Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

La care din denominatiunile din Romania sa ma botez?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
349 replies to this topic

#19
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 14:45, said:

sa-mi fac publica credinta in fata oamenilor si sa apartin de o biserica sau denominatiune care se bazeaza intr-u totul pe Biblie.

Du-te la adventisti :closedeyes:

#20
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 14:45, said:

Am fost botezat cand eram mic la ortodocsi. Intr-adevar e doar o scaldare in apa si e simbolic dar asta inseamna sa-mi fac publica credinta in fata oamenilor si sa apartin de o biserica sau denominatiune care se bazeaza intr-u totul pe Biblie.
Păi pune-te şi studiază Biblia cu atenţie. Recomandarea anterioară ţi-o făceam în contextul în care eu am verificat cu Biblia denominaţiunile cunoscute şi am constatat că niciuna nu se bazează întru totul pe Biblie.

#21
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 14:45, said:

Am fost botezat cand eram mic la ortodocsi. Intr-adevar e doar o scaldare in apa si e simbolic dar asta inseamna sa-mi fac publica credinta in fata oamenilor si sa apartin de o biserica sau denominatiune care se bazeaza intr-u totul pe Biblie.
Pai vezi, botezul protestant inseamna sa te scalzi, pe cand cel pe care l-ai primit de copil a fost conform Bibliei facut in Biserica.

Daca zici sunt iertat si apoi intri in cada din baie nu e la fel cu ce se face la protestanti?
Sau crezi ca se schimba ceva daca te vede mai multa lume?

Edited by altul2, 21 September 2014 - 14:50.


#22
TorchMan

TorchMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.10.2012
Consideri că dacă te știe toată lumea că ai fost botezat, nu vei mai păcătui? Ai auzit de smerenie ?

#23
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 TorchMan, on 21 septembrie 2014 - 15:00, said:

Consideri că dacă te știe toată lumea că ai fost botezat, nu vei mai păcătui? Ai auzit de smerenie ?
Protestantii il amagesc pe om cu fel de fel de minciuni

#24
covimarius

covimarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.07.2009

 altul2, on 21 septembrie 2014 - 14:44, said:

Pai daca-l boteaza focul direct din cer la ce-i mai trebuie sa se scalde si intr-o apa?
Focul din cer nu are putere fara apa?

Botezul cu apa e marturia publica ca tu crezi si vrei sa-ti dedici viata lui Iisus Hristos. Cel ce va veni adica Iisus va boteza cu Duh Sfant si cu Foc. Deci in primul rand prin botezul in apa eu marturisesc public ca cred in Isus ca fiind singurul fiu al lui Dumnezeu ca a murit pentru pacatele mele si ca a inviat a 3-a zi si s-a inaltat si acum este Preot vesnic si Mijlocitor intre mine si Dumnezeu. Deci in concluzie botezul cu apa e un fel de legamant. E primul pas pe care trebuie sa-l faca un crestin , e fapta prin care ne dedicam lui Dumnezeu .

 Enigel, on 21 septembrie 2014 - 14:48, said:

Du-te la adventisti Posted Image

Buna idee. Ei tin a patra porunca , adica tin Sabatul , ceea ce e bine.

 altul2, on 21 septembrie 2014 - 15:17, said:

Protestantii il amagesc pe om cu fel de fel de minciuni

Asa se spune dar da-mi niste argumente caci eu sunt ortodox si stiu ce e biserica ortodoxa despre care pot spune clar ca amageste.

#25
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 15:21, said:





Buna idee. Ei tin a patra porunca , adica tin Sabatul , ceea ce e bine.



Ai vazut ca stii? Stii chiar mai mult decat ai declarat initial. Mai spune-ne! :closedeyes:

#26
covimarius

covimarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.07.2009

 TorchMan, on 21 septembrie 2014 - 15:00, said:

Consideri că dacă te știe toată lumea că ai fost botezat, nu vei mai păcătui? Ai auzit de smerenie ?

Da , lumea trebuie sa stie ca eu am decis sa-l urmez pe Iisus. Normal ca voi mai pacatui caci nu exista om fara de pacat. Dar pocainta inseamna a incerca sa renunt treptat la pacatele pe care fac de obicei, asta nu inseamna ca nu o sa mai fiu pacatos, doar nu sunt perfect si sfant ca si Dumnezeu sau ca Iisus. Pana si Moise a pacatuit cand a ucis un egiptean.   Da , de smerenie am auzit si e necesar ca oricine se crede crestin sa fie umil si smerit.

#27
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 15:21, said:

Botezul cu apa e marturia publica ca tu crezi si vrei sa-ti dedici viata lui Iisus Hristos. Cel ce va veni adica Iisus va boteza cu Duh Sfant si cu Foc. Deci in primul rand prin botezul in apa eu marturisesc public ca cred in Isus ca fiind singurul fiu al lui Dumnezeu ca a murit pentru pacatele mele si ca a inviat a 3-a zi si s-a inaltat si acum este Preot vesnic si Mijlocitor intre mine si Dumnezeu. Deci in concluzie botezul cu apa e un fel de legamant. E primul pas pe care trebuie sa-l faca un crestin , e fapta prin care ne dedicam lui Dumnezeu .
Pai te duci la mare si strigi: ma botez si apoi intri in apa

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 15:21, said:

Asa se spune dar da-mi niste argumente caci eu sunt ortodox si stiu ce e biserica ortodoxa despre care pot spune clar ca amageste.
Pai nu ti-am dat argumentul implacabil cu botezul protestant care nu valoreaza nimic.
L-ai inteles pe asta?
Alt argument despre ce sa fie?

#28
covimarius

covimarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.07.2009

 Enigel, on 21 septembrie 2014 - 15:22, said:

Ai vazut ca stii? Stii chiar mai mult decat ai declarat initial. Mai spune-ne! Posted Image

Esti adventist/adventista?

#29
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 15:26, said:


Normal ca voi mai pacatui

Depinde de pacat. Unele pacate sunt atat de mari, incat propozitia enuntata de tine devine o aberatie.

#30
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 15:27, said:


Esti adventist/adventista?


M-a ferit Dumnezeu de asa nenorocire.

#31
covimarius

covimarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.07.2009

 altul2, on 21 septembrie 2014 - 15:27, said:

Pai te duci la mare si strigi: ma botez si apoi intri in apa


Pai nu ti-am dat argumentul implacabil cu botezul protestant care nu valoreaza nimic.
L-ai inteles pe asta?
Alt argument despre ce sa fie?


Cine va crede si se va boteza? sau Cine se va boteza si va crede?  cum este ordine din Biblie?   In plus cine a crezut in locul meu? nasul? Sa fim seriosi Biblia spune ca botezul se face dupa ce crezi , Biblia e intr-o perfecta armonie!.  Ce pot eu sa cred la 6 saptamani? Dar daca crede nasul in locul meu , la judecata el raspunde de pacatele mele sau fiecare in mod individual? Imi pare sincer rau sa-ti spun dar botezul ortodox nu e conform Bibliei.

 dark, on 21 septembrie 2014 - 15:27, said:

Depinde de pacat. Unele pacate sunt atat de mari, incat propozitia enuntata de tine devine o aberatie.

Nu exista pacat mare sau pacat mic , Daca furi un pix sau ucizi un om e tot pacat in fata lui Dumnezeu. Orice pacat poate fi iertat prin marturisire , cainta si abatere totala de la pacat inafara de un pacat care chiar nu poate fii iertat si anume " Hula impotriva Duhului Sfant"  Moise a ucis si el este acum in cer! Talharul de pe cruce a fost talhar si totusi e mantuit. Pacatele nu sunt pe categorii , Pacatul e pacat!

Edited by covimarius, 21 September 2014 - 15:35.


#32
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 15:34, said:

Cine va crede si se va boteza? sau Cine se va boteza si va crede?  cum este ordine din Biblie?   In plus cine a crezut in locul meu? nasul? Sa fim seriosi Biblia spune ca botezul se face dupa ce crezi , Biblia e intr-o perfecta armonie!.  Ce pot eu sa cred la 6 saptamani? Dar daca crede nasul in locul meu , la judecata el raspunde de pacatele mele sau fiecare in mod individual? Imi pare sincer rau sa-ti spun dar botezul ortodox nu e conform Bibliei.
Pai si tu nu vezi ca iti inchipui va partea principala din botez e actiunea pe care o face omul?
Nu intelegi ca te inseala protestantii cum ca ceea ce faci tu e important in schimb botezul lor nu face nimic mai mult? Decat ca te baga intr-o apa
Crezi ca partea principala din botez e ce faci tu?

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 15:34, said:

Cine va crede si se va boteza? sau Cine se va boteza si va crede?  cum este ordine din Biblie?
Bine daca asta e nivelul de analize atunci arata in Biblie unde scrie la ce varsta trebuie sa te botezi

Edited by altul2, 21 September 2014 - 15:40.


#33
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 15:34, said:

Daca furi un pix sau ucizi un om e tot pacat in fata lui Dumnezeu.


Habar nu ai.

#34
covimarius

covimarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.07.2009

 altul2, on 21 septembrie 2014 - 15:27, said:

Pai te duci la mare si strigi: ma botez si apoi intri in apa

Asa stii ca a facut Iisus? Asa spune Biblia ortodoxa ca a facut Iisus?


Pai nu ti-am dat argumentul implacabil cu botezul protestant care nu valoreaza nimic.
L-ai inteles pe asta?
Alt argument despre ce sa fie?


#35
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 covimarius, on 21 septembrie 2014 - 15:40, said:

Asa stii ca a facut Iisus? Asa spune Biblia ortodoxa ca a facut Iisus?
Pai tu nu poti sa faci ce a facut Iisus.

In primul rand ca Iisus s-a botezat cu botezul lui Ioan.
Apoi Iisus a fost rastignit ca sa se faca crestin.

Tu te compari cu Iisus?

#36
covimarius

covimarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.07.2009

 dark, on 21 septembrie 2014 - 15:38, said:



Habar nu ai.

Lumineaza-ma te rog !   conform Bibliei .

 altul2, on 21 septembrie 2014 - 15:44, said:

Pai tu nu poti sa faci ce a facut Iisus.

In primul rand ca Iisus s-a botezat cu botezul lui Ioan.
Apoi Iisus a fost rastignit ca sa se faca crestin.

Tu te compari cu Iisus?

Nu ma compar , eu incerc sa calc pe urmele lui , el e exemplul meu de urmat in viata , intelegi? Tu nu faci la fel?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate