Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

program sala

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 12.07.2010

 grapefruit, on 09 august 2014 - 17:44, said:

Nu am cum sa am 5 mese pe zi sau sa iau din alimentatie 150 de g proteina.(la 55kg sunt invatat cu un oarecare regim nu pot de la 80 proteina ,sa zic,sa sar la 150).Supliment alimentar iau doar cand ma duc la sala si consta intr-un baton de la redis Protein-R cu 16g proteine.Acasa mananc atunci cand imi este foame adica nu ma fortez ca tampitul doar sub lozinca"trebuie sa mananc".De mancat ,mananc:carne(pui,cateodata piept de pui),oua,orez cu lapte(ocazional),rosii,castravetii,ciocolata,etc).Oricum problema la mine este  ca trebuie continui tot asa pentru ca eu simt ca iau in greutate si fac febra la fiecare antrenament semn ca sunt pe calea cea buna.

Cand faci piept ce obosesti mai mult bicepsul sau tricepsul?

Pai, in cazul asta, deja te fortezi ca tampitul cu sala, ca rezultatele vor fi oricum insignifiante. Asta e garantat.

#20
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Cand faci piept antrenezi indirect si tricepsul, daca faci impins cu haltera/gantere si implici in mod izometric bicepsul, daca faci fluturari cu gantere sau la scripeti.

Fara un plan alimentar bine pus la punct nu te astepta la nici un rezultat ci doar la supraantrenament...

La 55kg, cele 80g de proteine sunt foarte putine, nu reprezinta nici macar minimul necesar pentru a sustine corpul sa nu intre in stare catabolica.

Decat acel Protein-R, mai bine, inainte sa mergi la antrenament, iei un pahar cu apa cu cateva grame de creatina + macar vreo 20 - 30 grame de dextroza iar imediat dupa antrenament, un baton de Wheybar-R Forte care contine taman ce ai nevoie dupa antrenament, adica proteina din zer care-i o proteina anticatabolica + BCAA + Glutamina. Sau, fiindca pretul e cam mare si oricum acel baton nu contine suficienti BCAA, mai bine cumperi BCAA pulbere sau capsule si iesi mai ieftin si va fi si mai eficient.

Daca nu mananci imediat dupa ce vii de la antrenament iar masa nu contine cat mai multa proteina, atunci nu mai merge aiurea la sala...

Edited by Protopopeus, 09 August 2014 - 18:03.


#21
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013
De mancat eu consider ca mananc bine,si cred ca intr-o luna ajung la 60 de kg.Pana sa incep sala aveam 50 de kg.Iar cu proteinele nu am zis ca ,consum 80 de g am dat asa un exemplu sa arat ca nu pot sa fac un salt asa urias la 150g,(nu imi calculez proteinele,grasimile,carbo ca un disperat...).

#22
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 12.07.2010

 grapefruit, on 09 august 2014 - 20:56, said:

De mancat eu consider ca mananc bine,si cred ca intr-o luna ajung la 60 de kg.Pana sa incep sala aveam 50 de kg.Iar cu proteinele nu am zis ca ,consum 80 de g am dat asa un exemplu sa arat ca nu pot sa fac un salt asa urias la 150g,(nu imi calculez proteinele,grasimile,carbo ca un disperat...).

Asa crezi? E bine atunci. Eu, in schimb, stiu ca peste un an de zile o sa ai cel mult 60 de kg si o sa deschizi topicuri in care o sa intrebi ce pastile sa iei ca sa "te ingrasi". Sunt pline salile de incepatori neinformati, nu e o problema, majoritatea asa am fost. Dar cand esti si tupeist/arogant cu cei care au experienta si stiu despre ce vorbesc, se cheama ca esti din aia care sunt cumva si mai si semnalizeaza.  Posted Image

#23
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 grapefruit, on 09 august 2014 - 20:56, said:

De mancat eu consider ca mananc bine,si cred ca intr-o luna ajung la 60 de kg.Pana sa incep sala aveam 50 de kg.Iar cu proteinele nu am zis ca ,consum 80 de g am dat asa un exemplu sa arat ca nu pot sa fac un salt asa urias la 150g,(nu imi calculez proteinele,grasimile,carbo ca un disperat...).

E drept ca nu poti creste brusc cantitatea de alimente si ca nu toti avem timp de facut grafice si de calcualt caloriile, insa lucrurile astea se pot face. Esalonat, progresiv, se poate. Stomacul se dilata in timp si se face loc de mai mult. Iar treaba cu calculatul, daca jonglezi putin cu cateva informatii elementare, o poti face si mental. Adica nu e nevoie sa umbli cu hartia si creionul dupa tine, faci o scurta evaluare doar vizionand ceea ce urmeaza sa consumi si iti conturezi asa, o schita si vei sti daca mai trebuie sau nu ingerat cutare sau cutare.

Fara a investi putin timp si energie nimic nu iese...

Succes!

#24
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Evident ca nu faci saltul dintr-o data, in acest mod este chiar periculos intrucat stomacul tau va avea un soc in momentul in care va avea la dispozitie o gramada de proteine spre absorbtie (proteina e macroelementul cel mai greu de absorbit si de-asta orice culturist trebuie sa manance si cantitati importante de fibre alimentare, in paralel).

Inainte de a intra in sala de forta, insa, oricine ar trebui sa-si puna la punct dieta, adica sa-nceapa sa calculeze un pic, dupa cum ti-am zis eu pe pagina cealalta, sa creasca progresiv numarul de mese, de la 3, la 5 - 6/zi, si, tot progresiv sa mareasca si aportul de proteine si fibre (nu si de carbohidrati si grasimi), asta timp de 1 - 2 saptamani. Apoi, cu cateva zile (2 - 3 zile) inainte de-a incepe sa mergi la sala, presupunand ca ai ajuns cu cantitatea de proteine corespunzator necesitatilor tale, incepi sa maresti treptat si cantitatea de carbohidrati pentru a umple rezervele de glicogen din ficat si-a le avea la dispozitie pentru primul tau antrenament.

Culturismul este o stiinta extrem de complexa care se poate transforma in foarte inexacta si ineficienta, daca se omit o gramada de factori, amanunte.

Uite o dieta destul de elementara pentru greutatea ta:

Masa 1:
- 2 oua intregi (nu si coaja Posted Image ), 2 albusuri de ou
- 50 - 60gr fulgi/tarate de ovaz
- 50ml de lapte integral
- o banana
- 2 felii, subtiri, de paine
- un complex de multivitamine si multiminerale
- un pahar mare cu apa

Nota: ouale, albusurile, laptele, banana (taiata rondele) si fulgii de ovaz le amesteci pe toate, c-o lingura, intr-un castron, apoi il bagi la microunde si-ai facut un mic dejun foarte Ok.

Antrenament, la vreo 2 ore dupa micul dejun.
Cu vreo 20 minute inainte de antrenament, iei cu vreo 200ml de apa cateva grame de creatina si vreo 20 grame de dextroza.
In timpul antrenamentului mai consumi inca 0,5L de apa amestecata cu o pudra izotonica.
Imediat dupa antrenament, iei cateva capsule cu BCAA, cu ultima gura de apa ramasa (va trebui sa experimentezi mai multe firme, fiindca acestia au un gust cam nasol).

Masa 2 (imediat ce-ajungi acasa):
- un MRP format din 40gr de proteina cu efect anticatabolic (izolat/hidrolizat/concentrat din zer sau izolat din soia) si 60 grame de dextroza, cu vreo 300ml de apa/suc(neacidulat)/lapte.

Masa 3:
- o friptura de 150gr din carne slaba de vita sau piept de pui
- o garnitura din vreo 300gr. de cartofi copti si legume la cuptorul cu microunde.
- 2 - 3 felii de paine
- un pahar mare cu apa.

Masa 4:
- un MRP format din 40gr de proteina constructoare de masa (caseinat de sodiu, calciu sau concentrat din lapte) si 60gr de maltodextrina, cu vreo 300ml de apa/suc/lapte.

Masa 5:
- o conserva de peste (de preferat ton, stavrid, crap) cu o felie de branza slaba si una - doua rosii taiate felii
- 2 felii de paine
- un castronel mic de orez cu lapte
- un pahar mare cu apa

Pe alocuri poti intersecta cateva fructe: mere, pere, piersici, citrice, etc.
Cand stai degeaba poti manca alune, migdale, nuci si alte chestii asemanatoare

Intre mese ar trebui sa lasi vreo 3 ore de pauza.
Nu te crampona sa cumperi nu stiu ce concentrate de pe piata, dintre ale mai scumpe fiindca cica stiu ele sa faca nu stiu ce hocus-pocus.
Pe mine ma bufneste rasul cand tinerii necunoscatori pun botul la tertipurile de marketing ale marilor producatori si ajung sa dea aproape 200lei pe cate 900gr de proteina din zer cu concentratia totala de doar 70%. Ba chiar gasesti produse spre 200lei/900gr care au concentrat din zer, macar nu s-au stresat si ei sa puna izolat CFN la banii aia. Nu, cumpara a mai ieftina proteina din zer gasita pe piata, in stare pura (intre concentratul si izolatul din zer e mai mult marketing decat o diferenta relevata de preturi, treaba asta se poate verifica analizand spectrul si cantitatea aminoacizilor din ambele variante), o amesteci cu carbohidrati tot in stare pura iar pentru gust amesteca (dupa gust) praf de inghetata. In felul acesta obtii un produs cu o valoare biologica si nutritiva cel putin la fel de mare cu nu stiu ce sofisticatenii de 3 - 4 ori mai scumpe la care platesti gustul si culoarea + aceleasi proteine.

Eu unul cand ma antrenam si ma mai ocupam si de-o gramada de alti cursanti, cumparam vrac (la saci de 5 - 25kg), de la importatori, macroelementele de care aveam nevoie si le amestecam strict dupa nevoi si preferinte.

Edited by Protopopeus, 10 August 2014 - 09:56.


#25
yan27

yan27

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.03.2011

 Protopopeus, on 10 august 2014 - 09:39, said:

Evident ca nu faci saltul dintr-o data, in acest mod este chiar periculos intrucat stomacul tau va avea un soc in momentul in care va avea la dispozitie o gramada de proteine spre absorbtie (proteina e macroelementul cel mai greu de absorbit si de-asta orice culturist trebuie sa manance si cantitati importante de fibre alimentare, in paralel).

Inainte de a intra in sala de forta, insa, oricine ar trebui sa-si puna la punct dieta, adica sa-nceapa sa calculeze un pic, dupa cum ti-am zis eu pe pagina cealalta, sa creasca progresiv numarul de mese, de la 3, la 5 - 6/zi, si, tot progresiv sa mareasca si aportul de proteine si fibre (nu si de carbohidrati si grasimi), asta timp de 1 - 2 saptamani. Apoi, cu cateva zile (2 - 3 zile) inainte de-a incepe sa mergi la sala, presupunand ca ai ajuns cu cantitatea de proteine corespunzator necesitatilor tale, incepi sa maresti treptat si cantitatea de carbohidrati pentru a umple rezervele de glicogen din ficat si-a le avea la dispozitie pentru primul tau antrenament.

Culturismul este o stiinta extrem de complexa care se poate transforma in foarte inexacta si ineficienta, daca se omit o gramada de factori, amanunte.

Uite o dieta destul de elementara pentru greutatea ta:

Masa 1:
- 2 oua intregi (nu si coaja Posted Image ), 2 albusuri de ou
- 50 - 60gr fulgi/tarate de ovaz
- 50ml de lapte integral
- o banana
- 2 felii, subtiri, de paine
- un complex de multivitamine si multiminerale
- un pahar mare cu apa

Nota: ouale, albusurile, laptele, banana (taiata rondele) si fulgii de ovaz le amesteci pe toate, c-o lingura, intr-un castron, apoi il bagi la microunde si-ai facut un mic dejun foarte Ok.

Antrenament, la vreo 2 ore dupa micul dejun.
Cu vreo 20 minute inainte de antrenament, iei cu vreo 200ml de apa cateva grame de creatina si vreo 20 grame de dextroza.
In timpul antrenamentului mai consumi inca 0,5L de apa amestecata cu o pudra izotonica.
Imediat dupa antrenament, iei cateva capsule cu BCAA, cu ultima gura de apa ramasa (va trebui sa experimentezi mai multe firme, fiindca acestia au un gust cam nasol).

Masa 2 (imediat ce-ajungi acasa):
- un MRP format din 40gr de proteina cu efect anticatabolic (izolat/hidrolizat/concentrat din zer sau izolat din soia) si 60 grame de dextroza, cu vreo 300ml de apa/suc(neacidulat)/lapte.

Masa 3:
- o friptura de 150gr din carne slaba de vita sau piept de pui
- o garnitura din vreo 300gr. de cartofi copti si legume la cuptorul cu microunde.
- 2 - 3 felii de paine
- un pahar mare cu apa.

Masa 4:
- un MRP format din 40gr de proteina constructoare de masa (caseinat de sodiu, calciu sau concentrat din lapte) si 60gr de maltodextrina, cu vreo 300ml de apa/suc/lapte.

Masa 5:
- o conserva de peste (de preferat ton, stavrid, crap) cu o felie de branza slaba si una - doua rosii taiate felii
- 2 felii de paine
- un castronel mic de orez cu lapte
- un pahar mare cu apa

Pe alocuri poti intersecta cateva fructe: mere, pere, piersici, citrice, etc.
Cand stai degeaba poti manca alune, migdale, nuci si alte chestii asemanatoare

Intre mese ar trebui sa lasi vreo 3 ore de pauza.
Nu te crampona sa cumperi nu stiu ce concentrate de pe piata, dintre ale mai scumpe fiindca cica stiu ele sa faca nu stiu ce hocus-pocus.
Pe mine ma bufneste rasul cand tinerii necunoscatori pun botul la tertipurile de marketing ale marilor producatori si ajung sa dea aproape 200lei pe cate 900gr de proteina din zer cu concentratia totala de doar 70%. Ba chiar gasesti produse spre 200lei/900gr care au concentrat din zer, macar nu s-au stresat si ei sa puna izolat CFN la banii aia. Nu, cumpara a mai ieftina proteina din zer gasita pe piata, in stare pura (intre concentratul si izolatul din zer e mai mult marketing decat o diferenta relevata de preturi, treaba asta se poate verifica analizand spectrul si cantitatea aminoacizilor din ambele variante), o amesteci cu carbohidrati tot in stare pura iar pentru gust amesteca (dupa gust) praf de inghetata. In felul acesta obtii un produs cu o valoare biologica si nutritiva cel putin la fel de mare cu nu stiu ce sofisticatenii de 3 - 4 ori mai scumpe la care platesti gustul si culoarea + aceleasi proteine.

Eu unul cand ma antrenam si ma mai ocupam si de-o gramada de alti cursanti, cumparam vrac (la saci de 5 - 25kg), de la importatori, macroelementele de care aveam nevoie si le amestecam strict dupa nevoi si preferinte.
Cam i-ai spus tot ce trebuie sa stie de alimentatie dar antrenamentul?  O sa vina dupa 6 luni sa spuna ca nu a crescut deloc ...spune-i  ca o grupa musculara se lucreaza o singura data pe saptamana, sa faca exercitii de baza la fiecare antrenament ....dar poate stie. numai bine.

#26
aurelian27

aurelian27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 28.06.2014

 yan27, on 10 august 2014 - 10:09, said:

Cam i-ai spus tot ce trebuie sa stie de alimentatie dar antrenamentul?  O sa vina dupa 6 luni sa spuna ca nu a crescut deloc ...spune-i  ca o grupa musculara se lucreaza o singura data pe saptamana, sa faca exercitii de baza la fiecare antrenament ....dar poate stie. numai bine.
o grupa musculara o data pe saptamana? ii trebuie 48 de ore sa se recupereze nu 168, invata mai intai chestiile de baza cum ar fi tabla inmultirii.

#27
yan27

yan27

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.03.2011
Pai asta tocmai eu vroiam sa-ti spun tie...citeste intai si dupa mai discutam...dar nu, tu lucreaza tricepsul de 4 ori pe saptamana, bicepsul la fel si pieptul chiar de doua ori pe zi. Posted Image)). De unde veniti:))

Edited by yan27, 10 August 2014 - 12:36.


#28
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013
Eu abia am implinit 18 ani nu pot sa am acel regim alimentar.(in primul rand vine partea financiara si in al doilea rand eu am mult de invatat,studiat,etc).Viata mea nu se perinda intre sala de forta si mancare...
@Protopopeus,multumesc pentru sfaturi se vede ca esti pasionat si stii ce scrii si voi incerca sa respect pe cat de mult pot sfaturile de alimentatie!

Edited by grapefruit, 10 August 2014 - 13:06.


#29
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013
La inaltime am 173.5 si as dori sa mai cresc 3 cm ,mai am sanse? ce exercitii ar trb sa fac pentru stimularea cresterii in inaltime(nu stiu sa inot).

#30
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 grapefruit, on 10 august 2014 - 13:04, said:

Eu abia am implinit 18 ani nu pot sa am acel regim alimentar.(in primul rand vine partea financiara
.................

In mod clar aspectul financiar reprezinta, probabil, de departe, motivul nr.1 in calea unui corp de brazilian. Posted Image
Din acest motiv, avem nevoie sa trisam cat putem de mult...
Ce-nseamna asta ?

Pai, in primul rand incearca sa faci rost de mancare cat mai de la sursa.
De exemplu, pentru carne, mergi direct pe la macelarii.
Daca ai un vanator in familie, te-ai scos pe viata. Posted Image
Daca nu, gandeste-te serios la treaba asta, calitatea carnii de iepure, caprioara, mistret, este greu de egalat.

Incearca soia, ca alternativa la carne, soia are chiar unele proprietati superioare carnii, insa fiindca o proteina cu carente la capitolul aminoacizi esentiale, acestia trebuie luati suplimentar.

Daca ai parinti, bunici pe la tara, din nou, ai o sursa ieftina sau gratuita de proteina animaliera.

Tot de pe la tara fa rost de nuci, astea au proteine mai mult chiar decat branza, o gramada de grasimi insa aproape in totalitate polisaturate (adica bune) si-o gramada de vitamine si minerale.

Incearca cacao, in tot felul de prajituri sau cum gasesti prin retete.
Cacaoa este o bomba de macronutrenti, avand mai multe proteine decat cam orice fel de carne iar grasimile, din nou, sunt bune, ba chiar are acid stearic care ajuta la diminuarea colesterolului. In afara de asta au cantitati foarte mari de carbohidrati, nu departe de fulgii de ovaz.

Incearca pentru carbohidrati sa consumi orez care-i foarte ieftin (la 3 lei si-un pic/kg) si/sau arpacas, pe acestea le poti fierbe cu lapte si cu un pic de zahar vanilat si vei face o bomba energetica. Arpacasul il poti fierbe chiar numai in apa (precum coliva), cu ceva zahar vanilat pentru un gust mult mai bun.

In loc de proteina din zer incearca proteina din soia, care-i tot o proteina anticatabolica, cu asimilare rapida, mult mai ieftina si care poate fi lejer corectata cu niste BCAA suplimentari care nu-s chiar atat de scumpi.
Incearca si snitelele din soia, sunt foarte ieftine, au chiar si de doua ori mai multe proteine decat carnea (Da, au chiar si peste 50gr de proteina/100gr de produs) si sunt foarte usor digerabile.

Fructele sunt o sursa buna nu numai de vitamine si minerale, dar si de energie, avand carbohidrati simpli, cu asimilare rapida. Dintre fructe, daca mergi strict pe eficienta, atunci merele au cel mai bun raport pret/cantitate de energie. Merele au cam aceeasi cantitate de carbohidrati precum cartofii.

Cartofii sunt una dintre sursele principale de carbohidrati, ca valoare biologica intrucat ca si cantitate, sunt destul de saraci in carbohidrati, dar sunt foarte ieftini.

Edited by Protopopeus, 10 August 2014 - 13:38.


#31
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 grapefruit, on 10 august 2014 - 13:25, said:

La inaltime am 173.5 si as dori sa mai cresc 3 cm ,mai am sanse? ce exercitii ar trb sa fac pentru stimularea cresterii in inaltime(nu stiu sa inot).

Ma tem ca ai cam depasit varsta la care se mai putea face ceva pe cale perfect naturala.

Indicatiile pentru stimularea declansarii proteinei HGH (hormonul de crestere) sunt un pic cam in contradictoriu cu ideea de sport cu greutati.
In primul rand fiindca n-ai voie sa tasezi coloana.
In al doilea rand fiindca unul dintre aspectele primordiale pentru a creste in inaltime este o alimentatie saraca in carbohidrati, mai ales simpli, in primul rand zahar si alti precursori ai glucozei, dar consuma mese bogate in proteine inainte de culcare.
In al treilea rand n-ai voie sa sari de la inaltimi, din aceleasi considerente ca si-n primul rand.

Ideea este sa alungesti oasele, asta se poate face prin practicarea (dar de la o varsta frageda) a sporturilor care presupun saritura si alungire (baschet, volei, handbal, etc.).

Foarte important este sa dormi cat mai mult, sa ai o viata cat mai relaxata, fara depresii, nevroze sau alte tulburari de temperament.

Sa nu iei stimulente hormonale, cum ar fi cele pentru testosteron.

Sa iei complexe de aminoacizi care favorizeaza secretia HGH, cum ar fi: glicina, arginina, lizina, ornitina, glutamina.

Sa iei suplimente cu Calciu.

Exista si suplimente nutritive speciale pentru treaba asta, cum ar fi acesta.

Vestea buna este ca secretia de HGH se poate face si-n mod artificial, consultand un medic specializat in nanism.
Vedetele mai apeleaza la "treburi" din astea...

Edited by Protopopeus, 10 August 2014 - 19:19.


#32
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

 grapefruit, on 10 august 2014 - 13:25, said:

La inaltime am 173.5 si as dori sa mai cresc 3 cm ,mai am sanse? ce exercitii ar trb sa fac pentru stimularea cresterii in inaltime(nu stiu sa inot).
Daca vei mai creste o vei face natural...nu ai ce exercitii sa faci ca sa cresti in inaltime, doesn't work like that, din pacate :|

#33
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013
Ce parere aveti despre batonu asta http://www.redis.ro/...l#.U-l-56NCzxU.

#34
aurelian27

aurelian27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 28.06.2014
batoanele astea nu sunt bune pentru ca au foarte mult zahar si nu fac decat sa te ingrase, echivalentul cu un baton mars.

#35
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013
Mai astept mai multe pareri despre baton.
Dar despre acest produs http://www.redis.ro/...l#.U-nJNKNCzxU.

#36
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007
Lol, foarte tari pastilele alea:
1. "ce are capacitatea de a mari semnificativ sinteza de proteine in organism si care faciliteaza eliberarea naturala de hormoni, precum hormonul de crestere, IGF-1 si insulina."
2. "BCAA ajuta la mentinerea unui raport favorabil testosteron/cortizol,"
3. "Efecte secundare: nu produce efecte secundare.
  Contraindicatii: nu are contraindicatii."

Toate la doar 29 de lei! :))

O prostie, iti garantez, bani dati de pomana.

Batonul nu vad de ce n-ar fii ok

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate