Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Bon Ton Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Si cat de mult te-ar incanta situatia descrisa de mine?

#20
new_marian

new_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.07.2014

View PostSeb, on 28 iulie 2014 - 19:17, said:

Si cat de mult te-ar incanta situatia descrisa de mine?
Evident ca nu ma incanta.......oricum o dau riscurii sunt in toate situatiile....

#21
tomaberta

tomaberta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.12.2011
Hello,

Si eu am vazut apartamentele de la ei prin iulie, din pacate nu ni s-a spus ca pretul e valabil numai in faza aia incipienta si acum cand am revenit asupra ofertei ne-a zis ca vor 48000 (zic ei 47500 neg).
Am cerut un model de antecontract (promiziune de vanzare - cumparare) sa il citesc si scrie acolo ceva gen:

Subsemnaţii, promitenţi-cumpărători în mod expres că renunţam la verificarea Registrelor de carte funciara ale OCPI Ilfov, BCPI Buftea şi renunţam la verificarea registrului de rol fiscal al imobilelor.


Nu prea inteleg ce vor sa exprime prin asta - voi va dati seama ce vor sa spuna prin asta?
Atasez si modelul in caz ca mai e cineva interesat de el - poate va mai dati cu parerea de ce scrie acolo..

Problema e ca noi apartamentul l-am vazut la 46000 si acum dezvoltatorul ne-a trantit-o ieri ca vai ca erau preturi de dumping, ca vai ca era oferta speciala. Pana la urma trebuiau sa zica o perioada in care e valabil pretul ca niciunul din ei nu a zis nimic. (Si da, am vb si cu dezvoltatorul si cu celalat domn.)

Legat de finizaje asta a fost raspunsul lor:

Apartamentul se preda la cheie( gresie,faianta,parchet,termopan,usi interioare,usa metalica antiefractie,prize intrerupatoare,(parchet in camere,gresie pe hol,gresie si faianta in baie,gresie si faianta in bucatarie).
Baia  vine dotata cu obiecte sanitare (chiuveta cu dulap ,oglinda,lavoar wc+capac,cada dreapta dimensiune de 170 cmx70 cm.
Bucataria vine dotata cu centrala proprie de apartament si detector de gaz.
Termopanul va fi de la Far-Est imitatie lemn prevazut cu 5 camere .
Apartamentul se preda racordat la toate utilitatile orasului ( canalizare,distrigaz,enel ,apa nova)
In ceea ce priveste distributia enel , distrigaz si apa nova o sa aveti contorizare individuala prin contract la fiecare in parte.
Centrala termica va fi de tip Imergas de la Romstal.
Instalatiile sanitare vor fi pe material PPR- cu insertie.
Instalatia electrica va fi din fir de cupru.
Caramida folosita la exterior va fi de tip porotherm light plus – dimensiuni 300x250x238 mm – producator Wienerberger.
Caramida folosita la interior va fi de tip porotherm dimensiunea de 11,5 N+F – Dimensiuni standard – 500x115x238 mm – producator Wienerberger.


In antecontractul ala zice ceva de o anexa, dar nu mi-au atasat-o.

Edited by tomaberta, 26 August 2014 - 12:22.


#22
new_marian

new_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.07.2014

View Posttomaberta, on 26 august 2014 - 12:21, said:

Hello,

Si eu am vazut apartamentele de la ei prin iulie, din pacate nu ni s-a spus ca pretul e valabil numai in faza aia incipienta si acum cand am revenit asupra ofertei ne-a zis ca vor 48000 (zic ei 47500 neg).
Am cerut un model de antecontract (promiziune de vanzare - cumparare) sa il citesc si scrie acolo ceva gen:

Subsemnaţii, promitenţi-cumpărători în mod expres că renunţam la verificarea Registrelor de carte funciara ale OCPI Ilfov, BCPI Buftea şi renunţam la verificarea registrului de rol fiscal al imobilelor.


Nu prea inteleg ce vor sa exprime prin asta - voi va dati seama ce vor sa spuna prin asta?
Atasez si modelul in caz ca mai e cineva interesat de el - poate va mai dati cu parerea de ce scrie acolo..

Problema e ca noi apartamentul l-am vazut la 46000 si acum dezvoltatorul ne-a trantit-o ieri ca vai ca erau preturi de dumping, ca vai ca era oferta speciala. Pana la urma trebuiau sa zica o perioada in care e valabil pretul ca niciunul din ei nu a zis nimic. (Si da, am vb si cu dezvoltatorul si cu celalat domn.)

Legat de finizaje asta a fost raspunsul lor:

Apartamentul se preda la cheie( gresie,faianta,parchet,termopan,usi interioare,usa metalica antiefractie,prize intrerupatoare,(parchet in camere,gresie pe hol,gresie si faianta in baie,gresie si faianta in bucatarie).
Baia  vine dotata cu obiecte sanitare (chiuveta cu dulap ,oglinda,lavoar wc+capac,cada dreapta dimensiune de 170 cmx70 cm.
Bucataria vine dotata cu centrala proprie de apartament si detector de gaz.
Termopanul va fi de la Far-Est imitatie lemn prevazut cu 5 camere .
Apartamentul se preda racordat la toate utilitatile orasului ( canalizare,distrigaz,enel ,apa nova)
In ceea ce priveste distributia enel , distrigaz si apa nova o sa aveti contorizare individuala prin contract la fiecare in parte.
Centrala termica va fi de tip Imergas de la Romstal.
Instalatiile sanitare vor fi pe material PPR- cu insertie.
Instalatia electrica va fi din fir de cupru.
Caramida folosita la exterior va fi de tip porotherm light plus – dimensiuni 300x250x238 mm – producator Wienerberger.
Caramida folosita la interior va fi de tip porotherm dimensiunea de 11,5 N+F – Dimensiuni standard – 500x115x238 mm – producator Wienerberger.


In antecontractul ala zice ceva de o anexa, dar nu mi-au atasat-o.

Salut,
Am vazut aseara mai multe persoane pe acolo, in jurul orei 18, eu discutam cu inginerul in legatura cu compartimentarea.......
In ceea ce priveste preturile nu stiu ce sa ti spun...cred ca depinde de abilitatile tale de negociere.......noi am contractat in iulie si l-am luat la 46000...imediat dupa noi cred ca au ridicat pretul......de ce? numai ei stiu..probabil marja de profit. Un pret decent ar fi undeva pe la 45000........dar cand cererea e mare si oferta mica......you get the point.....
In ceea ce priveste anexa, am impresia ca o primesti la notar, e un fel de autentificare a antecontractului dar nu sunt sigur. Intreaba-l pe Firu. Oricum notara este de treaba si iti explica neclaritatile.
Chestia cu verificarea imobilului din cate am inteles la notar.....acolo ne a explicat este de a nu pune ipoteca pe apartament......daca vrei sau nu......ai optiunea de a pune ipoteca pe el daca dai un avans mai mare astfel incat daca tranzactia nu mai are loc sa nu poate vinde apartamentul catre alte persoane si tu sa iti poti recupera avansul.........oricum nu prea ai ce sa verifici pentru ca imobilul nu exista inca......dupa receptie trebuie sa faca cadastru si intabulare.......
Contractul mi la verificat juristul de la mine de la munca, e priceput tipul, si mi-a spus ca antecontractul este ok........ca sfat este sa ceri sa se treaca finisajele, racordurile etc. in antecontract. Eu asa am procedat....
In ceea ce priveste finisajele, pe astea ni le-a spus si noua.....si pana acum s-au incadrat.......vedem pe viitor.
Eu stau cat de cat aprope si trec saptamanal pe santier......ieri am discutat cu ei cum sa mi pozitioneze usile pentru a maximiza spatiul.....
Mie mi s-au parut mai seriosi fata de altii, nu sunt perfecti dar cred ca se poate discuta cu ei........Oricum Nadejde este dezvoltatorul.......cu el trebuie sa negociezi......cred ca mai lasa daca vii cu un avans mai mare....dar depinde si prin ce metoda achiti. Majoritatea tin preturile mai jos cand constructia e abia la inceput.......dupa ce prinde forma preturile cresc.
Sper sa iei decizia potrivita pentru tine........si sa mai dialogam.........in eventualitatea in care vom ajunge vecini sa ne aparam drepturile comune.....
Numai bine.

#23
tomaberta

tomaberta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.12.2011
Merci frumos de info.
Ieri m-a anuntat Victor ca s-a semnat pe cel de la 3 in data de 25 (cel pe care il vroiam), asa ca nu mai ramane decat cel de la et 4 pe partea cu balconul ala stramb. Pe partea cu balconul drept nu s-a banut nimic inca pt ca e faza cu blocul care se va construi peste un an, si logic ca nu multi vor.
Acum sunt fix in pana de idei :) daca s aiau garsoniera, sa il luam totusi pe ala de al 4, sau sa imi bag picioarele complet.

#24
new_marian

new_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.07.2014

View Posttomaberta, on 27 august 2014 - 11:19, said:

Merci frumos de info.
Ieri m-a anuntat Victor ca s-a semnat pe cel de la 3 in data de 25 (cel pe care il vroiam), asa ca nu mai ramane decat cel de la et 4 pe partea cu balconul ala stramb. Pe partea cu balconul drept nu s-a banut nimic inca pt ca e faza cu blocul care se va construi peste un an, si logic ca nu multi vor.
Acum sunt fix in pana de idei Posted Image daca s aiau garsoniera, sa il luam totusi pe ala de al 4, sau sa imi bag picioarele complet.

Buna, nu stiu ce sa ti spun....trebuie sa pui in balanta ceea ce conteaza pentru tine si sa iei o decizie.......la extreme nu este bine niciodata.....acum depinde cum vor izola ei blocul....
Sincer daca sunteti o familie tanara clar apartament......garsoniera nu se merita...daca il iei prin prima casa/credit nu este asa mare diferenta intre rate.....daca dai un avans mai mare la antecontract.....
Multa bafta.

#25
iuliapreduna

iuliapreduna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.10.2014
Buna. Nu ati mai scris nimic. v-ati hotarat sa luati apartamentul, cum au decurs lucrurile. Pareri-sugestii.
Noi am fost astazi sa vedem un apartament si la fel avem nedumeriri, temeri la ei pentru ca nu cunoastem dezvoltatorul.. Asa Victor pare profesionist ce sa zic, dar nu stiu mainimic despre seriozitatea lor si despre calitatea cladirii. Ei sustin sus si tare ca cladirea rezista la cutremur de 9 grade.. nu prea cred pentru ca nu au supradimensionat cladirea...

#26
new_marian

new_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.07.2014

View Postiuliapreduna, on 07 octombrie 2014 - 14:41, said:

Buna. Nu ati mai scris nimic. v-ati hotarat sa luati apartamentul, cum au decurs lucrurile. Pareri-sugestii.
Noi am fost astazi sa vedem un apartament si la fel avem nedumeriri, temeri la ei pentru ca nu cunoastem dezvoltatorul.. Asa Victor pare profesionist ce sa zic, dar nu stiu mainimic despre seriozitatea lor si despre calitatea cladirii. Ei sustin sus si tare ca cladirea rezista la cutremur de 9 grade.. nu prea cred pentru ca nu au supradimensionat cladirea...

Buna, nu stiu ce sugestii sa iti dau......eu am semnat deja.....am spus si de ce mai sus.... Nu cred ca este o cladire in Bucuresti care sa reziste la 9 grade Richter........poate maxim 8 sa reziste blocul Bon Ton....dar aici numai un structurist ne poate lamuri la fel si cu supradimensionarea. 9 grade Richter inseamna cataclism.

#27
iuliapreduna

iuliapreduna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.10.2014
Nu intelesem daca ai semnat sau nu. Nu ai mai povestit cum au decurs lucrurile cu ei si daca ai mai aflat si altceva intre timp.
Noi suntem nehotarati, mai ales ca avem disponibil un ap la parter pe partea unde va fi noul bloc. Ma gandesc ca o sa fie groaznic  in perioada cat contruiesc mai ales in camera care are "vedere" catre noul bloc. Nu am intrebat nimic de locuri de parcare, pentru ca nu-mi pare ca ar avea loc pe langa bloc...cum facem cu parcarile. Banuiesc ca in jurul blocului vor fi ceva spatii verzi.

#28
new_marian

new_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.07.2014

View Postiuliapreduna, on 07 octombrie 2014 - 20:21, said:

Nu intelesem daca ai semnat sau nu. Nu ai mai povestit cum au decurs lucrurile cu ei si daca ai mai aflat si altceva intre timp.
Noi suntem nehotarati, mai ales ca avem disponibil un ap la parter pe partea unde va fi noul bloc. Ma gandesc ca o sa fie groaznic  in perioada cat contruiesc mai ales in camera care are "vedere" catre noul bloc. Nu am intrebat nimic de locuri de parcare, pentru ca nu-mi pare ca ar avea loc pe langa bloc...cum facem cu parcarile. Banuiesc ca in jurul blocului vor fi ceva spatii verzi.

Buna. Noi am decis sa semnam dupa ce am discutat cu cineva care s-a mutat intr-un bloc construit tot de dezvoltator prin zona Burnitei.......mi-a spus ca a fost ok.....nu perfect dar e multumit. Stiu apartamentul de care vorbesti.....e cel mai mic din complex am impresia... O sa fie deranj pentru toti pana vor ridica urmatorul bloc, pentru unii mai mare pentru altii mai mic. Oricum mai neplacut va fi pana il ridica la rosu......dupa o sa fie mai usor....In ceea ce priveste locurile de parcare o sa fie o problema.....eu initial am zis ca nu am nevoie.....ca nu imi voi cumpara masina dar in ultimul timp ma gandesc din ce in ce mai des ca voi fi nevoit avand in vedere ca asteptam un copil.....este un spatiu langa locul de joaca pt copii dar nu stiu daca nu este deja inchiriat de primarie. In jurul blocului este imposibil sa parchezi...poate doar pe trotuarul din fata blocului ce va fi construit......

#29
ViorelN1980

ViorelN1980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.09.2014
Salut,
Ce se mai aude despre blocul in constructie. Este Decembrie si inca nu este gata. Stiti cumva care ar fi problema?
Eram interesat sa cumpar dar vad ca au intarziat deja 3 luni.

#30
new_marian

new_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.07.2014

View PostViorelN1980, on 22 decembrie 2014 - 18:09, said:

Salut,
Ce se mai aude despre blocul in constructie. Este Decembrie si inca nu este gata. Stiti cumva care ar fi problema?
Eram interesat sa cumpar dar vad ca au intarziat deja 3 luni.

Salut,
Ce sa se intample........inca nu este gata....Este vreo constructie gata la timp in Romania? Probabil o sa mai dureze inca o luna.

#31
Scorpionu_21

Scorpionu_21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.11.2007

Salut,

Am citit toate discutiile de pana acum legate de acest proiect si pot sa va spun ca si eu am fost sa il vad. Initial pe site-ul http://www.magazinul...ce_553-o_1.html pretul este de max 45.000 Euro pt ap cu 2 cam. dar cand ajungi acolo iti spune ca de fapt ala e pretul pt plata cash si ca pt Prima Casa este de 46.600 Euro ceea ce nu mi-a placut. Apoi o alta problema este cu blocul care se va construi langa la 6 m cum mi-au spus ei, ceea ce inseamna ca poti da mana cu vecinul din fata direct de pe balcon + disconfortul creat de santier pe care trebuie sa il suporti jumatate de an. Cat despre locurile de parcare raspunsul pe care mi l-a dat a fost unul vag, dar din ce am vazut eu acolo nu prea are pe unde sa faca nici un loc de parcare pt ca restul spatiului va fi ocupat de urmatorul bloc, iar pe langa blocuri nu ii ramane spatiu pt a putea face parcari.

Deci pot sa spun ca sunt pe ganduri daca se merita...

Astept pareri de la cei care si-au cumparat acolo :)



#32
new_marian

new_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.07.2014

View PostScorpionu_21, on 15 ianuarie 2015 - 13:44, said:

Salut,

Am citit toate discutiile de pana acum legate de acest proiect si pot sa va spun ca si eu am fost sa il vad. Initial pe site-ul http://www.magazinul...ce_553-o_1.html pretul este de max 45.000 Euro pt ap cu 2 cam. dar cand ajungi acolo iti spune ca de fapt ala e pretul pt plata cash si ca pt Prima Casa este de 46.600 Euro ceea ce nu mi-a placut. Apoi o alta problema este cu blocul care se va construi langa la 6 m cum mi-au spus ei, ceea ce inseamna ca poti da mana cu vecinul din fata direct de pe balcon + disconfortul creat de santier pe care trebuie sa il suporti jumatate de an. Cat despre locurile de parcare raspunsul pe care mi l-a dat a fost unul vag, dar din ce am vazut eu acolo nu prea are pe unde sa faca nici un loc de parcare pt ca restul spatiului va fi ocupat de urmatorul bloc, iar pe langa blocuri nu ii ramane spatiu pt a putea face parcari.

Deci pot sa spun ca sunt pe ganduri daca se merita...

Astept pareri de la cei care si-au cumparat acolo Posted Image


Pai in ceea ce priveste pretul...........am mai spus mai sus, nu o mai repet. Te sfatuiesc sa negociezi la sange. Partea cu blocul 2 este deranjanta. Eu am ferestrele pe partea cu vilele si voi fi mai ferit....nu vreau sa fiu in locul celor care au ferestrele catre viitoarea constructie. Oricum am mai spuso si o spun......acolo trebuia facut un singur bloc......plus locuri de parcare....dar cum profitul trebuie sa fie maxim........
Cu locurile de parcare ar fi o solutie a primariei........dar slabe sanse in Romania.....o parcare tip carusel pe spatiul de langa locul de joaca pentru copii.....
Nu am masina.......ma bate gandul sa-mi cumpar doar pentru copil......si a-mi fi mai usor in concedii.
Si eu ma gandesc daca am facut un pas bun sau nu.....nu stiu ce sfat sa iti dau......

#33
maria1constantin

maria1constantin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.02.2015
Salut,
Sunt interesata de un apartament pe Burnitei. puteti sa-mi dati si mie denumirea firmei sa verific la registrul comertului? Multumesc

#34
new_marian

new_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.07.2014

View Postmaria1constantin, on 05 februarie 2015 - 22:30, said:

Salut,
Sunt interesata de un apartament pe Burnitei. puteti sa-mi dati si mie denumirea firmei sa verific la registrul comertului? Multumesc


Nu ai ce sa verifici la registrul comertului.........in Burnitei din cate stiu sunt dezvoltatori care construiesc pe persoana fizica.......este de intrebat pe topicul dedicat cu cineva care a cumparat.......ei iti pot da detalii, dar din cate imi amintesc nu construiesc prin firme........

#35
maria1constantin

maria1constantin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.02.2015
Multumesc frumos pt raspuns

#36
jedaite

jedaite

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.02.2015
Salutare, m-am gandit sa postez si eu aici experienta mea cu BonTon. Eu mi-am cumparat garsoniera la etajul 3 (Tomaberta I'm sorry :) ) si din fericire n-am fereastra pe partea unde o sa se construiasca noul bloc. Si eu, ca multi altii probabil, astept sa fie gata (mai e gazul cica de venit) ca in rest interiorul e 99% terminat.
Am luat cu 28500 EUR plata cash.

Ce m-a deranjat a fost ca la notar in loc de vreo 2000 lei, a trebuit sa platesc 3200 lei (nu mi s-a spus nimic de asta). Vreo 1200 lei sunt nush ce costuri de marketing ale lor si inca ceva. Dar asta e.

Nu stiu ce sa va zic de finisaje, ca eu am optat pentru upgrade-uri in totalitate. Din pacate geamurile nu le-au pus pe cele pe care le doream si astea actuale par cam subtirele.
Apropo de Burnitei, initial am vrut sa-mi iau acolo, dar se pare ca nu se merita deloc. E mai scump cu ceva mii de EUR si peretii sunt foarte subtiri (printre altele). Probabil ca daca dai un cap in vreunul din greseala, iesi pe partea ailalta. Nu mai zic ca este ecou in camera. La subsol, ecoul face imposibila o discutie chiar de vobesti fata in fata.

In rest, nu mai stiu ce sa zic. Evident ca as fi vrut sa ma mut cat mai repede, dar na.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate