Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Obsesia pentru "trait sanatos" - alergari, mancare bio, sala etc

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
975 replies to this topic

#37
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 LunaCrystal, on 22 iulie 2014 - 22:42, said:

Oare ? Daca e asa, cum au facut unii infarct tocmai de la sport/efort fizic ? Spre exemplu omul ala pe patinoar, am dat link cateva posturi mai sus. Infarctul din ce stiu eu se face de la prea multe batai ale inimii si tensiune prea mare, nu prea mica.
Infarctul are foarte multe cauze,plus ca e de mai multe feluri,iar sportul NU e una dintre ele.Daca tot o dam in medicala,raspusul organismului la efort fizic sustinut,reprezentat de vasodilatatie,cresterea presiunii si debitului sangvin,accelerarea batailor inimii NU reprezinta hipertensiunea arteriala,ci adaptarea organismului la efort,problema apare cand organismul manifesta aceleasi simptome atunci cand nu este necesar,in general ca o consecinta a secretiei de cortizol(deci un raspuns la stres).
@NotEasy,ai grija la ce categorie de populatie te referi,media de viata in mediul urban era mica.

#38
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 NotEasy, on 22 iulie 2014 - 22:44, said:

Da, dar pana mor sunt legati de punga de medicamente.
Parerea ta....
Astia de la oras..da sunt legati de punga,dar cei de la sate nu prea,in 90% din satele romanesti nici nu exista cabinet medical si farmacie.

#39
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Pana la strandurile de tineret 95% arata ca pixu, iar la strandurile unde media de varsta este de +30 de ani am vazut doar diformi urati ca dreq, se pare ca nu prea sunt multi obsedati. Nu indeajuns de multi incat macar o data la juma de ora sa imi pot clati ochii privind o persoana  cu corp atletic.

#40
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Eu nu maninc sanatos, nu fac nici sport, nu citesc nici macar vreun articol despre diete sau alte chestii colaterale.
Vreau sa maninc si sa traiesc cum am chef, nu sa imi fac un scop in viata din a manca seminte de pin la cina.
Mancare bio sa manince altii, sport sa faca cine are chef, dieta sa tina cine crede ca are nevoie, eu ii multumesc mamei ca mi-a dat o zestre genetica buna si ca n-am nevoie sa ma dau de ceasul mortii pt a-mi pastra kilogramele sau modul in care arat acum.

Obiceiul asta cu mancatul sanatos e bun insa pana la un punct, nu trebuie sa devii extremist si maninci 3 lulele, in timp ce visezi bunatati.
Ai o viata, traieste-o, da-o naibii de dieta.
De acord ca nu trebuie sa te umfli cat vaca Milka, dar nici sa faci foamea ca asa e sanatos sau in trend.

#41
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Si eu sunt obsedat.

#42
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

 LunaCrystal, on 22 iulie 2014 - 22:42, said:

Oare ? Daca e asa, cum au facut unii infarct tocmai de la sport/efort fizic ? Spre exemplu omul ala pe patinoar, am dat link cateva posturi mai sus. Infarctul din ce stiu eu se face de la prea multe batai ale inimii si tensiune prea mare, nu prea mica.
Aia e o exceptie .
Nu se moare de la sport , dimpotriva , organismul invata sa se adapteze la efort sustinut .
Cati obezi au murit de la indopat la MCDonalds in schimb ?

#43
Eekstein_Blinkovici

Eekstein_Blinkovici

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 13.05.2014

 Jericho77, on 22 iulie 2014 - 21:37, said:

Observ o escaladare a obsesiei unora pentru traiul sanatos, mai ales la de-astia trecuti de 35-40 de ani.
Cel mai obsedat de pe forum este userul proxtu... Individul asta mananca doar o data pe zi, seara, preponderent grasimi si proteine ca sa aiba colesterolul hdl de 5 ori mai mare decat trigliceridele. De 3 ani 85% din mesajele lui sunt despre  mancatul low-carb.

Da, in 31 iulie face 40.

Edited by Eekstein_Blinkovici, 23 July 2014 - 09:18.


#44
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Cea mai bună cale pentru un trai sănătos este spiritul optimist , chiar şi în momente tragice sau dezastre .
Cu spirit pesimist nu rezolvi problemele ci emani şi altora starea ta .
Cu hrana trupească , e bine să fie cât mai proaspătă , şi de origine vegetală (fructe , legume ,seminţe ) ,carne cât mai puţină .

#45
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

 pacopaco1967, on 23 iulie 2014 - 09:14, said:

carne cât mai puţină .
Poate ar fi mai bine sa te limitezi la sfaturi in domeniile pe care le cunosti .

#46
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru că nu vor ca la 60 de ani să nu mai fie stăpâni pe propiul corp. Da, mulţi exagerează, dar e bine să mănânci echilibrat şi să faci ceva mişcare.

#47
Eekstein_Blinkovici

Eekstein_Blinkovici

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 13.05.2014

 Eekstein_Blinkovici, on 23 iulie 2014 - 09:11, said:

Cel mai obsedat de pe forum este userul proxtu...
Mostra: http://forum.softped...8#entry15561903

Edited by Eekstein_Blinkovici, 23 July 2014 - 10:05.


#48
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 Jericho77, on 22 iulie 2014 - 21:37, said:

Observ o escaladare a obsesiei unora pentru traiul sanatos, mai ales la de-astia trecuti de 35-40 de ani.

I-a apucat pe toti patima maratoanelor, alegerii mancarii cat mai bio, eco sau wtf, biciclesc cu limba scoasa etc


Peste tot numai "evenimente" unde unii cu fizic de sahisti/ luptatori de sumo  alearga sub diverse sloganuri penibile , desi ei pana acum au fentat cat au putut chiar si orele de educatie fizica din scoala, ce sa mai vorbim de practicat vreun sport.


sau o fi doar o fiţă , un "eveniment monden" la care tre sa participi ca sa fii "in trend" ?

Sportul te face sa te simti bine atat din punct de vedere fizic cat si psihic. Punct.  
Beneficiile sunt nenumarate. Apucati-va de facut ca sa le intelegeti, nu mai puneti intrebari din astea din afara fenomenului.

Cu mancarea nu stiu care-i treaba, nu prea obsinuiesc sa ma abtin de la anumite chestii.

#49
Lompy

Lompy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.07.2014

 I2O, on 23 iulie 2014 - 00:04, said:

Astia de la oras..da sunt legati de punga,dar cei de la sate nu prea,in 90% din satele romanesti nici nu exista cabinet medical si farmacie.

Scuza-ma dar nu cred ca sti cum sta treaba... eu am bunici la tara , si am si crescut acolo pana la 4 ani. In momentul de fata, nu stiu daca ai observat dar gasesti si cate 5 farmacii  , toate pe acceasi strada in oras.. sunt mai dese ca magazinele alimentare, si situatia nu sta nici diferit in mediul rural..asa ca ai sa gaseti cel putin 2 farmacii intr-un sat. faptul ca tu poate nu le-ai vazut asta nu insemna ca nu exista. e imposibil.. nu iti imagina ca cei de la tara sunt chiar rupti de lume. unii au internet si baie functionala cu apa curenta si dus si tu spui ca nu au farmacii sau macar un dispensar..oricat de greu ne-ar veni sa credem lumea la tara nu mai e ca acum 200 de ani, mai au si ei habar de cate ceva, mai ales cei tineri care din lipsa de posibilitati sa ajunga la oras sau sa plece din tara  (cum e cazul multora) stau in sat si incearca sa se adaptateze la timpul in care traim. si in legatura cu bolile cardiace 70% din batrani ( indiferent de unde provin) le au. chiar daca au muncit pe branci la camp sau au trait la oras si s-au deplasat in oras cu mijlocul de transport in comun, toti umbla cu punguta de medicamente dupa ei

Edited by Lompy, 23 July 2014 - 11:27.


#50
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

 jeffy86able, on 23 iulie 2014 - 08:49, said:

Aia e o exceptie .
Nu se moare de la sport , dimpotriva , organismul invata sa se adapteze la efort sustinut .
Cati obezi au murit de la indopat la MCDonalds in schimb ?
Stiu ca deregula nu se moare de la sport, decat in caz de accidente, insa exemplul dat de mine era un exemplu prin care vroiam sa arat ca sportul duce la cresterea ritmului cardiac, si asta chiar si un sport nu foarte dur cum e patinajul, la alpinism, alergat sau alte sporturi mai intense cu siguranta si ritmul cardiac creste mai mult. Cineva mai sus zicea ca sportul duce la scaderea tensiunii si pulsului, iar mie nu prea imi vine sa cred asta.
Nu a murit nimeni sau aproape nimeni de la indopat la McDonalds. Nu e obligatoriu sa fi obez si daca mananci fast-food, si nu e obligatoriu daca nu mananci fast-food sa fi slab. Cunosc cativa obezi, insa culmea niciunu nu mananca frecvent fast-food, unii chiar deloc.

#51
Ganditor

Ganditor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 19.07.2014
Diplomele si lipsa de activitate! In perioada Bacalaureatului tot apareau pe facebook mesaje cu diplome... ceva timp am ignorat mesajele(pe sistemul: Generatia noua, trebuie sa se laude pe net cu diploma), doar ca mi-am dat seama: Cum dracu luara astia diplomele asa de repede? Eu m-am inscris la facultate pe baza adeverintei, diplomele vin(veneau) mai tarziu. Incep sa dau click: Femeile cu diplome de Instructor Personal si Kangoo Jumps, adica 0, platesc sa primeasca inca o hartie, sa fie si ele active.
La baiat? Dupa ce ca esti sarac, nu ai ocupatie... tehnica ninja este la putere, nu iesi in evidenta.

#52
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
N-a murit nimeni de la mancat la fast-food ?
Pe bune ?

#53
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Ok, unde e un certificat de deces in care sa scrie la cauza mortii fast-food ? O statistica ceva ? Hai ca ma apuc sa caut pe google. Ok, am gasit asta: http://www.realitate...oto_908108.html dar si ea nu ajungea probabil la probleme asa grave daca mai manca si cate o pizza sau alte produse fast-food cum ar fi o shaorma. Mai caut, internetul e mare. De precizat ar fi ca nici aia nu pare asa grasa cum zic unii ca ar trebui sa fi dupa 15 ani de fast-food, mai degraba ii vad grasi pe cei ce mananca ,,bio/sanatos”.

 mihaigerard, on 23 iulie 2014 - 10:45, said:

Sportul te face sa te simti bine atat din punct de vedere fizic cat si psihic. Punct.  
Beneficiile sunt nenumarate. Apucati-va de facut ca sa le intelegeti, nu mai puneti intrebari din astea din afara fenomenului.
Nu e neaparat sa te faca sa te simti bine sportul, nici din punct de vedere fizic nici psihic. Si nu vorbesc din auzite, ci din proprie experienta si vazut ce ,,beneficii nenumarate” am avut.

Edited by LunaCrystal, 23 July 2014 - 11:52.


#54
Ganditor

Ganditor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 19.07.2014

 jeffy86able, on 23 iulie 2014 - 11:34, said:

N-a murit nimeni de la mancat la fast-food ?
Pe bune ?
Si cu fast food... si cu legume modificate genetic? Eu am fost baiat de treaba: am intrebat cat ma costa incinerarea: 2300 de lei cu tot cu transport, cosciug, toata treaba.
Si vorba aia: Macar daca urasti rudele, sau esti zgarcit... sa ai vreo 150 de kg sa te simti greu cand te cara la groapa

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate