Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Obsesia pentru "trait sanatos" - alergari, mancare bio, sala etc

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
975 replies to this topic

#55
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

View PostLompy, on 23 iulie 2014 - 11:21, said:

Scuza-ma dar nu cred ca sti cum sta treaba... eu am bunici la tara , si am si crescut acolo pana la 4 ani. In momentul de fata, nu stiu daca ai observat dar gasesti si cate 5 farmacii  , toate pe acceasi strada in oras.. sunt mai dese ca magazinele alimentare, si situatia nu sta nici diferit in mediul rural..asa ca ai sa gaseti cel putin 2 farmacii intr-un sat. faptul ca tu poate nu le-ai vazut asta nu insemna ca nu exista. e imposibil.. nu iti imagina ca cei de la tara sunt chiar rupti de lume. unii au internet si baie functionala cu apa curenta si dus si tu spui ca nu au farmacii sau macar un dispensar..oricat de greu ne-ar veni sa credem lumea la tara nu mai e ca acum 200 de ani, mai au si ei habar de cate ceva, mai ales cei tineri care din lipsa de posibilitati sa ajunga la oras sau sa plece din tara  (cum e cazul multora) stau in sat si incearca sa se adaptateze la timpul in care traim. si in legatura cu bolile cardiace 70% din batrani ( indiferent de unde provin) le au. chiar daca au muncit pe branci la camp sau au trait la oras si s-au deplasat in oras cu mijlocul de transport in comun, toti umbla cu punguta de medicamente dupa ei
Depinde mult de la sat la sat aici. Sunt destule sate care nu au nici farmacie nici magazine alimentare. Si sate in care nimeni nu are baie in casa ca tot ziceai si asta. Sunt sate mai dezvoltate, in general cele care au resurse sau prezenta turistica, acolo da, intr-adevar viata se apropie de cea de la oras din punct de vedere al utilitatilor si al serviciilor, dar in satele uitate de lume majoritatea care apa cu galeata de la fantana de la cateva zeci de metrii de casa, si nu au nici aragaz sau daca il au e pe butelie.

Edited by LunaCrystal, 23 July 2014 - 11:39.


#56
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostLompy, on 23 iulie 2014 - 11:21, said:

Scuza-ma dar nu cred ca sti cum sta treaba... eu am bunici la tara , si am si crescut acolo pana la 4 ani. In momentul de fata, nu stiu daca ai observat dar gasesti si cate 5 farmacii  , toate pe acceasi strada in oras.. sunt mai dese ca magazinele alimentare, si situatia nu sta nici diferit in mediul rural..asa ca ai sa gaseti cel putin 2 farmacii intr-un sat. faptul ca tu poate nu le-ai vazut asta nu insemna ca nu exista. e imposibil.. nu iti imagina ca cei de la tara sunt chiar rupti de lume. unii au internet si baie functionala cu apa curenta si dus si tu spui ca nu au farmacii sau macar un dispensar..oricat de greu ne-ar veni sa credem lumea la tara nu mai e ca acum 200 de ani, mai au si ei habar de cate ceva, mai ales cei tineri care din lipsa de posibilitati sa ajunga la oras sau sa plece din tara  (cum e cazul multora) stau in sat si incearca sa se adaptateze la timpul in care traim. si in legatura cu bolile cardiace 70% din batrani ( indiferent de unde provin) le au. chiar daca au muncit pe branci la camp sau au trait la oras si s-au deplasat in oras cu mijlocul de transport in comun, toti umbla cu punguta de medicamente dupa ei
In satele mari si aproapiate de orase gasesti,dar in celelalte nici urma.

#57
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostLunaCrystal, on 23 iulie 2014 - 11:34, said:



Nu e neaparat sa te faca sa te simti bine sportul, nici din punct de vedere fizic nici psihic. Si nu vorbesc din auzite, ci din proprie experienta si vazut ce ,,beneficii nenumarate” am avut.

Mintea mea e limpede după o tura de alergat la sfârČ™itul unei zile de lucru,  ma simt mai fresh Č™i fericit.  Are legătură cu endorfinele alea care se eliberează în timpul efortului.
Din punct de vedere fizic, avantajele sunt clare: nu obosesc atât de uČ™or,  pot sa practic sporturi individuale sau de echipa fără sa ma simt epuizat,  sunt suplu Č™i hainele arată perfect pe mine.

Acum spune-mi tu cum s-ar întâmpla toate astea cu un mod de viaČ›ă sedentar.

Edited by mihaigerard, 23 July 2014 - 12:04.


#58
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Nu mai citati si voi mesaje cap-coada, va rog.

#59
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
E doar fitza.

Edited by -Diana-, 23 July 2014 - 12:14.
offtopic prin postarea unei manele fara nicio legatura cu subiectul


#60
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006
Faceti jogging !
Nu veti trai mai mult, dar veti muri mai sanatosi ! :)

#61
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Dupa cativa ani buni in care fac destul de des sport (jogging/sala/ din cand in cand si inot) am ajuns la concluzia ca astia care numesc sportul o "obsesie" sau fac misto de sport/sportivi sunt in general niste burtosi sau niste slabi ce cad intinsi pe jos daca e sa alerge 100 de metrii.

Pentru mine sportul nu mai reprezinta deloc ceva ce trebuie ci e ceva ce imi cere corpul, e ca un drog, un drog placut ce te face mereu sa te simti bine si in forma. e un stil de viata. Daca stau 2-3 zile fara sport imediat ma simt mai greu, parca "ruginesc". Si nu, nu tin diete si alte prostii, pur si simplu mananc normal. Gust un tort atunci cand mi-e pofta de unul, mananc si la McDonald's cam o data la 2-3 luni, ideea e sa pastrezi un echilibru si sa nu o dai in extremisme.

Cat despre Cola, beau foarte rar. O folosesc mai mult atunci cand imi spal masina, mai exact plasticurile, cauciucurile si elementele cromate ale masinii se curata de minune cu Cola, chiar mai bine decat cu solutiile dedicate. Asa ca beti cola, va curatati corpul de toxine. Posted Image

Edited by Katta92, 25 July 2014 - 08:45.


#62
Ganditor

Ganditor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 19.07.2014
Placere Vs. ceva de societate, ostentativ: Un om care vrea sa faca sport, ceva sanatos: Alearga si face toate astea... pe saptamana sau cand nu este populatie pe acolo.
De unde stiu? Sau de ce asociez asa ceva? Am o suma care fac sport doar de "smecherie": Merg la alergare doar Duminica, doar pe la 17:00 SEARA - cand este parcul plin, doar sa discute despre Viata Sanatoasa.
Sambata/Duminica se merge la plimbare, nu se merge la facut alergare cand in parc sunt cateva mii de persoane, parerea mea.

#63
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Eu zic sa-i taxam. Mama lor de penibili!

Pai eu merg intr-un parc sa fumez o tigara si imi perturba ciul ciumpalacii aia care alearga, ce sa mai zic de unii care mai si miros urat. Dizgratios.

#64
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

View PostKatta92, on 25 iulie 2014 - 08:43, said:

Pentru mine sportul nu mai reprezinta deloc ceva ce trebuie ci e ceva ce imi cere corpul, e ca un drog, un drog placut ce te face mereu sa te simti bine si in forma. e un stil de viata. Daca stau 2-3 zile fara sport imediat ma simt mai greu, parca "ruginesc". Si nu, nu tin diete si alte prostii, pur si simplu mananc normal. Gust un tort atunci cand mi-e pofta de unul, mananc si la McDonald's cam o data la 2-3 luni, ideea e sa pastrezi un echilibru si sa nu o dai in extremisme.
Cam in situatia asta sunt si eu, ma straduiesc sa ma las de sport, dar nu e usor, se supara poate fumatorii dar eu o sa zic ca nu cred ca e asa greu sa te lasi de fumat cum e sa te lasi de miscare/sport daca le-ai practicat mai multi ani la rand, si uneori chiar trebuie sa le lasi, din diverse motive. Nici eu nu tin diete/nu mananc sanatos.

#65
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Post-Diana-, on 23 iulie 2014 - 08:29, said:

Eu nu maninc sanatos, nu fac nici sport, nu citesc nici macar vreun articol despre diete sau alte chestii colaterale.
Vreau sa maninc si sa traiesc cum am chef, nu sa imi fac un scop in viata din a manca seminte de pin la cina.
Mancare bio sa manince altii, sport sa faca cine are chef, dieta sa tina cine crede ca are nevoie, eu ii multumesc mamei ca mi-a dat o zestre genetica buna si ca n-am nevoie sa ma dau de ceasul mortii pt a-mi pastra kilogramele sau modul in care arat acum.

Obiceiul asta cu mancatul sanatos e bun insa pana la un punct, nu trebuie sa devii extremist si maninci 3 lulele, in timp ce visezi bunatati.
Ai o viata, traieste-o, da-o naibii de dieta.
De acord ca nu trebuie sa te umfli cat vaca Milka, dar nici sa faci foamea ca asa e sanatos sau in trend.

Mancat sanatos nu inseamna sa faci foame sau sa mananci trei lulele, nu inseamna nici macar dieta. Iar faptul ca nu esti grasa sau diforma nu inseamna si ca arati bine. Nu ai un fizic frumos, dar daca tu esti multumita, e problema ta. Dar nu te umfla in pene cu viata pe care ti-o traiesti tu la maxim mancand shaorma, ca devii penibila.

#66
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Ce simpatic esti.
Vrei sa fii si amuzant, cred.

Vreo obsesie, ceva?

#67
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Nu tin neaparat sa fiu simpatic, mai ales cu cei care vorbesc prostii dupa ureche, influentand, poate, pe unii mai slabi de ingeri care iau de bune prostiiile respective. Postarea ta ar fi fost ok daca te opreai dupa primul alineat.

Tu ti-ai postat pozele pe forum iar eu am analizat ce am vazut. Nu esti grasa. Atat.

#68
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Ea se referea la maniacii care, sa nu ne ascundem dupa deget, exista.
Tu te refereai la penibilii aia care baga shoarme care, desigur, exista.

Ea din ce-am vazut pe un alt subiect cu mancare, mananca destul de diversificat, deci nu-i cazul acela cu shoarme.

Ca Diana considera ca-i diva doar ca-i slaba nu stiu, pt ca nu stau sa citesc acest forum, decat parte care ma intereseaza, total diferita de ariile ei de interes (uitandu-ma dupa nr de posturi : WTF). :)

#69
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Nu m-am dat nicio diva, a fost o exprimare intr-o anumita conjuctura, ontopic.
Acum, sa ne intoarcem la subiectul topicului.

#70
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Esti fraier daca ai grija de sănătatea ta dar uber cool daca iti bati joc de ea...pentru ca retardati.

#71
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Nu esti fraier daca ai grija de sanatatea ta, dar esti fraier daca maninci numai seminte de nu stiu ce, ca doar-doar oi trai mai mult si mai ”sanatos”.

A avea grija de sanatatea ta, inseamna mult mai mult decat mancare si sport.

Inseamna:
- sa mergi la medic regulat, sa ai grija de dintii tai, de organele tale, sa te preocupe preventia anumitor boli care pot fi evitate, sa tratezi ce e de tratat
- sa iti mentii casa curata, mediul din jur
- sa ai grija de nervii tai, sa fii inconjurat de persoane normale si optimiste, sa nu te incarci negativ

Degeaba te dai sportivul anului daca nu ai mai trecut pe la stomatolog de cand te-a inundat ultima data sau si-a parcat masina pe locul tau.
Degeaba te dai cea mai mancatoare de bio daca ultima oara cand ti-ai facut unghiile sau parul, a fost la nunta matusii din partea mamei.
Degeaba maninci bio, daca nu uiti sa lasi tigara din gura sau stai in mediu toxic fizic si mental.

Exemplele pot continua...

#72
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postpg-soare, on 25 iulie 2014 - 15:05, said:

Ea se referea la maniacii care, sa nu ne ascundem dupa deget, exista.
Tu te refereai la penibilii aia care baga shoarme care, desigur, exista.

Ea din ce-am vazut pe un alt subiect cu mancare, mananca destul de diversificat, deci nu-i cazul acela cu shoarme.

Ca Diana considera ca-i diva doar ca-i slaba nu stiu, pt ca nu stau sa citesc acest forum, decat parte care ma intereseaza, total diferita de ariile ei de interes (uitandu-ma dupa nr de posturi : WTF). Posted Image

Defineste 'maniac'. Nu cred ca un om care se informeaza si face alegeri sanatoase ca sa arate bine si sa nu fie la per tu cu medicul de familie dupa ce trece de 40 de ani poate fi numit maniac.

N-am nicio treaba cu oamenii care mananca shaorma. Nu imi pasa ce fac alti oameni, fiecare e liber sa isi traiasca viata asa cum crede de cuviinta, atata timp cat nu ma jeneaza cu ceva. Dar ma deranjeaza cei care peroreaza prostii, desi e clar ca nu stapanesc subiectul. Si cand se mai si lauda cu 'geneticul', desi realitatea ii cam contrazice, treaba devine chiar hazlie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate