Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Mutare în Anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#91
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
@teknotronik, daca mie imi raspundeai, m-ai inteles gresit. Nu vreau sa tai avantul nimanui, la modul gratuit. Sunt in Romania. Vreau din suflet si eu sa plec. Doar ii expun niste lucruri pe care nu are cum sa le stie la 18 ani, ca ar fi nefiresc sa aiba aceeasi perspectiva ca unul de 34. Ca sa fie clara pozitia mea pe subiectul asta: daca maine ar veni Superman la usa lui si i-ar da doua optiuni: pleci in Uk maine sau ramai in Ro forever, l-as sfatui sa plece de azi.

Dar asa cum ziceai tu, mi se pare normal, daca vad pe unul ca se arunca cu ochii inchisi, sa-i prezint niste lucruri. Cati ani o sa mearga la poarta unei firme ca aude romaneste? Nu zic, poa' sa si incerce, 2-3 ani pe afara, ca nu-l omoara nimeni daca face o facultate mai incolo. Da' sa fie constient, ca si eu m-am chinuit la 18 ani, munceam pe branci ca om bun la toate pe unde gaseam. Si o faceam in Ro.

Pur si simplu cu niste alegeri mai destepte acum, isi usureaza drumul in viitor.

Edited by skandal, 17 October 2014 - 10:59.


#92
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View Postskandal, on 17 octombrie 2014 - 10:57, said:

Nu zic, poa' sa si incerce, 2-3 ani pe afara, ca nu-l omoara nimeni daca face o facultate mai incolo.

Asta este ceea ce incercam sa explic, restul este can-can.

#93
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View Posttsunnami, on 17 octombrie 2014 - 04:16, said:


stiu, perfect adevarat.
pentru utilizarea norocului propun sa joace la loto, nicidecum sa plece aiurea.
are sansa sa se pregateasca in tara nu sa se milogeasca sau sa ajunga sa vanda droguri sa poata manca.
norocul nu e o alternativa, mai ales cand ai ocazia sa iti pregatesti sansele.
si stii de ce n-o face?
e puturos.
numai puturosii asteapta norocul sa ii ajute si pe ei.
l-am vazut si pe becali cum se ruga la o minune.

La loterie nu-ti incerci norocul, la loterie ii faci pe altii cu bani, din pacate.
Este usor si gratuit sa califici drept puturos pe cineva pe care nu o cunosti, mai ales cand cel in cauza a spus ca munceste de la 15 ani si nu dorea decat cateva informatii in legatura cu documentele necesare mutarii in Anglia.


Cand am calcat pe aici pe unde sunt acum am cunoscut pe unu venit cu o luna inaintea mea.
Chiar cateva saptamani ma intalneam cu el aproape zilnic la o scoala pentru a invata limba, impreuna nu stiam mai mult de 3 cuvinte.
Ulterior nu ne vedeam perioade indelungi, jumatate de an, chiar si cate un an, dupa care ne intalneam absolut intamplator pe te miri unde.
Aveam amandoi aceeasi pregatire, el este cu cativa ani mai in varsta, nu cu mult, si am putea spune ca avea mai multa experienta.
Ne-am invartit amandoi prin aceeasi zona si acelasi grup de cunoscuti.
Practic aveam amandoi aceleasi sanse.
Acum lucreaza pentru mine.

As dori sa-mi raspunzi tu, de ce nu lucrez eu pentru el in momentul asta?

#94
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postteknotronik, on 18 octombrie 2014 - 21:08, said:


La loterie nu-ti incerci norocul, la loterie ii faci pe altii cu bani, din pacate.
Este usor si gratuit sa califici drept puturos pe cineva pe care nu o cunosti, mai ales cand cel in cauza a spus ca munceste de la 15 ani si nu dorea decat cateva informatii in legatura cu documentele necesare mutarii in Anglia.


Cand am calcat pe aici pe unde sunt acum am cunoscut pe unu venit cu o luna inaintea mea.
Chiar cateva saptamani ma intalneam cu el aproape zilnic la o scoala pentru a invata limba, impreuna nu stiam mai mult de 3 cuvinte.
Ulterior nu ne vedeam perioade indelungi, jumatate de an, chiar si cate un an, dupa care ne intalneam absolut intamplator pe te miri unde.
Aveam amandoi aceeasi pregatire, el este cu cativa ani mai in varsta, nu cu mult, si am putea spune ca avea mai multa experienta.
Ne-am invartit amandoi prin aceeasi zona si acelasi grup de cunoscuti.
Practic aveam amandoi aceleasi sanse.
Acum lucreaza pentru mine.

As dori sa-mi raspunzi tu, de ce nu lucrez eu pentru el in momentul asta?

de ce?
intreaba pe Nila

norocul, asa parca ai spus
de ce n-am ajus eu pe luna si a ajuns armstrong?

consider ca e o prostie imensa sa ai acoperis deasupra capului, sa ai mancare in frigider gratis, si tu sa mergi sa inveti limba in anglia si sa ridici saci de orez in port pe ploaie
ca asta recomanzi tu, sa joace la loto in anglia.

inveti limba, iti tragi o pregatire, ca ai si timp si parinti care te tin gratis sa arzi gazu', masinist de ex., operator cnc si pleci, nu e nevoie sa fugi vorba lui moromete
ce vrei sa spui cu exemplul personal?
spui ca toti care fac ca tine ajung ca tine?
pai daca tu crezi chestia asta, sorry, dar ai trait degeaba.
ca "se poate" e altceva
si la loto "se poate" sa castigi. sunt oameni care castiga in fiecare saptamana. deschide televizorul si o sa vezi

#95
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Iti place sa denaturezi lucrurile.
Tu nu aveai pregatirea si capacitatea lui Armstrong, nici nu ati trait in acelasi loc si in acelasi timp.

Parerea mea espre loto o ai mai sus.
Parerea mea despre oameni care au reusit in strainatate fara o facultate se poate verifica in orice moment.
De fapt si daca ai face un sondaj de opinie vei vedea ca nu toti cei care au plecat in afara fara a avea o facultate au fost nevoiti sa se intoarca acasa, in realitate procentul celor care s-au intors este nesemnificativ.

"e o prostie imensa sa ai acoperis deasupra capului, sa ai mancare in frigider gratis, si tu sa mergi sa inveti limba in anglia si sa ridici saci de orez in port pe ploaie"

Nu i-am recomandat nimanui sa invete limba in Anglia, de fapt daca ai memorie vizuala ar fi trebuit sa stii ca persoana in cauza a spus ca limba engleza o cunoaste la nivel conversational.

Si mai spune cum se pupa ceea ce ai spus cu faptul ca l-ai facut puturos in mod gratuit?
Ori este prost ca nu se foloseste de mancarea si acoperisul gratuit oferit de mama lui, ori este puturos "ca-l cunosti tu"?

Cine sa te mai inteleaga?

Sa ai o zi buna.

#96
SirAllin

SirAllin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.03.2014
N-am citit toate mesajele recunosc, dar cred ca e suficient sa stiu tema.(nu prea imi place sa vad persoane care prefera sa vorbeasca pe langa subiect, descurajand, fara nici un fel de argument)  Eu iti recomand sa pleci printr-o agentie.(chiar nu conteaza pe ce post) si in zilele libere iti poti cauta de munca. UK-ul ofera multe locuri de munca in special in orasele mari si la periferiile acestora. Tine si de norocul tau, si de cunostiintele tale in limba engleza. Din fericire englezii nu sunt obsedati de experienta ca si romanii.  Eu unul am fost norocos. Bafta si tie.

#97
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postteknotronik, on 19 octombrie 2014 - 12:34, said:

Iti place sa denaturezi lucrurile.
Tu nu aveai pregatirea si capacitatea lui Armstrong, nici nu ati trait in acelasi loc si in acelasi timp.

Parerea mea espre loto o ai mai sus.
Parerea mea despre oameni care au reusit in strainatate fara o facultate se poate verifica in orice moment.
De fapt si daca ai face un sondaj de opinie vei vedea ca nu toti cei care au plecat in afara fara a avea o facultate au fost nevoiti sa se intoarca acasa, in realitate procentul celor care s-au intors este nesemnificativ.

"e o prostie imensa sa ai acoperis deasupra capului, sa ai mancare in frigider gratis, si tu sa mergi sa inveti limba in anglia si sa ridici saci de orez in port pe ploaie"

Nu i-am recomandat nimanui sa invete limba in Anglia, de fapt daca ai memorie vizuala ar fi trebuit sa stii ca persoana in cauza a spus ca limba engleza o cunoaste la nivel conversational.

Si mai spune cum se pupa ceea ce ai spus cu faptul ca l-ai facut puturos in mod gratuit?
Ori este prost ca nu se foloseste de mancarea si acoperisul gratuit oferit de mama lui, ori este puturos "ca-l cunosti tu"?

Cine sa te mai inteleaga?

Sa ai o zi buna.

tekno, cine a mentionat facultatea?
am spus doar sa se pregateasca, am recaomandat ceva simplu chiar, masinist, intr-un alt post.

View PostsKenzi, on 01 septembrie 2014 - 02:07, said:

Scopul meu pentru această mutare este de a avea o situație financiară mai bună.. nu spun că sunt sărac, am tot ce-mi trebuie prin prisma mamei mele dar.. mnah, am ajuns la o vârstă unde trebuie să mă descurc singur.
Am 18 ani, sunt un tânar dornic de a face o mare schimbare în viața mea, de asemenea sunt proaspat posesor de permis cat. B.
Ideea a acestui topic este de cere un sfat în ceea ce privește mutarea acolo, ce acte îmi trebui pentru a mă angaja..ce acte îmi trebui pentru a-mi găsii o cazare bună, ș.a.m.d.
În această dimineață, la ora 03:00, un prieten de-al meu a plecat spre Anglia cu tatăl său, nu este pentru prima dată, și mi-a spus că în luna Octombrie mă ajută și pe mine, dar totuși, cum am spus mai sus, ce acte-mi trebuie pentru a trăii liniștit acolo ? Le pot face direct din România ?
Ce preț au chiriile acolo ?

În altă ordine de idei, vreau, dacă puteți, să-mi spuneți o firmă de recrutare a muncitoriilor necalificați pentru această țară. Deocamdată am terminat doar 10 clase..nu mai am timp suficient pentru a termina 12..
Orice idee care mă poate ajută sa-mi găsesc un JOB în Anglia este răsplătit de către mine printr-o sumă de bani.

Îmi doresc cu orice preț să plec din România.. simt că aici nu pot face nimic fără 5 facultăți..AJUTOR !

Pentru orice alt detaliu vă rog să dați reply !

( Limba engleză o cunosc la nivel conversațional ).

daca asta stie engleza la nivel conversational eu sunt popa
voi incurajati un om care la 18 ani are 10 clase si o situatie financiara buna prin prisma maica-sii sa plece sa munceasca in anglia?
ca ce?
unde?
pe ce bani?

eu am spus, ai acoperis si mancare, vrei sa pleci? fa-o, dar fa-o eficient.
faci o profesionala, devi strungar sau frezor, CNC, daca te duce capul, inveti engleza si o tai.

intelegi?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate