Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Ce parere aveti despre campania cu turnatul galetii cu apa rece in cap?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Foarte multe critici pe aici. Daca vine cineva cu o idee inedita, care depaseste modurile uzuale / ineficiente de strangere de fonduri, imediat ideea este catalogata ca fiind o porcarie retardata si care este ignoranta pentru ca uita de adevaratele probleme: Ucraina vs Rusia, Fasia Gaza, etc.

De parca daca n-ar fi aparut campania asta care a strans acei $ 25M, s-ar fi rezolvat probleme din gaza si Ucraina.

In loc sa vedeti aporul pe care l-a adus o asemenea idee - si faptul ca totusi e amuzant sa vezi pe unii ca accepta provocarea - mai ales daca iti sunt cunoscuti/prieteni, voi o catalogati ca fiind o pierdere de timp/etc. Si plecati de la premisa ca oricum banii vor fi furati.

In Romania treaba a functionat in felul urmator: accepti provocarea donezi 50 lei - refuzi provocarea donezi 100 lei.

Cel putin 5-7-10 cunoscuti de ai mei au donat 50 sau 100 lei, in functie de situatie, in ultimele 3-4 zile. Si probabil sunt in total sute de mii de oameni, sau milioane (daca stam sa ne gandim ca pana in prezent s-au facut vreo 2,5 M de clipuri cu provocari acceptate).

Deci - ar fi fost mai bine sa nu existe campania, si sa nu se stranga nimic, nu? Pentru ca oricum banii respectivi vor fi furati, SIDA e mai grava de atat si pentru ca oricum in Gaza sunt conflicte, corect?

#38
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 I2O, on 22 august 2014 - 18:43, said:

Cam aceeasi parere pe care o are si micutzu.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vuL0aXbp0AA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013

 -Diana-, on 23 august 2014 - 07:01, said:

O idiotenie crasa.
Tot e bine ca ala care a avut primul, ideea, nu a folosit rahat, ci gheata.

Vreau ca Maruta sa isi toarne in cap o galeata cu cacat

#40
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013
Si alt lucru ce nu mi-e clar. Ce bani se strang daca un dobitoc alege sa isi toarne galeata de prostie in cap ca sa nu doneze bani? Daca ala nu doneaza DE UNDE se strang bani?

#41
boggy20

boggy20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 05.05.2012
Pai cum sa înțelegi dacă nu citești topicul?
Dacă îți torni apa dai 10 $, dacă nu dai 100 $

#42
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

 zedicus, on 23 august 2014 - 21:26, said:

Si alt lucru ce nu mi-e clar. Ce bani se strang daca un dobitoc alege sa isi toarne galeata de prostie in cap ca sa nu doneze bani? Daca ala nu doneaza DE UNDE se strang bani?


Din fericire, majoritatea celor care s-au implicat si si-au turnat galeata de - prostie - cum ii spui tu - in cap sunt din alte tari. Iar oamenii astia din alte tari, spre deosebire de tine, si de majoritatea locuitorilor Romaniei, tot din fericire, nu isi pun problema sa nu doneze daca au acceptat provocarea. Pur si simplu nu are logica pentru ei sa se angajeze sa doneze si sa nu o faca. Stiu ca este greu de inteles, de vreme ce ai pus problema asa cum ai pus-o, dar iti spun eu ca este posibil. Si pentru ca clipurile sunt virale si amuzante, se strang mult mai multi bani decat prin alte metode.

#43
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013
din clipurile pe care le-am vazut facute de romani, sunt doar niste idioti care isi toarna apa in cap. Deja s-a umplut youtube-ul si feisbucul de de-astia care n-au bani de hartie igienica si se sterg la cur cu mana si au impresia ca ajuta cu ceva sa se ude.

Edited by zedicus, 24 August 2014 - 13:10.


#44
maharet

maharet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 24.08.2007
După cel cu scorţişoară şi multe altele, se pare că asta e noua "modă" pentru unii. De ce nu se face altceva mai concret?Un challenge adresat doar celor exterm de bogaţi care efectiv nu au ce face cu acei bani: dacă toţi multimiliardarii planetei (peste 1000 de persoane conform Forbes) ar dona fiecare 1% din avere, cred că s-ar strânge destui bani pentru a rezolva destule probleme importante cu care omenirea se confruntă de ani buni. Just my two cents.

#45
Hammock

Hammock

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.08.2014
Efectul de turma si-a pus amprenta aspura oamenilor!
Si cu harlem shake a fost la fel ori cu nu stiu ce vine.
Ne-am indobitocit si aplicam formula..  daca x a mancat rahat trrebuie sa pap si eu ca asa-i la moda.

#46
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Majoritatea, sau poate toate problemele s-ar rezolva.

Uite-te numai cate lucruri valoreaza mai putin de $19 miliarde - valoarea cu care s-a tranzactionat Whatsapp, un fenomen prin faptul ca la mom respectiv era folosit de 500 milioane oameni si avea nevoie de numai trezecisipatru(!!!) de angajati :)
http://thingsthatare...app.tumblr.com/

Totusi, acele averi de multimiliarde nu sunt in cash si in avere totala (cladiri, actiuni/active etc etc) iar cash-ul e mult mai putin - si astfel mai greu de donat. Totusi, sunt ff multi care doneaza sume importante, vezi Bill & Melinda Gates Foundation, Oprah etc

#47
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,502
  • Înscris: 12.07.2010
Destui „trişează” să zic aşa,în câteva secunde gheaţa se topeşte,îşi toarnă apă călduţă nu apă cu gheaţă,treaba lor,important e să doneze bani!

#48
americanuobamix

americanuobamix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 05.08.2014
intra la categoria: da-mi like pe facebook ca altfel nu simt ca traiesc!

#49
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
unii nu trebuie sa-si toarne apa cu gheata in cap. doar semneaza un cec, si se bucura de senzatie...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WU4ZbIKmuvo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 StGermain, on 23 august 2014 - 11:29, said:

treaba a functionat in felul urmator: accepti provocarea donezi 50 lei - refuzi provocarea donezi 100 lei.
Si daca nici nu accept, nici nu donez ?  O sa-mi ia cineva caii de la bicicleta ?

Da' daca donez 1.000, anonim, fara tot circu' asta ?  Eventual dupa ce te dau afara pe "tine", cu provocarea ta cu tot...

#51
Dumitru_Pavel

Dumitru_Pavel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 06.02.2014
:)))))))

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bCguifTJOyw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,517
  • Înscris: 06.01.2012
Pe asta trebuie s-o faca Maruta , Banciu si Oana Zavoranu .
Preferabil acum , sau , de ce nu , ieri .

Edited by jeffy86able, 25 August 2014 - 10:44.


#53
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

 Barboso, on 24 august 2014 - 23:42, said:

Si daca nici nu accept, nici nu donez ?  O sa-mi ia cineva caii de la bicicleta ?

Da' daca donez 1.000, anonim, fara tot circu' asta ?  Eventual dupa ce te dau afara pe "tine", cu provocarea ta cu tot...


Indiferent de cometariile multora de pe aici, nu ma refer la tine, dar ca tot veni vorba, - multi dintre ei cu zeci de postari pe zi raportat la vechimea lor pe forum - ca argument al vietii interesante, aventuroase si efervescente pe care o duc, aceasta campanie a strans mai multi bani decat zeci sute de campanii de strangere de fonduri la un loc, pentru ca a venit cu ceva nou si inedit.

Si nu e in niciun fel deranjant gestul celor care isi arunca singuri apa in cap. Daca ar fi fost vreun gest scarbos sau lipsit de bun simt gen aruncat pe cineva in apa cu forta sau lovit pe strada etc etc etc v-as fi inteles sa fiti ofensati, dar asa ramane un gest amuzant pe care il vezi la unii si altii, peste care poti trece ignorandu-l si sa-i lasi pe altii sa se faca de ras - daca ti se pare ca prin asta se fac de ras.

Si daca cumva se intampla sa primesti provocarea, evident ca n-o sa iti ia nimeni boii de la bicicleta daca o ignori. Campania se bazeaza pe majoritatea, ca n-o ignora si iata ca si-a atins scopul cu varf si indesat, a strans peste 25 milioane, cand targetul era 2 sau 5 milioane, nu mai stiu.

#54
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,754
  • Înscris: 15.06.2007

 Kyth, on 21 august 2014 - 16:16, said:

Ca o ard cu apa rece cu gheata Zuckerberg si Gates e una la mana, dar stati sa vedeti ce se intampla cand ii copiaza ghiorlanii din lumea larga Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d-k86FI0ZEI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In curand apar si primele victime ale prostiei din accidente stupide.  
Aaaaa... nu se poate dona fara sa torni si apa in cap? E musai?

 pufonel, on 21 august 2014 - 23:59, said:

Am vazut ca si Banciu a copiat metoda si ii invita pe candidatii la presedintie sa faca la fel. Imi pare rau, il credeam mai original. Eventual putea sa manance ceva maro si sa-i provoace si pe ceilalti... stai asa, ca asta oricum fac toti in fiecare zi...
Da' adea si gadea cum au procedat?

Cine strange banii? In ce scop?   Aaa.. campania probabil ca se adreseaza americanilor? Deci teoretic nu ne priveste. Putem dona si noi ce-i drept. Ar fi un gest frumos, cam la fel cum liderii hamas au donat sange pt victimele 9/11.
Sau koreea de nord care sa trimita in sua ajutoare pentru sinistratii unei tornade.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate