Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

U.P.C. a lansat abonamentul de internet de 500 Mbps/25 Mbps

- - - - -
  • Please log in to reply
1577 replies to this topic

#1549
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Deci nu sunt singurul ;)

#1550
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009
UPC Polonia e primul operator național care a lansat netul de 1 GB https://www.broadban...giga-in-poland/
E vorba desigur de Varșovia, restul probabil după. La noi București o să fie cred primul.

#1551
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Si Giga Connect Boxul :) Sunt curios ce specs are.

[ https://www.upc.pl/content/www30-upc-pl/pl/internet/poznaj/giga/jcr:content/background_fullwidth/templatesection_1331279971/section_content/nested_columns/parsys-0/grouping/grouped/imageresponsive.img.748.high.jpg/1535005372112.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1552
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Interesant daca ar avea wifi ad :).

#1553
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
I-au pus si o pagina in Polonia: https://www.upc.pl/i...ga-connect-box/

Deci 3x3 .ac, nu .ad, dar oricum pare un router excelent.

#1554
costywinner

costywinner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 04.08.2011
Noile oferte upc pt d2d:

Connect500+playfamilia+ horizon\ci+......55 lei
Connect500+playfamilia+sport+horizon/ci+....59 lei
Connect500+playmaxim+horizon/ci+.......65 lei
Connect500+playmaxim+sport+horizon\ci+.... 69lei
Connect300...29 lei(pers. Sub 26 ani pot semna pe 1 an )
Connect500....39 lei
Playfamilia+mediaboxhd/ci+....30 lei
Playfamilia+sport+mediaboxhd/ci+...35 lei
Connect500+playmaxim+HBO+sport+Panonia+horizon/ci+...79 lei
Analogic...27 lei
Playmaxim+mediaboxhd/ci+... 40 lei
Playmaxim+sport+ mediaboxhd/ci+.... 45 lei

La Internetul simplu se poate Adauga HBO goncu 10 lei/luna
Toate pachetele cu net au și tel fix cu upc nelimitat :)


Netul de 1gbps 90% se va implementa după rebranduirea in Vodafone ... cu toate ca rețeaua a fost testata peste tot in țara si este pregătită pentru acest pas

#1555
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

View Postcostywinner, on 04 septembrie 2018 - 15:30, said:


Netul de 1gbps 90% se va implementa după rebranduirea in Vodafone ... cu toate ca rețeaua a fost testata peste tot in țara si este pregătită pentru acest pas

Sigur ca da. Ce au facut au readaugat nodurile optice pe care le-au luat intre timp de la abonatii fraieri?

#1556
costywinner

costywinner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 04.08.2011
Eu îți spun ce ni s-a transmis și noua :)

#1557
cristian28

cristian28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.12.2007
Upload-ul cand se mareste, 6 sau 25 Mbps e de rasul lumii.
La internetul de 1 Gbps vor oferi tot 25 Mbps upload ?
In Elvetia, Polonia, Cehia, Ungaria upload-ul e min. 10 Mbps, la elvetieni ajungand chiar la 50 Mbps.

#1558
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 29.04.2010
Care e explicatia upload-ului atat de mic oferit de internetul prin modem de cablu? Am avut si eu internet upc in perioada 2007-2008.

#1559
mario4sound

mario4sound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 22.05.2007
Prin analogie, UPload-ul, este o cerere catre server. Tu ii ceri serverului: "Vreau cartea cu titul cutare scrisa de X" si vei primi (Download) cartea respectiva avand cele 500 de pagini de text, care are un continut de date mult mai mare decat continutul din cererea ta. De aici apare acest raport intre download si upload. Si uite asa pe acest principiu s-a dezvoltat tehnologia. Acest lucru se aplica pentru majoritatea userilor. Esti la o carciuma si ii ceri ospatarului o bautura, felul 1,2 si trei, pentru 5 persoane, el pleaca cu fituica (UPload) catre bar si bucatarie (server) si se intoarce (Download) cu o tava plina cu produsele comandate, eventual mai ia si un ajutor sa le poata servi simultan la masa.

Intre timp comportamentul userului s-a schimbat si vrea sa uploadeze si el in cloud poze, filme de vacanta iar aici se simte disconfortul acelui upload firav. La fel si pentru userii care dispun de camere de supraveghere, au nevoie de un upload mai consistent comparativ cu o cerere catre un server, pentru ca vor sa vada din orice alta locatie ce se intampla cu pisica, catelul, purcelul in locul unde sunt amplasate camerele. Mai exista si categoria de useri care utilizeaza P2P (torente, etc) dar aceia sunt mai putini decat utilizatorii "normali", probabil din acest motiv se intarzie cu cresterea uploadului.

Raportul dintre download si upload e ca in viata, ne place mai mult sa primim decat sa oferim ;)

(... desi aici tine de tehnologie/costuri, pentru ca, nu-ti imagina ca retelele de cartier se gandeau la un viitor nu prea indepartat pentru binele clientului, ei utilizau un singur cablu UTP si-l imparteau sa poata cabla 2 clienti cu abonament pana intr-o 100Mbps, o pereche[4fire] din UTP pentru un abonat iar cealalta jumatate pentru un alt abonat, deci toti se gandesc la costuri/profit)

UPC ca sa poata oferi un upload consistent va trebui elibereze frecventele ocupate de canalele analogice.

DOCSIS 3.1.png

#1560
Andrey2011

Andrey2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 18.02.2012
Salut.....mai stie cineva ce se intampla cu preluarea UPC de catre cei de la Vodafone? Si pe mine m-ar interesa un upload cat e si downloadul pt ca e suficent.

#1561
n1k3z0r

n1k3z0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.06.2009
Nu am auzit nimic nou despre preluare, ma gandesc ca totusi de la jumatatea anului spre sfarsitul anului sa mai aflam ceva. Nu cred ca o sa avem un upload marit atat de curand, mai repede e posibil sa creasca pretul abonamentelor decat viteza de upload.

#1562
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009
Vine aprobarea în luna mai dar asta nu va însemna nimic la început. :) Nu te aștepta la upload mai mare.

#1563
uuugguuu

uuugguuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.01.2019
pe 8 canale de 64 qam se poate ajunge la 200 mbit/s US in eurodocsis/docsis 3.0 . fritzboxu ala probabil suporta 32x256 qam pe DS adica cca 1600 Mbit/s DS si 8 x64 qam pe US. adica ar putea oferi linistit pe docsis 3.0 ,1Gb/s DS si 200 Mbit/s US fara probleme. trebuie doar CM urile schimbate la clienti. (sau firrmware   ul daca compal urile astea actuale duc mai multe canale) . sa speram ca vodafone va investi si pe piata romaneasca,in infrastructura,dupa achizitie,dar ma cam indoiesc. cel putin nu in perioada imediat premergatoare tranzactiei. sau cine stie..poate vor ataca cu ceva strategie noua de marketing ca sa mai muste din piata putin.sa speram ca cel putin se vor ocupa de felul in care e " manageluita" reteaua ,ca sa zic asa.eu din perspectiva unui gamer pasionat de FPS uri, toti providerii din Romania is cam varza la aspectul cum opereaza pachetele de date in cazul aplicatiilor in timp real...stam bine ca latime de banda,da ,fata de alte tari din UE si nu numai..dar ca si calitate is cam varza toti. toti clienti pers fizica au net de tip best effort,care e ok pt un utilizator gen stau pe web browsing cea mai mare parte din timp,un pic de torrente :)) you tube si chestii de genul..dar cand vine vorba sa ma joc un fps  intr un mod ne-frustrant,adica sa simt ca a ctiunile mele de pe ecran nu sunt intarziate cu cateva sute de ms doar pt ca un "dorel" a setat cmts ul sau gateway ul pe care sunt cu un FEC (forward error correction)si un interleaving depth care iese probabil din standardele impuse de  docsis ,sau alte standarde in cazul FTTH sau alte tehnologii ,cand vine vorba de latente,doar ca sa aibe linia stabilitate si daca pusca backbone ul (sarcasm), Romania mai are de invatat probabil la capitolul "performanta retelistica". nu stiu cum sunt abonamentele b2b la noi. poate asta ar fi singura solutie pt gamerii avizi ,la noi in tara. pana acuma nu am gasit nici un provider calumea cand vine vorba de latente reduse in procesarea de pachete de date...si i am incercat pe toti astia mari de la noi..pe Orange nu am fost ..dar ma indoiesc ca e vre o diferenta. Pana atunci, sa speram la mai bine si sper ca noi,Romanii sa avem pretentii mai mari de la providerii care opereaza pe teritoriul tarii.

#1564
BortSimpson

BortSimpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.02.2019

View Postuuugguuu, on 15 martie 2019 - 12:53, said:

sa speram ca vodafone va investi si pe piata romaneasca,in infrastructura,dupa achizitie,dar ma cam indoiesc.
O sa investeasca ei, fii fara grija... in cateva campanii publicitare si cam atat.

View Postuuugguuu, on 15 martie 2019 - 12:53, said:

Romania mai are de invatat probabil la capitolul "performanta retelistica"
Da, siguuuuuur. Mai iesi din tara si ai sa vezi ca e paradis la noi in materie de internet prin cablu in zona urbana.

Niciodata nu o sa-mi fie dor, de exemplu, de aia 20 mbps (cu indulgenta) download in Germania, seara, la un abonament de 100 mbps. Posted Image

#1565
uuugguuu

uuugguuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.01.2019

View PostBortSimpson, on 15 martie 2019 - 15:38, said:

O sa investeasca ei, fii fara grija... in cateva campanii publicitare si cam atat.


Da, siguuuuuur. Mai iesi din tara si ai sa vezi ca e paradis la noi in materie de internet prin cablu in zona urbana.

Niciodata nu o sa-mi fie dor, de exemplu, de aia 20 mbps (cu indulgenta) download in Germania, seara, la un abonament de 100 mbps. Posted Image
am stat in germania aproape 10 ani...ironic...reteaua pe care am fost in baden wurttenberg pe atunci kabel BW  tot pe HFC a fost cumparata de liberty global... actualul unity media din DE .si a fost adio reteau din punct de vedere calitativ dupa preluare :)) in materie de gaming ma refer..in rest toate bune si frumoase. ca preturi..e normal..sunt adaptate la piata. ca viteze Romania e norocoasa ca a implementat internetul relativ tarziu fata de alte state vest europene cu tehnologii mai noi.. si asa am avut noroc sa avem acces la fibra f repede...eu ma refeream doar din punct de vedere strict calitativ cand vine vorba de aplicatii in timp real ,pt ca la capitolul asta toti providerii din Romania au probleme ca si setari. as prefera 50 Mbit dar sa fie cum trebuie. "snappy" ca sa zic asa. in rest sunt de acord cu tine,Bort :)

#1566
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 02.12.2013

View Postuuugguuu, on 15 martie 2019 - 12:53, said:

pe 8 canale de 64 qam se poate ajunge la 200 mbit/s US in eurodocsis/docsis 3.0 . fritzboxu ala probabil suporta 32x256 qam pe DS adica cca 1600 Mbit/s DS si 8 x64 qam pe US. adica ar putea oferi linistit pe docsis 3.0 ,1Gb/s DS si 200 Mbit/s US fara probleme. trebuie doar CM urile schimbate la clienti. (sau firrmware   ul daca compal urile astea actuale duc mai multe canale) . sa speram ca vodafone va investi si pe piata romaneasca,in infrastructura,dupa achizitie,dar ma cam indoiesc. cel putin nu in perioada imediat premergatoare tranzactiei. sau cine stie..poate vor ataca cu ceva strategie noua de marketing ca sa mai muste din piata putin.sa speram ca cel putin se vor ocupa de felul in care e " manageluita" reteaua ,ca sa zic asa.eu din perspectiva unui gamer pasionat de FPS uri, toti providerii din Romania is cam varza la aspectul cum opereaza pachetele de date in cazul aplicatiilor in timp real...stam bine ca latime de banda,da ,fata de alte tari din UE si nu numai..dar ca si calitate is cam varza toti. toti clienti pers fizica au net de tip best effort,care e ok pt un utilizator gen stau pe web browsing cea mai mare parte din timp,un pic de torrente :)) you tube si chestii de genul..dar cand vine vorba sa ma joc un fps  intr un mod ne-frustrant,adica sa simt ca a ctiunile mele de pe ecran nu sunt intarziate cu cateva sute de ms doar pt ca un "dorel" a setat cmts ul sau gateway ul pe care sunt cu un FEC (forward error correction)si un interleaving depth care iese probabil din standardele impuse de  docsis ,sau alte standarde in cazul FTTH sau alte tehnologii ,cand vine vorba de latente,doar ca sa aibe linia stabilitate si daca pusca backbone ul (sarcasm), Romania mai are de invatat probabil la capitolul "performanta retelistica". nu stiu cum sunt abonamentele b2b la noi. poate asta ar fi singura solutie pt gamerii avizi ,la noi in tara. pana acuma nu am gasit nici un provider calumea cand vine vorba de latente reduse in procesarea de pachete de date...si i am incercat pe toti astia mari de la noi..pe Orange nu am fost ..dar ma indoiesc ca e vre o diferenta. Pana atunci, sa speram la mai bine si sper ca noi,Romanii sa avem pretentii mai mari de la providerii care opereaza pe teritoriul tarii.
Pe 8 canale US și pe N canale DS. Am spus-o de nenumărate ori:
1. Nimeni nu va forța limitele tehnologiei disponibile in acest moment.
2. La cât plătim pentru pachetele 3play, serviciile oferite sunt destul de bune.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate