Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Ajutor - viza pentru a lucra

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
SergiuBossRo

SergiuBossRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2012
Buna ziua. (daca nu aveti chef sa cititi tot romanul, va invit sa sariti direct la paragrafele subliniate si ingroasate..alea ma intereseaza) . As vrea ca dupa terminarea facultatii (anul ista sustin bacalaureatul) sa ma duc in America, din motivul logic : "de a gasii un trai mai bun" , dar nu 100% din cauza aceasta..vreo 50/60% este ca ma pasioneaza viata Americana, si tot ce tine de ea, dar am inceput sa imi fac mari probleme legate de viza..ce viza am nevoie pentru a merge acolo sa lucrez? (bineinteles ca dupa ce lucrez 2/3 ani acolo..voi vrea sa ma stabilesc acolo) . Planurile astea sunt facute pentru a pleca (sper eu) peste vreo 5/6 ani , dupa ce absolv (Doamne ajuta) facultatea (m-am gandit la una de inginerie..dar sunt inca indecis in legatura cu domeniul) , cu o suma de 10-15.000 de euro de aici. Si intrebarile:
-De ce tip de viza am nevoie pentru a lucra macar 2/3 ani in America, "sa vad cu ce se mananca viata Americanilor" , si ce trebuie sa fac mai apoi pentru a sta mai mult?
-Care ar fi sansele sa optin o viza, sau o carte verde de aici sau cel putin pe parcursul sederii mele in USA?
-Care ar fi pasii pe care trebuie sa ii parcurg cand..sa zicem ca ma trezesc cu facultatea terminata, 15.000 de euro in mana, si dorinta de a pleca in America? Ce trebuie sa fac dupa aceea?

#2
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
nici n-ai dat bacul si deja iti faci planuri cu terminarea facultatii ?

#3
SergiuBossRo

SergiuBossRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2012

View PostOmulLLORT, on 08 septembrie 2014 - 20:46, said:

nici n-ai dat bacul si deja iti faci planuri cu terminarea facultatii ?
Hmm, da. Dar asta e alta poveste, eu am nevoie de raspunsuri la intrebari, ai vreo idee sau raspunsul macar la o intrebare din toate?

#4
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 14.08.2006
Te bagi la facultate, chiar daca nu-ti iei bacul vezi ca in romania merge. Ceri la mami si la tati vreo $2.000 dupa care dai pe Google: Work and Travel in USA, si gasesti o multime de intermediari la care te duci cu aia $2.000 si te ajuta ei sa te duci in USA, garantat ptr. vreo 3 luni, dupaia te descurci tu.

La ce criza capitalista e in USA si cum primesc americanii cartele de $700 dolari sa cumpere mancare, eu m-as inscrie la (cauta asociatii studentesti ) si as cauta sa merg prin tarile nordice sau prin China pe banii corporatistilor.

Edited by meanman, 08 September 2014 - 21:01.


#5
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Nicio sansa in afara de loteria vizelor.

Apropo - a obtine se scrie cu B, nu cu P, iar "a gasii" e gresit, mai taie din "i"-i.

#6
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 14.08.2006
Cu Work and Travel poate merge. Scoate banul la intermediari, il programeaza la ambasada, se uita aia in ochii lui inocenti, il taxeaza cu taxa de viza si il trimite la Disney Land la impins masinute $700/luna.

#7
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,883
  • Înscris: 21.04.2011

View PostOmulLLORT, on 08 septembrie 2014 - 20:46, said:

nici n-ai dat bacul si deja iti faci planuri cu terminarea facultatii ?
Groaznic, gandeste pe termen lung, e inacceptabil!

Calea cea mai simpa e sa gasesti acolo un master sau chiar un doctorat. Nu o vei duce excelent cu banii o perioada (daca asta te intereseaza iti recomand doar master, dureaza mai putin), dar ai viza asigurata (nu am auzit de refuz la viza pentru master cu bursa) si intri altfel pe piata muncii cand termini.

#8
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014
Viata americana frumoasa ? Posted Image
Adicatelea te pasioneaza o tara cu rata omuciderilor de 3 ori cat a Romaniei, mai exact cat a Albaniei.

#9
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 14.08.2006
catalina, el nici nu a dat BAC-ul, pana la master mai sunt minim 3 ani :)

#10
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Anglia nu-ti surade ?


E mult mai usor sa ajungi acolo si calitatea vietii este la fel daca nu chiar mai buna ca-n america.

#11
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postcatalina1, on 08 septembrie 2014 - 21:06, said:

Groaznic, gandeste pe termen lung, e inacceptabil!

Calea cea mai simpa e sa gasesti acolo un master sau chiar un doctorat. Nu o vei duce excelent cu banii o perioada (daca asta te intereseaza iti recomand doar master, dureaza mai putin), dar ai viza asigurata (nu am auzit de refuz la viza pentru master cu bursa) si intri altfel pe piata muncii cand termini.

Dar la masterat nu prea sunt burse. Si ca sa aplici, trebuie sa prezinti o fisa financiara, dovada ca ai cu ce plati facultatea.

#12
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 14.08.2006
scoala e foarte scumpa in USA; doar daca gasesti o bursa ptr. studenti internationali, ca in felul asta isi fac ei reclama si le creste ratingul..dar si asa, iti trebuie cateva mii ca sa te cari acolo ca sa-ti platesti toate cheltuielile pana vine bursa.

Edited by meanman, 08 September 2014 - 21:11.


#13
SergiuBossRo

SergiuBossRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2012
DjMx, sa stii ca mi-ar surade, viata Americana imi surade fiindca imi surade maxim ideea..nu stiu dar am boala pe asta..bieninteles ca visez la lapte si miere dar in acelasi timp ma astept ca primii doi ani..sa ajung maxim sa platesc chiria si habar n-am daca o sa imi mai ajunga sa pun bani si de o parte..dar as depunde tot efortul pentru curiozitatea aia..sa vad cum traiesc Americani..iar in legatura cu Anglia..nu e tocmai rea ideea..iarasi e o tara frumoasa, putin cam ploiasa din cate am inteles dar frumoasa..si din punct de vedere financiar..cum este? (Care sunt preturile unui apartament modest, cam cat sunt salariile, si cam care e pretul utilitatilor(o masa in oras..cablu TV, internet, intretinere, etc) acolo?)

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Studii de limba romana, ceva? Ca banuiesc ca "engleaza"  o stii mai bine decat limba materna, sau ma-nsel?

#15
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007
cel mai simplu mod de a ajunge, e cu work&travel. in 4 luni cam poti sa-ti dai seama cu ce se mananca america (depinde mult si in ce zona ajungi si peste ce oameni dai). dupa astea 4 luni, daca vrei si te descurci, poti ramane acolo pana mori. nu te cauta nimeni sa te trimita acasa. sau poti sa te intorci dupa cativa ani si apoi adio america pt totdeauna. sau poti merge cu W&T inca din anu 1, in fiecare an de facultate....

daca vrei sa mergi legal, sa faci o scoala...se poate, insa e f scump! studiile din romania nu sunt recunoscute etc
cunosc cazuri care au plecat cu W&T special pt a nu se mai intoarce, persoane care acu lucreaza ca si tiristi, in constructii, in domeniul bancar sau dimpotriva, nu gasesc de lucru...

#16
SergiuBossRo

SergiuBossRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2012

View Posttakecare, on 08 septembrie 2014 - 22:47, said:

cel mai simplu mod de a ajunge, e cu work&travel. in 4 luni cam poti sa-ti dai seama cu ce se mananca america (depinde mult si in ce zona ajungi si peste ce oameni dai). dupa astea 4 luni, daca vrei si te descurci, poti ramane acolo pana mori. nu te cauta nimeni sa te trimita acasa. sau poti sa te intorci dupa cativa ani si apoi adio america pt totdeauna. sau poti merge cu W&T inca din anu 1, in fiecare an de facultate....

daca vrei sa mergi legal, sa faci o scoala...se poate, insa e f scump! studiile din romania nu sunt recunoscute etc
cunosc cazuri care au plecat cu W&T special pt a nu se mai intoarce, persoane care acu lucreaza ca si tiristi, in constructii, in domeniul bancar sau dimpotriva, nu gasesc de lucru...
Hmm..work and travel ..in ce consta acest "work and travel" ? E legala chestia? (adica e vreo sansa ca mai apoi sa obtin cetatenia Americana? Sa imi pot face aici o casa si sa am parte de toate facilitatile?)

#17
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Posttakecare, on 08 septembrie 2014 - 22:47, said:

studiile din romania nu sunt recunoscute etc
..

Ba da.

#18
SergiuBossRo

SergiuBossRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2012

View PostPurpura, on 08 septembrie 2014 - 22:52, said:


Ba da.
Ok, recunoscute sau nu, cum pot sa ma incadrez in programul ista? Ce trebuie s fac mai exact? E legal sa raman dupa aceea in America?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate