Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Romtelecom

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2391 replies to this topic

#2359
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Pai asta a cam si zis.

#2360
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,761
  • Înscris: 07.02.2003

 Florinbv, on Feb 7 2009, 17:42, said:

@andreic Si rds da simetric in metro so...
Pe cine intereseaza "metro" ? Asta e un cuvant inventat de romani probabil din ratiunid e marketing, "Internet" inseamna oriunde in lume si eu la asta m-am referit, nu prea se da simetric.

Edited by andreic, 08 February 2009 - 04:00.


#2361
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Ok, adevarat ce zici. Insa un metro national nu cred ca strica la casa omului ;)

#2362
tzakulian

tzakulian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.02.2009

 Florinbv, on Feb 8 2009, 17:14, said:

Ok, adevarat ce zici. Insa un metro national nu cred ca strica la casa omului ;)
Accesul metropolitan este o chestie strict comerciala, * din oferta pe care nimeni nu o spune este urmatoarea " acces metropolitan pana in X mega" este doar pana in punctul de INTERCONECTARE cu celelalte retele, adica in reteau proprie :)

#2363
regint

regint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.07.2007

 tzakulian, on Feb 10 2009, 20:06, said:

Accesul metropolitan este o chestie strict comerciala

Corect. As zice ca e de fapt si o mare laba, fiindca metropolitan nu faci mare lucru (decat pr0n & shit). Cand o sa fie hi5 si myspace in metro, abia atunci sa vezi nene  :lol:

#2364
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004
Eu sunt tare curios cât vor mai rămâne telefoanele publice, și dacă vor rămâne, pe unde vor rămâne. În ciuda distrugerilor provocate telefoanelor publice și a faptului că cică "Romtelecom" tre' să plăteasă chirie proipetarilor de clădiri pe care/în care instalează telefoane publice, tarifele pt. convorbirile efectuate de la telefoanele publice mi se par mari - dacă sunt așa de mari, de ce să mai folosești unul?
Oare ar merge reinstalate telefoane cu fise (să le pun în instituții sau în locuri păzite, ca să nu fure careva monedele  :lol: ). Mă gândesc că dacă tarifele ar fi decente, cei care nu ar avea bani să-și bage credit pe cartelele preplătite, dacă ar avea ceva bani în buzunar ar folosit un telefon public cu monede (reîncărcatul unei cartele ar costa cam 16 lei, o convorbire de la un public 2-3 lei).

#2365
tzakulian

tzakulian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.02.2009

 djl, on Feb 10 2009, 20:22, said:

Eu sunt tare curios cât vor mai rămâne telefoanele publice, și dacă vor rămâne, pe unde vor rămâne. În ciuda distrugerilor provocate telefoanelor publice și a faptului că cică "Romtelecom" tre' să plăteasă chirie proipetarilor de clădiri pe care/în care instalează telefoane publice, tarifele pt. convorbirile efectuate de la telefoanele publice mi se par mari - dacă sunt așa de mari, de ce să mai folosești unul?
Oare ar merge reinstalate telefoane cu fise (să le pun în instituții sau în locuri păzite, ca să nu fure careva monedele  :lol: ). Mă gândesc că dacă tarifele ar fi decente, cei care nu ar avea bani să-și bage credit pe cartelele preplătite, dacă ar avea ceva bani în buzunar ar folosit un telefon public cu monede (reîncărcatul unei cartele ar costa cam 16 lei, o convorbire de la un public 2-3 lei).
chirie probabil se plateste ....ca orice alt echipament instalat pe cladiri ( ex. antenele de telefonie mobila ) ......  dar eu am ramas profund socat cand am vazut un nene, asa pe la 70-80 de anisori, cand vorbea la public ..... btw se mai gasesc cartele ??? si daca da unde ??? as lua unul de colectie :))

#2366
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004
Cartele se mai găsec pe la oficile "Romtelecom", pe la chioșcurile de ziare, pe la supermarketuri.
Ce vrei pt. colecție? Cartelă sau telefon?

#2367
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006

 regint, on Feb 10 2009, 20:20, said:

Corect. As zice ca e de fapt si o mare laba, fiindca metropolitan nu faci mare lucru (decat pr0n & shit). Cand o sa fie hi5 si myspace in metro, abia atunci sa vezi nene  :lol:
Nene de Akamai ai auzit? ei bine toate site-urile gazduite pe serverele Akamai (gen yahoo.com, amazon.com, adobe.com, apple.com, hp.com, USA Today, PC World etc) sunt accesate in regim metro. Asta pe langa filesharing unde iti poti downloada filmele preferate in format HD in mai putin de jumatate de ora. E o mare laba vorba ta...

Edited by Florinbv, 10 February 2009 - 22:28.


#2368
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 tzakulian, on Feb 10 2009, 20:34, said:

chirie probabil se plateste ....ca orice alt echipament instalat pe cladiri ( ex. antenele de telefonie mobila ) ......  dar eu am ramas profund socat cand am vazut un nene, asa pe la 70-80 de anisori, cand vorbea la public ..... btw se mai gasesc cartele ??? si daca da unde ??? as lua unul de colectie :))
sunt destui oameni cu bani (si cu secrete!)care au abonamente pe mai multe retele mobile care vorbesc la tf public doar pt CONFIDENTIALITATE ! cumperi o cartela de 10 lei vorbesti cu ea de la un tf public la alt tf public(sunt multe tf publice dotate cu sonerii de apel ) dupa care o arunci=apelant ,apelat necunoscut.deci daca ai ceva de vorbit si chiar vrei sa fie cat mai confidential si sanu te identifice usor baietii cu ochi albastri metoda e recomandata.... :P

#2369
regint

regint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.07.2007

 Florinbv, on Feb 10 2009, 22:25, said:

Nene de Akamai ai auzit? ei bine toate site-urile gazduite pe serverele Akamai (gen yahoo.com, amazon.com, adobe.com, apple.com, hp.com, USA Today, PC World etc) sunt accesate in regim metro. Asta pe langa filesharing unde iti poti downloada filmele preferate in format HD in mai putin de jumatate de ora. E o mare laba vorba ta...

Eu m-am referit la PROVIDERI INTERNET, nu de firme care-ti ofera hosting, servere colocate, server clouding and shit. Dupa tine consideram si VPN-ul metro  :D

Tu practic confuzi, asa, drept comparatie, php-ul cu suphp-ul.

Am zis eu bine ca sunteti pe dinafara complet. Mai ramane sa zici ca DNS = IP si e clar 100% ce cunostinte ai.


Akamai transparently mirrors content — sometimes all content including HTML and CSS, and sometimes just media objects such as audio, graphics, animation, and video — from customer servers. Though the domain name (but not subdomain) is the same, the IP address points to an Akamai server rather than the customer's server. The Akamai server is automatically picked depending on the type of content and the user's network location.

The benefit is that users can receive content from whichever Akamai server is close to them or has a good connection, leading to faster download times and less vulnerability to network congestion or outages.

In addition to image caching, Akamai provides services which accelerate dynamic and personalized content, J2EE-compliant applications, and streaming media to the extent that such services frame a localized perspective.


#2370
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

 tzakulian, on Feb 10 2009, 20:06, said:

Accesul metropolitan este o chestie strict comerciala, * din oferta pe care nimeni nu o spune este urmatoarea " acces metropolitan pana in X mega" este doar pana in punctul de INTERCONECTARE cu celelalte retele, adica in reteau proprie :)
Reinventezi roata? :)
1. Teoria e in mare parte gresita, vitezele metro chiar sunt specificate in unele oferte gen: 100Mbs in retea, 50Mbs in oras, 30Mbs in toata tara. Aceste transferuri se fac prin puncte de Internet Exchange, la care culmea e legat si RTC: Ronix, Interlan sau peering dedicat intre retele.
Mai nou aceste peeringuri sunt si cu ISP mari din Europa. Mai e si Akamai care gazduieste site-uri gen microsoft.com, nvidia.com samd.
2. Practic merge foarte bine, prin retelele P2P ai un "video on demand" gratuit si diversificat la orice calitate ai nevoie: DivX, DVD, HDReady, FullHD. Nici un sfert de ora pentru 5GB e perfect seara pentru cinematograful de acasa.
Se mai pot face retele VPN si se vede si in multiplayer, skype, yahoo pe partea de upload.

 regint, on Feb 10 2009, 20:20, said:

Corect. As zice ca e de fapt si o mare laba, fiindca metropolitan nu faci mare lucru (decat pr0n & shit). Cand o sa fie hi5 si myspace in metro, abia atunci sa vezi nene  :lol:
1. Limbajul, nu am stat la o bere impreuna 2. Esti partinitor, realitatea e alta.

Nu stiu pe cine pacaliti, metro nu exclude o banda spre extern buna. Peste tot in lume utilizatorii de net folosesc retele p2p, iar limitarile/filtrarile de trafic fac furori pe site-urile de opinii. Uitati-va doar pe aria UPC ce suparare mare e si cat timp pierd ca sa treaca peste ele, deci nu suntem noi mai breji.
Comercial se vinde super bine si nu e o gaselnita unica la noi in tara, doar ca in vest domina ADSL chiar daca usor, usor pierde teren. Si RTC si-ar dori metro. Tin minte cum reclamele Clicknet aveau ca tema descarcarea filmelor, muzica, jocuri etc cu "viteza luminii", deci e clar ca exista un target imens :worthy:
Pe extern o sa creasca uimitor oferta in viitorul apropiat si o sa apara si servicii streaming video, asa ca banda disponibila catre end-user e binevenita. RTC o sa trebuiasca sa-si mareasca urgent banda catre end-user, 6-8Mbs fiiind f. putin fata de concurenta din mediul urban.

Rangerul sper ca acest post sa nu fie incadrat la categoria FLAME sau OFF-Topic, dar observ ca in loc sa se discute despre limitarile la majoritatea liniilor de fix la max 6-8Mbs (dovada: lipsa maririlor de viteza, nu exista abonamente intermediare intre 8Mbs si 20Mbs, problemele intampinate de abonati la ultima marire, promovarea de cadouri si contracte pe 2, 3 ani) si solutii de viitor unii isi expun doar mega orgoliul.

#2371
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,607
  • Înscris: 20.10.2006
Nu e chiar asa, el a vrut sa zica ca exista site-uri destul de accesate ce se pot accesa prin metropolitan. Oricum nici eu nu sunt de acord cu viteza metro, netul sa fie net ca la americani.

#2372
regint

regint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.07.2007

 Blackhawk, on Feb 11 2009, 00:27, said:

1. Limbajul, nu am stat la o bere impreuna 2. Esti partinitor, realitatea e alta.

Nu stiu pe cine pacaliti, metro nu exclude o banda spre extern buna.

1. Nu, si nici nu ma intereseaza.
2. Ori nu vrei sa intelegi, ori nu stii. In plus, vorbeam strict de Romania, dupa care a aparut persoana careia i-am raspuns mai devreme, cu serverele A, care nu fac altceva decat mirrors content. De la ce am afirmat eu si pana unde ai ajuns tu e cale lunga.

In fine, vad ca altii incearca sa redescopere roata, ceea ce e jenant.

Informatii pentru cine stie sa citeasca si sa inteleaga: http://en.wikipedia..../Metro_Ethernet

Persoanele de "fata" se exclud, ca intotdeauna.

#2373
alinmihaimarian

alinmihaimarian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 17.01.2009
regint

Lasa- in pace. Romtelecom a fost mereu hulit aici pe forum si tot este lider pe business date. Exact acolo unde pretentiile sunt cele mai mari.

#2374
Lucky44

Lucky44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 01.05.2006

 regint, on Feb 11 2009, 01:39, said:

1. Nu, si nici nu ma intereseaza.
2. Ori nu vrei sa intelegi, ori nu stii. In plus, vorbeam strict de Romania, dupa care a aparut persoana careia i-am raspuns mai devreme, cu serverele A, care nu fac altceva decat mirrors content. De la ce am afirmat eu si pana unde ai ajuns tu e cale lunga.

In fine, vad ca altii incearca sa redescopere roata, ceea ce e jenant.

Informatii pentru cine stie sa citeasca si sa inteleaga: http://en.wikipedia..../Metro_Ethernet

Persoanele de "fata" se exclud, ca intotdeauna.

Credema conteaza! Mai ales din cauza carecteristicle de constructie al protocolului ip. Cu cresterea timpurilor de raspuns proportianal scade viteza (teoretica) maxim de transfer. La acesta se mai adauga si niste probleme technologice din anumite sisteme de operare (creste timpul de raspuns se limiteaza uploadul), Si ca idee daca uploadul sa limitat se limiteaza si downloadul sa mai adaugam si politica de balancare programelor de filesharing. In schimb daca iti trebuie internet nu pentru filesharing ci pentru obisnuita folosire a internetului 512kb-1Mb e super suficent.

Edited by Lucky44, 11 February 2009 - 08:54.


#2375
tzakulian

tzakulian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.02.2009
[quote name='Blackhawk' post='5986349' date='Feb 11 2009, 00:27']Reinventezi roata? :)
1. Teoria e in mare parte gresita, vitezele metro chiar sunt specificate in unele oferte gen: 100Mbs in retea, 50Mbs in oras, 30Mbs in toata tara. Aceste transferuri se fac prin puncte de Internet Exchange, la care culmea e legat si RTC: Ronix, Interlan sau peering dedicat intre retele.
Mai nou aceste peeringuri sunt si cu ISP mari din Europa. Mai e si Akamai care gazduieste site-uri gen microsoft.com, nvidia.com samd.
2. Practic merge foarte bine, prin retelele P2P ai un "video on demand" gratuit si diversificat la orice calitate ai nevoie: DivX, DVD, HDReady, FullHD. Nici un sfert de ora pentru 5GB e perfect seara pentru cinematograful de acasa.
Se mai pot face retele VPN si se vede si in multiplayer, skype, yahoo pe partea de upload.


1. Limbajul, nu am stat la o bere impreuna 2. Esti partinitor, realitatea e alta.

Nu stiu pe cine pacaliti, metro nu exclude o banda spre extern buna. Peste tot in lume utilizatorii de net folosesc retele p2p, iar limitarile/filtrarile de trafic fac furori pe site-urile de opinii. Uitati-va doar pe aria UPC ce suparare mare e si cat timp pierd ca sa treaca peste ele, deci nu suntem noi mai breji.
Comercial se vinde super bine si nu e o gaselnita unica la noi in tara, doar ca in vest domina ADSL chiar daca usor, usor pierde teren. Si RTC si-ar dori metro. Tin minte cum reclamele Clicknet aveau ca tema descarcarea filmelor, muzica, jocuri etc cu "viteza luminii", deci e clar ca exista un target imens :worthy:
Pe extern o sa creasca uimitor oferta in viitorul apropiat si o sa apara si servicii streaming video, asa ca banda disponibila catre end-user e binevenita. RTC o sa trebuiasca sa-si mareasca urgent banda catre end-user, 6-8Mbs fiiind f. putin fata de concurenta din mediul urban.

Rangerul sper ca acest post sa nu fie incadrat la categoria FLAME sau OFF-Topic, dar observ ca in loc sa se discute despre limitarile la majoritatea liniilor de fix la max 6-8Mbs (dovada: lipsa maririlor de viteza, nu exista abonamente intermediare intre 8Mbs si 20Mbs, problemele intampinate de abonati la ultima marire, promovarea de cadouri si contracte pe 2, 3 ani) si solutii de viitor unii isi expun doar mega orgoliul.[/quote]

[quote name='Blackhawk' date='Feb 11 2009, 00:27' post='5986349']


revin cu niste precizari vis-a-vis de ceea ce consideri tu gresit .......

1. atat in contractele RDS cat si RTC sunt stiplate accesele metropolitane, dar la ambele contracte sunt de tip best effort, adica nimeni nu iti ofera garantare in reteaua celuilalt, daca vrei iti pot atasa oferte alea ambelor companii.

2. daca eu achizitionez 100 M metro si pe lg mine mai sunt X utilizatori cu aceeasi configuratie, ai impresia ca la punctele de interconectare, fie ele peering direct sau via Ronix, nu se va gatui banda ?? ( anyways este oricum un exemplu ipotetic ).

3. P2P presupun ca stii ce inseamna, daca esti utilizator rtc si incerci sa faci dl ( folosind orice soft vrei tu ) iti va veni cu asa o viteza ??? Dream on ....... majoritatea utilizatorilor de P2P, din Romania, sunt RDS ..... deci teoria ta este corecta ..... ai viteze decente in cadrul retelei proprii ........

4. "Si RTC si-ar dori metro." - exista si la RTC Metro de ceva vreme deja.

Am fost destul de precis de data asta sau din nou voi fi catalogat ca si "eroare umana" :)

#2376
jonex

jonex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 16.03.2006

 alinmihaimarian, on Feb 11 2009, 07:43, said:

regint

Lasa- in pace. Romtelecom a fost mereu hulit aici pe forum si tot este lider pe business date. Exact acolo unde pretentiile sunt cele mai mari.

Cand 20 iti zic ca esti beat ar trebui sa-ti pui niste intrebari, nu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate