Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

utilizare facebook necesarã?

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#19
silviuseal

silviuseal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 13.12.2013
Da,Facebook e necesar,mai bine zis un cont de FB.Dupa ce l-ai creat cauti si adaugi persoanele importante din viata ta.La inceput trebuie sa pierzi mai mult timp pe site,sa setezi tot ce se poate seta dupa gustul tau,dupa care poti sa intri odata pe seara sa vezi ce noutati mai sint,ca si cum ai rasfoi presa.Poti sa aderi la tot felul de grupuri,in functie de pasiuni.Daca te apuci de jocuri sa nu folosesti contul tau,altfel o sa trebuiasca sa-l stergi cind te saturi de jocuri,creezi un cont secundar special pentru jocuri.

#20
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View PostFoxKids, on 30 iulie 2014 - 00:05, said:

Pai eu sunt pe mess tot timpul,mai sunt cativa cu care mai vorbesc rar dar nu e vina mea ca oamenii au adoptat alte metode de conversare.
Vina ta este alta: tu ai aderat la metodele lor de conversare... Ramai consecvent cu ceea ce-ti place, numai asa te poti "opune" noului val... Ma bucur sa aud ca, totusi, inca mai folosesti mess, dar nu ma bucur sa aud ca ai trecut si tu la Facebook. Posted Image

View Postsilviuseal, on 30 iulie 2014 - 03:49, said:

Da,Facebook e necesar,mai bine zis un cont de FB.Dupa ce l-ai creat cauti si adaugi persoanele importante din viata ta.La inceput trebuie sa pierzi mai mult timp pe site,sa setezi tot ce se poate seta dupa gustul tau,dupa care poti sa intri odata pe seara sa vezi ce noutati mai sint,ca si cum ai rasfoi presa.Poti sa aderi la tot felul de grupuri,in functie de pasiuni.Daca te apuci de jocuri sa nu folosesti contul tau,altfel o sa trebuiasca sa-l stergi cind te saturi de jocuri,creezi un cont secundar special pentru jocuri.
De ce e necesar Facebook? Mie nu mi se pare ca ai explicat, eu unul nu sunt lamurit. Aplicatiile si retelele de Instant Messaging ce existau inca de dinainte de cresterea popularitatii Facebook, e-mailul si telefonia nu crezi ca sunt suficiente pentru a comunica ceea ce doresti persoanelor importante din viata ta? Ce imi ofera Facebook in plus fata de ce exista deja? Eu asta nu inteleg.

Consider ca foarte bine pune problema Rhesus. In mare parte, Facebook e o retea de socializare plina de barfitori si de indivizi in care "fierb hormonii". Ei vor doar sa vada "ce-a mai facut ţaţa Floarea" si cum ea isi expune in mod public toata viata privata pe Facebook, ei pot afla aceste informatii in cadrul acestei retele de socializare. Sigur ca exista si o parte a retelei acesteia de socializare care nu corespunde acestei sumare descrieri, insa ea este o cantitate neglijabila.

Este doar modul meu de a privi lucrurile. Va rog sa respectati asta, chiar daca nu sunteti de acord cu mine.

Edited by SuPY, 30 July 2014 - 09:03.


#21
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View PostRhesus, on 29 iulie 2014 - 23:30, said:

Serios? Hai că la Prieteni Apropiați doar colegele de liceu ce-și mai pun tâțele la bronzat.

Dar la News e plin (like-ul like-ul prietenului prietenilor la o poza....). Indiferent ce setari faci la facebook, tot primești țâțele like-uite de prietenul prietenului...
Mie imi apar doar likeurile prietenilor. Dar si acolo pot selecta.

View PostSuPY, on 30 iulie 2014 - 09:01, said:

Consider ca foarte bine pune problema Rhesus. In mare parte, Facebook e o retea de socializare plina de barfitori si de indivizi in care "fierb hormonii". Ei vor doar sa vada "ce-a mai facut ţaţa Floarea" si cum ea isi expune in mod public toata viata privata pe Facebook, ei pot afla aceste informatii in cadrul acestei retele de socializare. Sigur ca exista si o parte a retelei acesteia de socializare care nu corespunde acestei sumare descrieri, insa ea este o cantitate neglijabila.
Ce conteaza cat din facebook e ok si cat nu? Conteaza ce vad eu, ca doar nu vad tot facebook-ul!

Edited by catalina1, 30 July 2014 - 09:42.


#22
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postcatalina1, on 30 iulie 2014 - 09:43, said:

Ce conteaza cat din facebook e ok si cat nu? Conteaza ce vad eu, ca doar nu vad tot facebook-ul!
Eu unul consider ca am capacitatea "sa-l vad pe tot", iar cand trag linie, decid ca nu e pentru mine.

#23
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014


View PostSuPY, on 30 iulie 2014 - 09:01, said:

Vina ta este alta: tu ai aderat la metodele lor de conversare... Ramai consecvent cu ceea ce-ti place, numai asa te poti "opune" noului val... Ma bucur sa aud ca, totusi, inca mai folosesti mess, dar nu ma bucur sa aud ca ai trecut si tu la Facebook. Posted Image


Intru de doua ori maxim pe zi pe facebook,pe telefon nu mi l.am pus,tocmai sa nu intru.(nu.s asa pasionat)In schimb am inlocuit mess.ul cu whatsapp.ul.
Nu poti sa lupti unu cu mai multi,majoritatea castiga daca nu intotdeauna,aproape intotdeauna.

Totusi nu.i inteleg pe cei dependenti,cum de.si pierd,cu ce isi pierd vremea atatea ore pe facebook?

#24
RWreless

RWreless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 24.07.2014

View PostFoxKids, on 30 iulie 2014 - 09:54, said:

Totusi nu.i inteleg pe cei dependenti,cum de.si pierd,cu ce isi pierd vremea atatea ore pe facebook?

Aduna like-uri.. la ce le-or fi bune stii sfantu..

[ http://prietenas.ro/wp-content/uploads/2013/04/mancare-pentru-poza-pe-facebook_poze_haioase_prietenas.ro_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image

#25
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
@FoxKids: De doua ori pe zi mi se pare mult. Oare eu cum pot trai fara sa intru deloc?! (Adica nu am cont.) Imi pare rau sa aud ca ai inlocuit mess-ul cu WhatsApp. Inca un "tradator"! :D

Crede-ma ca poti "sa lupti", eu asta fac. Din pacate, sunt multi ca tine care gandesc asa si astfel pierdem "lupta": "eu as vrea, dar nu se poate... sunt prea multi, nu se poate...". Noi, ceilalti, daca nu ne-am alatura lor, nu am mai parea asa putini. Din pacate, multi isi fac cont de Facebook sau de WhatsApp din motive neintemeiate, astfel ingrosand randurile "adversarilor".

Legat de cei dependenti, chiar nu cred ca avem ce sa spunem, deja e caz patologic. :D

#26
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View PostSuPY, on 30 iulie 2014 - 09:46, said:

Eu unul consider ca am capacitatea "sa-l vad pe tot", iar cand trag linie, decid ca nu e pentru mine.
Nu e vorba de capacitatea de a-l vedea pe tot cu sensul de a avea o idee despre ce se intampla in general pe FB. Stii ce vad eu pe FB? O insiruire a chestiilor pe care le considera interesante si pe care le posteaza cei din lista mea. Ce n-ar trebui sa fie pentru mine? Preocuparile unor oameni selectati de mine?

Nu ma intelege gresit, e alegerea ta. Dar am senzatia ca faci parte dintre cei care se cred superiori ca nu folosesc FB iar asta mi se pare aiurea.

Edited by catalina1, 30 July 2014 - 10:06.


#27
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View PostRWreless, on 30 iulie 2014 - 10:02, said:

Aduna like-uri.. la ce le-or fi bune stii sfantu..

[ http://prietenas.ro/wp-content/uploads/2013/04/mancare-pentru-poza-pe-facebook_poze_haioase_prietenas.ro_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image
Multumim pentru caricatura! E tare! :D

Stii cum se spune: "nu iei nimic cu tine in groapa". Ei bine, probabil like-urile or fi reprezentand pentru ei singurul element pe care il iau "in groapa"! :D

#28
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View PostSuPY, on 30 iulie 2014 - 10:04, said:

@FoxKids: De doua ori pe zi mi se pare mult. Oare eu cum pot trai fara sa intru deloc?! (Adica nu am cont.) Imi pare rau sa aud ca ai inlocuit mess-ul cu WhatsApp. Inca un "tradator"! Posted Image

Crede-ma ca poti "sa lupti", eu asta fac. Din pacate, sunt multi ca tine care gandesc asa si astfel pierdem "lupta": "eu as vrea, dar nu se poate... sunt prea multi, nu se poate...". Noi, ceilalti, daca nu ne-am alatura lor, nu am mai parea asa putini. Din pacate, multi isi fac cont de Facebook sau de WhatsApp din motive neintemeiate, astfel ingrosand randurile "adversarilor".

Legat de cei dependenti, chiar nu cred ca avem ce sa spunem, deja e caz patologic. Posted Image
In afara de treaba cu nostalgia (pe care o inteleg), de ce sunt "adversari" cei care folosesc WhatsApp?

#29
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postcatalina1, on 30 iulie 2014 - 10:04, said:

Nu e vorba de capacitatea de a-l vedea pe tot cu sensul de a avea o idee despre ce se intampla in general pe FB. Stii ce vad eu pe FB? O insiruire a chestiilor pe care le considera interesante si pe care le posteaza cei din lista mea. Ce n-ar trebui sa fie pentru mine? Preocuparile unor oameni selectati de mine?
In principiu, DA! Exact asa! :roflmao:

Atunci cand preocuparea mea este ce fac, ce zic si ce gandesc cei din jurul meu (sau oricare alte persoane), inseamna ca eu am o problema! Aceasta este opinia mea!

View Postcatalina1, on 30 iulie 2014 - 10:05, said:

In afara de treaba cu nostalgia (pe care o inteleg), de ce sunt "adversari" cei care folosesc WhatsApp?
Eu unul WhatsApp il asociez cu Facebook. Ce anume nu aveam inainte de ele si au adus nou? Eu zic ca NIMIC!

Am scris "adversari" folosind ghilimele, dupa cum bine ai sesizat si tu. Eu nu stiu cum ai interpretat tu asta. Poate revii cu detalii in sensul asta.

#30
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Serios? E o problema? Eu zilnic gasesc pe FB cateva articole interesante, o observatie inteligenta care ma ajuta sa vad intr-o alta lumina o anume situatie...
Nu vorbeam de barfe tampite si de ce ciorbita a mai mancat X azi la pranz!

Quote

Eu unul WhatsApp il asociez cu Facebook. Ce anume nu aveam inainte de ele si au adus nou? Eu zic ca NIMIC!
Admit ca nu stiu cum e mess-ul pe mobil.

#31
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014
@Supy: Sunt conectat 24 din 24 de ore pe mess,chiar de nu-l mai folosesc des inca sunt consecvent. Unii au trecut pe wapp pentru ca e la moda insa altii au motive intemeiate,ca mine de exemplu :))) deci mai taiem din "tradator" :)) Sa stii ca ai un respect de la mine pentru ca n-ai cont pe faceook. Iar eu intru,ies si gata,nu stiu daca stau adunat o jumatate de ora pe zi,dar intru Posted Image

View Postcatalina1, on 30 iulie 2014 - 10:20, said:

Admit ca nu stiu cum e mess-ul pe mobil.
Unii nu ma stiu cum e nici pe pc dar n-au ce pierde a ramas acelasi,din pacate.

#32
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
@catalina1: Am si zis ca sunt si lucruri bune pe Facebook, dar intr-o cantitate infima. Pentru lucruri mai interesante si observatii inteligente (asa cum le numesti tu) intru pe acest forum in loc de Facebook. Pentru mine, e suficient.

Da, exista mess pentru smartphone, sigur ca exista. Am avut si un telefon non-smartphone care avea un mess integrat. Daca nu stiai tu, e problema ta. L-am testat o data. Nu il folosesc fiindca nu sunt atat de disperat incat sa vreau sa fiu permanent pe mess. Cand sunt "pe drum", imi e suficienta reteaua GSM. Ca sa trec la Facebook doar fiindca nu ma informez si nu stiu ca exista mess pe mobil, este o greseala mare...

#33
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View PostSuPY, on 30 iulie 2014 - 10:04, said:

Crede-ma ca poti "sa lupti", eu asta fac.
Omule, toata stima pentru ca "lupti", dar sa te bati cu retelele de socializare si sa-ti creezi un titlu de glorie prin faptul ca nu le accesezi (desi in cazul tau lucrul asta nu-i tocmai adevarat, nu-i asa?) mi se pare de-o inutilitate crasa.

#34
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
@FoxKids: Multumesc pentru apreciere!

Din punctul meu de vedere, conteaza numai faptul ca ai cont de Facebook, de WhatsApp si ca le folosesti in mod constant. Eu nu am.

View PostMocebon, on 30 iulie 2014 - 10:27, said:

Omule, toata stima pentru ca "lupti", dar sa te bati cu retelele de socializare si sa-ti creezi un titlu de glorie prin faptul ca nu le accesezi (desi in cazul tau lucrul asta nu-i tocmai adevarat, nu-i asa?) mi se pare de-o inutilitate crasa.

Imi era teama sa nu fiu inteles gresit, de aceea am folosit ghilimelele. Fiecare sa foloseasca ce doreste. Daca eu nu agreez ceva, nu inseamna ca tu trebuie sa gandesti ca mine! Din ce am inteles, colegul FoxKids pleda ca fiind anti-Facebook, insa el foloseste in mod constant Facebook, conform afirmatiilor lui. De la ideea asta am plecat. :) Lamurit?

#35
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View PostSuPY, on 30 iulie 2014 - 10:27, said:

@catalina1: Am si zis ca sunt si lucruri bune pe Facebook, dar intr-o cantitate infima. Pentru lucruri mai interesante si observatii inteligente (asa cum le numesti tu) intru pe acest forum in loc de Facebook. Pentru mine, e suficient.
Esti culmea! 80% din newsfeed-ul meu e format din chestii pe care nu imi pare rau ca mi-am aruncat ochii. Asta e cantitate infima? De ce nu vreti sa intelegeti ca nu exista "ce e pe FB", ci "ce e pe FB-ul meu", respectiv "ce e pe FB-ul tau"?


Quote

Da, exista mess pentru smartphone, sigur ca exista. Am avut si un telefon non-smartphone care avea un mess integrat. Daca nu stiai tu, e problema ta. L-am testat o data. Nu il folosesc fiindca nu sunt atat de disperat incat sa vreau sa fiu permanent pe mess. Cand sunt "pe drum", imi e suficienta reteaua GSM. Ca sa trec la Facebook doar fiindca nu ma informez si nu stiu ca exista mess pe mobil, este o greseala mare...
Cum adica "ca sa trec la FB"? Eu FB il folosesc pentru altceva, nu pentru chat.

Edited by catalina1, 30 July 2014 - 10:33.


#36
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postcatalina1, on 30 iulie 2014 - 10:32, said:

Esti culmea! 80% din newsfeed-ul meu e format din chestii pe care nu imi pare rau ca mi-am aruncat ochii. Asta e cantitate infima? De ce nu vreti sa intelegeti ca nu exista "ce e pe FB", ci "ce e pe FB-ul meu", respectiv "ce e pe FB-ul tau"?
Am gasit si pagini de Facebook interesante (sau care ma interesau pe mine), insa pe acestea le pot accesa si fara sa am cont de Facebook. Numai profilele pot fi accesate doar avand cont, paginile Facebook nu. Este o diferenta intre cele 2.

View Postcatalina1, on 30 iulie 2014 - 10:32, said:

Cum adica "ca sa trec la FB"? Eu FB il folosesc pentru altceva, nu pentru chat.
Poate vine ca o surpriza pentru tine, dar te anunt ca Facebook este o retea de socializare, asadar unul din scopurile sale principale este chiar chat-ul. Daca tu folosesti Facebook in alte scopuri, e alegerea ta. E ca si cum imi cumpar o bicicleta, dar nu ma plimb cu ea, ci o atarn pe perete, ca decor. Este alegerea mea, dar majoritatea persoanelor isi cumpara bicicleta sa se plimbe cu ea. Asa e si cu Facebook. Ai inteles?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate