Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Una din doua familii de romani nu are in componenta niciun salariat/angajat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
69 replies to this topic

#19
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

 crisstonne, on 22 iulie 2014 - 21:56, said:

Ceva almanahe ? Posted Image

Mai concret ce-mi repoșezi? Sau cu ce anume nu ești de acord din ce am scris în acel mesaj?
Mă acuzi cumva că aș face parte din electoratul lui VanGhelie...Mă consideri incult sau ”forum addicted”?

Hai că m-ai făcut curios, dezvoltă ideea până la capăt!

#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Nu mai, era o gluma Posted Image

#21
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006

 djl, on 22 iulie 2014 - 21:02, said:

E vorba şi de mentalitate, dar şi de situaţiunea economică din România. Ce te faci dacă trăieşti într-o zonă în care sunt 3 oameni pe un loc de muncă?
E foarte bine unde sunt 3 pe un loc de munca, in alte locuri sunt si 7-15, in special in zonele defavorizate. Si asta nu, nu pe cine stie ce posturi, ci si pentru paznic, vanzator, femeie de servici, barman, etc. evident platite cu minimul pe economie.

#22
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Păi așa, în glumă, ți-ar plăcea să te etichetez ca incult, sau superficial, sau agramat, sau ”no lifer”?
Nu prea cred. Cu toate că dacă ar fi să facem o analiză a conținutului util pe care l-ai scris până acum pe acest forum...Posted Image

 LunaCrystal, on 22 iulie 2014 - 22:04, said:

E foarte bine unde sunt 3 pe un loc de munca, in alte locuri sunt si 7-15, in special in zonele defavorizate. Si asta nu, nu pe cine stie ce posturi, ci si pentru paznic, vanzator, femeie de servici, barman, etc. evident platite cu minimul pe economie.

Care ”alte locuri”? Numește cel puțin trei dacă ai cunoștință.

#23
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 sarac.lipit, on 22 iulie 2014 - 21:59, said:

unii chiar nu vor să înţeleagă că a munci azi pe 150 ioro este sinucidere....
băăăă! e 200 ioro chiria în cea mai întunecoasă grotă! Cum mamadracu să munceşti cinstit pe 150???? suntem cretini?

La unu care nu plateste chirie ii ajung 150 euro sa traiasca.

Cartofi power!

#24
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Colegu, am glumit, daca vrei sa te ia lumea de taran treaba ta.

Nu este nici o smecherie sa te manifesti asa orgolios, cel putin daca nu mai ai acnee.

Cat despre aport... lasa.

Edited by crisstonne, 22 July 2014 - 22:43.


#25
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 spider_zero_sapte, on 22 iulie 2014 - 21:56, said:

Mai degrabă rău platnici sunt angajații cu ”carte de muncă” la patron.

Pai da ca aia n-au timp de suleiman magnificul.

#26
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

 Airbag, on 22 iulie 2014 - 22:45, said:

Pai da ca aia n-au timp de suleiman magnificul.

Thats debateble, dar... știi tu mai bine.

#27
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006

 spider_zero_sapte, on 22 iulie 2014 - 22:06, said:

Care ”alte locuri”? Numește cel puțin trei dacă ai cunoștință.
Valea Jiului, Hateg, Calan si aproape toate localitatile din mediul rural din Romania, la fel si aproape toate orasele mici, pana in 20000 de locuitori, care erau candva monoindustriale.

 Bucifon, on 22 iulie 2014 - 22:07, said:

La unu care nu plateste chirie ii ajung 150 euro sa traiasca.

Cartofi power!
Si fara chirie e la limita traiul cu 150 de euro/luna, pe termen lung e mai degraba supravietuire, nicidecum viata ok, te trezesti, muncesti, mananci si dormi zilnic. Si mananci doar mancare facuta acasa, doar carbohidrati proveniti din alimente cumparate la promotii uneori si expirate si gatit in graba ca nu ai timp prea mult deregula. Apoi nu iti permiti sa iti cumperi nici macar un telefon mai ok, nu iti permiti sa folosesti aer conditionat vara, incalzire iarna, haine doar de la second hand, clar nu merge sa traiesti toata viata cu 150 euro/luna.

#28
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012
1. Cati romani care muncesc in vest se reped sa declare asta ? Probabil sub jumatate. MULT sub jumatate. Cel putin un milion juma' de romani nu apar in scripte ca salariati pentru simplu' motiv ca ce fac ei in vest e treaba lor, nu a statului.
2. Cati romani care lucreaza la negru se reped sa declare asta ? Cel putin juma' de milion de romani sunt considerati oficial "fara loc de munca", desi ei muncesc si castiga.

Cum se modifica statistica aia tembela daca sunt luate in considerare cele doua aspecte ?

Edited by Val888, 23 July 2014 - 02:39.


#29
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Dragilor mare parte e populatie rurala care traieste din agricultura, sau sunt pensionari nu mai denaturati situatia. Ce ma deranjeaza pe mine e ca nu platesc impozite.

#30
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

 emil_sv, on 23 iulie 2014 - 07:36, said:

Dragilor mare parte e populatie rurala care traieste din agricultura, sau sunt pensionari nu mai denaturati situatia. Ce ma deranjeaza pe mine e ca nu platesc impozite.

Impozite pe ce?
Platesc impozite pe proprietate la fel ca oricine altcineva.
Pentru a plati impozit pe venit trebuie sa si ai venit legal facut in tara. Daca ala merge in Spania la munci in agricultura sau construcii atunci el plateste acolo impozit (sau e treaba Spaniei daca munceste la negru).
Daca merge cosas la vecini ce impozit sa plateasca? Cum se calculeaza? Cum se declara? Il baga in rahat pe ala care l-a angajat pentru ca nu i-a facut contract de zilier?

Problema in Romania (ca de altfel si in alte tari europene) e forma de stat social adoptata. Inteleg nevoia de protectie sociala pentru persoane cu dizabilitati, inteleg nevoia de a exista o anumita redistribuire (de genul celei facute prin acum prin cota unica care se transpune in sume diferite platite) pentru ca aceia care sunt la inceput sau au avut ceva nesansa sa poata beneficia de anumite servicii pe care altfel nu si le-ar putea permite etc.
Dar nu inteleg deloc ajutorul pentru cel capabil fizic. Nu inteleg venit minim pentru om de 35 de ani care nu are handicap. Nu inteleg pensie de revolutionar pentru un individ care s-a intamplat sa fie in arest in perioada revolutiei sau care pur si simplu a fost in strada, nu inteleg decontarea de servicii medicale pentru cineva din populatia activa care nu contribuie (daca esti capabil sa muncesti si nu platesti echivalentul pentru salariul minim pe economie atunci nu primesti nimic, singurii "pe moca" ar trebui sa fie plozii), nu inteleg amestecul pensiei cu asistenta sociala etc...

#31
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 Tiby84, on 22 iulie 2014 - 21:02, said:

munca cinstita pe 800 ron, mai bine lipsa.
800 ron se fac doar stand acasa si sa-ti merga mintea sa vinzi produse, sau sa creezi ceva.
pai populatia are enspee mii de motive (reale ) pentru a nu iesi din situatia asta. ca daca ii dai afara de la bugetari si ii trimiti in privat ii condamni la saracie. chestia e ca sistemul privat nu e de fapt pregatit sa absoarba pe toti de la stat. mai ales ca cei de la stat nu sunt obisnuiti cu norme de performanta. mai mult decat atat toata populatia romaniei e impartita in enspee mii de categorii fiecare cu problemele lui si daca trimiti un anumit grup de la stat la privat imediat apare o chichita care face sa fie nerentabil. sistemul trebuie luat si gasite problemele in asa fel incat sa se poata umbla la el fara sa fie o defavorizare mare a unor categorii. este de fapt ca in codul unui program unde se gasesc buguri te miri cine stie la ce linie, si cate alte linii afecteaza bugul respectiv.

 SCORILO-CORYLLUS, on 23 iulie 2014 - 08:44, said:


Impozite pe ce?
Platesc impozite pe proprietate la fel ca oricine altcineva.
Pentru a plati impozit pe venit trebuie sa si ai venit legal facut in tara. Daca ala merge in Spania la munci in agricultura sau construcii atunci el plateste acolo impozit (sau e treaba Spaniei daca munceste la negru).
Daca merge cosas la vecini ce impozit sa plateasca? Cum se calculeaza? Cum se declara? Il baga in rahat pe ala care l-a angajat pentru ca nu i-a facut contract de zilier?

Problema in Romania (ca de altfel si in alte tari europene) e forma de stat social adoptata. Inteleg nevoia de protectie sociala pentru persoane cu dizabilitati, inteleg nevoia de a exista o anumita redistribuire (de genul celei facute prin acum prin cota unica care se transpune in sume diferite platite) pentru ca aceia care sunt la inceput sau au avut ceva nesansa sa poata beneficia de anumite servicii pe care altfel nu si le-ar putea permite etc.
Dar nu inteleg deloc ajutorul pentru cel capabil fizic. Nu inteleg venit minim pentru om de 35 de ani care nu are handicap. Nu inteleg pensie de revolutionar pentru un individ care s-a intamplat sa fie in arest in perioada revolutiei sau care pur si simplu a fost in strada, nu inteleg decontarea de servicii medicale pentru cineva din populatia activa care nu contribuie (daca esti capabil sa muncesti si nu platesti echivalentul pentru salariul minim pe economie atunci nu primesti nimic, singurii "pe moca" ar trebui sa fie plozii), nu inteleg amestecul pensiei cu asistenta sociala etc...

pentru ca in romania capitalismul e inteles ca un sistem in care fiecare supravietuieste cum poate nu un sistem in care fiecare da ce poate mai mult de la el pentru performanta. vanatoarea de posturi calde e chestie comunista. asta era forma de supravietuire in trecut si astazi se pastreaza mentalitatea. romanii si-au creat acest sistem mental impotriva aberatiei conducatorilor comunisti si multi au apelat la formula asta de supravietuire atunci cand dupa 89 legile facute de politicieni au facut in asa fel incat mai mult au distrus sistemul. initiativa privata nu era incurajata datorita situatiei economice. atunci cand societatea privata greseste ea plateste dar atunci cand statul greseste noi ne revoltam. in plus populatia nu a inteles ca exista practic economie de piata. putinii care au mai lucrat ca economisti , care au mai facut o facultate au priceput cum e cu capitalismul dar doar atat. multi cand aud ca astazi exista guvern isi zic "a pai stai ca mare lucru nu s-a schimbat ca autoritatea ramane , ea decide".

#32
pv7721

pv7721

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,187
  • Înscris: 01.07.2013

 galeo, on 22 iulie 2014 - 20:45, said:

Jumatate dintre familiile de romani nu au niciun salariat sau angajat, arata datele INS rezultate in urma Recensamantului, iar un sfert dintre familii au doar un salariat in componenta.Privite din alt unghi, cifrele ne mai arata ceva: in Romania, la fiecare 7 case avem un bugetar.

E mult, e putin? Daca ne uitam la calitatea serviciilor, spunem ca e mult. Daca ne uitam la alte tari din zona (in care calitatea serviciilor este mai buna), putem admite ca se poate si mai bine. Una peste alta, numarul persoanelor care lucreaza intr-o familie ne spune mult mai mult decat cifra in sine.


http://hymerion.ro/2...iatangajat.html

Acum intelegem de ce PSD, partidul asistatilor si bugetarilor, are cele mai multe voturi in Romania?

Si cu populatia majoritar agricola a Romaniei ce facem? Aia nu-s angajati nici unde. De unde pana unde chestia cu bugetarii? Si apropo, aia nu sunt angajati sau salariati?

 emil_sv, on 23 iulie 2014 - 07:36, said:

Dragilor mare parte e populatie rurala care traieste din agricultura, sau sunt pensionari nu mai denaturati situatia. Ce ma deranjeaza pe mine e ca nu platesc impozite.

Pai asta ziceam si eu. Pe ce anume ar trebui sa plateasca impozite? Batranii care au pensie de la CAP 100 de lei ar trebui sa plateasca impozite nu? Basescu asa zicea acu fro 4 ani ca fiecare pensie din tara asta trebuie impozitata.
Nu cred ca ai nici cea mai vaga idee cat costa de fapt sa cultivi pamantul...

#33
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006

 pv7721, on 23 iulie 2014 - 16:19, said:

Nu cred ca ai nici cea mai vaga idee cat costa de fapt sa cultivi pamantul...

Dar cat costa domnule sa cultivi pamantul asta? eu nu sunt vre-un agricultor, nu am nici cea mai vaga idee despre asta, dar la noi in tara stiu ca se dau subventii peste subventii si.... culmea... Piersicile din romania 3,5 RON Kilu si aratau ca dracu, nu aveau gust etc. Piersicile din Grecia 2.5 lei pe Kilogram si aratau si bine, aveau si gust, si mai erau si transportate pana la noi in tara, deci acolo probabil ca e chiar mai ieftin de echivalentul celor 2.5 lei/Kg. Cum mama naibi. La fel si spania, si alte tari.

Lasati mai gargara, mana pe unealta muncii si nu ma asteptati bani de la stat. Asta nu era pentru vre-un forumist, ci pentru Romanii care asteapta sa le dea statul locuri de munca etc. Eventual plecati la munca in afara, demonstrati ca suntem buni, si poate or sa se faca investitii in Romania. Dar salariile vor ramane tot mici, altfel unde e smechria. Mai bine pleaca in China.

Cu parere de rau va spun, treburile nu se vor schimba in urmatori 50 de ani dupa parerea mea, decat daca punem osul la treaba si reinventam roata sa avem ce exporta si aia sa vrea sa cupere. Dar ala care reinventeaza roata trebuie ajutat de Guvern prin uciderea coruptiei si prin a se oprii din a mai pune bete in roatele inteprinzatorilor. Da patronii aia mult huliti de voi.

#34
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007
Intre saracie si lipsa educatiei exista o stransa legatura. Iar Romania arata foarte clar aceasta legatura. Exista o masa imensa, slab sau deloc informata, folosita ca masa de manevra la cam toate alegerile : pensionari, asistati social etc.
Problemele au aparut cand, zeci de ani cred, s-a putut iesi la pensie cum s-a vrut. De aia la mine pe scara sunt vreo 7-8 neni, in putere, care iau pensie de vreo 10-15 ani,desi au acum in jur de 60. Tot din prostie a fost si asta pentru ca multi credeau - si inca mai cred - ca pensia este ceva ce pun ei deoparte acolo.
Asta ca sa nu mai zic de lipsa de eficacitate si productivitate de pe vremea comunistilor cand mai toti frecau menta.
Da, Romania este o tara agrara. Insa o tara agrara proasta. Nu am stiut sa ne adunam mai multi sa putem lucra pamantul mai eficient pe motivele arhicunoscute ("e pamantul meu", "nu ne vindem tara", " ala vrea sa ma fure " samd). Ca mentalitate Romania este inapoiata. Nu stim si nu am stiut sa ne exploatam nici natura - la turism suntem praf - nici materia cenusie - cam toate capacitatile tarii s-au afirmat in afara nu aici.
Guvernantii sunt expresia starii din tara.A spus-o Iorga destul de clar.
Si peste toate leitmotivul tarii noastre: "Las-o ba ca merge asa!".
De aia suntem saraci. Suntem o natie de prosti, naivi, slab informati care se cred destepti. Puteam sa stam cu fundul pe aur - tot degeaba. Si alea ar fi necesitat un efort si oarecare intelect.
Solutia consta in trezitul la realitate. NU suntem noi buricul lumii. Vrem sa castigam bani si sa o ducem bine? Hai sa muncim, sa fim si noi mai destepti ca aia din afara.
Si vor veni si rezultatele. Poate in 20-30 de ani dar vor veni.

#35
pv7721

pv7721

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,187
  • Înscris: 01.07.2013

 test_driver, on 23 iulie 2014 - 17:28, said:


Dar cat costa domnule sa cultivi pamantul asta? eu nu sunt vre-un agricultor, nu am nici cea mai vaga idee despre asta, dar la noi in tara stiu ca se dau subventii peste subventii si.... culmea... Piersicile din romania 3,5 RON Kilu si aratau ca dracu, nu aveau gust etc. Piersicile din Grecia 2.5 lei pe Kilogram si aratau si bine, aveau si gust, si mai erau si transportate pana la noi in tara, deci acolo probabil ca e chiar mai ieftin de echivalentul celor 2.5 lei/Kg. Cum mama naibi. La fel si spania, si alte tari.

Lasati mai gargara, mana pe unealta muncii si nu ma asteptati bani de la stat. Asta nu era pentru vre-un forumist, ci pentru Romanii care asteapta sa le dea statul locuri de munca etc. Eventual plecati la munca in afara, demonstrati ca suntem buni, si poate or sa se faca investitii in Romania. Dar salariile vor ramane tot mici, altfel unde e smechria. Mai bine pleaca in China.

Cu parere de rau va spun, treburile nu se vor schimba in urmatori 50 de ani dupa parerea mea, decat daca punem osul la treaba si reinventam roata sa avem ce exporta si aia sa vrea sa cupere. Dar ala care reinventeaza roata trebuie ajutat de Guvern prin uciderea coruptiei si prin a se oprii din a mai pune bete in roatele inteprinzatorilor. Da patronii aia mult huliti de voi.

Esti tare frate. Nu stiu sa iti spun exact cat costa, dar stiu ca costa (am copilarit la tara, am si muncit, munca nici nu o mai pun la socoteala ca si cost); nu comentez cum e cu pomii fructiferi, dar sa zicem daca vrei sa cultivi un camp cu o cereala, daca tu nu ai utilajele respective, ori ai bani sa ti le cumperi plus motorina sa le pui in miscare sau daca esti mai amarastean atunci ari cu calul si plugul (sau chiar cu o bovina), daca nu platesti pe cineva sa iti are, nu mai zic ca samantza daca nu o ai trebuie sa o cumperi, apoi trebuie sa cumperi ingrasamintele, sa platesti din nou pe cineva sa ti le imprastie, apoi prasitul, apoi recoltatul (daca a plouat cat si cum trebuie si ti-a rasarit oarece). Te invit cu mare placere sa pui mana la munca la tzara si o sa vezi ce si cum. Iar subventiile de la APIA nu sunt mari decat petnru smecheri (io bag mana in foc ca Ioana Basescu sau Elena Udrea au beneficiat la greu doar pentru ca sunt cine sunt).

Iar cu plecatul din tzara asta e o tema basista (adica daca nu-ti place in Romania, cara-te). Din nou te invit sa vii in orice tara straina sa vezi cat e de "usor" sa gasesti de lucru cand vorbesti limba (oricat de bine ai vorbi-o tot ai un accent), cand afla ca esti roman, cand dincolo de jobul propriu-zis te confrunti cu o sumedenie de alte probleme (sa-ti gasesti unde sa stai, sa te inscrii la sistemul de sanatate etc. etc.)

#36
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006
Ai lucrat afara din tara sau vorbesti din povesti? Te intreb serios, nu vreau sa-ti par superior sau sa te jignesc. Eu cunosc persoane care au plecat afara si si-au gasit munca mai usor si mai bine platita decat ar fi gasit la noi. La noi e cu spagi mizerii si alte rahaturi.

La agricultura nu ma pricep, dar eu daca as avea terenuri mi-as cumpara tractoare combina etc. Daca as avea mai putin teren l-as angaja pe unu cu un tractor si ce mai trebuie pe acolo sa are, daca as avea sub 100 ha m-as asocia cu altii din zona si as angaja pe unu cu utilaje. Sa muncesti munca cu boul sau sa tragi tu de sapa deja nu este eficient, o poti face daca vrei sa traiesti doar tu si familia din nu stiu cate hectare o fi nevoie sa mananci si tu si sa cresti si animale ceva pe langa casa. Zicea si @miran mai sus, noi suntem incuiati de faza cu nu ne vindem tara si alte porcarii "made in Romania". Eu nu am nici teren si nici altele, iar de muncit nu muncesc nici in Romania si nici in Europa, dar muncesc.

Iar faza cu "cat costa sa cultivi pamntul" am puso la modul cel mai serios. Din ce am auzit avem un sol foarte bun, e si mult al naibi ca intindere, cum pot frate Grecii care traiesc pe pietre sa cultive si sa vanda mai ieftin decat noi. Nu e doar cazul Piersicilor, aia a fost ultima gaselnita. Mai sunt si rosiile si Castravetii, si multe altele. Nu mai stiu preturile, dar stiu ca la fel le-am cumparat si aia si aia ca sa vad care e mai bun. Culmea, alea Romanesti erau si mai scumpe si mai proaste... Si in romania avem si salarii la muncitori mai mici decat in Grecia sau Spania sau altele. Deci CUM FRATE CUM? Ramane o singura posibilitate, suntem neproductivi, deci zic aia bine ce zic de noi, si noi sarim de fund in sus ca nu e adevarat, ca si romanul munceste. Pai asa e, dar in general ala care munceste munceste in afara tarii....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate