Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

Legislatia ACTUALA circularii cu bicicleta ?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
Posted Image

#38
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,664
  • Înscris: 13.06.2004
Făceam dreapta de pe Ritmului pe Avrig, în stânga mea o dubă, am vrut să mă bag, nu am apucat să semanlizez şi m-a lovit. Am căzut. Noroc că niciunul dintre noi 2 nu avea viteză. Poate nu se întâmpla, dacă chiar înainte de curbă, pe dreapta, nu ar fi fost o groapă de vreo 20 de c.m. adâncime (s-a lăsat strada); alo, unde e Administraţia Străzilor?!!

#39
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,056
  • Înscris: 06.09.2008
daca te bagi in masini in loc sa folosesti frana Posted Image

#40
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,664
  • Înscris: 13.06.2004
Nu m-am băgat. Am vrut să mă strecor pe lângă şi m-a lovit în ghidon. Culmea e că un vecin de cartier a fost lovit în aceiaşi intersecţie, dar vis-a-vis de unde am fost eu lovit.
De păţit grav, nu cred am păţit ceva, dar mă duc totuşi.

#41
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,056
  • Înscris: 06.09.2008

View Postdjl, on 28 iulie 2014 - 19:30, said:

Nu m-am băgat.
Am vrut să mă strecor pe lângă ...
te contrazici, ma indoiesc ca te atingea duba daca ai fi pastrat directia + frana .

Stiu cum e, apare ceva in drum si crezi ca ai timp sa manevrezi, dar ca sfat:
Daca ai timp sa te uiti in spate si masina din spate e la distanta sigura, ocoleste obstacolul.
Daca nu e timp pt asta (obstacolul e prea aproape) franeaza.

Edited by sirgoofy, 28 July 2014 - 19:45.


#42
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,664
  • Înscris: 13.06.2004
Măcar am scăpat fără răni grave şi fără drumuri la poliţiei şi judecătorie. Dar până vinerea de săpt. viitoare am să fiu fără "permis".

#43
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,907
  • Înscris: 14.11.2004
Cand nu esti sofer si nu stii cum "lucreaza" masinile e usor sa zici, ca te bagi si alte minuni, WTF?! masinile nu au frane instant sau sunt usoare ca un fulg, au o masa considerabila fata de un biciclist si distanta de franare la o bicicleta buna cu franele verificate periodic este mult mai mica fata de a unei masini, era mai simplu sa eviti situatia prin a pune frana si sa lasi de la tine, anume sa treaca pe langa tine si pe urma sa depasesti groapa.

Eu zic ca pe viitor sa casti mai bine ochii si urechile la ce este in jurul tau si de asemenea cand vrei sa faci ceva asigura-te cu cel putin 20 de metri inainte de a face acea manevra, la modul ca te uiti la sosea din timp sa vezi daca sunt obstacole sau alte pericole de evitat si atunci calculezi manevra necesara care sa nu te puna pe tine sau pe altii in pericol.

Eu de exemplu ca si sofer am probleme cu ciclistii care se arunca in fata masinii, mai ales ca sunt momente cand nu ma aud venind, gratie modului electric, fapt pentru care era sa "turtesc" cativa biciclisti. Si eu ca biciclisti era sa mi-o fur de la un Lexus hibrid ca m-am trezit cu el pe mine si nici soferul de la volan nu stia cat de periculoase sunt masinile silentioase pentru ciclisti si pietoni, iar cand sunt pe doua roti imi anticipez din timp toate manevrele si miscarile si de regula imi aleg un traseu care sa ma expun cat mai putin in calea masinilor, de preferat sa fiu mai mult pe trotuar.

Cum adica fara permis? ce treaba are bicla voia de a merge cu ea pe sosea?

Edited by connectorxp, 29 July 2014 - 01:57.


#44
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,664
  • Înscris: 13.06.2004
Am zis permis la sensul figurat   :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate