Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Reclama cu Eminescu la teste pentru boli venerice

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
In cazul celor decedati de mult, exista niste termene de prescriere a drepturilor.

Spune-mi altceva !  Inteleg ca-ti place / il respecti pe Eminescu.  Si presupun ca despre problemele lui ai aflat mai tarziu, cand deja il apreciai.  Il apreciezi mai putin de cand ai aflat ?

#38
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

 zamolxse, on 30 iulie 2014 - 03:08, said:

Mai bine sa nu apara nici unul fara sa isi dea acordul,in acest fel sunt protejate drepturile ambelor persone,a celui no-name dar si a vedetei,nu poti sa pui persoana fara acord,trebuie sa cauti pana gasesti pe cineva dispus sa semneze contractul.

Ce bine ar fi ....

S-ar vorbi la tv si s-ar scrie in ziare doar despre marile realizari ale poporului roman, doar despre cum tara noastra este cea mai bogata si mai puternica din lume. Nu ar mai fi crime, furturi sau violuri.

Ar fi aproape la fel de bine ca la noi pe vremea lu' Ceausescu sau ca in Corea de Nord acum.

Oare cand l-au pus pe bancnote sau prin manualele, cartile aparute dupa ce a murit i-au cerut acordul?

Edited by AMETHIST, 30 July 2014 - 09:52.


#39
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Sfantul Stefan cel Mare - cate femei a avut? Sute, mii? Si cati ostasi au murit in primele razboaie cu polecii doar ca sa-l prinda si sa-l omoare pe unchi-su.
In ziua de azi sigur intra la genocid, dictatura, perversitate samd. - si uite-l sfant!!! Asta sfant???

#40
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
S-au adunat toti iubitorii de cultura, de valori nationale in topicul astaPosted Image

#41
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 zamolxse, on 30 iulie 2014 - 13:38, said:

1. Da,nu am nici un motiv sa nu il apreciez,fac balanta intre faptele bune si cele rele,daca cele bune au greutate mai mare nu am de ce sa nu il apreciez.

2. Dar nici nu l-au jignit spre deosebire de ce se face in aceasta reclama.

3. Era ceva normal pe vremurile alea in societate,toti regii,imparatii etc procedau la fel,tocmai din acest motiv nu sunt judecati dupa aceste fapte,doar dupa realizarile lor.
1. Esti cumva membru Mensa ?  Daca nu, si daca tu il poti aprecia in continuare, de ce consideri ca nu l-ar putea aprecia si ceilalti ?
De ce, uitandu-ne la realizarile sale, ar trebui sanctificat cineva care a facut (ca oricine, as zice) si greseli, ascunzandu-i-se greselile ?

2.Eu nu consider ca l-au jignit.  Mai degraba l-au umanizat.

3. Pai si pe vremea lui Eminescu era normal sa 'uti.  Iar BTS-urile erau mult mai putin cunoscute decat astazi, si mai greu de tratat.

#42
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Gonthare , te-ai intors ?

#43
dr_mda

dr_mda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.07.2014

 jeffy86able, on 30 iulie 2014 - 14:39, said:

Gonthare , te-ai intors ?
Busted!

#44
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 zamolxse, on 30 iulie 2014 - 14:33, said:

1. Nu sunt membru mensa,dar trebuie sa aprindem din nou flacara identitatii nationale si a respectului fata de natiune chiar daca asta inseamna ascunderea unor greseli,copii trebuie de mici educati sa se simta mandri ca sunt romani,tocmai din acest motiv trebuie sa cunoasca doar partile pozitive ale celor ca Eminescu,trebuie luate masuri urgente deoarece comparativ cu alte natiuni din Europa la noi in Romania mandria nationala este pe moarte,cum minciuna,cu ipocrizie sau indoctrinare trebuiesc luate masuri,sa ne uitam la americani,cat rau au facut si copii in scoala sunt invatati doar despre lucrurile pozitive.
Bullshit !  Big bullshit !

De ce sa fiu mandru ca sunt roman ?  Ce merit am eu in asta ?  
Sau ce mare smecherie e sa fii roman ?

Nu simt nici o mandrie.  E drept, nici rusine, cum spun altii.  A fost doar un  ghinion.
Simt, poate, doar ceva regret.  Pt combinatia "loc + epoca ('de aur')" in care m-am nascut.


Ca sa nu mai spun cat de penibil e sa te mandresti cu realizarile individuale ale altora.  Ca vorbim de Eminescu, de Hagi, de Nadia, de Cioran, de Brancusi... de cine vrei tu.

Edited by Barboso, 30 July 2014 - 15:14.


#45
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
In doua vorbe: CA - CAT !

Am acelasi sange cu tine exact in aceeasi masura in care am acelasi sange cu Nelson Mandela, George Bush. Ted Bundy si regina Elisabeta.

Si da, a fost un ghinion ca m-am nascut in Romania, in iepoca de aur.

Iar filmul ala e doar o intoxicare ieftina. Sa spui ca fara Romania si X roman n-ar fi existat Y obiect e o prostie.  Categoric, X are meritul de-a se fi gandit si / sau de a-l fi realizat / descoperit primul, dar, in lipsa lui, cateva luni sau cativa ani mai tarziu, Z, poate francez, ar fi facut acelasi lucru.
Doar operele literare / artistice ar fi lipsit, probabil. Dar, repet, nici unul dintre noi n-are nici un merit in realizarea lor, asa ca nu vad de ce ne-am mandri noi cu ele.  Putem doar sa le apreciem sau nu.

Edited by Barboso, 30 July 2014 - 16:10.


#46
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,644
  • Înscris: 01.10.2010
Eminescu era cumva ala de il predau profesorii comunisti cu "Somnoroase pasarele" si comentariile de memorat de la alti comunisti? pai daca asta ar trebui sa insemne identitate nationala, mai bine fara.

tot Eminescu nu cumva era un jurnalist care critica foarte dur tot felul de marsavii?

#47
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

 zamolxse, on 30 iulie 2014 - 13:38, said:

Dar nici nu l-au jignit spre deosebire de ce se face in aceasta reclama.

Eu nu consider ca l-au jignit. Eminescu ar fi mandru ca datorita acelei reclame isi inspira urmasii sa nu faca aceleasi greseli ca si el.

Era ceva normal pe vremurile alea in societate,toti regii,imparatii etc procedau la fel,tocmai din acest motiv nu sunt judecati dupa aceste fapte,doar dupa realizarile lor.

Din nou minciuna, ipocrizia si indoctrinarea despre care vorbeai si in celalalt post.

 zamolxse, on 30 iulie 2014 - 14:33, said:

1. Nu sunt membru mensa,dar trebuie sa aprindem din nou flacara identitatii nationale si a respectului fata de natiune chiar daca asta inseamna ascunderea unor greseli,copii trebuie de mici educati sa se simta mandri ca sunt romani,tocmai din acest motiv trebuie sa cunoasca doar partile pozitive ale celor ca Eminescu,trebuie luate masuri urgente deoarece comparativ cu alte natiuni din Europa la noi in Romania mandria nationala este pe moarte,cum minciuna,cu ipocrizie sau indoctrinare trebuiesc luate masuri,sa ne uitam la americani,cat rau au facut si copii in scoala sunt invatati doar despre lucrurile pozitive.

Ce zici, e vreo legatura intre partile bolduite si subliniate?

#48
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,644
  • Înscris: 01.10.2010

 zamolxse, on 30 iulie 2014 - 20:07, said:

Pai la scoala se merge pentru invatatura,pentru cine considera ca invatatura este pentru comunisti este liber sa abandoneze.

mnoh, daca dupa tine aia de prin Korea de Nord sau China nu au invatatura comunista, iti respect opinia :lol:

si daca dupa tine sistemul de invatamant romanesc este modern si eficient, iar iti respect opinia. in opinia mea, insa, este invechit, depasit si ineficient, cu aceleasi materii, metode si atitudini ca in anii '80. iar in anii aia Romania era o tara comunista, din cate stiu eu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate