Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Samsung TV LCD defect...

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Salutare tuturor.
Aseara, TV-ul meu a facut buba! Samsung LCD 32'' luat prin 2011, fara probleme pana acum.
Din cauze necunoscute (ENEL / altele), s-a oprit si nu a mai mers.

Pentru ca garantia i s-a dus de ceva timp, mi-am permis sa il deschid la spate si sa ma uit putin in el. M-a surprins simplitatea din interior, dar asta e o alta poveste - doua placi (una de alimentare + una pentru restul).

M-am gandit ca e ceva din alimentare, asa ca, avand o revelatie vizuala a unui caz similar al unui prieten, m-am gandit ca ar fi ceva simplu, astfel ca am procedat la schimbarea sigurantei fuzibile de pe placa, fiind putin afumata (marcata pe poza). Poza nu imi apartine, dar seamana foarte mult cu ce am eu. Am schimbat-o si cand am bagat cablul a facut POOOOOC! (siguranta) si nimic altceva.
Nu sunt electronist, dar la o privire mai atenta, cu exceptia prafului nu am constatat condensatori sau alte piese umflate sau afumate. Am desprins placa de pe carcasa si pe spate, iarasi nimic. Nu m-am apucat sa masor componentele, ca nu ma pricep.

Rog un raspuns calificat. Ce problema ar fi? Costuri de reparatie aproximative? Se merita sau nu?

Am uitat sa precizez ca desi in poza se vad doua sigurante, la mine este doar una, chiar langa mufa de alimentare la retea.

[ https://i.imgur.com/ssI6HmS.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bonygy, 12 August 2014 - 08:18.


#2
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Arderea sigurantei , denota existenta unui scurt in etajul de alimentare !

Nu am schema , dar vizual , daca e la fel modulul , posibil sa fie ars integratul (ala cu multe picioare) de pe radiatorul de aluminiu .

Daca nu ai habar de electronica , recomand sa-l duci la un atelier !

Integratul 15-25 ron , mina de lucru 50 ron .

Zi si ce model de tv e !

Edited by tidicristi, 12 August 2014 - 08:25.


#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View Posttidicristi, on 12 august 2014 - 08:21, said:

Arderea sigurantei , denota existenta unui scurt in etajul de alimentare !

Nu am schema , dar vizual , daca e la fel modulul , posibil sa fie ars integratul (ala cu multe picioare) de pe radiatorul de aluminiu .

Este aproape la fel, cu diferente de pozitionare a pieselor. Dar, ca si in poza, am recunoscut aproape toate componentele, dar diseara am sa fac o poza a modulului meu.

#4
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,045
  • Înscris: 26.04.2007
bonygy te complici ....sincer.
Nu trebuia sa il deschizi, reparatia daca nu este grava nu te va costa mult, cei de la SAMSUNG te intreaba "puteti sa il aduceti sau va trimitem noi pe cineva"
Deasemnea, nu iti trebuie nimic altceva decat TV-ul si piciorul sau atat nimic altceva (cutii, telecomanda, ochelari 3d...etc)
Sunt de parere ca ar trebui sa il pui la loc, pentru ca cei de acolo o sa spuna ca fost deshis si se vor uita in istoria lui (au o baza cu asa ceva !!!) si daca vad ca a fost servisat in alta parte stramba din nas.

"Aniuei" merita reparatia !
Spui ca vrei sa fii sunat dupa ce s-a diagnosticat ca sa iti spuna daca vrei sa il repari sau nu. Diagniosticarea nu este FREE insa chiar si asa merita.

asa cum a spus mai sus colegul tidicristi, arderea unei sigurante nu denota ca numai ea a fost de vina ci mai degraba alta piesa !

Edited by Mihai_3, 12 August 2014 - 08:26.


#5
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
@Mihai_3. L-am deschis ca oricum, reparatia lui, daca ma decid sa o fac, ma va costa, mai mult sau mai putin, ca i s-a dus garantia, asa ca ...
Nu au ce baza de istoric sa aiba, pentru ca din ianuarie 2011 de cand l-am cumparat, singurele interventii asupra lui au fost stergerea de praf si curatarea display-ului. Deci, fara service!

Aaa... te gandesti ca vor carai de faptul ca am incercat eu sa schimb siguranta aceea?  Oricum va costa ceva, asa ca...

#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,045
  • Înscris: 26.04.2007
bonygy mult succes.

#7
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Multumesc. Deja am vorbit cu cineva, ma asteapta cu magaoaia la service sa vedem ce poate face.

Va tin la curent.

#8
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
O decizie mai mult decit inteleapta .

Sa ne ti la curent , eventual sa-i ceri electronistului si care fu defectul !
Multa bafta .

#9
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
L-am rezolvat!
M-au luat putin durerile de cap cand am discutat la Samsung si mi-au spus ca ei nu repara, doar schimba placa defecta cu totul... 750 de lei + 200 lei manopera... si sa le las placa defecta. Pai ce, componentele Samsung se vand cum se vindea laptele inainte de 89... cu sticle la schimb? Le-am propus sa imi dea mie placa la 750 de lei (oricum nu o luam Posted Image ) si o schimb eu, ca nu ar fi mare filosofie. Nu se poate!
Atunci, am apelat la un coleg caruia ii place sa isi prinda urechile prin fel de fel de chestii din astea (desi nu este electronist) si mi-a schimbat un tranzistor si cred ca o dioda redresoare (parca asa a spus ca se numeste, nu mai retin) cu 40 de lei amandoua si gata, am TV-ul brici.

Edited by bonygy, 29 August 2014 - 16:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate