Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

DIGI_Helper

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
15799 replies to this topic

#15751
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005
@Digi_Helper
Legat de eSIM - tocmai am testat pe aplicatia yoxo, ajung la pasul la care pot sa generez un eSIM pentru numarul pe care il am deja ca eSIM.
Primisem codul de validare prin SMS. As fi putut sa reinstalez eSIM-ul pe acelasi dispozitiv (automat) sau pe alt telefon - manual.
Nu a aparut nicaieri vreo solicitare sau informare de cost (de ex 5ron la Digi), plus ca nu ar putea sa ia bani din cardul salvat, daca eu nu as avea bani pe el, yoxo fiind un abonament preplatit (ceva ce connex-vodafone a avut mai demult, dar fara aplicatie si fara prea multe resurse).
Ce voiam sa zic de fapt... am scris si pe topicul cu eSIM - la Digi nu s-ar putea face gratuit reinstalarea (regenerarea) unui eSIM pentru acelasi numar de telefon?
Eventual puteti cere 5ron prima data cand fac trecerea de la SIM la eSIM...
A nu se intelege ca mi se pare scump sau ca nu vreau sa platesc bani mai multi catre Digi...
Dimpotriva, as plati oricat catre Digi pentru ca apreciez tot efortul depus de voi pentru dezvoltare retea, roaming, servicii pe iPhone-uri, etc.
Doar ca nu pare just in acest context sa platesc mutarea aceluiasi eSIM de pe un telefon pe altul...
Dar cu mare drag m-as duce sa resemnez toate serviciile Digi pe 24 de luni, doar ca sa iasa retention-ul bine, chiar si fara nici o reducere. (am mai facut-o in cei 10 ani de Digi Mobil)
Multumesc!

#15752
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Nu vad de ce s-ar schimba procedura sau de ce ar scoate taxarea de 5 lei. O sa explic si de ce.

Ai dreptul o data pe an sa inlocuiesti SIM-ul in mod gratuit. De exemplu, esti pe SIM fizic si soliciti eSIM, il primesti gratuit. Ca pe urma vrei sa treci din nou pe SIM fizic sau ca in acelasi an schimbi telefonul asta e, platesti 5 lei.

Dar, daca nu schimbi telefonul in acelasi an si ai nevoie de alt eSIM anul viitor se face inlocuirea gratuit pentru ca te incadrezi la schimbare (inlocuire) de SIM gratis o data la 12 luni.

#15753
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005

 catalinman, pe 19 martie 2024 - 11:45, a scris:

Ai dreptul o data pe an sa inlocuiesti SIM-ul in mod gratuit.

Dar nu am zis nimic despre INLOCUIRE de SIM.

Am vorbit despre mutare de eSIM de pe un telefon pe altul, ACELASI eSIM, da, nu altul cu alta serie.

Asa cum schimbi SIM-ul fizic dintr-un telefon in altul.

Este o functie care se numeste TRANSFER, nu inlocuire.
https://support.appl.../en-us/HT212780


#15754
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014

Vizualizare mesajMELODY, pe 19 martie 2024 - 22:02, a scris:

Dar nu am zis nimic despre INLOCUIRE de SIM.

Am vorbit despre mutare de eSIM de pe un telefon pe altul, ACELASI eSIM, da, nu altul cu alta serie.

Asa cum schimbi SIM-ul fizic dintr-un telefon in altul.

Este o functie care se numeste TRANSFER, nu inlocuire.
https://support.appl.../en-us/HT212780

Fie ca este cartela fizica, fie ca este eSim,din pacate prima inlocuire/mutare este gratuita, urmatoarea este tarifata cu 5 lei.

#15755
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005

 DIGI_Helper, pe 19 martie 2024 - 22:07, a scris:



Fie ca este cartela fizica, fie ca este eSim,din pacate prima inlocuire/mutare este gratuita, urmatoarea este tarifata cu 5 lei.

"Din pacate" nu e o formulare potrivita, nu-i vreo tragedie suma de 5lei. :)

Multumesc de raspuns la ora aceasta, apreciez.

Totusi daca mut SIM-ul dintr-un telefon in altul, il mut de cate ori am nevoie, evident, fara vreun cost.

Si nu e o mare problema daca mut/transfer eSIM-ul pe alt telefon si costa 5lei, ziceam ca recomandare ca ar trebui sa fie gratuita mutarea, atat timp cat nu generez alt eSIM cu alta serie.

Dar poate in alt episod... :)

Sa ne uitam la Halep pe DigiSport 1 acum. :)

#15756
cipri47

cipri47

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 18.02.2023

View PostMELODY, on 19 martie 2024 - 22:34, said:

"Din pacate" nu e o formulare potrivita, nu-i vreo tragedie suma de 5lei. Posted Image

Multumesc de raspuns la ora aceasta, apreciez.

Totusi daca mut SIM-ul dintr-un telefon in altul, il mut de cate ori am nevoie, evident, fara vreun cost.

Si nu e o mare problema daca mut/transfer eSIM-ul pe alt telefon si costa 5lei, ziceam ca recomandare ca ar trebui sa fie gratuita mutarea, atat timp cat nu generez alt eSIM cu alta serie.

Dar poate in alt episod... Posted Image

Sa ne uitam la Halep pe DigiSport 1 acum. Posted Image
Probabil că la un moment dat o să fie gratuită mutarea. Mai ales dacă se va face nativ de pe un telefon pe altul, fără coduri QR de la rețea.

#15757
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Pot online sa sterg unul din numerele de mobil avute pe abonament?

#15758
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 29.09.2010
Nu, din contul DIGI nu poti realiza aceasta operatiune.
Eu cel putin am incercat prin call center si am reusit de la distanta fara alte drumuri.
Poti de asemenea sa faci asta si dintr-o reprezentanta DIGI.

#15759
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Ok, o sa ii sun.

#15760
uraganel

uraganel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 01.02.2010
@DIGI_Helper. De rezolvat sesizarea de aseara cu ID 3022720197. Am inteles ca vantul de ieri a avariat reteaua de cablu Digi in zona Raucesti (judet Neamt). Acusi se fac 24 ore de la sesizare si nici un semnal pe cablu tv. Mentionez ca telefonia fixa si internetul sunt functionale. Mai avem de asteptat remedierea situatiei?

#15761
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014

Vizualizare mesajuraganel, pe 28 martie 2024 - 11:29, a scris:

@DIGI_Helper. De rezolvat sesizarea de aseara cu ID 3022720197. Am inteles ca vantul de ieri a avariat reteaua de cablu Digi in zona Raucesti (judet Neamt). Acusi se fac 24 ore de la sesizare si nici un semnal pe cablu tv. Mentionez ca telefonia fixa si internetul sunt functionale. Mai avem de asteptat remedierea situatiei?

Salut,

Te rog sa ma contactezi in privat pentru verificarea situatiei intampinate.

#15762
uraganel

uraganel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 01.02.2010
Contactat. Multumesc anticipat de-o eventuala rezolvare!

#15763
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,085
  • Înscris: 04.10.2005
Digi mobil+fibra RDS căzută în Moldova Nouă, CS de aseară... Sunt 12 ore...

#15764
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014

Vizualizare mesajkhristian78, pe 28 martie 2024 - 12:37, a scris:

Digi mobil+fibra RDS căzută în Moldova Nouă, CS de aseară... Sunt 12 ore...

Salut,

S-a identificat un fibercut provocat de un utilaj agabaritic la intrarea in orasul Moldova Noua asupra caruia se lucreaza deja in acest moment.

#15765
uraganel

uraganel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 01.02.2010
Problema rezolvata. Multumim!

#15766
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014

Vizualizare mesajuraganel, pe 28 martie 2024 - 13:00, a scris:

Problema rezolvata. Multumim!

Cu drag.

#15767
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 16.04.2008

View PostMELODY, on 18 martie 2024 - 23:28, said:

@Digi_Helper
Legat de eSIM - tocmai am testat pe aplicatia yoxo, ajung la pasul la care pot sa generez un eSIM pentru numarul pe care il am deja ca eSIM.
Primisem codul de validare prin SMS. As fi putut sa reinstalez eSIM-ul pe acelasi dispozitiv (automat) sau pe alt telefon - manual.
Nu a aparut nicaieri vreo solicitare sau informare de cost (de ex 5ron la Digi), plus ca nu ar putea sa ia bani din cardul salvat, daca eu nu as avea bani pe el, yoxo fiind un abonament preplatit (ceva ce connex-vodafone a avut mai demult, dar fara aplicatie si fara prea multe resurse).
Ce voiam sa zic de fapt... am scris si pe topicul cu eSIM - la Digi nu s-ar putea face gratuit reinstalarea (regenerarea) unui eSIM pentru acelasi numar de telefon?
Eventual puteti cere 5ron prima data cand fac trecerea de la SIM la eSIM...
A nu se intelege ca mi se pare scump sau ca nu vreau sa platesc bani mai multi catre Digi...
Dimpotriva, as plati oricat catre Digi pentru ca apreciez tot efortul depus de voi pentru dezvoltare retea, roaming, servicii pe iPhone-uri, etc.
Doar ca nu pare just in acest context sa platesc mutarea aceluiasi eSIM de pe un telefon pe altul...
Dar cu mare drag m-as duce sa resemnez toate serviciile Digi pe 24 de luni, doar ca sa iasa retention-ul bine, chiar si fara nici o reducere. (am mai facut-o in cei 10 ani de Digi Mobil)
Multumesc!

Imi place asta cu "as plati oricat pentru Digi, dar totusi as vrea sa platesc mai putin".
Si nu doar asta, dar in acelasi timp vrei neaparat sa folosesti un eSIM, pentru care stii foarte bine ca exista anumite costuri, desi poti folosi foarte simplu si un SIM clasic.

PS: din cate stiu, de fiecare data cand transferi eSIM-ul de pe un telefon pe altul, se genereaza un nou certificat, care trebuie validat de o autoritate in domeniu.
Iar fiecare astfel de generare si autorizare implica niste costuri pentru furnizor, nu este gratuita.

#15768
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,421
  • Înscris: 16.05.2007
helpere aveti in plan sa introduceti number share/one number?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate