Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

DIGI_Helper

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
15799 replies to this topic

#14131
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Nu poti sa portezi din alta retea la Digi Mobil pe cartela prepaid. Doar in POP.

Poti sa te portezi din alta retea la Digi Mobil pe abonament sau daca vrei neaparat pe cartela prepaid Digi mergi intr-o agentie.

#14132
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
Mulțumesc pentru raspuns.
Totusi, ar trebui semnalata eroarea.

#14133
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Eroarea ar trebui indreptata, fireste. Semnalata cred ca e de mult Posted Image
Mai e (cel putin) una care zace pe saitul lor, semnalata inca de acum cateva luni:

Stiu ca, in final, se intelege. Ca lumea stie. Ca etc.
Si totusi...

Attached Files



#14134
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Aveti idee care este taxa de reziliere la abonament si perioada minima , vreau sa il folosesc pentru o portare.
In mod normal, conform contractului nu ar trebui sa fie mai mult decat costul abonamentului pe o luna.
De ex daca fac abo luna asta si reziliez in septembrie, ce taxa platesc ?

#14135
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Există taxa de activare și taxa de utilizare internet, poți cere de prima data abonament fara perioada contractuala daca vrei, poți rezilia când vrei, dar taxele alea vin pe prima factură.

Taxele alea sunt reduse 100% daca ai perioada contractuala

#14136
Dorje

Dorje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 03.08.2006
Acum 7 zile am initiat portarea online a unui numar prepay Orange si astazi am primit acest mesaj:"Stimate client, nr. de inregistrare al situatiei pentru care dumneavoastra ne-ati contactat este: 3002590067 . Pentru realizarea portarii este necesar sa detiteti un sim activ, cu cel putin un apel initiat.  Va multumim pentru apelul la RCS RDS si va dorim o zi placuta."
Problema este ca la 2 zile dupa numarul nu mai este alocat in Orange.
Rugamintea este: cum pot recupera numarul sau ce pasi trebuie sa fac ca sa se realizeze portarea?
Multumesc!

Edited by Dorje, 07 July 2022 - 12:56.


#14137
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013

View Postmodoran, on 06 iulie 2022 - 17:34, said:

Există taxa de activare și taxa de utilizare internet, … Taxele alea sunt reduse 100% daca ai perioada contractuala
Tin minte ca mai e ceva: apelurile in retea costa standard 0,01EUR/min+TVA si sunt si ele reduse 100% daca ai contract de o perioada initiala de minim 12-sau-24 de luni. Adica daca faci din capu’ locului fara perioada minima platesti si pentru convorbirile in retea. Nu am experimentat, si nici nu stiu pe cineva sa fi incercat…

#14138
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Nu știam de faza cu taxarea apelurilor in rețea sau nu am fost atent ce scrie in contract despre ele.

#14139
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Nu cred ca exista asa ceva, adica sa depinda tarifele de taxare la telefonie de perioada contractuala minima, daca vorbim de abonament.
Eu nu am gasit scris pe nicaieri... exotismul asta. Si nici nu am mai auzit pana acum asa ceva.
Impingand lucrurile la limita, ar insemna ca atunci cand ti se termina perioada contractuala ar trebui sa inceapa taxarea asta pomenita mai sus :)

#14140
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Pe mine ma intereseaza cat costa o reziliere a contractului de telefonie, nu stiam ca exista varianta de abonament fara perioada contractuala.
Presupunem ca nu s-a folosit nici o resursa !


#14141
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
In mod normal ei o sa ceara numarul de luni ramase din contract inmultit cu valoarea lunara a Contractului, plus, daca e cazul, subventiile pretinse de la vreun telefon achizitionat odata cu abonamentul etc.
Orice alta clauza ar fi abuziva si atacabila.
Da' in Contract nu scrie? In plus, modelele de Contracte sunt toate, aici

#14142
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Extras din Contractul tipic de abonament Digi Mobil Optim (Urban):

"Art.6 Cu execeptia situatiilor reglementate in mod expres altfel prin prezentul act aditional, in
cazul incetarii (reziliere, denuntare unilaterala, anulare, portare, etc., inclusiv pentru neplata
la  termen  a  contravalorii  oricarui  serviciu  contractat)  sau  suspendarii  furnizarii  oricarui
serviciu in virtutea careia abonatul a beneficiat de un pachet Digi Mobil Optim inainte de
expirarea Duratei Initiale sau Extinse, Beneficiarul se obliga sa achite RCS & RDS potrivit
dispozitiilor legale aplicabile, cu titlu de justa despagubire, contravaloarea serviciilor de
activare si de utilizare a retelei de care Abonatul a beneficiat cu titlu de promotie, precum si
contravaloarea tuturor discount-urilor, a reducerilor, subventiilor etc. acordate Beneficiarului
in baza prezentului act aditional si ale Contractului. Potrivit conditiilor din prezentul act
aditional pentru pachetele de telefonie mobila Digi Mobil Optim cuantumul justei despagubiri
este format din contravaloarea taxei de activare acordata cu titlu de promotie (Tabelul A din
Anexa1), din contravaloarea taxei de utilizare retea acordata cu tiltu de promotie (Tabelul
II - Modulul de Date din Anexa 1), din contravaloarea reducerilor de 4,6 EUR, 5,6 EUR,
6,1 EUR si de 6,6 EUR acordate in functie de numarul de pachete Digi Mobil Optim
Nelimitat achizitionate (Tabelul A din Anexa1) si din contravaloarea diferentei dintre pretul
de lista al telefonului mobil (din care a fost scazut avansul, achitat acolo unde este cazul)
si contravaloarea ratelor achitate pana in momentul incetarii Contractului ( Tabelul II din
pagina 1)."

Dupa o scurta privire pe tabelele alea, daca vorbim de Optim nelimitat, "despagubirile" costa 300 de lei fara sa fie vorba si de vreun telefon cumparat de la Digi. Poate gresesc eu, insa sunt sigur ca o sa raspunda Helperul mai exact...

#14143
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013

View PostSceleron, on 08 iulie 2022 - 10:24, said:

Nu cred ca exista asa ceva, adica sa depinda tarifele de taxare la telefonie de perioada contractuala minima, daca vorbim de abonament. …
La ‘Contracte furnizare servicii Digi’/ ‘2021’/ ‘IULIE’ (care momentan e cel mai recent)/ ‘Digi Mobil Optim si Avantaj Urban’ eu am gasit in 3 (sau 5) locuri stelutele care zic de reducere 100% in cazul contractelor incheiate pe perioada minima de 12 sau 24 de luni:
  • La A.1 si A.2Taxa activare’, standard fiind 50LEI;
  • La C.1 si C.2Taxa utilizare retea/internet’, standard fiind 25/50/100LEI la Avantaj 2/3/5 si 25/50/250LEI la Optim 2/3/Nelimitat;
  • Si la B. Tarife apeluri pentru ‘Destinatii nationale // RCS & RDS fix si mobil // Digi Mobil Optim // Apeluri’ unde tariful standard este de 0,012EUR/minut. SMS-urile in retea nu au acelasi tratament, ele sunt incluse si nelimitate la punctul A.2. Pentru Avantaj atat apelurile (ce depaseste ce e inclus) cat si SMS-urile se taxeza oricum.
O chestie dubioasa este ca la A.2 si despre minute in retea zice ca sunt nelimitate, dar la B au tarif si e redus 100% doar in anumite conditii. Spre deosebire de ele, SMS-urile in retea NU au tarif la B, e trasa liniuta.

#14144
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Foarte interesant.
Si, desi in explicitarea de la finalul articolului 6 din Contract nu sunt cuprinse in mod expres acele minute/SMS, este posibil ca, la o adica, sa le taxeze retroactiv pe factura de final, in caz de reziliere. Tare, faza...
Am mai gasit si eu chestii dubioase, acum, ca am citit Contractul mai in amanunt. Una zice asa:
"Minutele incluse sau nelimitate nu pot fi consumate pentru apelarea numerelor portate din alte retele in retelele principale mentionate in Nota A.2 din prezentul act si nici pentru apelarea numerelor portate din aceste retele principale in alte retele de telefonie fixa sau mobila, tarifele acestor apeluri putand varia pentru fiecare operator in parte, in functie de conditiile stabilite prin acordurile de interconectare incheiate de catre RCS & RDS pentru terminarea apelurilor in retelele operatorilor respectivi" etc.

#14145
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
Oameni buni, e atât de simplu, sunați la *777 și aflați taxa de reziliere 😉

#14146
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Posturile care se sterg sunt fie offtopic, fie incalca alte reguli.
Inainte de a posta citit titilul topicului si asigurati-va ca postati corect.

Nu uitati ca este inclusiv de datoria voastra sa mentineti discutiile civilizate si relevante pentru topic.

#14147
BucharestRider

BucharestRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 07.05.2015
Salut, îmi poate spune cineva unde pot vedea când îmi expira abonamentul digi mobil 5€ ? Am întrat pe aplicație dar îmi arata doar numărul și seria sim.
Mulțumesc frumos.

#14148
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
Apel *777

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

kadio74

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate