Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

"Starea Nației" cu Dragoș Pătraru la TVR1.

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View Postmireazma, on 20 septembrie 2014 - 13:11, said:

E un fel de a spune ca maica-ta a fost inainte de tine si te-a facut ceea ce esti si trebuie sa fii recunoscator.
Si comunistilor care au facut-o pe mama, nu ?

#20
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007

View PostOmulLLORT, on 20 septembrie 2014 - 21:12, said:

Si comunistilor care au facut-o pe mama, nu ?
Nu inteleg ce vrei sa spui.
Comunistii nu au legatura cu maica ta. Daca te referi la "stra-parintii" tai ca s-au nascut in comunism si deci erau comunisti prin conjunctura, atunci nu generalizam termenul de "comunist".
Ce vrei sa spui?

Edited by mireazma, 22 September 2014 - 12:46.


#21
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View Postmireazma, on 22 septembrie 2014 - 12:46, said:

Nu inteleg ce vrei sa spui.
Comunistii nu au legatura cu maica ta. Daca te referi la "stra-parintii" tai ca s-au nascut in comunism si deci erau comunisti prin conjunctura, atunci nu generalizam termenul de "comunist".
Ce vrei sa spui?
Aceeasi legatura pe care a avut-o biserica in nasterea Romaniei.

Quote

Nu intelegeti ca Biserica si Statul au fost, dinainte de a se naste Romania, mama si tatal Ei?


#22
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007
Pai vezi? De aia nu intelegeam ce vrei sa spui. Nu e vb. doar de situarea in timp a Bisericii ci de participarea activa la formarea romanilor. Pai aiurea crezi ca sunt eu asa revoltat? Imagineaza-ti ca toata lumea pe net iti spune ca Romania de fapt s-a format ca o colonie britanica prin aducerea de colonisti indieni ca urmare a suprapopulatiei Indiei. Dar zvonurile (din gura in gura) se raspandesc mai usor decat cultura (studiu).
Just FYI google "primele scoli romanesti".
Pt. cine nu are rabdare (again -- in ziua de azi este de asteptat, ce sa-i faci) un mic rezumat:

Biserica a fost strans legata de stiinta si cultura din toate timpurile si in toate partile Pamantului. In antichitate nu exista o distinctie intre Dumnezeu si fizica. Mai apoi s-a facut greseala, in conditiile in care nu se cunoaste nici astazi o granita intre natural si supranatural (numim noi "supra" fiindca nu intelegem). Existenta e una singura, ca o vedem noi impartita e alta treaba. Dar asta e alt subiect de discutat.

La noi, cum crezi ca s-a facut scoala pana acum 100 de ani? Preotul era si invatator si citirea/scrierea se descoperea pe cartile sfinte. Dupa modelul "Universitatilor" de la Antiohia (si daca nu ma insel, de la Alexandria - Egipt) in care se studiau stiinte ale naturii, oratorie si teologie au aparut si la noi scoli in jurul bisericilor si manastirilor cu profile uman si real. Ghici cine a avut initiativa mereu pt. a infiinta scoli si a educa masele? Preotii si episcopii care acum sunt criticati ca au fortat masele sa invete carte -- cat cinism! Prima universitate in Tara Romaneasca a infiintat-o: (Sf.) Domnitorul Constantin Brancoveanu martir pt. crestinism.
Cititi marii scriitorii romani (cu deschidere) si vedeti faptele marilor domnitori romani si veti intelege.
Si asa s-au dezvoltat usor-usor cultura si mestesugurile pana la comunisti care au incercat sa desparta, dupa secole, credinta de cultura si vad ca 50 de ani au fost suficienti cat sa creeze un bulgare si sa-l rostogoleasca la vale, asa incat cu greu se mai poate opri.

Pt. cine nu stia, comunistii au pus cuvintele in gura Bisericii "Crede si nu cerceta"; nu scrie in nicio carte sfanta asa ceva. Hristos a spus "Cautati! Si veti afla". Numai ca omul cauta numai cu mintea fara a-si folosi si celelalte facultati (i.e. constiinta, afect, vointa etc.), de parca ar fi fost inzestrat numai cu prima, ca si cand desi ne ducem existenta in spatiul-timp de 4 dimensiuni, cautam o cuprindere intuitiva a ei intr-o singura dimensiune.

Inca mai gandim ca niste comunisti...

Edited by mireazma, 22 September 2014 - 20:19.


#23
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,649
  • Înscris: 19.02.2010

View Postmireazma, on 22 septembrie 2014 - 20:15, said:

(....)
Inca mai gandim ca niste comunisti...
Îți sugerez să citești următoarea carte: "Cartea Păgânului și a celor trei înțelepți!"
Scrisă acum vreo 700 de ani și vei afla multe lucruri despre religie!
Multe războaie sau dus în numele religiei!
Poate mă repet, dar Dragoș Pătraru nu are ce căuta pe postul public pentru că este un "actor" foarte foarte slab!(ca să fiu mai elegant)
Stelian Tănase a dat încă o lovitură "Imperialismului" menținând această emisiune în grilă!
Și la noi nu a fost comunism, poate cultul personalități da, dar comunismul în adevăratul sens nu a fost pe nicăieri și poate nu va fi niciodată aplicat în vreo țară, doar în filmele sf!

Edited by matyred, 22 September 2014 - 21:56.


#24
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
imi pare rau, nu pot sa mai citesc reply-uri kilometrice

#25
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007

View PostOmulLLORT, on 22 septembrie 2014 - 22:06, said:

imi pare rau, nu pot sa mai citesc reply-uri kilometrice
un defect de care nu pot scapa -- incerc sa spun multe si nu pot in putine cuvinte...
Pe scurt: scolile au aparut prima data in Biserica; apoi, cel putin intre sec XV - XX romanii au continuat sa fie scoliti (cultura si o parte din mestesuguri) datorita Bisericii.

View Postmatyred, on 22 septembrie 2014 - 21:51, said:

Multe războaie sau dus în numele religiei!
Poate mă repet, dar Dragoș Pătraru nu are ce căuta pe postul public pentru că este un "actor" foarte foarte slab!(ca să fiu mai elegant)
Stelian Tănase a dat încă o lovitură "Imperialismului" menținând această emisiune în grilă!
Și la noi nu a fost comunism, poate cultul personalități da, dar comunismul în adevăratul sens nu a fost pe nicăieri și poate nu va fi niciodată aplicat în vreo țară, doar în filmele sf!
m-am indepartat de la subiect. Parerea mea personala: razboiul este cea mai urata fata a omului. Iti vine sa crezi ca ne numim inteligenti si ne razboim? Insa cand supravietuirea (nu zelul sau luxul) o cere este legitima aparare. Lasandu-i la o parte pe catolici, pe care Dumnezeu sa-i aibe in paza, Biserica Ortodoxa face greseli, nu este infailibila dar greselile sunt "magnificate" tocmai prin comparatia cu standardul propriu. Sa-ti impui de buna voie un standard aparte, greu de respectat, inseamna ceva; asta a spus si Hristos: cand poti sa-ti respecti standardul fara sa gresesti, nu poti fi sigur de Imparatia Cerurilor, fiindca nu ti-ai ales un standard potrivit cu tine. Scary, huh?

Mie nu mi-e de Patraru, imi e de TVR, fiindca mi-a lasat o impresie foarte buna si consecventa de-a lungul timpului.

Edited by mireazma, 23 September 2014 - 15:59.


#26
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009

View Postmireazma, on 19 septembrie 2014 - 22:17, said:

Am urmarit astazi 19-09-2014 pt. prima data emisiunea "starea natiei" si am fost scarbit-surprins de ce am auzit.
Eu nu stiu care a fost scopul atunci cand s-a stabilit formatul acestei emisiuni dar mai mult ca sigur audienta cu care in general nu am nimic (impotriva).
Cred ca individul e vreun tigan ungur. O sa vedeti ca nu zice nimic niciodata de unguri. Astazi i-a balacarit pe toti catindatii la presedintie, mai putin pe... Kelemen Hunor. Sau pe unu' Szilagyi Zsolt, de la partidul extremist antiromanesc PPMT:

Quote

Toro T. Tibor a declarat, duminica, la Cluj-Napoca, intr-o conferinta de presa, ca listele pentru candidatul PPMT la presedintie arata ca au fost si romani care au semnat pentru Szilagzyi Zsolt si pentru programul electoral al acestuia.
...
Potrivit acestuia, programul electoral al lui Szilagyi Zsolt este axat pe diferite forme de autonomie si pe ideea federalizarii Romaniei.
http://www.ziare.com...entiale-1323194

- care or fi fost "romanii" aia care au semnat pentru Szilagzyi Zsolt ? Pai unul ar fi mascaricul asta al lor, Dragos Patraru, de la TVR. Or mai fi fost si tiganul ala de Gherman, o mai fi fost si Base... si cam astia... chit ca programele lor contravin flagrant Constitutiei.


#27
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View PostYoda2009, on 24 septembrie 2014 - 10:09, said:

Cred ca individul e vreun tigan ungur. O sa vedeti ca nu zice nimic niciodata de unguri.
fiecare cu ce-l doare...

#28
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007
probabil de aia isi permite sa-si bata joc, e mai probabil ca cineva sa-si bata joc de casa altuia decat de a lui proprie.

#29
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006

View PostYoda2009, on 24 septembrie 2014 - 10:09, said:

Cred ca individul e vreun tigan ungur.
Tigan nu stiu, dar ungur e putin probabil sa fie, atata timp cat e ploiestean :P

#30
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View Postpufonel, on 24 septembrie 2014 - 20:55, said:

Tigan nu stiu, dar ungur e putin probabil sa fie, atata timp cat e ploiestean Posted Image
e sub acoperire

#31
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,649
  • Înscris: 19.02.2010

View PostOmulLLORT, on 24 septembrie 2014 - 20:58, said:


e sub acoperire
Și, probabil, nu vom afla pentru că va trebui să renunțe la emisiune(bani!) și noi cu vizite la Grădina zoologică! :D

#32
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Starea Nației a câștigat premiul APTR la categoria One Man Show

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2x65iu_NiGk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,529
  • Înscris: 16.12.2006
Dragos Patraru e super tare. :D

#34
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Am vazut si eu in seara asta cateva minute din emisiune. Nu m-a dat pe spate. Tipul simte intr-una nevoia sa urle, zici ca e Dan Negru :P Ceva umor ar avea, dar ii lipseste carisma.

#35
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 01.05.2006

View Postpufonel, on 25 decembrie 2014 - 00:26, said:

Am ... din emisiune. Nu ... pe ... ... simte intr-una ..., zici ... Posted Image Ceva ... avea, ... ii ... .

Am citit si eu ceva din postul tau. Nu prea e inteligibil. Prea vrei sa spui tu tot. Ceva ai scris tu dar parca lipseste o idee.

#36
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Daca vei citi tot, vei gasi si ideea :P Am zis ca are umor, dar n-are carisma si urla prea tare, E prea greu? :huh:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate