Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

TOP 10 MOST BEAUTIFUL CITIES IN THE WORLD

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
vio8124

vio8124

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.12.2011
10. Berlin, Germania
Este oraşul unde poţi vedea deosebit de mulţi tineri. Din acest motiv, bătrînul Berlin îţi lasă impresia unui oraş „tînăr”. În general, are o istorie bogată, aşa că aici ai ce să vezi în afară de mulţimea de tineri de pe străzi.
Spoiler

9. Amsterdam, Olanda
Cu un spirit discret şi liber – iată ce epitete vin în minte la auzul cuvîntului „Amsterdam”. Printre păturile largi ale populaţiei, acest oraş este cunoscut prin faptul că aici este permisă comercializarea stupefiantelor uşoare. A fost fondat în 1275. Totodată, în Amsterdam se află muzeul Van Gogh, casa-muzeu al lui Rembrandt, precum şi o mulţime de alte locuri interesante,însă este vizitat de turişti, în principal, datorită vînzării libere a stupefiantelor, cum am menţionat mai sus.
Spoiler

8. Praga, Cehia
date nedisponibile (voi reveni cu edit)
Spoiler

7. San Francisco, Statele Unite ale Americii
date nedisponibile (voi reveni cu edit)

6. Barcelona, Spania
Capitala Cataloniei, pe care turiștii o cunosc nu doar din auzite. Şi un turist, fără îndoială, are suficient spaţiu pentru a-şi da frîu liber imaginaţiei şi, evident, un vizitator al Barcelonei, are ce vedea aici.
Spoiler

5. Sydney, Australia
După ce aici, în 2000, s-au desfăşurat jocurile Olimpice, oraşul a devenit cunoscut în întreaga lume. În plus, este un minunat loc de agrement.
Spoiler

4. Roma, Italia
Este destinaţia perfectă despre care s-ar spune că este ireproşabilă. În acest oraş nu lipseşte nimic, însă nici nu se poate elimina nimic. De fapt, la Roma, este uşor obligat, să ajungă orice turist.
Spoiler

3. Londra, Marea Britanie
Pe locul 3 în acest an. Păi, o fi existînd și motive. Faptul că aici zilele ploioase sînt mai dese decît cele însorite nu a fost un impediment pentru celebra capitală a Regatului Unit să ajungă pe primul loc în clasamentul Forbes.
Spoiler

2. New York, Statele Unite ale Americii
Deosebit de frumos la New York se sărbătoreşte Crăciunul. Mulţi turişti vin aici anume iarna. Totuşi, nici într-o altă perioadă a anului aici nimeni nu se va plictisi cu siguranţă. New York-ul nu doarme niciodata.
Spoiler

1. Paris, Franta
Cum scria celebrul clasic? „Să văd Parisul şi să mor”. Totodată, există foarte mulţi oameni cărora acest oraş nu le este pe plac. Din diverse motive. Oricum, e cazul să-l vizitezi personal şi numai după aceea să-ţi faci propria părere.
Spoiler


Topul continua cu locul 11, 12, 13, 14, (...), 50 cu orase precum Viena, Venetia, Las Vegas, Cape Town, Rio de Janeiro, Madrid, Monte Carlo, Sankt Petersburg, Istambul, Atlanta, Chicago, Sao Paulo, Moscova si alte orase sonore.
Care ar fi topul vostru?

Sursa: Bineinteles, topul l-am modificat dupa bunul meu plac.
Faceti-va si voi propriul top!

Edited by vio8124, 09 August 2014 - 13:44.


#2
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Paris n-are ce cauta nici in top 3. Orasul care trezeste fantezii si emotii e Las Vegas. Sydney imediat pe 2, si pe 3 Londra pentru preturile bune.

#3
vio8124

vio8124

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.12.2011

 Blue_Ivy, on 09 august 2014 - 13:51, said:

Paris n-are ce cauta nici in top 3. Orasul care trezeste fantezii si emotii e Las Vegas. Sydney imediat pe 2, si pe 3 Londra pentru preturile bune.
New York-ul e mult in fata Vegasului, Sydney si chiar si Londra (parerea mea).

Edited by vio8124, 09 August 2014 - 14:05.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,526
  • Înscris: 19.04.2009
Au mai fost topuri asemanatoare. Cum zice americanul: "BullShit"

Uite un top 21 al tarilor, facut de mine in functie de mai multe criterii: http://forum.softped...8#entry15493137

#5
vio8124

vio8124

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.12.2011

 lex404, on 09 august 2014 - 14:04, said:

Au mai fost topuri asemanatoare. Cum zice americanul: "BullShit"
Am observat si eu si am mai observat ca celelalte topuri au fost facute in graba, fara nici un fel de gandire si am vrut sa arat ca acel top nu a fost realizat corect.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,526
  • Înscris: 19.04.2009
Pai nici al tau nu a fost realizat corect. Parerile sunt subiective. Dpmdv Roma este cu mult, dar cu foarte foarte mult dupa Shiraz, Persepolis, Yezd si Tehran.
In plus, majoritatea oraselor de acolo sunt din Europa. Asia are orase mult mai frumoase, ca arhitectura si naturalete ( Cambodgia de exemplu, Phenon Penh ).

ps. cand vizitezi doar europa( rude, capsunari ) si te uiti doar la filme americane...da, faci un top precum cel din primul post.
Lumea intreaga inseamna mai mult decat Europa ( continentul matern ) si USA ( locul de unde vine prostia si filmul ).

Cand ai sa calatoresti in afara granitelor Europei, ai sa-ti schimbi parerea

#7
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Si Budapesta pe ce loc o asezi ?

Attached File  Budapest.JPG   104.88K   21 downloads

#8
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
10. Varsovia
9. Stuttgart
8. Cracovia
7. Eindhoven
6. Venetia
5. Istanbul
4. Anvers
3. Atena
2. Londra
1. Paris


De departe in Paris mi-a placut cel mai mult. In afara Europei am fost doar in Ankara, dar nu merita mentionat in top 10.

#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,092
  • Înscris: 14.08.2007

 vio8124, on 09 august 2014 - 13:36, said:

Cum scria celebrul clasic? „Să văd Parisul şi să mor”.
Eu stiam de "Vedi Napoli e poi muori" ... dar o fi si o varianta cu Paris.

 lex404, on 09 august 2014 - 14:12, said:

Pai nici al tau nu a fost realizat corect. Parerile sunt subiective. Dpmdv Roma este cu mult, dar cu foarte foarte mult dupa Shiraz, Persepolis, Yezd si Tehran.
Cred ca e vorba de parerea generala ... Teheran nu are suficienti turisti ca sa aiba suficienti fani. Si nici nu vad de ce ar aveam mai multi fani decat Roma, dar asta e doar o parere a cuiva care a fost doar la Roma si nu si in Teheran. Ma uit la poze cu Teheran pe net si nu vad nimic care sa ma atraga suficient de tare incat sa-l vizitez vreodata, poate imi scapa ceva ...

Edited by utopium, 09 August 2014 - 14:49.


#10
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Sydney frumos? meh...

#11
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,092
  • Înscris: 14.08.2007

 Blue_Ivy, on 09 august 2014 - 13:51, said:

Paris n-are ce cauta nici in top 3. Orasul care trezeste fantezii si emotii e Las Vegas. Sydney imediat pe 2, si pe 3 Londra pentru preturile bune.

Parerea generala e alta despre Paris ... sincer eu nu vad care e marele farmec al Las Vegas-ului daca nu esti pasionat de jocuri de noroc, localuri de striptease, arhitectura copiata si entertainment mainstream. Sincer Las Vegas nu ar fi in top 5 din SUA pentru mine ca destinatie.

Edited by utopium, 09 August 2014 - 14:56.


#12
vio8124

vio8124

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.12.2011
Deci, sa va lamuresc. Acest top este creeat pe capitale/orase mari. Daca ar include toate categoriile de orase, Monte Carlo si Honolulu ar intra fara discutii.
Faceti-va propriul top intr-un reply.
Si uras oamenii ce spun ca orasele americane si europene nu au ce cauta. Practic au cel mai mult farmec.
Si vreau sa va spun ca acest top este copiat in mare parte de pe site-ul din sursa.
O varianta 100% a mea ar fi urmatoarea:
10. Honolulu
9. Madrid
7. Barcelona
6. Paris
5. San Francisco
4. Roma
3. Londra/Sydney
2. Venetia
1. New York/Monte Carlo

Asta e parerea mea. Pur si simplu.
Adevarat. Sunt o multime de orase in lume.
Dar marele farmec sunt la orasele europene si americane.
Nu prea imi plac orasele africane decat un Cape Town.
Si orasele asiatice le urasc. Pun un 7,5% de placere in Hong Kong, Tokyo si Beijing. Dubaiul il iubesc doar ca e prea nou pentru a se integra intr-un top.


@Blue_Ivy, Vegasul e frumos dar e imposibil sa intreaca New York-ul, Londra, Roma si chiar si San Francisco.
@Vortexx, care e problema ta daca asa am preferat?
@lex404, top bunicel insa cu mici modificari il ai excelent.
@Horia66, chiar m-am gandit la asta si am decis sa nu il pun in top 10, ci pe un loc 11-13.
@izometric, doar orase europene.. ciudat. Dar ma rog, fiecare cu parerea lui.
@utopium, da. Este si cu Paris. Si in primele propozitii am raspuns eu pentru tine.
@beastie, ce ai prefera in locul Sydney-ului? Orase care au doar cativa km2 in centru si in rest focar de infectie?
@utopium, poate lui Blue_Ivy ii place Vegasul, ca si mie. Poate ne place arhitectura copiata. Poate se simte in ``toate`` orasele cand este in Las Vegas, oricat de ciudat ar parea.

Edited by vio8124, 09 August 2014 - 15:19.


#13
iris_blue

iris_blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.10.2008
Sunt asa de subiective aceste topuri,  n factori si criterii. Eu am observat ca de-a lungul timpului  imi schimb preferintele in materie de calatorii, si la aceiasi persoana asta variaza in timp. De ex acum 15 ani Paris imi era in top 5, acum nu.

#14
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013
Eu personal aș pune Viena pe un loc mai bun în clasament. Și în privința culturii dar și a ușurinței cu care te poți descurca în oraș și a modului cum ești tratat. La punctul ăsta pierde și Parisul unde ești tratat cu aroganță și Roma unde ești jumulit la tot colțul.
Cine vrea să viziteze Amsterdamul doar pentru coffeeshopuri să se grăbească, sunt pe cale de dispariție.
Despre Budapesta nu pot să spun nimic, am fost doar în trecere, dar fiul meu a fost anul trecut cu gașca, 2 săptămâni Praga Bratislava și Budapesta. Tineri de 26-27 ani, crescuți în vest care nu au mai fost niciodată în țările fost comuniste. S-au întors încântați de Budapesta.

#15
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 vio8124, on 09 august 2014 - 15:08, said:

@izometric, doar orase europene.. ciudat. Dar ma rog, fiecare cu parerea lui.


Eu nu imi pot da cu parerea despre orase in care nu am pus piciorul. Daca voi o faceti, foarte rau. Si urat, foarte urat.

#16
Saint-Tropez

Saint-Tropez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 19.07.2014
Dubai
Londra
Milano

#17
DisneyWwW

DisneyWwW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.07.2014
Saint-Dropez, Dubai? Serios??
Eu Parisul las pune muuuuuult mai jos:
10. Las Vegas
9. Madrid
8. Los Angeles
7. Barcelona
6. Paris
5. Venetia
4. Roma
3. Sydney
2. Londra
1. New York

Parerea mea. Nu ma judecati.



#18
vio8124

vio8124

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.12.2011

 Saint-Tropez, on 09 august 2014 - 19:32, said:

Dubai
Londra
Milano
Dubai e prea nou pentru a se incadra intr-un asemenea top.
Si, Milano?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate