Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Anii '90

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2527 replies to this topic

#2359
MariusMIonescu

MariusMIonescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 26.04.2009

View Postdjl, on 17 februarie 2022 - 14:46, said:

În 1997-1999 ne-au vizitat Steve Vay, Yes (cel puţin urmau să ajungă), Brooklin Bounce.

2000 chiar. În 1997 au fost Page & Plant, în 98 - Ronnie James Dio(la Bucureşti), Smokie(la Cluj), în 99 - Metallica, în 2000 - Steve Vai cu Eric Sardinas în deschidere...

Edited by MariusMIonescu, 17 February 2022 - 15:57.


#2360
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
De Smokie am zis să nu menţionez că am meţionat şi mai demult. Am aflat de la radio atunci că vin (unul dintre membrii trupei cred că a fost invitat la radio, parcă la Radio Contact). Mai fuseseră şi în comunism, când au primit şi Lei. Unul dintre ei şi-a cumpărat videocasetofon cu banii primiţi. Dar Smokie a fost şi la Bucureşti, pe Dinamo în 1999.
De Ronnie James Dio nici nu ştiam.
De Metallica da.
La partea uşoară a fost D.J. Bobo în 1998. Ascultam unele piese de-ale lui, dar nu ştiam că sunt ale lui, aşa că eu am crezut că-i vreun "rocker satanist".

#2361
Krafty

Krafty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 06.10.2016
Au fost concerte de pomină în anii 90 în București. De exemplu concertul cu Paradise Lost din 94, unde s-a lăsat cu bătaie cruntă din partea polițiștilor. Au dat în bieții oameni ca în sacii cu cartofi....Ăia începuseră să se agite și să sare, ca la orice concert metal, iar polițiștii au crezut că de fapt vor să facă scandal și se bat și au început să-i altoiască Posted Image
Ceva gen cum a fost în Moscova în 91, la Monsters of Rock, unde armata a bătut la spectatori ca la fasole Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BI77Dl1lsDU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Krafty, 19 February 2022 - 21:06.


#2362
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
La ce lipsă de informare a fost mult timp, ăia habar nu aveau cum e la un concert. Plus încă erau destui cu comportament de miliţieni.
Acum nu ştiu dacă se mai organizează concerte cu aşa de mulţi spectatori pe stadion. Pe vremea aia era ceva...

Pe De aLtă parte, mai vedeai încă destule camioane din comunism sau ex-U.R.S.S.: "Roman", "Kam.A.Z.", "I.F.A." (am şi vagon de trenuleţ cu ele), nişte "Z.I.L." cu bot (alea pătrăţoase). Fum ca gazul lacrimogen (eu pe vremea aia înţelegeam gaz la hrimogenă  :D    ), dar la ce bani nu erau atunci, erau bune. Fără transport, nu am fi putut avea unele lucruri. Şi mai erau şi piesele foarte scumpe pe unele de marfă. Ah, era să uit că mai vedeai şi "Tatra" T148 (tot cu bot în faţă, precum "Z.I.L.", dar bot rotunit) şi cred că unele "Mercedes" cu bot rotunjit.
Mai mici erau "Mercedes" Unimog (avea şi R.A.T.B.) şi 'Multicar'-urile R.D.G.-iste (firma mai există şi acuma şi există de dinainte de R.D.G.)
Ah, R.A.T.B./S.T.B. a avut până recent "Kr.A.Z." 255, monştrii ăia pe 3 osii. Venea un şmecher, dacă se punea cu ăla   :drac:

Mă întreb dacă pe vremea aia intrarea la ştrand era mai ieftină raportat la venituri sau era cam la fel.
În Bucureşti se putea face baie şi în lac.

#2363
Krafty

Krafty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 06.10.2016

View Postdjl, on 16 februarie 2022 - 10:35, said:

Un Pentium 1, care încă făcea faţă era deja de lux.

În 95 au făcut ai mei credit la bancă să îmi poată lua un PC, așa erau de scumpe. Ceva la 133 MHz, 8 MB. Avea „Turbo”, eram boss :D

#2364
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Oh, ja, erau foarte scumpe. Dacă cauţi computere, Byte, Chip, 1995, 1996, 1997, 1998 în subiect ai să găseşti şi ceva preţuri şi configuraţii de pe atunci. Abia prin 1997-1998 au început să-şi permită mai mulţi computer. Laptop/notebook, după 2004. Primulmeu P.C. a fost primit cadou prin 1998. Pentium 1, procesor de 133 M.Hz., conector A.T. (D.I.N.) la tastatură. Ocazie cu care am putut asculta şi C.D.-uri, că aveam un casetofon praf. Şi acum sunt fără de casetofon, că s-a stricat deck-ul. Diferenţa e că pe atunci aveam vreo 20 casete (în majoritatea mare parte trase de la radio), acum am cel puţin 300 (majoritatea pirat) cu diverse muzici. La capitolul anii '90 nu prea am muzică pe casetă... mai mult de dinainte de 1990. Anii '90, maxim vreo 10-14 casete. Culmea, unele pirat sau trase pe acasă sunau mai bine decât originalele.
Preţuri la computere şi cataloage de I.T. şi audio-video din anii '90 mai găseşti. Da' să dau cu tunul şi nu găsesc vreunul de electrocasnice. Sunt curios cât costau maşinile de spălat automate pe atunci şi cam ce se găsea. Oare au adus multe la s.h. din anii '70? "Miele" alea vechi sunt tare ţepene. Dacă tot am zis de maşini de spălat, din "Pro Cinema" nr. 22 Iunie 1997 coperta 3 reclamă la "OMO".


Attached File  Pro Cinema nr. 22 Iunie 1997 coperta 3 reclama la detergenti OMO.jpg   232.78K   20 downloads

Cum internetul nu era răspândit, posturile tv nu puteau difuza to(n)tul şi videocasetofoane nu erau prea multe, presa tipărită era  la putere. În domeniul muzical erau mai multe reviste. În special cele de sorginte Germană, "Bravo" şi "Popcorn" (ultima avea mai multă parte editorială în România). Mai erau "H.M.M." ("Heavy Metal Magazine") - scoasă cei care scoteau şi "Liceenii", "Melos" (se axa şi pe simfonică şi operă), "Remix", "Rock & Pop", "Vox-Pop-Rock". A existat şi una numită "Fan", dar nu ştiu dacă a apărut şi înainte de 2000.
"Rock şi Pop", numărul din Decembrie 1997. Pe coperta 1, cei 2 băieţi de la Talisman (foto: Irina Prosan).

Attached File  Rock and Pop Decembrie 1997 coperta 1.jpg   273.12K   20 downloads

de la pg. 2 (coperta 2) aflăm de un târg interesant, de la pg. 3 cine ne-a mai vizitat, la pg. 26 găsim o compilaţie. Voi mai pune din revistă. Voi mai posta din revistă, probabil pe celălat subiect cu anii '90.

Attached File  Rock and Pop Decembrie 1997 coperta 2 (pg. 2) - pg. 3.jpg   789.48K   15 downloadsAttached File  Rock and Pop Decembrie 1997 pg. 26 Compilatia Tehcno Dance Party vol. 4 .jpg   419.29K   14 downloads

Edited by djl, 25 February 2022 - 14:32.


#2365
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Hai că m-am uitat mai bine la pg. 3 şi se vede preţul la benzină. Revista costa cam cât litrul de benzină. În 2021 puteai cumpăra cam aceiaşi cantitate de carburant pe care o puteai cumpăra şi acuma. În 2022, om trăi şi om vedea.
Eu la un moment dat mi-am dorit maşină din anii '30, apoi de prin anii '50 - început de '60. Că aveau stil şi personalitate. Nici azi nu am maşină şi azi nici nu-mi doresc. Prea multe maşini în Bucureşti, dar probabil şi în alte oraşe. Şi betoane în loc de spaţii verzi. Aşa că s-au redus numărul de locuri pe unde poţi ieşi afară ca să te joci. La mine în zonă încă e decent, indifierent de vârsta pe care o ai.
Televizunea s-a dus de mult în jos, radioul mai e cum mai e. La tv, uneori dacă ai baftă mai "pică" ceva interesant.
Pe la ţară cred că e mai uşor să nu fii deranjat de maşini.
Butelia de gaze era mai răspândită pe atunci, că erau mai puţine zone conectate la reţeaua de gaze comparativ cu 2021-2022. Şi în Bucureşti cred că mai erau destui cu butelie. Mai există cel puţin un centru pentru butelii.
Euro-Dance era muzica ce până prin 1998 unea n categorii sociale. După aia a mai făcut puţin asta muzica Românească (deşi am ajuns să nu o suport, că a virat spre urât), iar apoi cam rar piese să unească atâţia oameni. Fireşte, desigur că existau şi cei care erau tineri şi nu suportau Euro-Dance.
În postul anterior am zis că "Popcorn" avea mai multă parte editorială Românească, "Bravo" prezenta la partea de modă cam ce se purta în afară şi care nu se prea purta la noi din motive financiare. Adică multe ne doream, dar bani nu aveam... poate mai spre 2000 să fi devenit accesibile unele chestii. De fapt cam toate revistele cu modă copiau cam ce e afară, fără a ţine cont de specificul local (financiar în principal, dar şi cultural).
Am la postere de aş putea umple cel puţin 2 pereţi de cameră + uşa.
Umorul românesc de atunci parcă avea un pic de calitate, deşi cei de la Vacanţa Mare o dădeau în scârboşenii cam de prea multe ori. Pe D.O.D. (Doru Octavian Dumitru) nu l-am urmărit vreodată, deşi ştiu încă din anii '90 de extisenţa lui.
Foto, multe minilaburi foto. Majoritatea ofereau servicii de ...
La final, dacă găsiţi chestii legate de perioada până în 2008, nu le aruncaţi!

#2366
Krafty

Krafty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 06.10.2016
Doru Octavian Dumitru și Radu Gheorghe au avut câțiva ani de glorie la începutul anilor 90, țin minte că atunci când făceau turnee pe litoral era rupere, de-abia găseai bilete, se călca lumea în picioare să îi vadă. DOD a dat-o și el în scârboșenii destul de rapid și nu a mai avut farmec, se mai ducea doar plebea la el, apoi nimeni...La început avea umor de calitate, păcat...

#2367
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
De curiozitate am să mă uit la D.O.D.
Vacanţa Mare cred că aveau destulă audienţă la spectacolele lor. Se pare că moartea lui Dan Sava i-a făcut să se ducă în jos. Pe urmă au colaborat cu cei de la Pro Tv.
Mai erau şi Grupul Vouă (care au azi show cu cei de la Naţional Carbo Tv *), Divertis (R.I.P. Ioan Gyuri-Pascu   :(    ) - care au avut show şi la Pro Tv - în 1997 chiar puteai comanda o casetă video cu ei scoasă de Pro Tv - credeam că doar Floriiiiiiiiiin Călinescu a scos casete la Pro în perioada aia ("Chestiunea zilei").
Să nu uităm de celebrul serial "The Young and the restless/Tânăr şi nelinitşti". Cei de la Vacanţa Mare, care parodiau diverse titluri sau denumiri au făcut şi un spectacol "Tânăr şi ne-a liniştit". Am pe casetă unul mai vechi?, "Te uiţi şi priveşti" (dat 1 Leu pe casetă în talcioc). Am şi câteva pe casetă audio, însă nu am casetofon audio funcţional deocamdată   :(
Ah, stai că şi cei de la Divertis parodiau: "Tuin pics", "Vacarena"    :lol:

* apropos de Fraţii Micula (a.k.a. Chemichal Brothers de România) şi băuturile lor răcoritoare pline de chimicale, după 1989 ne-au invadat tot felul de prostii de băuturi răcoritoare cu chimicale în ele    :disgust:

#2368
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dar cu trenul călătoreaţi? Ce experienţe aţi avut? În anii '90 transportul feroviar era unul dintre puţinele lucruri care era în progres sau cel puţin era pe linia de plutire. Locomotivele de "ElectroPutere" aveau ce să tragă... multe, multe vagoane.
Atenţie la greşelile istorice din al 2-lea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xuCg8Ta6sk0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KBAHtntWcP0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9BMKvXEtgHg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2369
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
8 intr-un compartiment, o parte descaltandu-se dupa ce n-au mai facut dus de la Craciun => raiul pe pamant.

#2370
paulokaziii

paulokaziii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 15.07.2009
Posibil sa fi fost deja postat video-ul, dar in cazul in care nu a fost postat, enjoy :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zmtBrfKZ2Uk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2371
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Si feroviar si cu tramvaiul/autobuzul/troleibuzul/metroul nu am calatorit decat in perioada 2004-2010, facultate plus masterat, inainte de 2004 calatoriile se faceau cu Dacia (Slatina-Litoral crima curata) iar dupa 2010 cu masinile achizitionate incepand cu anul 2005, in prezent utilizam 2 masini cu ani de fabricatie 2008 si 2014.

Am prins automotoarele Siemens Desiro, asa zisele sageti albastre, aveau un an de la darea in folosinta, 95% din calatoriile cu trenul in asa ceva au fost, Slatina-Bucuresti semi-naveta. La metrou am prins Bombardierele de pe M2, numai cand voiam la Gara de Nord gaseam rame vechi Astra Arad. Autobuze preponderent DAF, mai rar Rocar, tramvaie V3A.

In Slatina a existat o linie de troleibuz doar intre centru si uzina de aluminiu, dupa 2004 a desfiintat-o Darius Valcov, poate concomitent cu desfiintarea tramvaielor si troleibuzelor efectuata de Mazare Fasole in Constanta.

View Postdjl, on 28 februarie 2022 - 16:12, said:

De curiozitate am să mă uit la D.O.D.
Vacanţa Mare cred că aveau destulă audienţă la spectacolele lor. Se pare că moartea lui Dan Sava i-a făcut să se ducă în jos. Pe urmă au colaborat cu cei de la Pro Tv.
Mai erau şi Grupul Vouă (care au azi show cu cei de la Naţional Carbo Tv *), Divertis (R.I.P. Ioan Gyuri-Pascu   Posted Image ) - care au avut show şi la Pro Tv - în 1997 chiar puteai comanda o casetă video cu ei scoasă de Pro Tv - credeam că doar Floriiiiiiiiiin Călinescu a scos casete la Pro în perioada aia ("Chestiunea zilei").
Să nu uităm de celebrul serial "The Young and the restless/Tânăr şi nelinitşti". Cei de la Vacanţa Mare, care parodiau diverse titluri sau denumiri au făcut şi un spectacol "Tânăr şi ne-a liniştit". Am pe casetă unul mai vechi?, "Te uiţi şi priveşti" (dat 1 Leu pe casetă în talcioc). Am şi câteva pe casetă audio, însă nu am casetofon audio funcţional deocamdată   Posted Image
Ah, stai că şi cei de la Divertis parodiau: "Tuin pics", "Vacarena" Posted Image

* apropos de Fraţii Micula (a.k.a. Chemichal Brothers de România) şi băuturile lor răcoritoare pline de chimicale, după 1989 ne-au invadat tot felul de prostii de băuturi răcoritoare cu chimicale în ele Posted Image
Pai chiar TEC au fost cele mai chimizate. Ieftine, venite dupa o perioada de mare foame si sete de orice, era gustos orice rahat.

Techimicale.

Da, mi-au placut mult parodiile si muzica de caterinca in general. Parodiau si VM, si Divertis si Carcotasii. VM constant in liceu la Pro (2000-2004), toata clasa urmarea, Divertis cam sporadic sau mai mult cand eram la tara si ei erau la TVR 1. Carcotasii 2001-2010 i-am urmarit pe linie, si in Bucuresti la facultate alergam dupa primul autobuz/metrou/tramvai ca sa prind Cronicuta de la inceput.

Dan Senzationescu, Oana Incuieteanu Querida, Corneliu Vaccin Tudor (nici nu se gandeau ca va urma o pandemie), multe pociri haioase, am inceput sa le uit, sunt 12 ani deja de la ultima Cronica, dupa ce Huidu a dat cu capul de pomul austriac, nimic nu a mai fost bun la ei, el si cu Gainusa (D'Huidu si Poulette de ziua francofoniei) se completau reciproc.

Mircea Badea, 2007-2019 urmarit constant, apoi m-am lasat si de el, daca mai gasesc secvente pe Youtube, in rest nu, la Mircea Badea mi se pare ca perioada 2009-2014 a fost cea mai buna la emisiuni, bataia cu mouse-ul defect si maneaua dupa melodia Rihannei imi plac mult, dar cea mai tare secventa e cea din iunie 2013 in care face misto de Rhadu Banciu cu Cap de Pohrc (by the way, si cu Banciu am urmarit scurte secvente pe Youtube in 2022).

Inainte de 2000 nu intelegeam emisiunile lui Badea cu Teo sau mai ales erau dis de dimineata, in gimnaziu urmaream cu placere 20 minute de matinal cu Andi Moisescu la Pro, inca era perioada in care ne uitam cu maxima placere la orice, Pro TV a fost un mare breakthrough pentru Romania, pana a inceput sa se strice.

#2372
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Piesa aceea nu am prins-o la vremea ei.   :D   Se scumpea călătoria cu metroul (şi cu R.A.T.B.), dar nu era cea mai nasoală scumpire.
Piaţa Unirii 1 la "imaginea" clipului. Am luat de multe ori metroul de acolo.    :D
Dacă era mai bună calea de rulare a tramvaielor în Bucureşti, puteau acestea suplini lipsa metroului în anii '90, că ar fi mers repede. Dar era praf, şi doar vatmanii disperaţi băgau viteză (în special ăia cu tramvaiele Ceheşti). Credeam că a fost mai mare reţeaua de troleibuze din Slatina.
Din păcate ne vor fascina unele prostii în continuare, doar pentru că-s noi, că-s la modă, că-s de afară.   :disgust:
@ paulokazii : am urmărit serailalul animat "King of the Hill". La avatarul tău e personajul principal masculin. TVR nu a difuzat însă prea multe episoade - în S.U.A. au fost 6? sezoane.
@ Neaceaşcă85 : Matinalele cică ar trebui să binedispună oamenii. Asta ar fi rolul lor. Emisiuni la care nu trebuie să fii mereu cu ochii în ecran, sau dacă e de radio, oricând ai nimeri, să nu pierzi mare lucru. Au fost făcute în vremea în care nu prea aveai alternative de dezamorţire. Ziarul se lua după ce plecai de acasă.
Eu am tras de la radio o casetă pe la 6 şi ceva de dimineaţă. Radio Total. În liceu. M-a mirat când am reascultat-o că mă trezeam aşa de devreme. De obicei pe la 7 - 7 şi ceva mă trezeam şi întârziam. Dacă ar fi început orele pe la 10...
Manelizatoarea Teo Trandafir şi "karatistul" Mircea Badea au avut şi matinal şi emisiune de oră târzie. Heh-heh.
O dată cu scăderea importanţei radioului şi televiziunii pe fondul creşterii ponderii internetului, s-a dus şi calitatea matinalelor.

De la un centru de colectare (care nu mai e) am luat ceva reviste "Byte" din anii '90 şi nişte "Mickey Mouse" (pe astea le găsiţi şi scanate). Ultima, costa ceva şi am cumpărat doar până în 1995, iar la prima, era plină de vise, că nu aveai bani pe atunci de multe. Abia spre 1997-1998 au început să fie mai multe computere.
De prin alte părţi, m-am ales cu alte publicaţii interesante. Alta ar fi fost viaţa mea de elev dacă le găseam la vremea aia, că unele erau mai prietnoase cu omul, nu anoste. Istoria am studiat-o la modul personal şi din ceva manuale ante-comunism.

#2373
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Visam să călătorim spre spaţiu şi ne fascina cam tot ce însemna tehnologie, în special nouă. În unele oraşe se mai vedeau electronice de calitate, dar erau scumpe, iar după a început nebunia cu inflaţia, a devenit din nou grea achiziţionarea lor. Un rack din ăla cu electronice mişto (în special audio) aducea a la navă spaţială.

#2374
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Da, era nebunie cu Star Trek, tot Spineniul se uita, fie batrani fie copii. Oricum pana in 2003 doar TVR 1 aveai acolo si Romania Actualitati ori Radio Craiova, altceva nu exista.

#2375
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
"Star Trek" a fost destul de urmărit și în București, unde exista alternativă. Cei de la Tele 7ABC au dat și seria originală, din anii '60, dar pe aceea nu am urmărit-o. Însă nu a fost doar serialul cu Cpt. Picard, exista deja din vremurile trecute o oarecare pasiune pentru spațiu, călătoriile în spați, marțieni/extratereștii. La mine a funcționat și cu "Sailor Moon" cumva chestia asta ca fascinație pentru spațiu.
O bucătărie și o intrare neaoș de epocă, dar fotografiile sunt recente (se văd și chestii recente). O altă poză am să pun pe un subiect de amintiri.

Attached File  Titulescu 1904_3166199.jpg   642.33K   22 downloadsAttached File  Titulescu 1904_3166200.jpg   645.12K   23 downloadsAttached File  Titulescu 1904_3166197.jpg   515.36K   23 downloads

#2376
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu ca copil nu suportam astronomia, radeau toti de mine ca nu-mi place cu planetele si alea alea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate