Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 

Se mai poate scapa din iad?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
93 replies to this topic

#37
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Post_Claudiu_, on 21 august 2014 - 17:44, said:

Este demonstrat ca atunci cand o persoana isi doreste ceva ce nu poate obtine in mod normal, apeleaza la credinta. Omul spera ca prin credinta sa aiba tot ce isi doreste, chiar daca acele dorinte sunt imposibile de realizat. Raiul sau Iadul e forma pe care credinciosii o considera nemurire, un lucru imposibil, de altfel, in mod normal.
Deci inseamna ca religia e cea care l-a facut pe om.
De aia omul empatizeaza cu religia

View Post_Claudiu_, on 21 august 2014 - 17:44, said:

Sa explici ce ai spus defapt cand te-ai referit la :
Ai zis ca sunt oameni omorati de practicile atee, adica in mare suferinta.

Ce propui ca sa nu mai fie asa?

#38
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,493
  • Înscris: 05.09.2013
1. Nu inseamna decat ca omul crede ca ceva ce nu exista, exista doar pentru ca el crede asta..
2. Am zis ca sunt oameni nevinovati care sunt ucisi in numele religiei sau nu si ca indiferent din ce cauza sunt ucisi, cineva tot sufera. De ce agreaza Dumnezeu asemenea lucruri ? De ce nu o opreste Dumnezeu pe fiinta care incearca sa curme viata celui nevinovat ?

Si ca sa inchei, Dumnezeu vrea ca noi sa ne iubim indiferent daca o persoana crede sau nu in el. Sunt o gramada de oameni care ucid sau doresc raul celor care cred altceva decat ei.
Spre deosebire de altii, pe mine nu ma intereseaza daca o persoana nu crede in ce cred eu sau are alta orientare sexuala ori trecutul ei. Atata timp cat nu e un pericol actual pentru societate, nu ma deranjeaza. Si vorbele astea vin de o persoana pe care voi, crestinii, o considera pacatoasa dpdv religios (mine)

Edited by _Claudiu_, 21 August 2014 - 18:17.


#39
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Post_Claudiu_, on 21 august 2014 - 18:12, said:

2. Am zis ca sunt oameni nevinovati care sunt ucisi in numele religiei sau nu si ca indiferent din ce cauza sunt ucisi, cineva tot sufera. De ce agreaza Dumnezeu asemenea lucruri ? De ce nu o opreste Dumnezeu pe fiinta care incearca sa curme viata celui nevinovat ?
Pentru ca cel nevinovat este ateu si se impotriveste sa fie ajutat de Dumnezeu

View Post_Claudiu_, on 21 august 2014 - 18:12, said:

Si ca sa inchei, Dumnezeu vrea ca noi sa ne iubim indiferent daca o persoana crede sau nu in el. Sunt o gramada de oameni care ucid sau doresc raul celor care cred altceva decat ei.
Spre deosebire de altii, pe mine nu ma intereseaza daca o persoana nu crede in ce cred eu sau are alta orientare sexuala ori trecutul ei. Atata timp cat nu e un pericol actual pentru societate, nu ma deranjeaza. Si vorbele astea vin de o persoana pe care voi, crestinii, o considera pacatoasa dpdv religios (mine)
Da din cauza celor ca tine se intampla atatea nenorociri, pentru ca raul se dezvolta nestingerit, si apoi la sfarsit o sa te miri cum de exista crime.

#40
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

View Postaltul2, on 21 august 2014 - 19:00, said:

Pentru ca cel nevinovat este ateu si se impotriveste sa fie ajutat de Dumnezeu
Barbosu' sa-si vada de curtea lui, ca ii cam misuna serpii prin gradina.
Iar eu o sa-mi vad de treburile pamantesti.

View Postaltul2, on 21 august 2014 - 19:00, said:

Da din cauza celor ca tine se intampla atatea nenorociri, pentru ca raul se dezvolta nestingerit, si apoi la sfarsit o sa te miri cum de exista crime.
Sa nu-mi spui ca binele nu are unde sa se dezvolte, ca nu te cred.

#41
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostMarianG, on 21 august 2014 - 19:26, said:

Sa nu-mi spui ca binele nu are unde sa se dezvolte, ca nu te cred.
In ateism binele e ridiculizat

#42
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,493
  • Înscris: 05.09.2013
@altul2 Daca tu crezi ca daca recunosti ca crezi in Dumnezeu, aia nu iti vor lua gatul, te inseli. Pe internet, exista un clip unde un biet palestinian este obligat sa treaca la islam, bietul om a recunoscut coranul, dar calaul care tinea maseta (parca asa se numeste) a facut cateva cruci si tot i-a taiat capul. Sa nu imi mai spui ca daca vei trece de la ateism la crestinism (sau orice alt ceva) te va scapa din mainile mortii. Crede-ma ca nici tu nu vei fi iertat vreodata de un criminal, indiferent de religia lui, doar pentru ca treci la "Dumnezeul lui".

Lumea e plina de razboaie religiosi vs religiosi soldate cu morti, chiar si in 2014...

Ateismul nu crede nici in Dumnezeu, nici in Diavol, el nu ia partea nimanui. Eu sunt crestin ortodox, dar nu pot sa nu-mi para rau cand vad cum oamenii sunt la cutite in privinta religiilor, si se omoara intre ei doar pentru ca "asa vrea Dumnezeul lor". E o prostie, la urma urmei, doar Dumnezeu in persoana poate judeca cine merita sa traiasca si cine nu. Fiecare religie le vede pe celelalte drept pagane, si multe din ele sunt in stare de crima pentru a le "curata".

Edited by _Claudiu_, 21 August 2014 - 20:21.


#43
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Post_Claudiu_, on 21 august 2014 - 20:20, said:

Lumea e plina de razboaie religiosi vs religiosi soldate cu morti, chiar si in 2014...

Ateismul nu crede nici in Dumnezeu, nici in Diavol, el nu ia partea nimanui.
Este adevarat, dar cele doua mari razboaie mondiale au inceput din cauze ateiste.

#44
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postaltul2, on 21 august 2014 - 15:35, said:

Moartea este prima faza a Iadului
I-auzi!  Adica daca ai fost moral toata viata ta (& boring la maxim sa traiesti din carti atat de groase) iar apoi mori ca orice matza deselata, in loc sa ajungi direct in rai, tot treci prin iad ca un peste prajit ?  Pai se poate?!!! Care mai e ghiseftul ?!!!
Ce e bine, e ca orice pulifric imoral, daca isi cere iertare cu o zi inainte sa dea coltul, e gata iertat - asa e in crestinism, mi se pare corect si rezonabil, eu asa voi face.

Nu stiu de ce, dar am impresia ca ajunsul asta in rai e tot cu spaga, coruptie & stuff. Cred ca baronii i-au molipsit si pe astia...

#45
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postaltul2, on 21 august 2014 - 20:47, said:

Este adevarat, dar cele doua mari razboaie mondiale au inceput din cauze ateiste.
si mai apoi, sustinute din plin de cele doua Biserici surori: Orto si Catolica.

#46
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostDude_2nd, on 22 august 2014 - 07:28, said:

si mai apoi, sustinute din plin de cele doua Biserici surori: Orto si Catolica.
Biserica Orto n-a sustinut absolut niciodata vre-un razboi
Ca s-a rugat pentru oastea neamului sa vina biruitoare este adevarat
Defapt chiar Stalin a inteles ca fara rugaciunea Bisericii Rusia va disparea. Ceea ce nu s-a intamplat pentru Stalin a chemat preotii in ajutor

#47
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Cind sustineti ceva anume, bazati-va pe experienta proprie! Nu pe carti sau youtube.

#48
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,493
  • Înscris: 05.09.2013
Putem reveni on-topic ?

@initiator De ce crezi ca atunci cand un om moare, se spune "Dumnezeu sa-l ierte!" ? Cred ca se poate scapa din Iad prin restul rudelor/prietenilor care se roaga pentru sufletul tau. Acum nu cred ca daca ai fost un criminal in serie se mai roaga cineva pentru tine, dar daca familia victimei se roaga si ea sa te ierte Dumnezeu, probabil ca vei fi iertat.

PS : Nu stiu daca "sentinta" e definitiva.


Apropo, obsesia multor crestini este ca orice lucru mai de valoare sau nu, sa fie "sfintit". Tin minte ca profesorul meu de religie spunea asa : Cei ce vand credinta sunt considerati pacatosi deoarece aceasta este data de Dumnezeu (referire la icoanele pe care scrie "Sfintita" ce se vand in Biserica. Uite si explicatia lui : Daca o icoana este vanduta de catre Biserica, aceasta este automat sfintita, nu trebuie specificat precum un "bonus".)

Edited by _Claudiu_, 22 August 2014 - 10:10.


#49
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,121
  • Înscris: 09.01.2007

View Post_Claudiu_, on 21 august 2014 - 16:21, said:

Cate masacre s-au intamplat datorita credintei ? Oare chiar atat de orbi suntem de nu vedem pagubele create "in numele lui Dumnezeu" ?


Sunt pe cale de a fi egalate de crimele in numele fotbalului si probabil au fost depasite de crimele pentru pamant si teritorii. Sa nu uitam de road rage.
Nu e vorba de religie, e natura omului sa ia un pretext si sa-l foloseasca pentru a-si exalta egoul.

#50
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004

View Postaltul2, on 21 august 2014 - 17:04, said:

Vor fi scosi ca sa fie trecuti in alt Iad mai cumplit

Biblia nu vorbeste de un alt Iad.

#51
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postdark, on 22 august 2014 - 11:41, said:

Biblia nu vorbeste de un alt Iad.
Apocalipsa 20
10 Şi diavolul care-i amăgise a fost aruncat în iezerul de foc şi de pucioasă, unde este Fiara şi Profetul Mincinos, şi vor fi chinuiţi acolo, zi şi noapte, în vecii vecilor

14 Apoi Moartea şi Iadul au fost aruncate'n iezerul de foc. Aceasta e moartea cea de-a doua: iezerul de foc.

Adica al doilea Iad

Edited by altul2, 22 August 2014 - 12:47.


#52
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postaltul2, on 22 august 2014 - 07:43, said:

Defapt chiar Stalin a inteles ca fara rugaciunea Bisericii Rusia va disparea. Ceea ce nu s-a intamplat pentru Stalin a chemat preotii in ajutor
:roflmaofast:
Esti o sursa inepuizabila de poante bune.  Te-ai gandit sa te apuci de stand-up comedy ?

#53
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postaltul2, on 22 august 2014 - 07:43, said:

Biserica Orto n-a sustinut absolut niciodata vre-un razboi
pentru afirmatii din astea, am spus eu despre tine ca esti un credincios ortodox cu simtul humorului... :lol:

#54
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004

View Postaltul2, on 22 august 2014 - 12:47, said:

Apocalipsa 20
10 Şi diavolul care-i amăgise a fost aruncat în iezerul de foc şi de pucioasă, unde este Fiara şi Profetul Mincinos, şi vor fi chinuiţi acolo, zi şi noapte, în vecii vecilor

14 Apoi Moartea şi Iadul au fost aruncate'n iezerul de foc. Aceasta e moartea cea de-a doua: iezerul de foc.

Adica al doilea Iad

Deci tu iti iei libertatea sa-l completezi pe apostolul Ioan ?
Fiindca acesta spune: Iazul de foc este moartea a 2-a, tu vii si spui, neica nimeni, ca e Iadul al doilea ! :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate