, in functie de care gaseste ceva mai interesant.  
Exact, ca sa fii director executiv nu trebuie sa ai studii tehnice, dar eu as putea extrapola chestia asta pana la a spune ca daca intentionezi vreodata sa ajungi acolo, faptul ca ai studii tehnice s-ar putea sa reprezinte un handicap. Statistic vorbind, desigur. Posted Image

zbori !
de destule ori (mai ales daca prinzi contracte pe proiecte ale big 5) ti se platesc si cheltuielile.
dar intr-un oras mare se gasesc destule contracte pt toti cei ce pot oferi ceva ce piata cere.
si stii cum e: in aceeasi locaitate si pe acelasi proiect un permanent deduce transportul si mancarea dar un permanent nu.
bineinteles ca un permanent la o firma mare si serioasa (dar nu gen ms, yahoo, google, etc dar da exxon) poate sa aiba pensie de firma. am zis poate.

inca ceva: foarte multe firme mari zilele astea au foarte putini permanenti. am fost pe multe proiecte la firme globale ce aveau contractanti pe diverse proiecte dar in aceeasi firma de 5-6 ani. asta a fost acum 6 ani. zilele trecute ma emailam cu unul din ei si tot la firma aceea este, deci cam de 12 ani pe contract la aceeasi firma. per total la prima vedere pare mai scum sa ai contractanti dar la o analiza mai atenta si luand mult mai multi factori in considerare se pare ca contractantii sunt mai avantajosi st companiile mari.

Edited by avenirv, 16 October 2014 - 20:46.


#39
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,584
  • Înscris: 29.11.2008

View Postnestor, on 16 octombrie 2014 - 14:01, said:



Si ca sa inchei subiectul, IT-ul este job cat se poate de normal si banal in afara, numai la noi are o importanta exacerbata si paradoxal, asta din partea celor care sunt in afara lui. Daca m-as fi nascut in afara cu siguranta nu as fi ales o cariera in IT si chiar si aici, am stiut de la inceput ca este doar o etapa si deja am inceput sa lucrez la tranzitia catre ceva mai general.
Dintre toti managerii de nivel executiv pe care i-am avut si cunoscut de-a lungul timpului foarte putini aveau efectiv studii in IT, majoritatea facusera un salt de pe alte pozitii de management din finante, marketing, operatiuni sau chiar juridic. Asta spune multe zic eu despre limitarile IT-ului ca meserie.

Asta doream si eu sa se inteleaga, cu specificatia ca o importanta exacerbata si paradoxala de multe ori ii dau cei din interior.
Pe mine cel putin ma lasa rece, atat ca meserie cat si partea financiara.
Si sunt convins ca exista multe persoane care gandesc la fel ca mine.

Iar banii ii castig la fel de usor ca un IT-ist, de multe ori chiar mai usor. Si fac mereu ce-mi place, cum imi place, si cel mai important, cand imi place si doar daca-mi place.

Bafta tuturor!

#40
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postteknotronik, on 16 octombrie 2014 - 22:06, said:

Iar banii ii castig la fel de usor ca un IT-ist, de multe ori chiar mai usor. Si fac mereu ce-mi place, cum imi place, si cel mai important, cand imi place si doar daca-mi place.


Serios ? Poti face 350 (entry) - 700 (middle) - 1000 (senior) euro la zi (ca vorbim de contractor nu permanent sa fie comparatia clara) pur profit, muncind doar tu singur in constructii ? Nu vreau sa incep discutii ciudate si lipsite de respect fata de meserie, dar nici sa zici ca ii faci la fel de usor ca un inginer care trebuie sa se certifice aproape anual si investe sute de ore pe an numai sa fie la curent cu noile tehnologii/trenduri.

Edited by Catean, 16 October 2014 - 22:47.


#41
nestor

nestor

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 652
  • Înscris: 20.03.2009

View PostCatean, on 16 octombrie 2014 - 22:44, said:

Serios ? Poti face 350 (entry) - 700 (middle) - 1000 (senior) euro la zi (ca vorbim de contractor nu permanent sa fie comparatia clara) pur profit, muncind doar tu singur in constructii ? Nu vreau sa incep discutii ciudate si lipsite de respect fata de meserie, dar nici sa zici ca ii faci la fel de usor ca un inginer care trebuie sa se certifice aproape anual si investe sute de ore pe an numai sa fie la curent cu noile tehnologii/trenduri.

IT-stii care fac 1000 de euro pe zi ar fi cazul sa investeasca ceva bani in educatie, pentru ca tehnologia evolueaza si se schimba cu o viteza deja incredibila. Stii si tu cam pe la ce bani se invart certificarile de top, cursuri peste cursuri la mii de euro bucata, plus costul de oportunitate, ca iti ia niste sute de ore bune sa te pregatesti pentru o certificare care sa conteze, ori in timpul asta ai putea factura....
Consultantii de top de care stiu eu, din aia pe care firma ii suie intr-un charter si ii trimite in celalalt colt al planetei sa rezolve o problema, petrec niste luni pe an in traininguri si laboratoare.
Ca fapt divers, cel mai scump consultant de care stiu eu a cerut 5000 de dolari pe ora si a estimat de la inceput cam cat ii va lua sa rezolve problema. Asta se intampla acum vreo 10 ani. Un american.

Edited by nestor, 16 October 2014 - 23:04.


#42
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,505
  • Înscris: 02.10.2009
Ati luat-o razna de tot. Megalomanie sau frustrare?

Am cunoscut IT isti total rupti de lume, incapabili sa-si lege sireturile sau sa discute altceva decat algoritmi. Am intalnit IT isti total dezinteresati daca programul la care lucreaza chiar foloseste la ceva sau daca reflecta realitatea, singurul lucru era "sa mearga " si sa nu observe sefu ca nu merge cum trebuie. Datorie si responsabilitate fata de companie, zero fata de societate.
Fara sa contest aportul IT istilor la dezvoltarea societatii, trebuie intotdeauna sa li se aduca aminte ca societatea a existat mii de ani inaintea existentei ocupatiei lor,  si ca ei n-ar exista fara contributia adusa de ingineri, constructori, bucatari si gunoieri.

#43
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Am mai zis-o, repet: ala de-a inventat internetul si cu ala cu telefonul mobil sunt dusmanii mei pe viata. Stiu ca radeti de mine, dar eu sunt convins de asta.
On topic: par spectaculoase sumele, dar, credeti-ma pe cuvant, sunt branse unde raportul pret/unit de timp e net peste IT.

#44
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postnestor, on 16 octombrie 2014 - 23:03, said:

IT-stii care fac 1000 de euro pe zi ar fi cazul sa investeasca ceva bani in educatie, pentru ca tehnologia evolueaza si se schimba cu o viteza deja incredibila. Stii si tu cam pe la ce bani se invart certificarile de top, cursuri peste cursuri la mii de euro bucata, plus costul de oportunitate, ca iti ia niste sute de ore bune sa te pregatesti pentru o certificare care sa conteze, ori in timpul asta ai putea factura....
Consultantii de top de care stiu eu, din aia pe care firma ii suie intr-un charter si ii trimite in celalalt colt al planetei sa rezolve o problema, petrec niste luni pe an in traininguri si laboratoare.
Ca fapt divers, cel mai scump consultant de care stiu eu a cerut 5000 de dolari pe ora si a estimat de la inceput cam cat ii va lua sa rezolve problema. Asta se intampla acum vreo 10 ani. Un american.

nestor, eu NU am nici o certificare.
dar lucrez pe BI, DW, Integrare, ERP pe 3 continente. asta de 23 ani.
repet, nu am nici o certificare dar am invatat singur si am dovedit ca stiu sa rezolv ce are nevoie clientul. indienii care au invadat piata nord americana si europeana au toate certificarile dorite (pe site-urile lor gasesti tot ce vrei ca cheatsheet, etc, plus nu costa enorm de scump, tinand cont de potential, sa mituiesti in india si sa vii cu certificari de la institutii serioase, nu indiene). poate singura certificare ce mai inseamna cu adevarat ceva (dar este intr-un domeniu foarte departe de ce fac eu) este cisco.
daca ai citi cumva ce am scris, am spus ca trebuie sa inveti continuu. de ce trebuie repetata asta ca o negativa ?!
cand spun ca trebuie sa inveti nu inseamna ca iesi din "productie". punct.
consultantii de care vorbesti tu sunt permanenti la o firma. noi vorbim aici de hired-guns, independenti. fii convins ca daca firma ia pt ei 2000/zi ei nu vad nici jumatate din suma aceasta.

repet, in 23 de ani NU am avut contract echivalentul unui an (insumand toate perioadele cand nu am avut contract).

View PostRosebud09, on 17 octombrie 2014 - 03:50, said:

Ati luat-o razna de tot. Megalomanie sau frustrare?

Am cunoscut IT isti total rupti de lume, incapabili sa-si lege sireturile sau sa discute altceva decat algoritmi. Am intalnit IT isti total dezinteresati daca programul la care lucreaza chiar foloseste la ceva sau daca reflecta realitatea, singurul lucru era "sa mearga " si sa nu observe sefu ca nu merge cum trebuie. Datorie si responsabilitate fata de companie, zero fata de societate.
Fara sa contest aportul IT istilor la dezvoltarea societatii, trebuie intotdeauna sa li se aduca aminte ca societatea a existat mii de ani inaintea existentei ocupatiei lor,  si ca ei n-ar exista fara contributia adusa de ingineri, constructori, bucatari si gunoieri.

asta este valabil pt orice meserie.
societatea a existat mii de ani pana acum dar de acum incolo nu va putea exista fara IT (IT este in toate produsele unde ceva se misca inclusiv in multe care nu se misca: aragaz, frigider, etc). asta nu inseamna ca IT-istii sunt deosebiti. IT-ist este o meserie ca oricare alta care acum se intampla sa nu fie inca total (atentie, am zis total) comoditizata (ziceti voi pe romaneste cum trebuie). dar va spun ca nu mai este ce a fost acum 30 ani.
pe de alta parte, facand o retrospectiva a ceea ce am facut eu in viata pana acum, dpv profesional, reiese ca am avut o contribuie importanta la marirea numarului celor facuti obsolete datorita softului la care am contribuit.
nu este frumos dar asta este viata.

apropos: cam 30% din timpul la serviciu mi-l petrec pe internet (si nu pentru scopuri de productie sau in interesul clientului). si ne plimbam mult, in afara de calatoriile pt slujba.

Edited by avenirv, 17 October 2014 - 08:20.


#45
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009

View Postavenirv, on 17 octombrie 2014 - 07:59, said:

daca ai citi cumva ce am scris, am spus ca trebuie sa inveti continuu. de ce trebuie repetata asta ca o negativa ?!
cand spun ca trebuie sa inveti nu inseamna ca iesi din "productie". punct.
Cand ai dreptate ai ... aici nu pot decat sa fiu de acord cu tine si sa sustin cele citate.

#46
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postdenky, on 17 octombrie 2014 - 07:19, said:

Am mai zis-o, repet: ala de-a inventat internetul si cu ala cu telefonul mobil sunt dusmanii mei pe viata. Stiu ca radeti de mine, dar eu sunt convins de asta.
On topic: par spectaculoase sumele, dar, credeti-ma pe cuvant, sunt branse unde raportul pret/unit de timp e net peste IT.

de acord.
dar asta stim sa facem si ne e lene sa ne mutam intr-o bransa noua.
serios.
noi mai avem si fetish-ul meseriei, mori cu ea in brate.
dar in alte parti ale lumii...actualul team leader a fost 3 ani standup comic. la baza este arheolog. dar este in BI si DW pe linie de administratie de vreo 10 ani. nu este neaparat foarte tehnic, dar suficient sa nu inghita orice kk ce ii este servit.

#47
nestor

nestor

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 652
  • Înscris: 20.03.2009

View Postdenky, on 17 octombrie 2014 - 07:19, said:

Am mai zis-o, repet: ala de-a inventat internetul si cu ala cu telefonul mobil sunt dusmanii mei pe viata. Stiu ca radeti de mine, dar eu sunt convins de asta.
On topic: par spectaculoase sumele, dar, credeti-ma pe cuvant, sunt branse unde raportul pret/unit de timp e net peste IT.

Pai asta spun si eu, ca in medie mi se pare ca IT-stii chiar nu ies in evidenta cu ceva, in absolut orice domeniu te-ai afla sunt oameni care castiga de la mizerabil la exceptional. Ala de cerea 5000 de dolari pe luna chiar era in pozitia unica de a isi permite sa faca asta. Am dat exemplul asta ca sa vedeti ca fiecare meserie are vedetele ei, daca putem spune asa, dar totul trebuie privit in context.
Consultantii aia care cer 1000 de euro pe zi sa stiti ca nu sunt cu nimic mai grozavi decat un angajat full time cu pregatirea aferenta, ba as putea sa ma gandesc mai degraba la gramada de contraexemple din experienta personala. Exista IT-sti exceptionali care lucreaza din obisnuinta, sau pur si simplu din conformism pe poate 1000 de euro pe luna in cate un birou obscur pe la tot felul de institutii anchilizate de timp. Am avut o vreme norocul sa lucrez cu o echipa de oameni in care media de varsta era de 50 de ani, toti absolventi de matematica, cibernetica sau automatica si majoritatea sefi de promotie la viata lor si mai toti convertiti de la mediul academic la cel privat imediat dupa revolutie. Unul din ei cred sincer ca era border line genious, un om ciudat, retras, care scria cel mai eficient si condensat cod pe care l-am vazut vreodata. Un mosulica pe care daca il vezi pe strada cu plasa in mana nu dai doi bani. Oamenii astia, intr-o tara normala, ar fi condus laboratoare sau departamente de cercetare pe la universtiati de top. In Romania erau niste banali programatori, acum multi cred ca s-au pensionat sau au fost pensionati.

Spre deosebire de avenir eu chiar cred ca IT-ul s-a comodizat foarte mult astazi. Calitatea umana, pregatirea si pana la urma inteligenta bruta a celor care intra in campul asta de munca se depreciaza vizibil de la an la an. Comparatia cu ce era acum 10 ani, sau acum 20 de ani este pur si simplu absurda, iar ce facem noi astazi, ne uitam exact la aia care au intrat in domeniul asta acum 10 sau 20 de ani si ii consideram referinta. Uitati-va la cei care intra astazi in IT ca la niste viitori lucratori, mineri, tehnicieni,  peste 10 ani, astia ar trebui sa fie referinta pentru viitor, si nu mai e deloc un viitor asa de spectaculos.

#48
nestor

nestor

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 652
  • Înscris: 20.03.2009

View Postavenirv, on 17 octombrie 2014 - 07:59, said:

nestor, eu NU am nici o certificare.
dar lucrez pe BI, DW, Integrare, ERP pe 3 continente. asta de 23 ani.
repet, nu am nici o certificare dar am invatat singur si am dovedit ca stiu sa rezolv ce are nevoie clientul. indienii care au invadat piata nord americana si europeana au toate certificarile dorite (pe site-urile lor gasesti tot ce vrei ca cheatsheet, etc, plus nu costa enorm de scump, tinand cont de potential, sa mituiesti in india si sa vii cu certificari de la institutii serioase, nu indiene). poate singura certificare ce mai inseamna cu adevarat ceva (dar este intr-un domeniu foarte departe de ce fac eu) este cisco.

Mai sunt certificari respectate si in alte domenii, in speta cele care sunt conditionate de participarea la cursuri acredidate - care costa mii de euro bucata - sau care necesita board review. Oricum, prin certificare eu nu ma refer la hartia propriuzisa ci la efortul pe care il depui si lucrurile pe care le inveti.
Am lucrat si eu destul de mult cu consultanti angajati pe baza vasta experienta in domeniu si nu de compententa strict pe ce aveam noi nevoie asa ca stiu ce inseamna pentru multi perfectionarea la locul de munca: clientul are impresia ca angajeaza un expert care a mai facut aia de o mie de ori si ii iese perfect de fiecare data, consultantul e fericit ca da si el cu ochii de versiunea noua de produs, ca invata si experimenteaza si el putin pe banii clientului in loc sa dea cateva mii de euro pe un curs, iar la sfarsit isi trece satisfacut si o implementare de version 12 in CV.
Dar intradevar, consultantii - consultanti in sensul de lucrat 3 luni aici, sase luni acolo, pe diverse proiecte, nu din aia care consulta la acelasi birou de 10 ani - sunt mult mai expusi la medii diverse, la tehnologii diverse, componenta de invare este intradevar prezenta tot timpul, asta daca te intereseaza sa progresezi nu doar sa facturezi luna de luna. Cei care lucram prin job-uri stabile trebuie sa compensam prin efort personal rutina de la munca, sau sa schimbam job-urile mai des. Cineva spunea sa schimbi dupa maxim trei ani, altfel o sa mori incet acolo unde esti.

Edited by nestor, 17 October 2014 - 09:25.


#49
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postnestor, on 17 octombrie 2014 - 09:07, said:


Pai asta spun si eu, ca in medie mi se pare ca IT-stii chiar nu ies in evidenta cu ceva, in absolut orice domeniu te-ai afla sunt oameni care castiga de la mizerabil la exceptional. Ala de cerea 5000 de dolari pe luna chiar era in pozitia unica de a isi permite sa faca asta. Am dat exemplul asta ca sa vedeti ca fiecare meserie are vedetele ei, daca putem spune asa, dar totul trebuie privit in context.
Consultantii aia care cer 1000 de euro pe zi sa stiti ca nu sunt cu nimic mai grozavi decat un angajat full time cu pregatirea aferenta, ba as putea sa ma gandesc mai degraba la gramada de contraexemple din experienta personala. Exista IT-sti exceptionali care lucreaza din obisnuinta, sau pur si simplu din conformism pe poate 1000 de euro pe luna in cate un birou obscur pe la tot felul de institutii anchilizate de timp. Am avut o vreme norocul sa lucrez cu o echipa de oameni in care media de varsta era de 50 de ani, toti absolventi de matematica, cibernetica sau automatica si majoritatea sefi de promotie la viata lor si mai toti convertiti de la mediul academic la cel privat imediat dupa revolutie. Unul din ei cred sincer ca era border line genious, un om ciudat, retras, care scria cel mai eficient si condensat cod pe care l-am vazut vreodata. Un mosulica pe care daca il vezi pe strada cu plasa in mana nu dai doi bani. Oamenii astia, intr-o tara normala, ar fi condus laboratoare sau departamente de cercetare pe la universtiati de top. In Romania erau niste banali programatori, acum multi cred ca s-au pensionat sau au fost pensionati.

Spre deosebire de avenir eu chiar cred ca IT-ul s-a comodizat foarte mult astazi. Calitatea umana, pregatirea si pana la urma inteligenta bruta a celor care intra in campul asta de munca se depreciaza vizibil de la an la an. Comparatia cu ce era acum 10 ani, sau acum 20 de ani este pur si simplu absurda, iar ce facem noi astazi, ne uitam exact la aia care au intrat in domeniul asta acum 10 sau 20 de ani si ii consideram referinta. Uitati-va la cei care intra astazi in IT ca la niste viitori lucratori, mineri, tehnicieni,  peste 10 ani, astia ar trebui sa fie referinta pentru viitor, si nu mai e deloc un viitor asa de spectaculos.

nestor, eu tocmai asta am vrut sa clarific: a castiga 500-600/zi in IT nu inseamna ca esti vedeta.
inseamna ca esti mediu; de fapt am mai scris asta ceva mai sus.

daca doresti repet din nou:
nestor, eu tocmai asta am vrut sa clarific: a castiga 500-600/zi in IT nu inseamna ca esti vedeta.
inseamna ca esti mediu; de fapt am mai scris asta ceva mai sus.

acum este clar ?

#50
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 22.05.2011
500/600  Euro(hai USD) pe  zi?      E CLAR !!

Stiu ca topicul  e la "Emigrare",  dar nu ma pot abtine sa nu dau un exemplu:
Este in Romania un operator mare RCS-RDS, chiar cu pretentii regionale. Si cred ca s-ar putea estima ca un procent sanatos din personal lucreaza in IT.
@avenirv,  ai idee cat castiga oamenii aia acolo?

#51
nestor

nestor

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 652
  • Înscris: 20.03.2009

View Postavenirv, on 17 octombrie 2014 - 09:45, said:

nestor, eu tocmai asta am vrut sa clarific: a castiga 500-600/zi in IT nu inseamna ca esti vedeta.
inseamna ca esti mediu; de fapt am mai scris asta ceva mai sus.

Credeam ca e evident ca nu e cazul sa ne convingem intre noi, ci pe altii care sunt ceva mai in afara domeniului.

#52
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postjakota, on 17 octombrie 2014 - 10:29, said:

500/600  Euro(hai USD) pe  zi?   E CLAR !!

Stiu ca topicul  e la "Emigrare",  dar nu ma pot abtine sa nu dau un exemplu:
Este in Romania un operator mare RCS-RDS, chiar cu pretentii regionale. Si cred ca s-ar putea estima ca un procent sanatos din personal lucreaza in IT.
@avenirv,  ai idee cat castiga oamenii aia acolo?

nu am nici o idee, imi pare rau.
stiu cam ce castiga niste prieteni apropiati dar ei sunt la nivele mari si nu la rds (development, implementari, etc).
mi se pare ca in IT in romania 2000 este un salariu bun.
stiu sigur ca HP oferea 200 /zi pt un contractant in data integration. prietenii mei mi-au spus ca o consultanta in romania atata cere pt un entry level (deci asta este ce ia firma, nu salariatul).

poate ajuta, nu stiu cat de reale sunt:

http://razvanpascu.ro/salarii/

Edited by avenirv, 17 October 2014 - 12:09.


#53
nestor

nestor

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 652
  • Înscris: 20.03.2009
O mie cinci sute e un salariu bunicel, doua mii de euro este un salariu bun in Bucuresti, ce sare de doua mii este un salariu foarte bun, ce sare de trei mii este deja exceptional, chiar daca includem si pozitii manageriale.

#54
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 22.05.2011
Mai mult ca sigur inteleg eu altceva din expresia  " se castiga mediu in IT".  Nu vreau sa supar pe nimeni, scuze, ultima interventie :  
Oare la institutii  ale statului, bugetare, o fi personal IT ?  Oare ei au habar cam ce fraieri sunt Posted Image  ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate