Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

utilizare facebook necesară?

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#37
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View PostSuPY, on 30 iulie 2014 - 10:30, said:

Fiecare sa foloseasca ce doreste.
Da, da...nicio problema, stim asta... pacifism maxim.
De ce te deranjeaza insa faptul ca "isi face lumea cont Facebook fara motiv", si percepi acest lucru ca pe o amenintare la... adresa inteligentei globale? :)
Punctual: tu crezi ca ai devenit mai destept pentru ca nu ai cont pe Facebook? Sau: consideri ca daca ai sta zilnic 15-20 de minute pe Facebook ti s-ar diminua in vreun fel capacitatea intelectuala?
Intreb la modul foarte serios, sunt curios sa stiu ce argumentatie sta la baza deciziei tale de a nu folosi Facebook, WhatsApp si alte "balarii" de genul.

Edited by Mocebon, 30 July 2014 - 10:59.


#38
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
@Mocebon: Tot ce fac cei ce isi fac cont de Facebook este sa mareasca puterea, influenta si castigurile acelei companii. Eu nu sunt de acord cu politica de confidentialitate a Facebook, cum nu sunt de acord nici cu cea a Google. Din pacate, multa lume nu cunoaste sau nu tine cont de acest aspect si iata ce putere au capatat acestea, in timp... Asemenea corporatii sunt foarte periculoase, asa cum se manifesta ele...

Nu m-am dus la niciun utilizator Facebook sa-i pun pistolul la tampla, cerandu-i sa renunte la Facebook.

M-am facut inteles si pentru tine macar de data asta?

#39
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Eu te-am intrebat cu totul altceva, am si bolduit ce ma interesa.
Daca vrei sa te faci inteles, raspunde la obiect, nu divaga spre corporatii lacome, pistoale la tample si alte povestioare de genul asta...


View PostSuPY, on 30 iulie 2014 - 11:09, said:

@Mocebon: Tot ce fac cei ce isi fac cont de Facebook este sa mareasca puterea, influenta si castigurile acelei companii.
Iata si un punct de vedere extrem de simplist, banuiesc ca nu ti-a trecut prin cap ca exista si foarte multi oameni care fac bani de pe urma Facebook...

Edited by Mocebon, 30 July 2014 - 11:21.


#40
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014

View PostSuPY, on 30 iulie 2014 - 11:09, said:

Tot ce fac cei ce isi fac cont de Facebook este sa mareasca puterea, influenta si castigurile acelei companii.
Aici sunt de acord cu tine.Nici mie nu-mi place sa maresc profiturile altora,d-aia prefer berea la 2L bauta in parc si care ma duce 6 lei,decat cea la 5 lei din bar de 0,5L,de ce sa-i imbogatesc pe unii.
Ai avut cont pe facebook? daca nu,sigur iti vei face in viitorul apropiat. Asa cum nici eu n-am avut pe wapp dar mi-am facut,viber,facebook etc.E destul de greu sa rezisti si cred ca si inutil. N-ai ce pierde.

#41
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
@Mocebon: Mie nu mi s-ar diminua, ca n-are cum, dar ma vad asociindu-ma cu astfel de persoane. Dupa cum am spus, ma refer la mare parte a retelei, exista si exceptii pe care chiar le apreciez.

Daca tu consideri ca ceea ce am scris in postarea anterioara sunt "povestioare", atunci chiar nu mai am ce sa-ti spun pe aceasta tema. La revedere!

#42
RWreless

RWreless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 24.07.2014
Desi urasc facebook am si eu inevitabil un contulet in care ma loggez din cand in cand sa ved ce mai fac cei 40 de prieteni ai mei si sa mai citesc postari stupide postate de prietenii prietenilor mei, recunosc ca e distractiv.. Posted Image   Sunt de acord cu tine @supy in ce priveste politica de confidentialitate si poate de aceea eu n-am postat nimic confidential adica nici macar pic-uri cu moaca mea, e a mea si ramane la mine in curte.. Posted Image   Are si parti bune facebookul, de exemplu am reusit sa intru in contact direct cu unul din preferatii mei in muzica ceea ce mi se pare cool... Pacat ca multi oameni fac o pasiune asa de mare incredintandu-si viata practic acestui Big Brother ca pana la urma asa se poate numi..

#43
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Eu am mai multe conturi si le folosesc ca sa fac bani. Facebook e un sistem excelent de promovare si de fraierit fraierii. Fiind atat de populat gasesti multi naivi (gen catalina1) pe el, care intra sa se distreze si nici nu-si dau seama ca sunt manipulati mai rau decat prin reclamele de la televizor.

#44
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
@FoxKids: Exemplul tau cu berea nu cred ca e potrivit, cred ca sunt lucruri diferite.

Nu am avut cont de Facebook si nici de care mai zici tu. Nu e vorba ca "rezist" fiindca nici nu ma tenteaza, m-ai inteles gresit! Din punctul meu de vedere, am de pierdut cel putin dreptul meu la "privacy".

#45
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View PostSuPY, on 30 iulie 2014 - 10:54, said:

Am gasit si pagini de Facebook interesante (sau care ma interesau pe mine), insa pe acestea le pot accesa si fara sa am cont de Facebook. Numai profilele pot fi accesate doar avand cont, paginile Facebook nu. Este o diferenta intre cele 2.
Eu vorbeam de profile si de newsfeed.
Dar da, e o diferenta. In profile gasesc informatia deja filtrata si "mestecata" de niste oameni in a caror gandire am incredere.

Quote

Poate vine ca o surpriza pentru tine, dar te anunt ca Facebook este o retea de socializare, asadar unul din scopurile sale principale este chiar chat-ul. Daca tu folosesti Facebook in alte scopuri, e alegerea ta. E ca si cum imi cumpar o bicicleta, dar nu ma plimb cu ea, ci o atarn pe perete, ca decor. Este alegerea mea, dar majoritatea persoanelor isi cumpara bicicleta sa se plimbe cu ea. Asa e si cu Facebook. Ai inteles?
Bine, scopul principal al FB e chat-ul de tip mess. Whatever...

View PostSfPetru, on 30 iulie 2014 - 11:55, said:

Eu am mai multe conturi si le folosesc ca sa fac bani. Facebook e un sistem excelent de promovare si de fraierit fraierii. Fiind atat de populat gasesti multi naivi (gen catalina1) pe el, care intra sa se distreze si nici nu-si dau seama ca sunt manipulati mai rau decat prin reclamele de la televizor.
Si tu faci parte dintre cei care cred ca oricine intra pe FB da mii de like-uri si are newsfeed-ul plin de balarii?

Edited by catalina1, 30 July 2014 - 12:24.


#46
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Pe FB chiar poti sa vezi doar ce vrei sa vezi. Eu am doua lucruri pe care le fac:
- toti cei pe care trebuie sa-i tin la friends (job sau alte obligatii) si care posteaza tampenii: unfollow. Pui doar selfie, poze cu mancare, joace si alte tampenii: dispari imediat din news feed-ul meu
- interests list: paginile pe care vreau sa le vad, si pe care magarii mi le arata din joi in pasti, le bag intr-un interests list. Si gasesti o multime de lucruri interesante, nu doar porcarii.

In rest, ca facebook e "evil"... Glumiti? Pai nu aveti smartphone? Google si Apple iti inregistreaza si locatiile vizitate, nu doar site-urile. Asta e perioada in care traim - http://www.buzzfeed....d-this-is-how-t

Edited by miromulus, 30 July 2014 - 12:49.


#47
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

View Postcatalina1, on 30 iulie 2014 - 12:14, said:

Si tu faci parte dintre cei care cred ca oricine intra pe FB da mii de like-uri si are newsfeed-ul plin de balarii?
Departe de mine gandul sa te contrazic, n-as vrea sa pleci cumva de pe facebook. Stai acolo, simte-te bine, fiecare facem ce stim.

#48
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Nici nu ai cum sa ma contrazici, pentru ca habar nu ai ce fac eu pe FB, ce lista de facebook friends am, pe cine citesc...

#49
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View PostSfPetru, on 30 iulie 2014 - 12:51, said:

Departe de mine gandul sa te contrazic, n-as vrea sa pleci cumva de pe facebook. Stai acolo, simte-te bine, fiecare facem ce stim.
:thumbup:

#50
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Voi realizati ca ce sustineti voi e relativ similar cu a zice ca mess-ul e pierdere de vreme pentru ca numai tampenii se vorbesc pe mess?

#51
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostSuPY, on 30 iulie 2014 - 09:01, said:

Vina ta este alta: tu ai aderat la metodele lor de conversare... Ramai consecvent cu ceea ce-ti place, numai asa te poti "opune" noului val...
E un pic mai dificil sa "te opui".  Daca toti (sau majoritatea) prietenilor de pe YM hotarasc sa renunte la el si sa treaca pe Skype, sa zicem, nu prea ai ce face.  Ori renunti la a mai discuta cu ei prin IM, ori treci si tu pe Skype.
Cele doua variante de mai sus sunt ca exemplu, ca este valabil pt oricare doua altele care nu au o aplicatie separata, care sa le combine.  Din pacate, si cu aplicatiile astea pierzi din facilitati  -  apel video, de exemplu.

#52
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postcatalina1, on 30 iulie 2014 - 13:52, said:

Voi realizati ca ce sustineti voi e relativ similar cu a zice ca mess-ul e pierdere de vreme pentru ca numai tampenii se vorbesc pe mess?
Daca asta crezi tu despre mess, eu iti respect punctul de vedere. Eu ti-am zis perceptia mea vis-a-vis de Facebook. Vad ca si SfPetru "bate" cam in aceeasi directie ca si mine.

O retea de socializare mai utila si mai "serioasa" decat Facebook mi se pare Twitter, dar, ma rog, e doar parerea mea.

#53
RWreless

RWreless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 24.07.2014

View PostSuPY, on 30 iulie 2014 - 14:03, said:

O retea de socializare mai utila si mai "serioasa" decat Facebook mi se pare Twitter, dar, ma rog, e doar parerea mea.

Inseamna ca n-ai incercat Badoo acolo sa vezi tu seriozitate... Posted Image  ,, serios, toate-s o apa si-un pamant si oamenii-s tot oameni no matter where and no matter what :)

#54
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Nu, eu nu cred asta despre mess. Aratam doar cat de absurd e ceea ce sustineti voi, cei care nu pricepeti si pace cat de personalizat poate fi FB-ul.

Quote

Daca asta crezi tu despre mess, eu iti respect punctul de vedere.
Sigur. La fel cum imi respecti si punctul de vedere relativ la FB, nu? Ce-i cu "respectul" asta in timp ce ma consideri fraiera ca folosesc FB? Cata ipocrizie...

Quote

Vad ca si SfPetru "bate" cam in aceeasi directie ca si mine.
Macar tu ai adus niste argumente, chiar daca nu sunt de acord cu ele.

Quote

O retea de socializare mai utila si mai "serioasa" decat Facebook mi se pare Twitter, dar, ma rog, e doar parerea mea.
Pot fi amandoua la fel de "serioase"/"neserioase" in functie de setarile pe care le faci si in functie de oamenii pe care ii urmaresti.
Cate tampenii sunt si pe twitter...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate