Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Pauzele de tigara la locul de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
344 replies to this topic

#325
Broke

Broke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 06.09.2014

 jeffy86able, on 05 octombrie 2014 - 14:48, said:

Esti miner ?

Nu.

#326
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 spare-me, on 05 octombrie 2014 - 09:58, said:

...........
pot sa va propun o idee pentru alt topic "fumatorii ar trebui ingropati crestineste? tinand cont ca constient actioneaza nociv asupra propriului corp provocandu-si moartea?"
..........
Daca punem asa problema , TOTI ar trebui lasati la uscat . Ca fumeaza , beau , sau maninca un sac de E-uri pe an , desi ei se cred " eco " , toti ne incadram la " uciga-l toaca "
Astea sint pur si simplu subiecte de birfa , fara valoare , sa abata atentia de la subiectele cu adevarat importante .
In ziua de azi , nu exista trai sanatos , fie ca o faci voit , fie indirect prin hrana sau altele . Nu ai cum .
Faptul ca cineva se simte oripilat de un fum de tigara ...problema lui si mila noastra fata de el ...il deranjaza fumul dar el este deja " conservat " prin chimicale ...
Ar mai fi ceva ...
Cum mama naibii sa te dai important decit facind gura ca fumeaza unul linga tine ... e misto , esti barbat ....dar acelasi barbat nu are curaj sa protesteze ca bea apa filtrata cu aluminiu , ca foloseste sare cu iod  sau ca maninca productia de chimicale de la combinatul petrochimic ....aici curajul i se ofileste ....
Fumatorii sint o tinta mai facila si pasnica .
Ia incercati sa deschideti discutia despre bautorii de alocol , apoi testati practic , intrati intr-o circiuma si strigati in gura mare : " bai betivilor nenorociti ..."  astept rezultatul experimentului ....chiar si dupa externarea din spital !!!!!
ps.Pt asigurare medicala poti sa minti ce vrei in fata agentului , totul se verifica de catre medicii companiei la medicul de familie , sau unde se crede necesar , in functie de subiect , apoi se ia decizia cu admis , respins .....

#327
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 maximg, on 05 octombrie 2014 - 15:09, said:

Ia incercati sa deschideti discutia despre bautorii de alocol , apoi testati practic , intrati intr-o circiuma si strigati in gura mare : " bai betivilor nenorociti ..."  astept rezultatul experimentului ....chiar si dupa externarea din spital !!!!!

Eu cred ca daca intri untr-o carciuma si urli in gura mare "bai fumatorilor nenorociti" ti-o furi mai grav decat de la niste betivi impleticiti de alcool. Fumatorii se cheama ca sunt concentrati si improspatati de contactul benefic cu nicotina. N-au ficatul obosit sa cada jos de oboseala dupa primii doi pumni.

Edited by izometric, 05 October 2014 - 15:12.


#328
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 spare-me, on 05 octombrie 2014 - 12:25, said:

ai un job f. misto

Cine lucreaza duminica nu are job misto. :)

#329
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

 mihaigerard, on 05 octombrie 2014 - 15:26, said:


Cine lucreaza duminica nu are job misto. Posted Image

Jobul meu e super misto. :D

#330
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 maximg, on 05 octombrie 2014 - 15:09, said:

bla-bla

cand gogu' mananca e-uri sau bea apa cu aluminiu langa mine in spatiul PUBLIC nu ma imbolnaveste pe mine si nu pute.
daca nici dupa 30.000 de repetari nu pricepi diferenta probabil n-are rost sa mai incerci.

daca ghita bea alcool face el cancer de gura/esofag/stomac/ficat/rinichi/intestin, nu eu. intelegi?

in spatiul PUBLIC, tigara TA de fumator ma imbolnaveste pe MINE.

hai sa incercam cu chestii mai simple, mai intai. poate in cele din urma reusiti vreunul sa prindeti deosebirea.

eu mananc cu e-uri, e problema mea. nu-ti bag tie e-uri pe gat.
tu fumeaza la tine-n casa si simte-te cat de bine vrei.

eh, cum e? se prinde ceva? sau tot degeaba?

#331
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,842
  • Înscris: 09.05.2008

 spare-me, on 05 octombrie 2014 - 16:20, said:

in spatiul PUBLIC, tigara TA de fumator ma imbolnaveste pe MINE.
Poate ca e adevarat ce spui, nu contest.
Ce vreau e sa spun este ca odata ce platesc pentru un lucru, am dreptu' la el.
Sau, daca statu' considera ca nu mai am acel drept, sa nu mai perceapa taxele respective.
Atata tot.
N-am sustinut niciodata ca am dreptu' de a fuma.
Recunosc, e un privilegiu.
Da' este unul pentru care platesc.

#332
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 futurist, on 05 octombrie 2014 - 16:41, said:


Ce vreau e sa spun este ca odata ce platesc pentru un lucru, am dreptu' la el.

Ai dreptul sa-l folosesti in anumite conditii. Ca nu cumperi arme de foc si te apuci sa tragi la nimereala pe strada.

#333
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,842
  • Înscris: 09.05.2008
E corect si ce spui tu.
Da' mi se pare totusi fortata comparatia.

O.K. Sa se legifereze interzisu' fumatului peste tot, ca,vorba aia, nici la tine acasa nu tragi cu pusca dupa porc in ziua de Ignat.
Chiar daca ai permis.

#334
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
platesti pentru a fuma nu pentru a fuma unde vrei tu.
bunul pe care-l vrei are o acciza.
si anumite bauturi au acciza si nu poti consuma alcool oriunde vrei.

dar oricat as incerca, tot nu vreti.

nu va mai purtati de parca am putea schimba noi ceva aici...de-aici de pe topicul asta nu interzice nimeni nimic nimanui.
daca am fi toti de acord, n-ar mai avea sens forumul...

#335
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,842
  • Înscris: 09.05.2008
De cand am postat prima oara pe acest topic am intrebat care-i scopu' accizei?
Ca TVA si alte alea oricum le platesc.
Si companiile producatoare la fel.

#336
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pai de ce nu intrebi statul si companiile producatoare de tigarete si alte produse din tutun?

#337
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

 futurist, on 05 octombrie 2014 - 17:31, said:

De cand am postat prima oara pe acest topic am intrebat care-i scopu' accizei?
Ca TVA si alte alea oricum le platesc.
Si companiile producatoare la fel.
teoretic, e taxa pe viciu, viciu care dauneaza tie si altor oameni (care va duceti la medic cu diverse afectiuni provocate/agravate de fum) si mediului inconjurator (aici mai putin, raportat la ceilalti poluatori)
acum nu transforma discutia in "la ce folosesc taxele si impozitele pe care le platim"

 futurist, on 05 octombrie 2014 - 17:21, said:

E corect si ce spui tu.
Da' mi se pare totusi fortata comparatia.
accize la combustibil platesti ? ai voie sa mergi cu ce viteza vrea muschiu tau ? pe oriunde (trotuar, sens interzis etc.) vrea muschiu tau ?

#338
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Aceasta pauza de tigara este impusa de angajator in unele cazuri dar nu in toate.Daca esti sofer iei pauza de tigara?Daca nu ai voie sa fumezi la postul de lucru pt ca e interzis trebuie sa respecti.Spune ca in Manastire un calugar fuma si se ruga.Vine colegu , alt calugar---Nu tie rusine , cum sa faci asa ceva sa fumezi cand te rogi?.Asta care fuma ii zice--Ba mie mi--a dat voie Staretu.Colegu--Esti nebun ma duc sa te spun.Calugaru fumator--Ba , du-te si-l intreaba si ai sa vezi ca te lasa si pe tine sa fumezi.Vine colegu--Esti un nemernic l-am intrebat pe Staret si m-a ocarat , mi-a zis ca ma da afara din Manastire.Fumaturul--Da , cum l-ai intrebat?Colegu --Pai am intrebat daca pot fuma cand ma rog.Fumatoru--Bai da prost mai esti.Eu am intrebat pe Staret--Sfintia voastra , daca fac vo treaba am voie sa ma rog?Staretu a zis--Da.Fumatoru--Chiar daca sunt pe Wc sau sa zicem fumez?Staretu--Frate calugar oricand si oriunde , orice faci ai voie sa te rogi Domnului.

#339
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 toto_riina, on 20 august 2014 - 18:06, said:

Vedeti mah, de aia sunt nemtii unde sunt iar noi unde suntem. Ca la ei munca e munca tata, si sunt constienti de asta, nu tre' sa-i mane cineva din spate ca pe vite. Sunt constienti ca orice fac e in interesul tarii lor si al lor personal. Dupa razboi erau la pamant, dar au pus umarul la munca, chiar si fara bani sa-si reconstruiasca tara, iar azi domina din nou Europa!
Noi, cu chiulul nostru, suntem penultimii din UE, in fata bulgarilor!
Imi povestea bunicu ca neamtu sapa transeu in fundu gradinii si il chema sa ia o pauza sa-i dea ceva mancare, vin , .Neamtu spunea ca mai are pana la pauza.Zice bunicu--Da cee ba..nu te vede capitanu ca esti singur aici de 3 zile.Neamtu i-a raspuns ca nu tre sa fie capitanu sa-l pazeasca , el stie cand are pauza si stie ca tre s-o respecte dupa orar.Punct.Disciplina si constiinta.Noi vrem s-o ducem ca ei dar nu ridicam un pai ca ei , noi tot cum stim noi.Suntem latini.Genele conteaza.Eu ceream de la jidan o tigara si a doua zi imi lua trei inapoi.Prima era ca sa vada ce fumez eu , a doua zice ca parca e mai bune ca a lui si a treia o cerea ca nu-si gasea pachetu lui.Jidanu daca castiga mananca daca nu castiga intr-o zi in ziua aia nu mananca.

#340
Stanis

Stanis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2015
Deşi nu sunt fumător, cred că ar trebui să existe o pauză de fumat. Pentru fumători totuşi aceasta este o nevoie.

Edited by Stanis, 05 June 2015 - 11:50.


#341
Aleppo

Aleppo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 30.05.2015
Eu ca nefumator imi iau pauze exact atata timp cat ies colegii fumatori la tigara. Mi se pare corect asa.

#342
karum

karum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 12.04.2007

 Aleppo, on 05 iunie 2015 - 20:24, said:

Eu ca nefumator imi iau pauze exact atata timp cat ies colegii fumatori la tigara. Mi se pare corect asa.
Pai e corect, nimic de obiectat, insa ei au un pretext pe cand tu nu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate