Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

La care din denominatiunile din Romania sa ma botez?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
349 replies to this topic

#55
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 17:53, said:

Inteleg , dar daca cunosti aceste culte imi poti spune care crezi ca e mai apropiata de invataturile lui Hristos? Multumesc ca ai raspuns conform nelamuririi mele. Undeva unde e o invatatura buna din Biblie si unde nu ma impiedic de traditii si obiceiuri.

Se pare ca nu ai inteles nimic din postarea mea de mai la deal.
Ok,reformulez;
1 De ce te intereseaza "cel mai apropiat cult",cand Insusi Invatatorul afirma clar si explicit,Eu sunt Calea,Adevarul si Viata?
2 De ce ai alege o ruta saturata de interdictii idioate si/sau interpretari eronate desi Scriptura atentioneaza dezvaluindu-ne "o Judecata Personala"?

Edited by tanoit, 21 September 2014 - 18:14.


#56
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 17:46, said:

Daca privesti si poftesti o femeie ai comis deja adulter cu ea in inima ta. Da , e la fel de grav. Iisus a spuns " Cine ma va iubi va pazi legile mele" si daca implinesti primele 2 porunci le implinesti pe toate. Daca-ti iubesti aproapele nu-i vei spune nici-un cunvant jignitor. Si Isus spune in Matei 5  " Dar Eu vă spun că oricine se mânie pe fratele său va cădea sub pedeapsa judecăţii; şi oricine va zice fratelui său: „Prostule!” va cădea sub pedeapsa Soborului; iar oricine-i va zice: „Nebunule!” va cădea sub pedeapsa focului gheenei.  DECI DA e la fel de grav ! Uita-te la consecinte la sfarsitul versetului.


Daca privesti o femeie ca sa o poftesti, ai comis adulter, insa in inima ta. Nu adulter propriu zis.
Iar daca ai zis fratelui tau "nebunule", pe nedrept (fiindca si Pavel a folosit acest termen, dar pe buna dreptate), vei primi pedeapsa, care e mai mica decat in cazul crimei, evident.
Este scris in Biblie ca pacatele cele mai mari sunt cele comise contra propriului trup, mai mari ca cele "afara din trup".

Fugiti de curvie! Orice alt pacat, pe care-l face omul, este un pacat savarsit afara din trup; dar cine curveste pacatuieste impotriva trupului sau. 1 Cor 6:18

Edited by dark, 21 September 2014 - 18:35.


#57
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 13:58, said:

Ba da , am fost botezat ortodox. Dar acela nu e un botez conform Bibliei .
Cum să nu fie un botez? Cum crezi tu că este un botez? Și ce reprezintă botezul pentru tine?

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 15:21, said:

Ei tin a patra porunca , adica tin Sabatul , ceea ce e bine.
De fapt, o țin prost. Deci nu e bine.

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 15:34, said:

Nu exista pacat mare sau pacat mic , Daca furi un pix sau ucizi un om e tot pacat in fata lui Dumnezeu. Orice pacat poate fi iertat prin marturisire , cainta si abatere totala de la pacat inafara de un pacat care chiar nu poate fii iertat si anume " Hula impotriva Duhului Sfant"  Moise a ucis si el este acum in cer! Talharul de pe cruce a fost talhar si totusi e mantuit. Pacatele nu sunt pe categorii , Pacatul e pacat!
De fapt, e o categorie de păcate care intră sub incidența hulei împotriva Sfântului Duh. Nu doar un singur păcat.

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 16:07, said:

Nu e destul de logic?  Trebuie sa crezi si sa te botezi , si crezi desigur dupa ce auzi despre Isus si auzi din Biblie caci toata Biblia marturiseste despre el. Copilul mic la 6 saptamani poate sa marturiseasca ca crede? Iisus s-a botezat cand era matur.   In Biblie nu exista nici un exemplu al unui bebelus botezat pe cand sunt exemple multe de oameni maturi botezati. Acum iti dai seama sau esti inca indoctrinat.  Daca tu imi dai un singur exemplu de bebelus botezat din Biblie eu ma intorc la ortodoxie si pup toate oasele din toate cimitirele si manastirile pagane.
Pentru copiii mici, mărturisesc nașii credința lor. Este că nu știai asta? :D

#58
covimarius

covimarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.07.2009

 altul2, on 21 septembrie 2014 - 17:59, said:

Cum sa ai prieteni ortodox? Nu e cu toate acasa?


Zic ca un copil e mult prea aproape de Dumnezeu ca sa urzeasca asemenea planuri.

In schimb cred ca tu vrei sa te "botezi" acuma crezand ca astfel te mandresti in fata lumii ca ai ceva credinta.
Din cauza asta nu vrei sa te "botezi" in cada personala.



Trebuie sa-ti ceri iertare:
Sa zici Ma rog cu durere sa fiu iertat ca am spus invers decat Biblia
Si m-am increzut in logica omului desi Biblia imi interzice:
Ieremia 17.5. Aşa zice Domnul: "Blestemat fie omul care se încrede în om şi îşi face sprijin din trup omenesc şi a cărui inimă se depărtează de Domnul.


Tot vorbesti! In loc sa-ti ceri iertare

Faptele Apostolilor 2
38 Iar Petru le-a zis: „Pocăiţi-vă, şi fiecare din voi să se boteze în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre; şi veţi primi darul Sfântului Duh.
39 Că pentru voi este dată făgăduinţa şi pentru copiii voştri şi pentru cei de departe, pentru oricâţi îi va chema Domnul, Dumnezeul nostru“.

Prin versetul asta ce anume vrei sa-mi demonstrezi?

Prietene tu chiar crezi ca eu incerc sa demonstrez ca am credinta. Sa-ti spun ceva : Sunt foarte foarte foarte putin credincios , ma rog lui Dumnezeu in fiecare moment sa-mi intareasca credinta caci sunt genul de om ce nu cred pana nu vad cu ochii mei. Sunt de 100 de ori mai necredincios ca Toma.  Nu imi cer iertare caci nu am spus invers Bibliei. Eu am luat contact cu  Biblia de la 7 ani si m-am si rugat lui Dumnezeu sa ma ajute sa o inteleg.

=

#59
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 19:16, said:


Prin versetul asta ce anume vrei sa-mi demonstrezi?
Nu vreau sa demonstrez nimic.
Biblia scrie clar:
Botezul este fagaduit celor prezenti si copiilor lor si celor raspanditi in toate colturile lumii.
Adica absolut tuturor.

Trebuie sa-ti ceri iertare pentru ca te-ai increzut in judecata unor martori, desi au mintit cu apocalipsa de 3 ori la rand.
In loc sa citesti ce scrie negru pe alb in Biblie.

#60
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

 altul2, on 21 septembrie 2014 - 19:26, said:

Biblia scrie clar:
Botezul este fagaduit celor prezenti si copiilor lor si celor raspanditi in toate colturile lumii.
Adica absolut tuturor.
Nu botezul, ci primirea Duhului Sfânt. Citește mai cu atenție!

 mario_bril, on 21 septembrie 2014 - 19:15, said:

De fapt, o țin prost. Deci nu e bine.
Pentru tine, ”mai bine” e să nu ții deloc? Ciudat raționament!

#61
covimarius

covimarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.07.2009
Daca citesti Evrei cap 7 vei vedea ca preotul ortodox sau catolic nu are nici un rost in biserica , exsita un preot vesnic si anume Iisus.
Daca citesti Isaia cap 44 ai sa vezi ca nu e bine sa te inchini la icoane si sa-ti faci chip cioplit.
Daca citesti Eclesiastul cap 9:10 vei vedea ca cei morti se odihnesc si nu fac nimic , nici lucrare n-au nici intelepciune nici vreun plan si aici cade si inchinarea la moaste.
Daca citesti Exodul cap 20 4:5 vei vedea sa nu-ti faci chip cioplit.

Exod 20:4   "  Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul."
Exod 20:5   " Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii, până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc,"

Acum daca esti ortodox si mergi la biserica banuiesc ca pupi crucea , icoana maicii si oase din cand in cand? Iti respecti traditia.

DECI PRIN URMARE : CINE FACE INVERSUL BIBLIEI????

 altul2, on 21 septembrie 2014 - 19:26, said:

Nu vreau sa demonstrez nimic.
Biblia scrie clar:
Botezul este fagaduit celor prezenti si copiilor lor si celor raspanditi in toate colturile lumii.
Adica absolut tuturor.

Trebuie sa-ti ceri iertare pentru ca te-ai increzut in judecata unor martori, desi au mintit cu apocalipsa de 3 ori la rand.
In loc sa citesti ce scrie negru pe alb in Biblie.

Hei nu Martorii m-au invatat asta , este scris negru pe alb , cine va crede si se va boteza . Si cand vorbeste de copii se refera la copii celor ce s-au botezat adica din neam in neam din generatie in generatie nu la nou-nascuti. Iarta-ma dar daca nu intelegi ceea ce e concret n-are rost sa o mai lungim . O ti pe traditie .

 mario_bril, on 21 septembrie 2014 - 19:15, said:

Cum să nu fie un botez? Cum crezi tu că este un botez? Și ce reprezintă botezul pentru tine?


De fapt, o țin prost. Deci nu e bine.


De fapt, e o categorie de păcate care intră sub incidența hulei împotriva Sfântului Duh. Nu doar un singur păcat.


Pentru copiii mici, mărturisesc nașii credința lor. Este că nu știai asta? Posted Image

Pai nasul meu e un ateu convins si e si betiv.  Misto nu? Cum poate sa creada altcineva in locul tau? Asta inseamna ca nasul meu va da socoteala de pacatele mele????  Posted Image))

 tanoit, on 21 septembrie 2014 - 18:08, said:

Se pare ca nu ai inteles nimic din postarea mea de mai la deal.
Ok,reformulez;
1 De ce te intereseaza "cel mai apropiat cult",cand Insusi Invatatorul afirma clar si explicit,Eu sunt Calea,Adevarul si Viata?
2 De ce ai alege o ruta saturata de interdictii idioate si/sau interpretari eronate desi Scriptura atentioneaza dezvaluindu-ne "o Judecata Personala"?

Pentru ca unde se aduna 2 sau 3 in numele lui Dumnezeu si Dumnezeu e acolo.

 dark, on 21 septembrie 2014 - 18:34, said:

Daca privesti o femeie ca sa o poftesti, ai comis adulter, insa in inima ta. Nu adulter propriu zis.
Iar daca ai zis fratelui tau "nebunule", pe nedrept (fiindca si Pavel a folosit acest termen, dar pe buna dreptate), vei primi pedeapsa, care e mai mica decat in cazul crimei, evident.
Este scris in Biblie ca pacatele cele mai mari sunt cele comise contra propriului trup, mai mari ca cele "afara din trup".

Fugiti de curvie! Orice alt pacat, pe care-l face omul, este un pacat savarsit afara din trup; dar cine curveste pacatuieste impotriva trupului sau. 1 Cor 6:18

Si pana la urma e vorba de "pacat" indiferent in ce mod este savarsit.

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 19:24, said:

Prin versetul asta ce anume vrei sa-mi demonstrezi?

Prietene tu chiar crezi ca eu incerc sa demonstrez ca am credinta. Sa-ti spun ceva : Sunt foarte foarte foarte putin credincios , ma rog lui Dumnezeu in fiecare moment sa-mi intareasca credinta caci sunt genul de om ce nu cred pana nu vad cu ochii mei. Sunt de 100 de ori mai necredincios ca Toma.  Nu imi cer iertare caci nu am spus invers Bibliei. Eu am luat contact cu  Biblia de la 7 ani si m-am si rugat lui Dumnezeu sa ma ajute sa o inteleg.

=


Si ai spus ceva tulburator acolo sus.  Cum de am prieten ortodox? Daca e cu toate acasa? Asa te invata la biserica sa nu fii prieten si sa iti eviti aproapele pentru ca el se bazeaza pe Biblie? Pe mine Biblia ma invata sa-mi iubesc aproapele indiferent de cum e el. Daca e din alta religie ar trebui sa-l urasc? Vai vai.  Bine spune Biblia : Ii veti cunoaste dupa roadele lor si aici suntem cu totul diferiti. Tu chiar iei in serios Sectologia predata la Teologia Ortodoxa?  Fii Binecuvantat!

Edited by covimarius, 21 September 2014 - 19:57.


#62
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 19:57, said:

Pai nasul meu e un ateu convins si e si betiv.  Misto nu? Cum poate sa creada altcineva in locul tau? Asta inseamna ca nasul meu va da socoteala de pacatele mele????  Posted Image
Bineînțeles că va da. Tu de mijlocire ai auzit? Desigur că nu, câtă vreme nu ai fost la o biserică ortodoxă. De fapt, tu ești contaminat de virusul neo-protestant și cauți un subiect de dispută teologică, este? Posted Image

Edited by mario_bril, 21 September 2014 - 20:00.


#63
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 Didymus, on 21 septembrie 2014 - 19:31, said:

Nu botezul, ci primirea Duhului Sfânt. Citește mai cu atenție!
Domnul Didymus, nu exista ce zici tu.
Nu exista Duh Sfant de-o parte, crestini botezati de alta parte, si Dumnezeu de alta parte.

Doar in Iad se merge pe individualism unde fiecare face e il taie capul.

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 19:57, said:

Hei nu Martorii m-au invatat asta , este scris negru pe alb , cine va crede si se va boteza .
Ai verset in care sa scrie ce sustii? Sa nu fie botezati copii. Sau sunt inventii protestante preluate de la diavol?

#64
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

 altul2, on 21 septembrie 2014 - 20:04, said:

Domnul Didymus, nu exista ce zici tu.
Nu, nu există citire atentă a Bibliei. De aceea și faci atâtea gafe, de sunt nevoiți până și colegii tăi ortodocși să te corecteze.

#65
covimarius

covimarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.07.2009

 mario_bril, on 21 septembrie 2014 - 20:00, said:

Bineînțeles că va da. Tu de mijlocire ai auzit? Desigur că nu, câtă vreme nu ai fost la o biserică ortodoxă. De fapt, tu ești contaminat de virusul neo-protestant și cauți un subiect de dispută teologică, este? Posted Image

Da corect , caut sa te fac sa intelegi. De mijlocire vorbeam mai sus. Dar tu stii cine e SINGURUL MIJLOCITOR??

#66
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 20:06, said:

Da corect , caut sa te fac sa intelegi. De mijlocire vorbeam mai sus. Dar tu stii cine e SINGURUL MIJLOCITOR??
Hai, uimește-mă. Să nu-mi zici că Hristos Dumnezeu. :icecream:

#67
covimarius

covimarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.07.2009

 altul2, on 21 septembrie 2014 - 20:04, said:

Domnul Didymus, nu exista ce zici tu.
Nu exista Duh Sfant de-o parte, crestini botezati de alta parte, si Dumnezeu de alta parte.

Doar in Iad se merge pe individualism unde fiecare face e il taie capul.


Ai verset in care sa scrie ce sustii? Sa nu fie botezati copii. Sau sunt inventii protestante preluate de la diavol?

N-am verset care sa sustina caci copii trebuie botezati de mici. Am verset care sustine ca botezul se face la maturitate. Dar ghici ce , eu am verset care sustine ca la maturitate trebuie botezat pe cand tu nu poti dovedi ca un copil trebuie botezat neaparat de mic.   E simplu  : Eu pot sustine ce spun , dar tu nu poti sustine ce spui. (botezul nou-nascutilor)

 mario_bril, on 21 septembrie 2014 - 20:08, said:

Hai, uimește-mă. Să nu-mi zici că Hristos Dumnezeu. Posted Image

Exact vezi ca stii. Doar nu o fii Nea Popa.....

#68
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 20:09, said:

Exact vezi ca stii. Doar nu o fii Nea Popa.....
De fapt e altfel, ai căzut într-o capcană. :)

#69
covimarius

covimarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.07.2009

 mario_bril, on 21 septembrie 2014 - 20:12, said:

De fapt e altfel, ai căzut într-o capcană. Posted Image

Cine e ? Poti argumenta?  Deci daca nu Iisus e mijlocitorul tau inseamna ca el si-a varsat sangele in zadar pentru tine?

Edited by covimarius, 21 September 2014 - 20:18.


#70
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 19:49, said:

Pentru ca unde se aduna 2 sau 3 in numele lui Dumnezeu si Dumnezeu e acolo.
Gaseste un prieten,2,3....14 care sa fie de acord 100% cu tine si ai rezolvat problema.Posted Image

In opinia mea atunci cand cineva adera la un cult mai mic ori mai mare,o parte insemnata sau mai putin din convingerile sale trebuiesc musai lasate la usa.
Spre exemplu majoritatea rudelor,prietenilor,colegilor,etc,dezavueaza unele practici ortodoxe,pupatul moastelor ar fi cel mai edificator exemplu,in schimb sunt reticienti atunci cand le sugerez (in gluma,desigur) sa-si schmbe religia!
As compara aderarea la un cult cu un mariaj de convenienta si nu unul real din dragoste.

Nu vreau sa las impresia ca as avea o intelege e de o acuratete superioara a Scripturii prin comparatie cu unui preot sau cu a unor neo-protestanti habotnici din cine stie ce secte recunoscute oficial sa nu,dimpotriva.
Dar totusi prefer sa raman consecvent ideilor mele.

Nu ai raspuns la o intrebare simpla,
De ce ai adera la un cult cu o doctrina (cuvintele tale) "apropiata de adevar"?

Edited by tanoit, 21 September 2014 - 20:23.


#71
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 20:13, said:

Cine e ? Poti argumenta?
Păi scrie clar în Biblie, tu chiar nu ai citit?

#72
covimarius

covimarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.07.2009
Ba da , am citit , uite :  Evrei cap 7

25 : De aceea şi poate să mântuiască în chip desăvârşit pe cei ce se apropie de Dumnezeu prin El, pentru că trăieşte pururi ca să mijlocească pentru ei.

26 : Şi tocmai un astfel de Mare Preot ne trebuia: sfânt, nevinovat, fără pată, despărţit de păcătoşi şi înălţat mai presus de ceruri,

27 : care n-are nevoie, ca ceilalţi mari preoţi, să aducă jertfe în fiecare zi, întâi pentru păcatele sale, şi apoi pentru păcatele norodului, căci lucrul acesta l-a făcut o dată pentru totdeauna, când S-a adus jertfă pe Sine însuşi.

Evrei 8:6   Dar, acum, Hristos a căpătat o slujbă cu atât mai înaltă cu cât legământul al cărui mijlocitor este El, e mai bun, căci este aşezat pe făgăduinţe mai bune.

Evrei 12:24  de Isus, Mijlocitorul legământului celui nou, şi de sângele stropirii, care vorbeşte mai bine decât sângele lui Abel.

Edited by covimarius, 21 September 2014 - 20:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate