Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

CANCER LA SAN

- - - - -
  • Please log in to reply
635 replies to this topic

#469
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005
Pe mine nu ma lamuresti te rog? Postul e un pic mai sus, AICI
Multumesc anticipat.

#470
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 M_r, on 20th August 2009, 12:57, said:

As avea o nelamurire in legatura cu semnalul doppler.

"Parauterin dreapta se vizualizeaza o formatiune cu ecostructura mixta cu semnal doppler prezent de dimensiuni 39/38 mm."

Ce inseamna mai exact ca diagnostic ceea ce scrie mai sus? Si mai ales, prezenta semnalului doppler reprezinta ceva grav?


eco Dopplerul se foloseste in alte specializari decat in oncologie, intrucat investigheaza prezenta fluxului sangvin. n-am cum sa te lamuresc deoarece din citatul tau inteleg doar ca pe-acolo curge sange. iar sangele curge si prin tesuturile normale, si prin cele afectate malign.

ca sa inteleg mai bine as avea nevoie de intregul context, nu de o singura fraza. de preferat in topicul adecvat, intrucat zona parauterina nu are legatura cu cancerul de san.

#471
igheorghe

igheorghe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.09.2009
buna ziua

ma numesc Ionela, este vorba despre matusa mea in varsta de 41 de ani care a fost diagnosticata cu carcimon invaziv ductal G2
alte date: total ganglioni examinati 18 din care 0 invadati
M=8500/3
cod C50
pT1B PN0
ceea ce nu stim exact este stadiul in care se afla
i s-au recomandat 6 sedinte de chimioterapie la interval de 4 saptamani si intermediar endoxan urmat apoi de alte 2 (cate 14 zile)

va rog frumos sa ne ajutati si pe noi cu informatii deoarece i s-a mentionat ca este o terapie usoara insa am citit pe net si m-am speriat in lrgatura cu ratele de supravietuire... sa inteleg ca este oarecum condamnata? ca are putin de trait desi un tratament exista?

#472
Klasse

Klasse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 29.05.2006
Din pacate cancerul, chiar daca scapi de el odata va reveni peste ceva timp. Ideea este sa nu-ti faci iluzii desarte. Exista un procent (e mic ce-i drept) de rezolvare, dar exista...

#473
igheorghe

igheorghe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.09.2009
deja am inteles ca va reveni in corp insa ideea este ca parca are un deadline adica intre 5-15 ani maxim de trait in cel mai bun caz?? ceea ce vad pe net ma ingrozeste si statisticile...intrebarea este cam ce inseamnatoate literele acelea urmate de cifre din diagnosticul mentionat mai sus?

multumesc

#474
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 igheorghe, on 5th September 2009, 16:01, said:

buna ziua

ma numesc Ionela, este vorba despre matusa mea in varsta de 41 de ani care a fost diagnosticata cu carcimon invaziv ductal G2
alte date: total ganglioni examinati 18 din care 0 invadati
M=8500/3
cod C50
pT1B PN0
ceea ce nu stim exact este stadiul in care se afla
i s-au recomandat 6 sedinte de chimioterapie la interval de 4 saptamani si intermediar endoxan urmat apoi de alte 2 (cate 14 zile)

va rog frumos sa ne ajutati si pe noi cu informatii deoarece i s-a mentionat ca este o terapie usoara insa am citit pe net si m-am speriat in lrgatura cu ratele de supravietuire... sa inteleg ca este oarecum condamnata? ca are putin de trait desi un tratament exista?


e stadiul I.

"oarecum condamnata" nu mi se pare o expresie adecvata. "putin de trait" e o chestie relativa - intr-adevar, poate e mai putin decat ar fi fost fara cancer, poate nu, avand in vedere stadiul mic. nu stiu ce-ai inteles din acele rate de supravietuire (tocmai de asta nu-mi place sa le folosesc, findca pot da cel mult depresii, in niciun caz asigurari) dar spune-mi te rog, avand in vedere ca S5-ul (adica supravietuirea fara semne de boala la 5 ani de la diagnostic) in cazul asta e de vreo 85% sau mai mult, in care procent se incadreaza mama ta? 85 sau 15? ai de unde sa stii asta acum?

tot ce trebuie stiut in cazul acestei boli e ca intotdeauna, asa cum e si logic, probabilitatea supravietuirii e invers proportionala cu stadiul bolii. restul e statistica.

multa sanatate mamei tale, sa treaca cat se poate de usor peste seriile de chimio si sa priveasca in viitor cu incredere

Edited by antigen, 05 September 2009 - 21:39.
OK! :)


#475
igheorghe

igheorghe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.09.2009
buna Charme,
asa este nu am de unde sa stiu dar intelege ca citesc si eu tot ce gasesc pe net legat de cancer... incerc sa ma informez, sa inteleg cum trebuie sa reactionam, imi este frica, doctorii sunt mereu rezervati, nu ne spun nimic concret decat ca e ok

#476
mikysor

mikysor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.09.2009
buna ziua
mama a facut chimioterapie , apoi radioterapie , apoi i-a fost extirpat sanul drept , si timp de 5 ani dupa operatie a urmat tratamet cu Tamoxifen , acum dupa 5 ani medicul i-a prescris Femara . Insa mama care cardiopatie ischemica , iar un urma tratamentului cu Tamoxifen are si dureri de oase . Intrebarea mea ar fi cum ii afecteaza Femara  (despre care nu am gasit mare lucru, nici medicul nu i-a putut spune foarte multe fiind a 4 persoana careia i  le prescria) tensiunea ? Sau in general ce efecte poate avea ? Si daca este obligatoriu sa faca in continuare tratamentul acesta ? Ce se poate intampal daca nu il face ?

va multumesc ptentru raspuns

#477
bimus

bimus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.10.2009
Impreuna cu un coleg de facultate am realizat un spot prin care dorim sa va puneti intrebarea "Cat timp a trecut de la ultima ta mamografie?"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bJWz80Mvv0Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#478
libalil

libalil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.10.2009

 bimus, on 26th October 2009, 11:53, said:

Impreuna cu un coleg de facultate am realizat un spot prin care dorim sa va puneti intrebarea "Cat timp a trecut de la ultima ta mamografie?"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bJWz80Mvv0Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


...asa este,trebuie facuta mamografia sanilor tot la 2 ani dupa varsta de 40...si pana la 40 ecografie mamara,din pacate...ne trezim cand e prea tarziu,cazul meu...care deja m-am procopsit cu acest cancer

#479
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Nu este asa, mamograful nu este singurul instrument care poate depista un eventual cancer, asta se vede si la ecograf, si e mai sigur dpdv al radiatiilor. Eu imi fac din 6 in 6 luni pentru ca am niste chistulete.

Edited by bubu30, 26 October 2009 - 16:55.


#480
rapzap

rapzap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 27.04.2007
Mamei mele i-au aparut noduli de permeatie dupa 10 ani de la operatia de cancer la san. rog pe cei care au fost in aceasi situatie sa ne spuna ce au facut, unde s-au operat si cu ce rezultate. Mamei i s-a recomandat de medicul oncolog sa se opereze  pentru ca acestia trebuie scosi. Cea ce va si face dar dorim sa stim cum au actionat si altii care au fost in aceasi situatie.

#481
marco_polo2009

marco_polo2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.11.2009
Mama mea a efectuat o "Punctie biopsie mamara" si a primit urmatorul diagnostic :
Carcinom ductal invaziv NOS, grad II SBR, Grad histologic 3, nuclear 2, mitotic 1. Componenta redusa de carcinom intraductal de tip solid - DIN II Tavassoli.
Infiltrat inflamator limfocitar abundent in jurul placardelor tumorale, chiar cu foliculi limfoizi si centrii germinativi, fibroza redusa, elastoza absenta, necroza absenta, calcificari nu se evidentiaza. Nu se observa emboli tumorali limfatici.
RH: E++ 90%
      P negativ, martor pozitiv
HER 2-3+

Carcinom ductal invaziv NOS, grad II SBR

C 50.9   M 8500/3

Mi-l poate explica cineva, va rog ?

#482
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 marco_polo2009, on 17th November 2009, 22:17, said:

Mama mea a efectuat o "Punctie biopsie mamara" si a primit urmatorul diagnostic :
Carcinom ductal invaziv NOS, grad II SBR, Grad histologic 3, nuclear 2, mitotic 1. Componenta redusa de carcinom intraductal de tip solid - DIN II Tavassoli.
Infiltrat inflamator limfocitar abundent in jurul placardelor tumorale, chiar cu foliculi limfoizi si centrii germinativi, fibroza redusa, elastoza absenta, necroza absenta, calcificari nu se evidentiaza. Nu se observa emboli tumorali limfatici.
RH: E++ 90%
      P negativ, martor pozitiv
HER 2-3+

Carcinom ductal invaziv NOS, grad II SBR

C 50.9   M 8500/3

Mi-l poate explica cineva, va rog ?

pe scurt (fiindca varianta lunga nu-ti foloseste la nimic) - e un cancer mamar, se descriu particularitatile celulelor maligne, cu receptori pentru estrogen (deci sensibil si la hormonoterapie), in principiu localizat, intrucat celulele maligne nu pa a se fi raspandit in circulatia limfatica.

#483
annitu

annitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 19.09.2009
e adevarat ca daca te musca cineva de san faci cancer? :o :confuzzled: :confuzzled: :confuzzled:

#484
klwdyu

klwdyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 21.10.2007
Ai un prieten mai "brutal"?  :lol:

#485
annitu

annitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 19.09.2009

 klwdyu, on 21st November 2009, 21:23, said:

Ai un prieten mai "brutal"?  :lol:
intr`un fel :rolleyes: :lol:

#486
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009

 annitu, on 21st November 2009, 21:22, said:

e adevarat ca daca te musca cineva de san faci cancer? :o :confuzzled: :confuzzled: :confuzzled:
Nu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate