Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

Detectare posibile dispozitive de...

suport/cutie fixare SSD in locul ...
 Popcorn stradal

De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig
 Degresant auto eficient

Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...
 

parfumul sau spune-mi cum mirosi ca sa-ti spun cine esti :P

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
126 răspunsuri în acest subiect

#55
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.598
  • Înscris: 27.12.2012
Sa ne spui daca ai primit original sau nu ca is curios.

#56
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.456
  • Înscris: 12.10.2012
Bvlgari-Eau de The Blanc. Cica e unisex, deci nu e deloc greu sau dulce-pudrat.

DG-Sicily- asta e persistent, interesant si deloc banal. Are si calitatea de a mirosi altfel pe fiecare piele. Pe scurt, ti se potriveste sau nu.

Armani-Idole (mie mi se pare ca merge mai bine iarna, desi in reviews unele tipe spun ca e all seasons). Se deschide in niste note foarte sofisticate.

Cerruti-Image-deloc scump, m-au intrebat n persoane a ce miros. Fresh, curat, nepretentios.Din pacate, greu de gasit pentru ca nu se mai fabrica. Am citit ca in acelasi ton e parfumul de la Zara, dar nu l-am incercat.

Mont Blanc- For Her-interesant, dar cam dulce.

CK-Obsession-din motive necunoscute, barbatii il adora (sa-l miroasa pe femei). Mie mi se pare cam prea greu si pudrat, dar merge de iarna, plus ca e persistent.

Ar mai fi cateva, revin cu o alta ocazie Posted Image

Am uitat sa intreb: daca miros (pe rand) a chestiile de mai sus, cine sunt? :) M-a amuzat titlul topicului.

Editat de AntilopaBongo, 23 august 2014 - 23:26.


#57
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.653
  • Înscris: 15.12.2012

View PostBlue_Ivy, on 23 august 2014 - 12:43, said:

Sa ne spui daca ai primit original sau nu ca is curios.
Voi spune, dar va dura vreo 3-4 zile pana il primesc.

Quote

Coletul  va fi livrat in termen de 3-4 zile lucratoare de la expedierea coletului din depozit ; sambata si duminica nu se livreaza;

Am dat o geana sa vad ce au.
La promotii l-am gasit pe asta:
http://www.aoro.ro/v...pentru-barbati/
Iar asta e 160 lei/200ml:
http://www.aoro.ro/a...pentru-barbati/
Foarte bune!

Ce etajare a pretului in functie de cantitate au unii Posted Image !
http://www.aoro.ro/v...pentru-barbati/
vs
http://www.aoro.ro/i...e-pentru-femei/

Voi lua si cateva mostre.

#58
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.653
  • Înscris: 15.12.2012
Am primit pachetul. Avea banda Aoro, nu a fost deschis. Si pe dinauntru mai avea banda Aoro aplicata peste punga cu bule. Cutia era  trasa in tipla. Sticla este foarte bine finisata. Ungaro III. Mirosul e cum il stiam - incredibil pe panglica de test, discret (proiectie slaba), eteric, da nasparliu pe pielea mea.
Am luat si mostre, majoritatea chestii pe care le stiu/le-am avut, dar si cateva noi.
Va recomand sa incercati Hermes Eau D'Orange Verte (unisex). Pana acum sunt foarte incantat de el.
Revin.

#59
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.598
  • Înscris: 27.12.2012
Deci parfumul care l-ai luat are sticla finisata dar nu miroase bine si are proiectie slaba? Nu suna promitator.

#60
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.653
  • Înscris: 15.12.2012

View PostBlue_Ivy, on 27 august 2014 - 16:29, said:

Deci parfumul care l-ai luat are sticla finisata dar nu miroase bine si are proiectie slaba? Nu suna promitator.
Am spus ca este cum il stiu, deci e original. Proiectia slaba/puternica este o caracteristica, nu un neajuns. Sunt parfumuri foarte bune cu proiectie puternica, da sunt si parfumuri superbe cu proiectie slaba, Ungaro III fiind cel mai bun exemplu. Proiectie slaba inseamna ca mirosul ramane "lipit" de zona pe care a fost aplicat, e discret, nu iti pocneste narile. Genul asta de parfum (Ungaro III) merge bine cu cafea: te dai pe incheietura si la fiecare sorbitura simti cate o adiere. Sau cand iti strangi prietena in brate.Posted Image

Parfumurile miroasa diferit de la persoana la persoana in functie de ph, dieta si alte chestii de pe piele. Un parfum poate fi bun pe pielea unuia, dar slab pe pielea altuia, sau mai putin bun. Un parfum extraordinar de care io nu ma pot bucura este Eau Sauvage - Christian Dior. L-am primit, m-am dat cu el, pe pielea mea este extrem de plat, parca e un parfum industrial, l-am facut cadou, iar pe pielea respectivului parfumul se deschide superb. Atunci am inteles motivul pentru care este foarte apreciat de cunoscatori. Eram cam confuz pana atunci - nu imi placea deloc si nu intelegeam de ce dreq il slavesc atatia. La fel si cu Hungaro III: pe panglica de test e de vis, dar pe pielea mea se amaraste destul de tare. Il folosesc, sa nu se inteleaga ca-i groaznic, da totusi l-am luat si il miros doar de pe panglica. Dar pe panglica de test este mult mai bun. Deasemenea daca nu te speli bine, parfumul de dinainte denatureaza mult mirosul. Sa nu mai spun ca daca atingi nasul de o sticla de parfum vei simti totul denaturat dupa aceia.

Editat de Thair, 27 august 2014 - 17:34.


#61
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.653
  • Înscris: 15.12.2012
Da, Hermes Eau D'Orange Verte este foarte misto. Il voi lua.
Bvlgari Soir este de asemenea bun.
M-am lenevit si n-am mai probat mostre. Posted Image

#62
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.592
  • Înscris: 12.04.2009
Numai cele franțuzești, celelalte le pun pe foc. Posted Image

#63
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.653
  • Înscris: 15.12.2012

View Postcleopatra00, on 07 septembrie 2014 - 19:56, said:

Numai cele franțuzești, celelalte le pun pe foc. Posted Image
Cu foarte putine exceptii si la mine la fel.

#64
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.653
  • Înscris: 15.12.2012

View Postsper, on 07 septembrie 2014 - 20:39, said:

Cel mai bun miros este cel natural. Citi va recunoasteti?
Parca parturile nu prea imi plac. Nici transpiratia.Posted Image

#65
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.598
  • Înscris: 27.12.2012

View Postsper, on 07 septembrie 2014 - 20:39, said:

Cel mai bun miros este cel natural. Citi va recunoasteti?

Francezii au inventat parfumurile tocmai pentru ca mirosul natural nu e preferabil. Sa mirosi natural ar insemna sa te speli doar cu apa. Incearca tu, si ne spui daca mai ai prieteni dupa.

#66
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.653
  • Înscris: 15.12.2012
Bvulgari Soir - imi place mult. Este si foarte longeviv. M-am dat cu el pe la ora 18 si inca il mai simt pe incheietura.
Van Cleef & Arpels Pour Homme - nu ma omor dupa el.


View Postsper, on 08 septembrie 2014 - 00:11, said:

Parfumul este inventat de mult si nu pentru curatenie. Dimpotriva.
Foarte bine! Acum folosim parfumurile pentru delectarea nasului, curatenia nemaifiind o problema.

Editat de Thair, 08 septembrie 2014 - 05:43.


#67
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.653
  • Înscris: 15.12.2012

View Postsper, on 08 septembrie 2014 - 05:55, said:

Lasind parfumul, acceptind curatenia, tot ai un miros specific. Ala este al tau.
Imbracat fiind se va simti mirosul detergentului folosit la spalarea hainelor si al altor cosmetice. Dezbracat se va simti mirosul sapunului/gelului de dus sau al altor chestii folosite pentru curatenie.

#68
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.653
  • Înscris: 15.12.2012
OK

#69
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.598
  • Înscris: 27.12.2012

View PostThair, on 08 septembrie 2014 - 06:06, said:

Imbracat fiind se va simti mirosul detergentului folosit la spalarea hainelor si al altor cosmetice. Dezbracat se va simti mirosul sapunului/gelului de dus sau al altor chestii folosite pentru curatenie.

Exact. Toate produsele folosite pentru igiena contin parfum. Fiecare foloseste produse sau combinatii de produse diferite deci fiecare miroase diferit.

Daca vrei miros natural te speli doar cu apa si hainele le speli doar cu apa. Sunt sigur ca nu o sa-ti placa @sper.

#70
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.598
  • Înscris: 27.12.2012

View Postsper, on 08 septembrie 2014 - 00:11, said:

Parfumul este inventat de mult si nu pentru curatenie. Dimpotriva.

Esti noua pe forum, te rog sa te documentezi inainte de a da un raspuns. "perfumes were used primarily by royalty and the wealthy to mask body odors resulting from the sanitary practices of the day."

#71
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.653
  • Înscris: 15.12.2012

View PostBlue_Ivy, on 08 septembrie 2014 - 09:46, said:

Esti noua pe forum, te rog sa te documentezi inainte de a da un raspuns. "perfumes were used primarily by royalty and the wealthy to mask body odors resulting from the sanitary practices of the day."
Pai la asta se referea. De aia i-am raspuns ca acum il folosim pentru delectarea nasului, nu pentru a acoperi mirosul transpiratiei. Ma rog, la sala chiar pentru asta il folosesc. N-am fixuri din astea cu natural & shit. Am altele in schimb.Posted Image

LE
Dupa raspuns se pare ca nu la asta se referea, dar asta am inteles eu.


Bvlgari Soir Posted Image  Inca il simt si imi place de crap.

Editat de Thair, 08 septembrie 2014 - 10:08.


#72
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.466
  • Înscris: 21.12.2013
Thair, tu esti mai finut asa de fel, nu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate