Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

Semnal slab?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
sadicu

sadicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 23.06.2006
Salut, am nevoie de ajutorul vostru daca se poate..sunt in Buc. pe RCS si am 3 televizoare in casa (toate de ultima generatie smart,3d etc etc). Recent am pus 2 splittere (unul cu 3 iesiri si 1 cu 2 iesiri), respectiv splitter cu iesiri este primul (in sufragerie) cu iesire la tv din sufragerie iar a doua iesire merge vreo 2-3 metrii pana la al doilea splitter ca mai departe merge la tv din cele 2 dormitoare (6-7 metri  amandoua). Problema este ca imaginea la unele canale este plina de artefacte (macroblocuri) unele din ele chiar nu mai afiseaza nimic ci baga doar sunet (in principal History HD). La primul tv,cel din sufragerie este acceptabil adica poti sa privesti lejer , macroblocurile apar din cand in cand, insa la cele 2 din dormitoare nu prea poti privi la nimic in afara de Digi24 :)

M-am documentat un pic si am inteles ca splitterele cam fura din semnal si s-ar putea sa imi trebuiasca un amplificator. Ce parere aveti? Daca e asa, imi puteti recomanda un amplificator?

PS. Mentionez ca splitterele si cablu sunt luate din magazin si nu din piata :)

#2
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postsadicu, on 24 august 2014 - 11:02, said:

Salut, am nevoie de ajutorul vostru daca se poate..sunt in Buc. pe RCS si am 3 televizoare in casa (toate de ultima generatie smart,3d etc etc). Recent am pus 2 splittere (unul cu 3 iesiri si 1 cu 2 iesiri), respectiv splitter cu iesiri este primul (in sufragerie) cu iesire la tv din sufragerie iar a doua iesire merge vreo 2-3 metrii pana la al doilea splitter ca mai departe merge la tv din cele 2 dormitoare (6-7 metri  amandoua). Problema este ca imaginea la unele canale este plina de artefacte (macroblocuri) unele din ele chiar nu mai afiseaza nimic ci baga doar sunet (in principal History HD). La primul tv,cel din sufragerie este acceptabil adica poti sa privesti lejer , macroblocurile apar din cand in cand, insa la cele 2 din dormitoare nu prea poti privi la nimic in afara de Digi24 Posted Image

M-am documentat un pic si am inteles ca splitterele cam fura din semnal si s-ar putea sa imi trebuiasca un amplificator. Ce parere aveti? Daca e asa, imi puteti recomanda un amplificator?

PS. Mentionez ca splitterele si cablu sunt luate din magazin si nu din piata Posted Image
La spliterele mai de soi,ai OUT si IN,unde semnalul trece nealterat de filtre.Deci teoretic,trebuiesc legate in asa fel sa nu ai pierderi.Pe unul ai doua tv legate,din OUT legi la IN,cel de al doilea splitter unde legi tv 3.Nu din tv Out splitter 1.Amplificatoare CATV : http://www.mediafun....CFVDKtAodigIAWQ

http://www.globstar....ucoaxialFV3.jpg

Edited by whitewizard, 24 August 2014 - 11:22.


#3
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postsadicu, on 24 august 2014 - 11:02, said:

M-am documentat un pic si am inteles ca splitterele cam fura din semnal si s-ar putea sa imi trebuiasca un amplificator.
În general sunt pasive , deci e normal să "fure" din semnal .

#4
sadicu

sadicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 23.06.2006

View Postwhitewizard, on 24 august 2014 - 11:19, said:

La spliterele mai de soi,ai OUT si IN,unde semnalul trece nealterat de filtre.Deci teoretic,trebuiesc legate in asa fel sa nu ai pierderi.Pe unul ai doua tv legate,din OUT legi la IN,cel de al doilea splitter unde legi tv 3.Nu din tv Out splitter 1.Amplificatoare CATV : http://www.mediafun....CFVDKtAodigIAWQ

http://www.globstar....ucoaxialFV3.jpg
Merci de raspuns, insa nu inteleg ultima ta afirmatie ".Pe unul ai doua tv legate,din OUT legi la IN,cel de al doilea splitter unde legi tv 3.Nu din tv Out splitter 1". Ambele spliterre au in si out, la primul splitter la IN am cablul cu semnal care intra in scara si la OUT am primul tv si cel de al doilea splitter la care intra in IN. Cele 2 OUT merg catre televizoare..

Ce mi se pare ciudat este faptul ca desi am acelasi timp de cablu (din acceasi rola am tras la ultimele 2 tv) si acelasi splitter pe unul merg anumite canale iar pe celalalt apare cu "Semnal slab sau inexistent"...indiferent daca schimb iesirea sau nu...

#5
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
cauta unul cu amplificare. sa aiba 75 ohmi.

#6
eduardul2

eduardul2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.10.2006
Eu nu inteleg de ce ai primul splitter cu 3 iesiri. Ca sa functioneze bine toate programele ai nevoie de un nivel de semnal minim 65db (sau mai mare, valoarea am pus-o prin aproximare) Cele mai multe splittere cu 2 iesiri "taie 3,5 - 4 db din semnal. Alea cu 3 iesiri au atenuare de 6db.Exista posibilitatea sa vina semnalul mai slab de pe scara si prin adaugarea splitterelor sa treci de pragul minim al semnalului.
Din ce am inteles eu, ai 2 splittere cascadate. Inverseaza-le intre ele. La tv-urile samsung, daca tii apasat pe butonul "i" (info) aprox 15 secunde iti apar pe ecran "informatii semnal" : frecventa, retea, nivel eroare, nivel semnal. Poti sa confrunti informatiile de la un program tv  "inainte de splittere si dupa"
( pune sesizare in digicare...vin baietii cu aparatul de masura si te lamuresc in 2 minute)

#7
sadicu

sadicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 23.06.2006

View Posteduardul2, on 24 august 2014 - 12:51, said:

Eu nu inteleg de ce ai primul splitter cu 3 iesiri. Ca sa functioneze bine toate programele ai nevoie de un nivel de semnal minim 65db (sau mai mare, valoarea am pus-o prin aproximare) Cele mai multe splittere cu 2 iesiri "taie 3,5 - 4 db din semnal. Alea cu 3 iesiri au atenuare de 6db.Exista posibilitatea sa vina semnalul mai slab de pe scara si prin adaugarea splitterelor sa treci de pragul minim al semnalului.
Din ce am inteles eu, ai 2 splittere cascadate. Inverseaza-le intre ele. La tv-urile samsung, daca tii apasat pe butonul "i" (info) aprox 15 secunde iti apar pe ecran "informatii semnal" : frecventa, retea, nivel eroare, nivel semnal. Poti sa confrunti informatiile de la un program tv  "inainte de splittere si dupa"
( pune sesizare in digicare...vin baietii cu aparatul de masura si te lamuresc in 2 minute)

Am schimbat primul splitter cel cu 3 iesiri (care de fapt erau 4) cu unul cu 2 la fel ca urmatorul. Rezultatul este acelasi. La primul tv am putere semnal 96% la majoritatea iar calitatea imaginii undeva pe la 60% (unul din din canale avea chiar 29%) dar se vad bine (adica fara macroblocuri). La urmatoarele 2 tv-uri la fel ca inainte, semnal slab spre deloc. Prov Tv de exemplu nu are imagine deloc , putere semnal 60% dar are error bit 2000. Canalele Digi au putere semnal pe la 90% si error bit foarte mic si se vad ok...

Quote

cauta unul cu amplificare. sa aiba 75 ohmi.

Chinezaria asta e ok ? http://www.produstv....v-3-canale.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate