Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

permis auto suspendat

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

Quote

MARCAJELE
ART. 77
2) Marcajul longitudinal format dintr-o linie continuă simplă sau dublă interzice încălcarea acestuia.


#38
Zo-haN

Zo-haN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 10.11.2009

View Postalexman6x6, on 18 septembrie 2014 - 20:53, said:

" sugaciul " respectiv banuiesc ca nu s-a pus la  "mintea ta " , probabil ai incercat sa-i explici cate ceva despre curbe, vizibilitate , indicatoare ,......
Probabil si-a facut cruce , a zis doamne feri , a scris un proces verbal si te-a lasat in plata domnului .
SUGACIULUI respectiv i-a luat o jumatate de ora sa completeze un proces verbal, nu avea cum sa se "puna la mintea mea" ca am de 2 ori mai multa scoala decat el.
Nu am incercat sa-i explic nimic, l-am intrebat daca este sigur ca e linie continua unde am depasit, ca de obicei nu fac gesturi de astea. Dupa ce a terminat de scris si am semnat m-am intors sa vad si eu linia aia continua si indicatorul, sa fac si poza.
Cand m-am intors am oprit si i-am aratat poza, a spus ca nu ala e locul ca ar fi mai inainte si i-am explicat ca inainte nu aveam cum sa depasesc, ca e plin de curbe .... el ca asa e....dar eu acolo am depasit.....m-am uitat putin ciudat la el.... si i-am multumit, pentru nimic.
Mi-a spus ca daca ii spuneam de la inceput ca ma grabeam, ca lucrez, ca bla bla...nu-mi completa pv-ul, dar acum nu mai are ce face.
I-am spus " Nu multumesc, daca am gresit, sa platesc, nu am nimic impotriva, dar in situatia de fata  parerea mea este ca nu am gresit cu nimic, sa aveti o zi buna "

#39
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 10.05.2004
daca am inteles bine pv-ul l-a facut un agent pe baza sesizarii unui alt agent in civil care te-a vazut in timpul faptei. exista proba foto? - adica agentul in civil era la datorie, cu camera din dotarea masinii, sau doar asa, la plimbare?
daca nu exista proba video, eu cred ca o contestatie ar avea sanse.

#40
Zo-haN

Zo-haN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 10.11.2009

View PostLipsum, on 18 septembrie 2014 - 21:32, said:

E vreun mesaj ascuns aici ?
Nu inteleg unde bati.
Nu e prima oara cand incalc acest marcaj si mi se suspenda permisul. Este topic deschis si pe tema respectiva, majoritatea nu-mi dadeau nici o sansa.....

View Postsuri, on 18 septembrie 2014 - 21:53, said:

daca am inteles bine pv-ul l-a facut un agent pe baza sesizarii unui alt agent in civil care te-a vazut in timpul faptei. exista proba foto? - adica agentul in civil era la datorie, cu camera din dotarea masinii, sau doar asa, la plimbare?
daca nu exista proba video, eu cred ca o contestatie ar avea sanse.
Nu exista proba foto/video, numai semnatura aluia pe care l-am depasit.
Distanta dintre echipaj si locul unde am depasit este de minim 1 km

#41
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View PostZo-haN, on 18 septembrie 2014 - 21:56, said:

E vreun mesaj ascuns aici ?
Daca Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002 ti se pare a avea mesaje ascunse, eu zic sa renunti definitiv la a mai conduce autovehicule pe drumurile publice.

#42
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Până la urmă care este locul ?

#43
Zo-haN

Zo-haN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 10.11.2009

View PostLipsum, on 18 septembrie 2014 - 22:03, said:

Daca Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002 ti se pare a avea mesaje ascunse, eu zic sa renunti definitiv la a mai conduce autovehicule pe drumurile publice.
Nu regulamentul nu-l inteleg ci pe tine, ce vrei sa zici prin citatul respectiv ? Exprima-te, esti liber, traiesti in Europa.

View Postgenius, on 18 septembrie 2014 - 22:10, said:

Până la urmă care este locul ?
Locul din poza.

#44
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostZo-haN, on 18 septembrie 2014 - 22:14, said:

Locul din poza.
Dacă e locul din poză , ai timp de pierdut ?

#45
Zo-haN

Zo-haN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 10.11.2009

View Postgenius, on 18 septembrie 2014 - 22:19, said:

Dacă e locul din poză , ai timp de pierdut ?
Vreau sa stiu daca se poate asa ceva si daca nu o sa castig va trebui sa platesc diferenta ?

View Postkiwy, on 18 septembrie 2014 - 20:35, said:

platesti amenda si o contesti. daca castigi, faci cerere de rambursare la impozite si taxe. dureaza parca 45 de zile max rambursarea.


#46
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
daca platesti in 48h, n-ai ce diferenta sa mai dai dupa ce pierzi procesul. Poate doar cheltuieli de judecata + onorariu avocat.

#47
RaduGL

RaduGL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.11.2012
M-am uitat la imagine...nu prea ai vizibilitate în acea zonă...mai ales dacă zici că ai depășit după indicator (unde de fapt începe curba).

Ar fi bine să conduci mai prudent pe viitor.

#48
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Niste dorei au uitat un semn pe marginea drumului. Alti dorei au tras o linie continua. Apare un savant care crede ca semnul inseamna "Depasire obligatorie" si "bate" marcajul. Norocul lui ca l-a oprit agentul 007 si i-a luat abecedarul.
PS. Completarea in juma' de ora a PVC e o chestie psihologica, prin care ti se arata ca pierzi mult mai mult timp cand te grabesti si incalci regulile.;)
Parerea mea: permis suspendat pe buna dreptate, sanse ZERO in instanta.

#49
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,071
  • Înscris: 24.02.2006

View PostZo-haN, on 18 septembrie 2014 - 19:59, said:

...................
3-Fapta s-a savarsit la aproximativ 1,5 km fata de locul unde am fost oprit de echipaj, ei stationau. Mi-au spus la inceput ca i-au raportat prin statie un politist in civil despre depasire. Cine este agentul constatator in acest caz ?
...................
asta ar cam fi un motiv serios de contestatie.

#50
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
... daca e mentionat pe PVC. Daca nu e, verba volant, puteau sa-i spuna ca l-a turnat Alba ca Zapada. La Judecatorie o sa spuna altceva, de genul "Nu-mi aduc aminte, onorata instanta. La cati cretini depasesc pe linia continua in tara asta ar fi culmea sa-mi aduc aminte de fiecare in parte". Sau il citeaza pe martor (cel depasit, care sigur si-a zis in sinea lui "du-te dracului de grabit prost" in timp ce frana ca sa-l protejeze pe schumi al nostru).

Pentru stiinta initiatorului, acolo avea voie sa depaseasca pe contrasens o caruta sau un obstacol (masina oprita), nimic mai mult. Nici macar tractoare sau combine, care se deplaseaza cu 15-20 km/h, d-apai o racheta de 50 km/h. Iar linia continua poate fi pusa si in locuri cu vizibilitate de 3 km, nu numai in curbe. El nu contesta ca era linie continua, el se plange ca a vazut un indicator care nu-l obliga la nimic si a ales sa faca cea mai cretina manevra posibila... Sigur, politaii sunt prosti.

Edited by danvlas, 19 September 2014 - 08:57.


#51
yan27

yan27

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.03.2011
Eu te sfatui sa stai linistit in banca ta si sa dai examenul pt reducerea perioadei la 30 zile ...e mult mai bine asa., dar faci pina la urma cum vrei.

#52
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014

View Postyan27, on 19 septembrie 2014 - 09:06, said:

Eu te sfatui sa stai linistit in banca ta si sa dai examenul pt reducerea perioadei la 30 zile ...e mult mai bine asa., dar faci pina la urma cum vrei.
Eu zic sa nu mergi la examenul ala .
O sa-l pici .
Geaba ai tu multa scoala , examenul asta-l vei pica cu siguranta .
Legislatia prevede posiibilitatea reducerii pedepsei , nicidecum nu te  " obliga " sa dai acest examen . Este fix aceiasi situatie cu indicatorul acela .
Fi prevazator , nu te risca .

Edited by alexman6x6, 19 September 2014 - 11:29.


#53
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,721
  • Înscris: 23.04.2007

View Postdanvlas, on 19 septembrie 2014 - 08:56, said:

acolo avea voie sa depaseasca pe contrasens o caruta sau un obstacol (masina oprita)
Cum ai ajuns la concluzia asta ?

#54
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014

View Postadrian_r5, on 19 septembrie 2014 - 11:40, said:

Cum ai ajuns la concluzia asta ?
Foarte simplu .
Daca o avarie grava,  ( de exemplu ruperea unui ambreiaj sau griparea unui motor ) imobilizeaza pe partea carosabila un autovehicol , acesta poate fi depasit de ceilalti participanti la trafic in anumite conditii ( daca acestia efectueaza aceasta manevra in conditii de siguranta maxima ) .
De aceea legea prevede echiparea tuturor masinilor cu triunghiuri reflectorizante , trusa medicala, stingator ......

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate