Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Anii '90

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2527 replies to this topic

#2395
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Evoluăm tehnic cică, dar involuăm ca specie, după o anumită perioadă de evoluţie. Mda, cică tehnologiile noi ar trebui să facă omul mai isteţ, mai sociabil, mai bun per ansamblu. De vreo 13-14 ani încoace au început să-l facă şi mai prost. Dar asta e cu totul altă discuţie, care nu se face înainte de Anul Nou.
@ mrsme21 : dacă a intrat în domeniul tiparului după 1989-1990, e posibil să nu le fi prins prea mult. Când mai ai timp, s-o întrebi cum era să lucreze în domeniul tiparului în anii '90, când încă era multă glorie a acestui domeniu. Poate mai povesteşti şi tu despre amintirile cu publicaţiile de atunci, că văd că acum nu prea ai chef. Teleimprimatorul a fost surclasat destul de repede de fax, apoi de email... vorbesc de anii '90.
Ah, An Nou fericit. Să avem un Revelion frumos, ca pe vremuri.   Posted Image   Poate scriem pe o felicitare amintiri frumoase.

Edited by djl, 31 December 2022 - 21:39.


#2396
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
As fi putut sa povestesc mai multe pentru ca si tatal meu a lucrat o perioada in tipografie la Casa Scanteii pana sa se faca inginer. Dar din pacate a murit. Iar mama ma intreaba de unde interesul meu pt astfel de detalii. I-am zis despre forum si nu pare prea incantata sa dezvaluie publicului si alte detalii :)

  La multi ani si un an nou plin de impliniri si sanatate tuturor!

#2397
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Îmi pare rău de tatăl tău. Cât despre mama ta, păcat că nu prea să povestească mai mult, că e un domeniu interesant, ţinând cont de faptul că în anii '90, aşa precum am menţionat înainte, a fost o perioadă de aur şi de vârf a tipografiei şi publicaţiilor în România... anii '000 au fost ultima mare epocă din acest punct de vedere.
Dar tu, dacă mama ta lucra în domeniu, nu citeai publicaţiile? Recunosc că eu eram doar cu cititul, că pasiunea e recentă, de când am început să mă întreb cum erau realizate formele de tipar înainte de epoca digitală. Deşi precum am zis l-am cunoscut printre primii care a avut firmă de tehnoredactare digitală după 1989 şi care ştia şi despre procedeele clasice, dar nu am fost curios pe atunci. Eu credeam în ani '000 că foloseau un fel de imprimantă, adică făceau găuri în funcţie de imagine şi injectau cerneala... lol... Au existat cărţi scoase la imprimantă - "Teora" a făcut mai bune, alţii, de ieşeau mai proaste decât alea stil a doua jumătate a anilor '70 - anii '80; unele manuale şcolare erau prost tipărite şi în anii '90. Una dintre cărţile mele favorite din adolescenţă, "O întîmplare neobişnuită" de George Anania, ediţia din 1989, era prost tipărită, dar am citit-o, că mi-a plăcut.
Aşa, de La Mulţi Ani, că tot am rulat-o mai adineauri pe LaserDisc. "At the end of 1989"... ce prediciţie, că în 1989 s-a terminat regimul comunist oficial în România - oare cum ar fi fost dacă s-ar fi terminat în 1980, adică ar fi arătat altfel anii '90?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3Uo0JAUWijM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Erau pe vremuri concerte ale unora din afară, dar în anii '90 nu mulţi aveau bani. Sala Palatului, Stadionul Naţional, Sala Polivalentă. Mai era şi muzica stil Sud-American, dar nu Latino ăla enervant, precum piesa de mai jos, care nu ştiu din ce an e, dar probabil se asculta în anii '90.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XmZqIn6BiOs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

"La Tumbadora" preci se asculta, că am auzit-o şi la întoarcere într-un grup cu care fusesem în excursie de liceu la munte în 1999. Eu credeam că piesă a Thaliei, dar nu e a ei, deşi vocea lui Jazmin seamănă un pic. Eu când auzeam piesa asta îmi închipuiam un grup de tineri ce dansează şi era un ditamai radioul pe lămpi (cu F.M. - doar îmi închipuiam că au existat radiouri pe lămpi cu F.M. ... ulterior am aflat că există), care avea şi beculeţe luminoase, precum la prostiile alea de radiocasetofoane ce apăruseră la început de anii '90 (ce-mi doream unul).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3hIDppTYbzM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2398
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Ar fi spus mai multe daca as fi intrebat-o cand am discutat prima oara. Daca vin la 2-3 zile cu alte intrebari noi i se pare dubios si nu mai deschide subiectul :)

   Cat privesc publicatiile, nu prea aducea acasa reviste sau carti ca sa le citesc si eu. Oricum nu prea ma omoram eu cu cititul de carti specializate in domeniile respective.
  Eu eram mai mult cu muzica, cu jocurile etc si apoi a lucrat la o editura unde erau numai carti. Deci reviste mai putine.

    Intrebare: mai stiti portalul bursa.rol.ro unde puteai gasi si posta anunturi pentru diferite produse cum este astazi OLX?

#2399
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
1) Faci o listă de întrebări şi i le pui pe mai multe vreodată. Poate i se face poftă de subiect.
2) Nu era vorba de publicaţii despre domeniul tipăriturilor. Dar un ziar precum "Libertatea" sau "România Liberă", vreo revistă pentru tineri ("Bravo", "Liceenii", "Popcorn", "Salut"), vreo revistă auto (mi-a aruncat mama fără ştirea mea o mini-colecţie   Posted Image   - ce mă pasiona pagina cu maşini de epocă) nu cumpărai?
3) Site de anunţuri în România lui 1998-1999? Posibil să fi existat, dar nu am avut tangenţă cu aşa ceva decât după 2000, deci dacă au fost, nu am umblat. Erau utile că găseai anunţuri din alte judeţe şi dacă erai pasionat de unele chestii, erau utile. Pe vremea aia, mai mult cu internet cafeurile, că cine avea internet acasă. Iar să ceri poză electronică cu produsul era ca şi cum ai fi cerut o călătorie cu nava spaţială. publi24tm când a apărut?
La mare circulaţie era "Anunţul Telefonic" (chiar am unul de la început de anii '90). Mai există şi acum firma pe Bd. Carol I nr. 35, cu aceiaşi "statuie" care indică intrarea în blocul unde se află firma. Pe lângă că e firmă veche, cred că e una dintre puţinele care mai are acelaşi sediu. În dreapta, la nr. 37 e un lift interbelic... ptiu, vedeam unele chestii din filmele vechi şi salivam după ele, că la noi încă erau venituri mici.
Destul de tare în anunţuri era şi e "România Liberă", care nu mai e din păcate cum s-ar zice azi, ziar qualty;
4) La drum lung încă se mai completează rebus, chiar dacă fenomenul nu mai e ca pe vremuri;
5) Ce mă hilzeam la magazinele cu trenuleţe, dar bani nu aveam. Azi am ceva trenuleţe, dar nu mai am loc în sufragerie;
6) Dacă tot suntem la capitolul tipărituri, mă mir că mai există revistele cu programe tv. Nu au dispărut încă. În schimb, în anii '90 nu am avut "de cursă lungă" vreo revistă indigenă de modă... a fost "Ana Gabriela" în 1990-1991, după care numai copie după străini, deşi nu aveam banii lor. Ne inspiram după alea străine, de la televizor, de la alţii.

Edited by djl, 01 January 2023 - 17:03.


#2400
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Reviste gen Popcorn, Bravo sau Salut nu am cumparat niciodata. Mai citeam cand venea cineva cu ele la scoala.
  Iar reviste despre automobile sau motociclete aveam deja acasa. Avea tata o mini colectie. Nu mai stiu cum se numeau. Auto moto sport sau ceva cu Velo sport parca. Mi se pare ca am dat peste unele prin casa acum cativa ani.
   Despre anunturile de pe bursa.rol.ro trebuie sa recunosc ca nu imi aduc aminte sa fi avut optiune pentru poze, dar puteai sa cauti produsul online si iti dadeai seama cum arata produsul (daca era nou) si gaseai si specificatii. Daca era 2nd hand trebuia sa-l vezi personal ca sa iti dai seama de starea lui.
  Eu am vandut destule lucruri pe bursa.rol.ro si era un loc bun pt vanzari. Si mie mi se parea un site cam rudimentar, dar avea efect. Fiind cam singurul loc de anunturi online, erau destui care intrau acolo si nu exista sa nu-ti vinzi marfa.

   Despre revista de moda nu mai tin minte. Noi mai primeam unele din germania de la niste prieteni.

Edited by mrsme21, 01 January 2023 - 17:20.


#2401
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Nici eu nu prea citeam din alea. Am fost fan "Liceenii" şi asta că am fost o dată curios să cumpăr revista pe care o vedeam la tarabă în staţia de autobuz când mergeam de la bunicii materni, pe unde mai stăteam la şcoală.
Mai mult urmăream emisiunile pentru tineri, puţinele care erau.
Revistele alea de modă posibil să fi fost "Burda". Am şi câteva din anii '90.
Să cauţi specificaţiile produsului pe internet... probabil mergea mai mult dacă era ceva de import. La noi nu ştiu cât de dezvoltat era internetul din acest punct de vedere în anii '90. Mai mult găseai cataloage tipărite, dar doar la anumite produse. Eu tot caut de exemplu cataloage cu electrocasnice, să văd cam ce se găsea şi cât costa, numai că nu am reuşit să găsesc cu aşa ceva. La electronice am găsit, dar nu dădeau preţurile... la I.T. mai dădeau. Oricum, şi alea cu electonice sunt interesante şi vreau să găsesc pentru a le face în format digital.
Ca f.d., domeniul .ro a apărut în 1993, o dată cu telefonia mobilă (celulară), dar aia N.M.T. (că G.S.M. a apărut în 1997 pe la noi). Până în 1995 a fost gratis. O dată cu apariţia G.S.M. au avut unii telefon, că după fix puteai să aştepţi cu anii...

Edited by djl, 02 January 2023 - 01:10.


#2402
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Noi primeam din germania catalog Quelle care aveau si haine. Acum ca ai pomenit de Burda, mi-am adus aminte de Verena. Care tot cu moda erau. Chiar am gasit de vanzare Verena pe un site de vechituri. Insa nu stiu de ce scrie burda pe coltul primei pagini. Probabil faceau parte din acelasi grup.

  Cataloage cu haine mai aveam din SUA. Se numesc Lands' End. Mai sunt si acum pe piata si se gasesc produse de ale lor si la noi. Mai primeam cataloage de la Brooks Brothers care vad ca si-au deschis intre timp magazin in Baneasa Mall. Comandasem ceva de la ei si mi-au tot trimis cataloage cativa ani.

In legatura cu specificatiile produselor regasite pe bursa.rol.ro, le gaseai intr-adevar pe site-uri straine. La noi slabut rau cu electronicele. Nici magazinele de calculatoare nu mai stiu cate aveau site-uri. Eu luam oferte direct din magazine cand ma mai plimbam si voiam sa vad ce mai gasesti prin ele. Erau brosuri tiparite.

Attached Files



#2403
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Da, "Quelle" (citit "Cvele"). Mai era şi "Neckermann". Parcă şi "Otto". Primele 2 au fost mai faimoase în perioada comunistă şi sincer, îmi plac mai mutl alea de dinainte de anii '90, că văd acolo chestii care îmi plăceau. Din păcate, în anii '80-'90 a început să scadă calitatea unor produse şi pe afară, nu numai la noi. Mă pasionează tehnica veche, aparatura şi observ astea. "Burda" avea şi tipare, asta era mişto. Materiale bune să găseşti.
Eu am avut ceva Americăneşti. Parte cred că le-a aruncat mama.    :(    Văzusem într-un "Spiegel" din 1982 (ăsta mai există) - nu are de-aface cu ziarul "Der Spiegel" ("Oglinda") ceva televizoare în carcasă de lemn sau puse în mobilă mai masivă de lemn şi deseneasem aşa ceva într-un caiet din liceu (caietul... adios). Că îmi plăceau televizoarele cu aspect retro. Alea în carcasă de lemn... sunet mai bun.
Probabil "Computerland" şi "Flamingo Computers" (ambele scumpe) aveau siteuri. Broşuri, oferte la P.C. am mai găsit şi eu. Te mai chiombeai pe la expoziţii - ha, au fost şi expoziţii cu tehnlogie pentru tipar, dar nu am ajuns eu. Tare a fost la una de la început de anii '90, când într-o seară au prezentat ceva aparat de făcut suc cu gheaţă sau ceva de genul şi ne-au dat să bem... era eveniment pe atunci; mai spre sfârşitul decadei au devenit ceva mai accesibile sucurile.
Mi-e dor de bilete de hârtie de la R.A.T.B. Cred că mai am ceva. Şi alte bilete din anii '90, că îţi amintesc de epoca aia...
Pe hârtie amintirile rămân...

#2404
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ăsta e subiectul cu procedee tipografice de pe vremuri: https://forum.softpe...uri-in-romania/
Tot pe aria istorie e. Poate ajung să mă uit şi pe revista "Poligrafia" (unele reviste au dispărut în 1974 - printre care şi cea menţionată, altele utile, în anii '90).
Ce regret legat de anii '90: că nu am avut mintea de acuma. Şi azi sunt lovit de impulsivism, dar pe atunci, dacă mă puneai să citesc unele cărţi pe care le citesc acuma (asta dacă le găseam), nu înţelegeam mare lucru din ele... şi să înţeleg din Franceză, eventual să deduc unele chestii din Germană, fără a traduce complet, no way.
Apropos de asta cu limbile, cum ne uitam la desne animate, fără să înţelegem vreun lucru sau mare lucru din ce zic. Cu Engleza o mai dregeam, poate cu Italiana, dar în rest.   :rolleyes:   Credeam că virgulă "cara mia" înseamnă "guriţa mea".   :lol:   :rolleyes:

#2405
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postdjl, on 02 ianuarie 2023 - 20:32, said:


Probabil "Computerland" și "Flamingo Computers" (ambele scumpe) aveau siteuri. Broșuri, oferte la P.C. am mai găsit și eu. Te mai chiombeai pe la expoziții - ha, au fost și expoziții cu tehnlogie pentru tipar, dar nu am ajuns eu. Tare a fost la una de la început de anii '90, când într-o seară au prezentat ceva aparat de făcut suc cu gheață sau ceva de genul și ne-au dat să bem... era eveniment pe atunci; mai spre sfârșitul decadei au devenit ceva mai accesibile sucurile.


   Apropo de expozitii. Am ajuns si eu o data la CERF. Nu stiu daca se tineau mereu in acelasi loc, dar eu cand am ajuns la o editie prin 1997-1998, am fost la palatul parlamentului. Primisem o invitatie si cand am auzit ca e cu "calculatoare" m-am dus sa vad despre ce este vorba.
   Am iesit dupa vreo 10 minute deoarece era mai mult un targ tehnic decat ce imi imaginam eu ca o sa gasesc acolo. Nu intelegeam mai nimic din ce solutii ofereau acolo exponantii.
   Vad ca s-a mai tinut si in alti ani iar in 2009 se pare ca publicul nu a mai avut acces. S-a tinut doar pentru companii si pt administratia publica.

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/CERF


https://www.google.c...mentati-4350726

Edited by mrsme21, 03 January 2023 - 21:07.


#2406
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 11.10.2006
La Palaul Parlamentului a fost IFABO, am fost de doua ori acolo si la CERF odata la Romaero si apoi la Romexpo. Cu targurile de carte am facut cunostinta in 1995 (Bookarest, precursorul actualului Bookfest) si 1996 (Gaudeamus, pe cand se tinea la Casa Radio).

#2407
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 03.10.2014
La romexpo parca a fost prin '96. Tin minte ca plecasem impresionat de un sound blaster(eu inca nu aveam placa de sunet in pc).

Edited by elef, 04 January 2023 - 03:12.


#2408
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
C.E.R.F. '96. De la min 7:39

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JiEkhgq6ORs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da' ce era IFABO?   :huh:
Casa Radio, malmoth, bănuiesc că se referă la cea de pe Berthelot/Transilvaniei, aproape de P-ţa Virgiliu, unde e şi sala de concerte de a radiodifuziunii. Că mai există şi cea strcutruă de pe splai (cheiul Dâmboviţei) x Ştirbei Vodă x Cal. Plevnei, care stă abadonată de ani, acum şi rasă parţial în mijloc, că au vrut să fac mall, dar nu au făcut.
În anii '90 posturil de radio de stat erau pentru boşorogi, comuniste, îmbâcsite. Radio 3 România Tineret poate mai era ascultat de către unii tineri, că eu acolo am aflat (emisiunea lui Lenţi Chiriac) că există şi alţi interpreţi de Rock'n'Roll afară de Elvis Presley (Rock'n'Roll = Rock Elvisan). Poate Rockerii mai ascultau postul, că era unul dintre puţinele posturi care difuza aşa ceva. În rest, Pro F.M., Radio Contact (actual Piss F.M.), Radio 21 (XXI) (actual Neprihănit Radio) se băteau în top 3 (precum Constanţa, Prahova, Cluj în telefonie), astea fiind şi cele difuzate în autobuzele "D.A.F." SB220.
Apropos de computere, în anii '90 au apărut m.p. 3-urile la radio. La ce calitate aveau pe atunci, mi se pare    :disgust:   Dar mai erau şi posturi care aveau casete. C.D.., unele şi magnetofon şi disc de vinil.. însă nu ştiu care. Acum posturile de muzică sunt doar tontomate...

#2409
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ah, am fost şi la aia feroviară din Sept. 1997, cu ocazia a 125 de ani de Gara de Nord. Dus şi întors cu metroul, că rost de bani pentru biletul R.A.T.B. nu am reuşit să facă - tocmai fusese din nou dusă linia 85 la Gara de Nord. Dar măcar am văzut doamnele de fier.

Edited by djl, 04 January 2023 - 11:46.


#2410
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Nu stiu daca este cineva pe aici care stiu magazinul, dar in anii '90 a fost un magazin cu jucarii si tot felul de chestii in Drumul Taberei pe strada Sibiu chiar peste drum de magazinul Favorit. Era plin cu lucruri aduse din afara. Pe langa acest magazin, librariile noastre erau o gluma proasta. Aveau figurine cu Batman, Wolverine, Spiderman etc, masinute cu telecomanda, elicoptere cu baterii, barcute cu telecomanda, mingiute care sareau mult in sus daca le loveai de pamant, tot felul de figurine si multe alte lucruri. Se vedea ca sunt aduse toate din tari straine.
   Eram asa de minunat de tot ce aveau acolo incat ma simteam in alta tara de cate ori ma duceam sa vad ce au mai adus. Aveam un coleg care il descoperise si de cand am fost cu el sa mi-l arate, mergeam de vreo 2-3 ori pe saptamana sa vedem ce au mai bagat nou in magazin, ce a mai disparut din vitrine etc.
   Unele lucruri nu aveau decat un singur exemplar. Daca aveai bani si voiai sa-l cumperi trebuia sa te grabesti pentru ca riscai sa-l cumpere altcineva.
  Intr-o zi am vazut o figurina wolverine si am zis sa-i cer lui tata bani sa o cumpar. Avea vreo 20 cm si era facuta foarte bine. Mai tot ce aveau acolo se vedea ca sunt lucruri lucrate bine. Costa 6800 lei. Mie mi se parea mult pe vremea aia. Chiar ma gandeam daca o sa-mi dea bani sa cumpar. Spre surprinderea mea mi-a dat si am cumparat figurina.
  Nu imi pot da seama cat se scumpe erau pentru ca aveam vreo 12 ani in perioada aia, dar asa dupa calculele mele erau destul de scumpe. Ma refer comparativ cu banii de buzunar pe care ii mai primeam cand plecam la scoala. Poate imi poate spune cineva cam cat insemnau 6800 lei in 1994-1995.
   Magazinul nu era cine stie ce. Era un chiosc mai mare pus pe trotuar, cu rame metalice si geamuri mari pe lateral si in fata. Intrasem in vorba cu vanzatoarea si asa am aflat ca mai au un magazin pe calea Dorobanti, aproape de ASE. Am fost si acolo intr-o zi sa vedem ce au dar era inchis cand am mers noi.
   Acum ceva timp am aflat niste preturi din  perioada respectiva si nu mi s-a parut mult 6800 pentru o figurina, dar la momentul respectiv eram de parere ca costa mult.
  Mai stie cineva cat insemna 6800 lei prin 1994?


#2411
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Un ziar era 150-300 Lei, deci fă un calcul. Dacă un ziar ar fi azi în medie 4-5 Lei (că pe atunci erau şi bani din publicitate). Mă întreb ce aduceau la "Romarta Copiilor", afară de trenuleţul ăla "LE.GO." la care băleau mulţi. Poate sentimentul a fost şi din cauză că ai primit mulţi bani, dar şi pentru că pe atunci era cam prea multă sărăcie... aşa că bucuram mai repede. Sor-mea a avut ceva păpuşi stil Barbie. Verişoar-mea şi casă de păpuşi! (dar mama ei lucra în mass-media).
În 1994-1995 la Muzeul Militar Naţional era 1.500 Lei un vagon de trenuleţ. Din ăla de marfă. Alea de călători erau mai scumpe.
Din păcate internetul a omorât presa tipărită - asta că tot am menţionat de ziare. Acum poţi citi pe unde vrei, cam orice, dar cine mai filtrează informaţia?
Revenind la jucării, am avut maşinuţe. Parte le mai am. Şi figurine militare. Şi din astea mai am. Am asamblat şi avion şi elicopter... dar din păcate nu le mai am. Trenuleţ, am avut un start set, că pe ăla din copilărie l-am recuperat mai târziu...
Acum rulez Astrud Gilberto. Ceva piese de-ale ei mă fac să mă gândesc la filmele cu care ne hrăuneau televiziunile pe vremuri şi lumea la care visam. În reportajul cu C.E.R.F. se vede şi versiunea desenată pe computer a sculpturii din curtea Televiziunii Române.
Aer condiţionat a văzut cineva. Erau alea produse în rusia, care se montau în geam, am mai văzuz la autobuzele "D.A.F.". Cineva avea pe o maşină mică şi atunci credeam că aer condiţonat = ventilaţie la maşină (în 1995). La C.F.R. cred că a apărut în 1999, pe primele vagoane A.V.A. 200, dar trebuie să întreb.
Muţumesc mrsme că ai făcut contorul să se învârtă din nou pe acest subiect!

Edited by djl, 04 January 2023 - 15:29.


#2412
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Daca fac acum calculul nu pare o suma foarte mare. Atunci mi se parea destul de mult. Cred ca am avut si eu un trenulet dar nu era cine stie ce. Nu era asa de extraordinar. Adica nu cred ca impresiona prea mult pe cineva care era impatimit de asa ceva.
De cativa ani am descoperit o masinuta in casa. Nu mai tin minte de la cine o am si cum a anuns la mine, dar am fost surprins sa vad ca e sigilata. Cred ca a fost ascunsa pe undeva din cine stie ce motive. Cred ca are cel putin 20 de ani. E un Jaguar rosu Die Cast Metal - Dyna Wheels. Am mai gasit model similar la cineva pe eBay acum cativa ani, tot sigilata. A mea cred ca e adusa din Israel pt ca are eticheta in ebraica.
Apropo de trenuri. Era un magazin de masinute Bburago si alte marci dar si trenulete vis a vis de facultatea de drept din Bucuresti. Se numea Roco. Aveau si un site la un moment dat. Acum nu mai este nimic acolo. Dar cred ca era destul de cunoscut de impatimiti. De cand s-a inchis a ramas magazinul in aceeasi stare.

Attached Files


Edited by mrsme21, 04 January 2023 - 16:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate