Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ajutor - viza pentru a lucra

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014

View PostSergiuBossRo, on 08 septembrie 2014 - 21:38, said:

iar in legatura cu Anglia..nu e tocmai rea ideea..iarasi e o tara frumoasa, putin cam ploiasa din cate am inteles dar frumoasa..si din punct de vedere financiar..cum este?
Blah blah, bag-o pe aia clasica: "Nu imi place ca am covrigul la masina pe dreapta si ploua mult"

#20
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007

View PostPurpura, on 08 septembrie 2014 - 22:52, said:


Ba da.

ce studii sunt recunoscute? eu stiu cazuri de oameni care pot sa se stearga cu diploma din RO (UBB), ca nu o ia nimeni in seama...

View PostSergiuBossRo, on 08 septembrie 2014 - 22:51, said:

Hmm..work and travel ..in ce consta acest "work and travel" ? E legala chestia? (adica e vreo sansa ca mai apoi sa obtin cetatenia Americana? Sa imi pot face aici o casa si sa am parte de toate facilitatile?)

e un program pt studenti. esti student, iti este facilitat accesul in SUA, tocmai pt ceea ce vrei tu, adica pt a gusta din viata americana. primesti un job temporar =work-pe 3 luni si o luna pt calatorit=travel.
totul este legal si te poti duce de mai multe ori, cat timp esti student, atata timp cat respecti perioada vizei, adica te intorci inainte sa-ti expire viza. daca depasesti, primesti interdictie

ca sa ajungi acolo, toate actele si ce mai implica, costa cam 2000 dolari...ceva de genu.

cunosc si persoane care, scarbiti de ce se intampla in Romania, s-au inscris la o facultate oarecare, au aplicat pt W&T, s-au dus si nu s-au mai intors...

#21
SergiuBossRo

SergiuBossRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2012

View Posttakecare, on 08 septembrie 2014 - 23:09, said:

ce studii sunt recunoscute? eu stiu cazuri de oameni care pot sa se stearga cu diploma din RO (UBB), ca nu o ia nimeni in seama...



e un program pt studenti. esti student, iti este facilitat accesul in SUA, tocmai pt ceea ce vrei tu, adica pt a gusta din viata americana. primesti un job temporar =work-pe 3 luni si o luna pt calatorit=travel.
totul este legal si te poti duce de mai multe ori, cat timp esti student, atata timp cat respecti perioada vizei, adica te intorci inainte sa-ti expire viza. daca depasesti, primesti interdictie

ca sa ajungi acolo, toate actele si ce mai implica, costa cam 2000 dolari...ceva de genu.

cunosc si persoane care, scarbiti de ce se intampla in Romania, s-au inscris la o facultate oarecare, au aplicat pt W&T, s-au dus si nu s-au mai intors...

Iar in cazul in care nu s-au mai intors..restul timpului au stat legal sau ilegal in tara? Cu alte cuvinte..mergi cu W&T pentru 3 luni..tu de-al naibii vrei sa stai un an, restul de 9 luni stai ilegal, nu?

#22
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View Postmeanman, on 08 septembrie 2014 - 21:08, said:

catalina, el nici nu a dat BAC-ul, pana la master mai sunt minim 3 ani Posted Image
Daca vrea sa mearga pe drumul asta e bine sa se gandeasca din timp, sa isi faca un dosar frumos.

View PostPurpura, on 08 septembrie 2014 - 21:09, said:

Dar la masterat nu prea sunt burse. Si ca sa aplici, trebuie sa prezinti o fisa financiara, dovada ca ai cu ce plati facultatea.
Tocmai, la masterat sunt, la undergrad e mult mai greu.

View Posttakecare, on 08 septembrie 2014 - 22:47, said:

daca vrei sa mergi legal, sa faci o scoala...se poate, insa e f scump! studiile din romania nu sunt recunoscute etc
cunosc cazuri care au plecat cu W&T special pt a nu se mai intoarce, persoane care acu lucreaza ca si tiristi, in constructii, in domeniul bancar sau dimpotriva, nu gasesc de lucru...
Studiile din Romania sunt recunoscute in mediul academic. Daca peste diploma de la noi pui un master de la ei esti super ok si in afara mediului academic.

#23
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postcatalina1, on 08 septembrie 2014 - 23:15, said:

Tocmai, la masterat sunt, la undergrad e mult mai greu.

La doctorat sunt, pt. masteratul simplu nu sunt multe oferte.

#24
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007

Quote



Studiile din Romania sunt recunoscute in mediul academic. Daca peste diploma de la noi pui un master de la ei esti super ok si in afara mediului academic.

adica, faci facultate in Romania. in State, daca vrei poti face n continuare masterul, pt ca ti se recunoaste facultatea din Ro. insa in fata unui angajator nu stiu daca ai un cuvant prea mare de spus, fara macar un curs facut in State...

am cunoscut 2 cazuri, in primul caz, fata cu studii in finante in RO, ajunsa in state, nu s-a putut angaja pana nu a facut ceva cursuri de finante.
in al2lea caz, cu diploma de marketing, nu gaseste de lucru, pt ca nu prea ia nimeni in seama....

insa poate depinde si de stat....ca si la carnetul de conducere...

#25
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Posttakecare, on 08 septembrie 2014 - 23:09, said:

ce studii sunt recunoscute? eu stiu cazuri de oameni care pot sa se stearga cu diploma din RO (UBB), ca nu o ia nimeni in seama...

In cazul meu, Literele.

#26
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View PostPurpura, on 08 septembrie 2014 - 23:26, said:

La doctorat sunt, pt. masteratul simplu nu sunt multe oferte.
El zice ca vrea sa faca ceva cu inginerie. Se cauta, nu-i problema.

View Posttakecare, on 08 septembrie 2014 - 23:27, said:

adica, faci facultate in Romania. in State, daca vrei poti face n continuare masterul, pt ca ti se recunoaste facultatea din Ro. insa in fata unui angajator nu stiu daca ai un cuvant prea mare de spus, fara macar un curs facut in State...
De asta si recomandam un master. Asta trecand peste faptul ca oricum te acomodezi mai bine intr-o tara noua ca student, e altul mediul.

#27
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
Cati ani ai?

ai plecat,  daca ai intre 15 si 18 arunca un ochi aici

Edited by the_northpole, 08 September 2014 - 23:44.


#28
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Aplica la Loteria Vizelor, dupa ce ai o meserie, altfel esti fiul ploii.

#29
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
Daca nu esti vreun geniu cautat prin Palo Alto, nu sti cu ce se mananca antreprenoriatul sau nu ti-ai gasit vreo americana de 300 lb care sa aiba vaporul parcat la poarta, nu prea ai sanse pe acolo..eventual sa pui parchet cu mexicanii pe undeva la negru.

In America este criza profunda, nu mai exista cash (ca asa vreau bancherii aia), oamenii sunt tinuti artificial pe sistemul social (cartele de mancare si alte ajutoare din cauza lipsei joburilor).

#30
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostSergiuBossRo, on 08 septembrie 2014 - 23:13, said:


Iar in cazul in care nu s-au mai intors..restul timpului au stat legal sau ilegal in tara? Cu alte cuvinte..mergi cu W&T pentru 3 luni..tu de-al naibii vrei sa stai un an, restul de 9 luni stai ilegal, nu?

n-ai inteles. Regulile programului asta sunt ca stai 3 luni, dupa care trebuie sa te intorci in tara. Daca nu te intorci, nu-ti face nimeni nimic in State (dar trebuie sa te descurci cu job si altele), doar ca daca planuiesti sa vii acasa, nu mai pui piciorul in State alta data. Deci nu merge cum zici tu, stau 1 an, vad cum e, mai vin acasa, mai plec in State....Ai plecat cu Work&Travel, ori te intorci acasa, ori ramai in State.

#31
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostMichidoo, on 09 septembrie 2014 - 09:35, said:

Daca nu te intorci, nu-ti face nimeni nimic in State (dar trebuie sa te descurci cu job si altele),
Yep, sa te "descurci" alaturi de mexicani pe joburi de 2 bani, fara permis de conducere si alte acte (ca o sa-ti expire rapid alea oferite) si nu-ti face nimeni nimic atat timp cat nu te prinde border patrol/ice (care fac controale si interiorul sua pana la 100 mi de  granita) si nu intri in belele pt. te miri ce.... unii ajung sa stea destul de mult... problema e ca intr-o zi s-ar putea sa o incurci si s-ar putea sa-ti para foarte rau (deportat brusc, poate fara bani, dupa ce ai trait ani si ani intr-un loc) ... eu chiar nu pricep ce-i mananca pe unii sa ajunga in situatii ilegale cand au toata UE la dispozitie...

View PostMichidoo, on 09 septembrie 2014 - 09:35, said:

doar ca daca planuiesti sa vii acasa, nu mai pui piciorul in State alta data
Nu-i chiar asa, 2 ani trebuie stat "acasa" pana la urmatoarea incercare de a merge in sua

#32
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
Aia doi ani nu se aplica pentru Romania,

#33
SergiuBossRo

SergiuBossRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2012
O mica intrebare..lamuriti-ma si pe mine pentru faza cu viza..fiindca faza cu "work & travel" inca ramane de domeniul SF-ului (urasc biocratia, si lucrurile complicate) , inca nu anulez varianta..dar nu o pun pe locul 1 la prioritati..
Alta intrebare:
-> Ce viza se da pentru 10 ani?(B/J/?)  (am vazut pe mai multe forumuri) Pot lucra cu aceea viza si sa am parte macar de spitalizare/posibilitatea posedarii unui apartament in mod legal?
-> (inca ceva..dar asta cred ca e mai de domeniul SF-ului fiindca e cam prea devreme sa fac planuri din astea de pe acum dar..daca fac rost de o viza pe 5/10 ani..atunci ii dau pontul prietenei mele, si daca face si ea rost..atunci..pe la 27/28 de ani, daca fac un copil in America..nu ar trebuii sa imi dea automat cetatenia Americana?)
Daca as face rost de viza pe 5/10 ani..nu ar fi problema, la 5/10 ani..oricum vin in tara, neaparat, pot sa imi reiinoiesc viza oricand, dar ma bate capul si de cetatenie..fiindca deh..:"cetatean cu norma intreaga"..

Si inca ceva..cred ca aici inteleg eu gresit..daca am viza pe 10 ani..pot sta 10 ani in SUA? Sau am 10 ani si tot spre exemplu la 6 luni/un an, trebuie sa ma intorc inapoi? Posted Image Nu exista nici o viza sau ceva pe 5/10 ani ca sa pot lucra acolo fara sa fiu nevoit sa ma intorc? Asta mi-ar rezolva toate dar absolut toate problemele..dar sa dau 1000 de euro pe bilete in fiecare an..nu se renteaza :-j

Edited by Karhu, 11 September 2014 - 07:34.


#34
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostSergiuBossRo, on 10 septembrie 2014 - 23:39, said:

Si inca ceva..cred ca aici inteleg eu gresit..daca am viza pe 10 ani..pot sta 10 ani in SUA? Sau am 10 ani si tot spre exemplu la 6 luni/un an, trebuie sa ma intorc inapoi? Posted Image Nu exista nici o viza sau ceva pe 5/10 ani ca sa pot lucra acolo fara sa fiu nevoit sa ma intorc? Asta mi-ar rezolva toate dar absolut toate problemele..dar sa dau 1000 de euro pe bilete in fiecare an..nu se renteaza :-j (scuzati-ma pentru 2x post , dar nu gasesc butonul de editare, in caz de il vede un admin, sa le uneasca)

vizele turistice nu iti dau drept de munca.
10 ani este perioada valabilitatii vizei; durata unei sederi este de fapt determinata de ofiterul de imigratie la momentul intrarii in statele unite. de obicei iti da 6 luni; orice zi sedere in plus insemana ca esti ilegal (dar marea majoritate a romanilor din state asa s-au stabilit acolo-problema este ca nu poti iesi din state in acest caz pana nu iti rezolvi intr-un fel legalitatea situatiei). aceasta majoritate iti vor spune ca ei au venit legal in statele unite; este adevarat, dar au ramas ilegal (este deosebire intre a veni si a ramane).
chiar si H1B (viza de munca de inalta tehnologie are o limita dar in acest timp iti da dreptul sa aplici pt green card).
de ce nu cauti site-ul guvernului american; nu cred ca exista o voca mai autorizata decat guvernul american.
o sursa buna este cea cu diverse forumuri de emigrare/imigrare legate de firme de avocatura ce se ocupa de asta; vei vedea diverse pareri si opinii ale avocatilor dar sursa finala ramane tot guvernul american.

ps
viza turistica este pt o sedere temporara in statele unite. daca ofiterul de imigratie are cea mai vaga impresie ca tu vrei sa stai mai mult decat temporar iti interzice intrarea in statele unite chiar daca ai viza. si de obicei aceasta interzicere se lasa cu o interdicitie pt mai multi ani. americanii isi iubesc si apara tara.

Edited by avenirv, 11 September 2014 - 07:41.


#35
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSergiuBossRo, on 10 septembrie 2014 - 22:59, said:

daca am viza pe 10 ani..pot sta 10 ani in SUA? Sau am 10 ani si tot spre exemplu la 6 luni/un an, trebuie sa ma intorc inapoi? Posted Image Nu exista nici o viza sau ceva pe 5/10 ani ca sa pot lucra acolo fara sa fiu nevoit sa ma intorc? Asta mi-ar rezolva toate dar absolut toate problemele..dar sa dau 1000 de euro pe bilete in fiecare an..nu se renteaza :-j
Ti-a raspuns @avenirv, mai repet si eu: viza pe 10 ani (B1/B2) iti da dreptul la o singura intrare pe an, cu durata sederii limitata la 3-6 luni. Nu iti da si drept de munca.
Nu primesti nicio cetatenie daca faci copil in SUA, doar copilul o primeste in mod automat.

#36
SergiuBossRo

SergiuBossRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2012

View PostKarhu, on 11 septembrie 2014 - 08:04, said:

Ti-a raspuns @avenirv, mai repet si eu: viza pe 10 ani (B1/B2) iti da dreptul la o singura intrare pe an, cu durata sederii limitata la 3-6 luni. Nu iti da si drept de munca.
Nu primesti nicio cetatenie daca faci copil in SUA, doar copilul o primeste in mod automat.
Si daca copilul primeste cetatenie Americana..eu nu ar trebuii sa primesc lafel?
Dar infine..am 1001 intrebari..majoritatea stupide si penibile dar tot le pun aici, gasesc sute de variante pe net dar fiecare e de domeniul SF-ului si implica cel mai mare factor: norocul.
Ok..poate sa imi raspunda cineva la intrebarile astea?
-> Daca fac un copil in state..el primeste cetatenia Americana, nu ar trebuii si eu (respectiv eu cu sotia) sa primim aceeasi chestie? (iarasi..nu ma injurati..sunt chestii SF, eu doar gandesc un plan SF..mai sunt ani de zile pana la planul final)
-> Daca imi iau viza B1/B2 ..nu mi-ar fi mai usor sa merg in state sa imi gasesc de lucru si sa imi schimb viza cu una H1?
-> Care ar fi sansele sa castig la loterie un green card?
-> Cam cat ar fi chiria unui apartament(in general..cu apa, internet, TV)  si salariul unui inginer?
-> Care ar fi alte metode prin care sa pot face rost sau sa aplic pentru green card? (Orice alta metoda..am vazut mai sus ca se zicea ca dupa o perioada de sedere in state cu H1..pot aplica pentru Green Card..e adevarat? )
Imi cer scuze pentru suta de intrebari stupida, dar in cap am o ceata totala, si vreau sa iau totul de la 0 dar de data asta cu un plan bun, care sa ramana stabilit..
Momentan ma gandesc la ceva gen: termin toate treburile aici in Romania, si incep sa imi caut un post de lucru in America de aici, daca am noroc sa gasesc..ma duc direct pentru o viza H1 (dar sa gasesc din Romania pe cineva care sa vrea sa angajeze un strain..sa fie dispus sa ii faca si sa completeze aceea cerere..nu e cam imposibil? Eu unul cel putin nu mi-as bate atata capul ca sa imi angajez un strain..mai degraba as angaja unul din suta de oameni care sta la poarta si asteapta cu CV-ul in mana..) , dar daca nu gasesc..macar sa fac rost de o viza B1/B2, ma duc in state, caut ceva de lucru, iar daca am noroc sa gasesc..imi schimb viza cu una H1..si tot la 2/3 ani..ma intorc in tara sa o reinoiesc..pana vad eu cum fac rost de un green card sau de cetatenie..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate