Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Ungaria loveste din nou....

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
624 replies to this topic

#37
Andante

Andante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,953
  • Înscris: 31.01.2011

View PostAirbag, on 26 iulie 2014 - 10:48, said:

La ce la pronosport sau loto?



Nu are ei oo sa faca asta.Latra numai la cotroceni si la casa poporului ca le e rusine sa iasa in lume.
Este ca nu esti clujean get be get ca vinitura daca nu chiar tu parintii cu siguranta la colonizarile fortate ale lui ceasca din anii 70.


Ember,spre disperarea ta sunt clujean cu bunici nascuti in Cluj...Deci clujean la a patra generatie....Asa ca, traind printre voi va stiu cam toate naravurile :D

Insa no, tu locuind acum in Austria si simtindu-te asa (adica vinitura) e normal sa defulezi in felul asta...

Oricum daca nu ramai on topic si sa ne spui care e parerea ta vis-a-vis de declaratiile acelui tembel iti fac si tie report ! Posted Image pentru off topic....

#38
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007

View Postfansat, on 26 iulie 2014 - 10:35, said:

   UDMR nu e partid. E o grupare politica formata pe criterii etnice  Nu le mai ziceti partid, fiindca de-aia sunt plini de pretentii.  Politicienii romani fac sluj in fata lor si ii considera partid, fiindca niciodata cei ajunsi la putere n-au avut majoritate absoluta sau le-a fost frica sa nu piarda majoritatea pe parcurs, stiindu-se apetenta celor din politica noastra de a se arunca dintr-o barca politica in alta in functie de PROPRIILE interese. Raman uimit ca mai sunt destui romani care sunt de partea unora sau altora dintre astia. Imoralitate cu carul atat in politica noastra, cat si printre alegatori. Personal, nu am absolut nimic cu etnicii meghiari de la noi care indura si ei alaturi de romani blestemul guvernarilor care s-au succedat in Romania. Problema e politicienii din UDMR care mereu au de cerut cate ceva de la fiecare guvern pe care il sustin.
Si celelalte partide sunt la fel, dar diferenta este ca in celelalte sunt mai multe gasti care se bat intre ele, desigur se bat care sa ajunga primii sa faca ceva ca romanii sa o duca mai bine, nu altceva.

Edited by tenzen, 26 July 2014 - 11:33.


#39
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,267
  • Înscris: 06.01.2007

View Postargonaut, on 26 iulie 2014 - 11:13, said:

Acum vreo doi ani, am petrecut Revelionul la o pensiune din Praid. Eram cazati acolo vreo 40 de insi, regateni, moldoveni, olteni. Pe la 12 noaptea, incalzit de atmosfera si de palinca, precum un bun roman, am scos boxele in tinda si am pus la maxim " Treceti batalioane romane Carpatii" si " Noi suntem Romani" ! Nu m-a omorat nimeni, nu mi-au pus otrava-n bautura, sunt inca viu si postez pe SP.
Acum 7 ani vrut sa facem revelionul pe undeva pe la Arieseni. Care s-a ocupat de cazare l-a durut la banana, credea ca-l facem la cort, si uite asa ne-am trezit pe 31 dec in apuseni fara cazare si trebuia sa ne intoarcem acasa in Bucuresti.
Am mai facut cateva cercetari prin zona si asa am ajuns la o casa plina de unguri (din Ungaria majoritatea). Nustiu cum ne-am inteles cu ei ca nu stiau nici romana nici engleza, dar ne-a propus sa facem revelionul cu alti prieteni de-ai lor care nu mai avusesera loc la pensiunea respectiva. Ailalti erau un grup de romani + Romani maghiari care cedasera locurile mai frumoase ungurilor din Ungaria. Ospitalitate bre, ce vrei?
Bun! asa am ajuns la o casa naspa, fosta scoala, de prin Garda de Sus (parca) cu vre-o 6-7 familii, oameni care se cunosteau intre ei.
Noi eram vre-o 30 de insi (usor iritati din cauza de dezorganizare), deci era extrem de greu sa gasim altceva sa putem sta impreuna asadar ... am acceptat oferta.
Fratilor.. ne-au asteptat aia cu muzica, vin fiert, tuica fiarta, pocnitori si artificii. Ne facusera si focul, ne pregatisera paturile copiilor. Ne-am integrat imediat grupului lor. Niste oameni de-a dreptul extraordinari. Cel mai frumos revelion!
Juma dintre ei erau unguri, jumate romani. Au facut misto unii de altii, s-au intepat reciproc dar s-au(ne-am) distrat de minune. Ungurii faceau bancuri despre noi romanii, destul de porcoase, dar nu s-a suparat nimeni. Nici ai nostri nu s-au lasat mai prejos.
Am petrecut 3 nopti acolo, am facut si o drumetie barbateasca de 1 zi pe o "creasta" impreuna cu inca cativa unguri(din aia 100%) din celalalt grup de la pensiune.
Tot timpul cat am stat acolo s-au intepat reciproc, dar sub aburii alcoolului au dansat si s-au imbratisat. Le-am vandut ardealul pe bautura de cateva ori in acele zile. Am semnat chiar si acte. Am jucat filcai (un joc de carti stupid in care n-am inteles nimic dar... nustiucum am si castigat cica de cateva ori) si l-am recastigat inapoi deci nu va faceti probleme, ardealul e inca al nostru.
Problema ungureasca e una falsa. E mai degraba ceva cultivat din necunoasterea celuilalt.

Edited by maccip, 26 July 2014 - 11:50.


#40
Andante

Andante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,953
  • Înscris: 31.01.2011

View Postmaccip, on 26 iulie 2014 - 11:49, said:


Acum 7 ani vrut sa facem revelionul pe undeva pe la Arieseni. Care s-a ocupat de cazare l-a durut la banana, credea ca-l facem la cort, si uite asa ne-am trezit pe 31 dec in apuseni fara cazare si trebuia sa ne intoarcem acasa in Bucuresti.
Am mai facut cateva cercetari prin zona si asa am ajuns la o casa plina de unguri (din Ungaria majoritatea). Nustiu cum ne-am inteles cu ei ca nu stiau nici romana nici engleza, dar ne-a propus sa facem revelionul cu alti prieteni de-ai lor care nu mai avusesera loc la pensiunea respectiva. Ailalti erau un grup de romani + Romani maghiari care cedasera locurile mai frumoase ungurilor din Ungaria. Ospitalitate bre, ce vrei?
Bun! asa am ajuns la o casa naspa, fosta scoala, de prin Garda de Sus (parca) cu vre-o 6-7 familii, oameni care se cunosteau intre ei.
Noi eram vre-o 30 de insi (usor iritati din cauza de dezorganizare), deci era extrem de greu sa gasim altceva sa putem sta impreuna asadar ... am acceptat oferta.
Fratilor.. ne-au asteptat aia cu muzica, vin fiert, tuica fiarta, pocnitori si artificii. Ne facusera si focul, ne pregatisera paturile copiilor. Ne-am integrat imediat grupului lor. Niste oameni de-a dreptul extraordinari. Cel mai frumos revelion!
Juma dintre ei erau unguri, jumate romani. Au facut misto unii de altii, s-au intepat reciproc dar s-au(ne-am) distrat de minune. Ungurii faceau bancuri despre noi romanii, destul de porcoase, dar nu s-a suparat nimeni. Nici ai nostri nu s-au lasat mai prejos.
Am petrecut 3 nopti acolo, am facut si o drumetie barbateasca de 1 zi pe o "creasta" impreuna cu inca cativa unguri(din aia 100%) din celalalt grup de la pensiune.
Tot timpul cat am stat acolo s-au intepat reciproc, dar sub aburii alcoolului au dansat si s-au imbratisat. Le-am vandut ardealul pe bautura de cateva ori in acele zile. Am semnat chiar si acte. Am jucat filcai (un joc de carti stupid in care n-am inteles nimic dar... nustiucum am si castigat cica de cateva ori) si l-am recastigat inapoi deci nu va faceti probleme, ardealul e inca al nostru.
Problema ungureasca e una falsa. E mai degraba ceva cultivat din necunoasterea celuilalt.
Toate astea sunt super faine si din fericire 70% gandesc si se comporta asa...Raman cei nostalgici si revansarzi care alimentati de politic viseaza la cai verzi pe pereti si la tot felul de autonomii...

#41
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postiulian_k, on 26 iulie 2014 - 09:10, said:

Oradea a fost cel putin in ultimii 300 de ani  un oras multiculturalcu Maghiari, romani, evrei, italieni, germani(svabi), slovaci si tigani.
De acord cu dumneata. Dar, doar pentru conformitate, trebuie sa spunem ca, pana in 1918, Oradea (in maghiara Nagyvárad) avea o populatie majoritara maghiara...

View Postiulian_k, on 26 iulie 2014 - 11:00, said:

Iar incepeti cu "viniturile" ?  Din cate stiu dreptul la libera circulatie si alegerea domiciuliului este un drept prevazut atat de Carta ONU cat si de Carta Drepturilor Uniunii Europene.  La fel si dreptul de proprietate.
Da, este. Absolut. Numai ca aceste drepturi nu garanteaza "stofa". Si nici grosimea obrazului....

#42
Andante

Andante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,953
  • Înscris: 31.01.2011

View Posthoria66, on 26 iulie 2014 - 13:41, said:


De acord cu dumneata. Dar, doar pentru conformitate, trebuie sa spunem ca, pana in 1918, Oradea (in maghiara Nagyvárad) avea o populatie majoritara maghiara...
fiindca magyarii nu permiteau cetatenilor de alta etnie sa se stabileasca in orase,pe asta uitati mereu sa o spuneti :-)

#43
Andante

Andante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,953
  • Înscris: 31.01.2011
M-am amuzat citindu-ti replicile,faci flame si cred ca iti dai seama de asta,insa eu ma bucur fiindca vad in asta neputinta,impotenta in a argumenta,faci spume vazand ca nu ai contra-argumente sustenabile...ma rog e clar pentru mine ca faci parte din "acei" 30% ...Insa eu zic sa te linistesti n-are nici un sens sa te inveninezi singur insa tre sa iti repet:atata Covasna cat si Harghita fac parte din Romania,nu iti convine? Iti doresc succese in a contesta o stare normala de fapt....Tot nu mi-ai raspuns,ce parere ai de slovaci? De sarbi nu intreb ca no aia nu's in UE...desi ar merita sa iti mai bag un pic batul prin gard...esti de-a dreptul simpatic cand spumegi...:-)


#44
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View Posthoria66, on 26 iulie 2014 - 14:11, said:

Sunt de parere, asa cum spune si Lucian Boia in una din cartile sale, ca Slovacia a primit, ca si Romania, o regiune cu populatie majoritara maghiara, in urma WW1. Romania a primit 2 regiuni: Tinutul Secuiesc si o zona in lungul granitei de vest, lata de cca. 60 de km, de la Arad la Szatmár, iarasi cu populatie majoritara maghiara.
Numeroasa, nu majoritara. Majoritara doar in zonele urbane. Comunele cu populatie majoritara maghiara au  ramas in Bihar(devenit Hajdu-Bihar), Ungaria. La fel s-a intamplat cu comunele din comitatul Szatmar.

Edited by iulian_k, 26 July 2014 - 14:35.


#45
Andante

Andante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,953
  • Înscris: 31.01.2011

View Posthoria66, on 26 iulie 2014 - 14:11, said:


Niciuna, nici alta. Te consider prost informat, lipsit de cultura si de bun-simt. Daca citesti istoria, ai sa vezi ca secuii au fost "garda de corp" pentru regatul maghiar multe secole la rand...


Ori ai probleme oftalmologice, ori e mai greu cu cititul...

Eu spuneam ca nu e teritoriu roma^nesc, ci secuiesc, nu ca nu fac parte din Romania. Pana acuma n-ai aflat ca Romania este in posesia unui teritoriu secuiesc ? Pe care l-a luat cu japca cand a alipit Transilvania ?

Eu pot sa pun la indoiala orice, dreptul la libera exprimare imi da dreptul. Amenintarile la adresa unei minoritati nationale sunt pedepsite clar de lege. Poti sa ne explici in termeni simpli, ca noi suntem prosti si nu vorbim bine limba romana, ce ai vrut sa zici prin: "Io sincer le-as da autonomie...dar cu lopata, atunci cand se indreapta spre campiile inverzite..." ?



Il contestam. Ai vreo problema cu dreptul unor cetateni romani de a contesta orice din legislatia romana ? Inclusiv constitutia ?



Nu, nu faceai referire la acea persoana, ci la acea minoritate care vrea autonomie. Ai zis "le-as da autonomie...", nu "i-as da autonomie...". Vezi ca la gramatica limbii romane am avut 10 in liceu.


Pe subiect, "vrem fiindca asa vrem !". Nu esti tu in masura sa intrebi "de ce ?".


Sunt de parere, asa cum spune si Lucian Boia in una din cartile sale, ca Slovacia a primit, ca si Romania, o regiune cu populatie majoritara maghiara, in urma WW1. Romania a primit 2 regiuni: Tinutul Secuiesc si o zona in lungul granitei de vest, lata de cca. 60 de km, de la Arad la Szatmár, iarasi cu populatie majoritara maghiara.
Stii cum suna argumentatia ta ember ? EXact cum suna doua vedre pe care le bati de-o-lalta...adica suna tare dar enervant plus ca la sare smaltul...:-D

Edited by Andante, 26 July 2014 - 14:27.


#46
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postargonaut, on 26 iulie 2014 - 11:13, said:

Nu stiu daca vreunul din cei care "lupta" pe topicul asta cu ungurii, a fost vreodata prin secuime ?!
[...]
In fata politicienilor, atat maghiarii cat si romanii nu sunt decat mase de manevra, "jucate" cu sintagme ca "interes national", "autonomie teritoriala" si alte cacaturi !
Tot respectul fata de opiniile dumitale. Totusi, daca s-ar organiza un referendum in secuime cu tema autonomiei, care ar fi oare rezultatul ? Este el previzibil ?

#47
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Pe mine mă enervează 2 lucururi la autonomia asta:
1) Nu mi-ar plăcea ca la mine în ţară să nu mă înţeleg în limba mea cu cineva născut aici; dacă era vreun arab venit de curând, înţelegeam;
2) Nu-mi place obrzănicia celor care se iau de bucureşteni/sudişti. De parcă toţi ar fi nişte nenorociţi.

Edited by djl, 26 July 2014 - 14:35.


#48
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmaccip, on 26 iulie 2014 - 11:49, said:

Fratilor.. ne-au asteptat aia cu muzica, vin fiert, tuica fiarta, pocnitori si artificii. Ne facusera si focul, ne pregatisera paturile copiilor. Ne-am integrat imediat grupului lor. Niste oameni de-a dreptul extraordinari. Cel mai frumos revelion!
Spune-mi te rog, cu mana pe inima, crezi ca nu s-ar putea intampla asa ceva si in situatia unui Tinut Secuiesc autonom ? Crezi ca romanii si ungurii n-ar putea sa bea si sa petreaca impreuna ? Sa fie vecini buni ? Sa fie oameni de omenie unii cu altii ?

View PostAndante, on 26 iulie 2014 - 13:51, said:

fiindca magyarii nu permiteau cetatenilor de alta etnie sa se stabileasca in orase,pe asta uitati mereu sa o spuneti :-)
Mzau ? Si populatia romaneasca urbana cum intrase in orase ? Prin canalizare ?

#49
Andante

Andante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,953
  • Înscris: 31.01.2011

View Posthoria66, on 26 iulie 2014 - 14:37, said:


Spune-mi te rog, cu mana pe inima, crezi ca nu s-ar putea intampla asa ceva si in situatia unui Tinut Secuiesc autonom ? Crezi ca romanii si ungurii n-ar putea sa bea si sa petreaca impreuna ? Sa fie vecini buni ? Sa fie oameni de omenie unii cu altii ?


Mzau ? Si populatia romaneasca urbana cum se intrase in orase ? Prin canalizare ?
Hahaha....ma asteptam la replica asta...hai ca pici in ridicol stii bine ca alea erau legile cetatii

#50
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostAndante, on 26 iulie 2014 - 14:18, said:

...faci spume vazand ca nu ai contra-argumente sustenabile...
Dar de injurat n-am ajuns sa injur, si nici chestia aia cu "lopata" n-ai explicat-o. N-am nevoie de contra-argumente. Singurul contra-argument ar fi rezultatul unui referendum, atunci cand veti avea curajul sa-l priviti in fata...

View Postiulian_k, on 26 iulie 2014 - 14:18, said:

Numeroasa, nu majoritara. Majoritara doar in zonele urbane. Comunele cu populatie majoritara maghiara au  ramas in Bihar(devenit Hajdu-Bihar), Ungaria. La fel s-a intamplat cu comunele din comitatul Szatmar.
Exact, majoritara in zonele urbane, care fiind foarte aproape de frontiera, ar fi trebuit atribuite Ungariei. Si granita ar fi picat, in mod corect, dincoace de Arad, Nagyvárad si Szatmár.

View PostAndante, on 26 iulie 2014 - 14:23, said:

Stii cum suna argumentatia ta ember ? EXact cum suna doua vedre pe care le bati de-o-lalta...adica suna tare dar enervant plus ca la sare smaltul...:-D
Lasa vedrele, zi-i chestia cu "lopata...". Nu te face ca uitasi, de la mana pan-la gura.

#51
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Din partea mea s-ar putea face tara secuilor, tara crisurilor, Banatul de Timisoara, Codratul Vlasiei etc, daca prin asta s-ar reduce centralismul asta , de al carui roade se bucura doar Bucurestiul, cred ca adaca se trece la autonomii Bucurestiul se va desumfla ca un balon :)

#52
Andante

Andante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,953
  • Înscris: 31.01.2011

View Posthoria66, on 26 iulie 2014 - 14:51, said:


Dar de injurat n-am ajuns sa injur, si nici chestia aia cu "lopata" n-ai explicat-o. N-am nevoie de contra-argumente. Singurul contra-argument ar fi rezultatul unui referendum, atunci cand veti avea curajul sa-l priviti in fata...


Exact, majoritara in zonele urbane, care fiind foarte aproape de frontiera, ar fi trebuit atribuite Ungariei. Si granita ar fi picat, in mod corect, dincoace de Arad, Nagyvárad si Szatmár.


Lasa vedrele, zi chestia cu "lopata...". Nu te face ca uitasi, de la mana pan-la gura.
sigur mestere ! Facem si referendum ! Si ca sa nu spui ca sunt rau il facem la nivel de Ardeal nu de tara,Insa daca pierdeti promiti ca intri in PRM ? Glumesc,dar no promiti ? :-D

#53
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Posthoria66, on 26 iulie 2014 - 10:02, said:

De dreptul la autodeterminare al natiunilor ai auzit ? V-a fost bine cand v-ati declarat independenta de sub turci, la 1877, nu ? Secuii n-au dreptul la autodeterminare, acesta e un drept divin doar pentru roma^ni... Ce va mai place sintagma " pentru unii muma, pentru altii ciuma" !
mm. adica tratatele semnate de hungaria is asa un fel de flegma. pai mai ember, ca sa citez un clasic in viata,

View Posthoria66, on 25 iulie 2014 - 11:04, said:

Nu existi ca si tara atunci cand nu-ti respecti tratatele semnate.


#54
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postdjl, on 26 iulie 2014 - 14:35, said:

Pe mine mă enervează 2 lucururi la autonomia asta:
1) Nu mi-ar plăcea ca la mine în ţară să nu mă înţeleg în limba mea cu cineva născut aici;

Trebuie sa citesti un picut de istorie si sa intelegi ca tara matale, Romania, a ocupat si anexat in 1918 o regiune istorica numita in romaneste Tinutul Secuiesc, locuita majoritar de populatie de limba maghiara. Ocupare si anexare care s-a petrecut odata cu alipirea la gramada, a principatului istoric al Transilvaniei. Nu noi am venit peste voi, ci voi ati venit peste noi.

View PostAndante, on 26 iulie 2014 - 14:42, said:

...hai ca pici in ridicol stii bine ca alea erau legile cetatii
Si totusi, la modul concret, exista populatie romaneasca urbana in Erdély.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate