Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

Apollo 11 - 45 de ani

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Zilele astea se implinesc 45 de ani de la prima aselenizare umana. Cei de la Elsevier au scos un volum special, pentru cei interesati:

Virtual Special Issue: From one giant leap to the next

Sa speram ca oamenii vor junge mai departe.

#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 28.12.2008
Şi care e ultima aselenizare umană?

http://en.wikipedia....d_Moon_landings

De ~40 ani nimic?

Edited by driftking91, 15 July 2014 - 22:21.


#3
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
http://www.theatlant...he-moon/100775/

Cateva fotografii de atunci.

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
am crezut ca s-a renuntat la prostiile astea cu omul care a ajuns pe luna...

#5
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 03.02.2009
a fost sau nu a fost pus piciorul pe LUNA Posted Image Posted Image .din 1969 si pina in 1990 la destramare U.R.S.S nu egalau si ei scorul cu o aselenizare?sau miliardarul Branson cu nebuniile lui nu ajungea si el pe luna.parerea mea.a seara buna.

Edited by cfrtriaj, 15 July 2014 - 22:40.


#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Baietii conspirationisti nu vreti sa va duceti pe aria cu fantome, religie, par-anormal si similare?

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
conspirationisti sunt aia care au invental aselenizarea... nu credeam ca mai sunt persoane care cred in mos craciun
NASA a recunoscut ca nici o fiinta nu poate trece de centurile de radiatii van allen vie!

#8
Spetnaz1

Spetnaz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.05.2014

View Postcfrtriaj, on 15 iulie 2014 - 22:38, said:

a fost sau nu a fost pus piciorul pe LUNA Posted Image Posted Image .

Cum sa nu Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BxroiTRg7Tg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,757
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNero-d, on 15 iulie 2014 - 22:32, said:

am crezut ca s-a renuntat la prostiile astea cu omul care a ajuns pe luna...
Prostia e ca nu ar fi pus Posted Image

View PostNero-d, on 15 iulie 2014 - 23:10, said:

conspirationisti sunt aia care au invental aselenizarea...
Nu, ailalti.

View PostNero-d, on 15 iulie 2014 - 23:10, said:

NASA a recunoscut ca nici o fiinta nu poate trece de centurile de radiatii van allen vie!
Prostii evident.

#10
Spetnaz1

Spetnaz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.05.2014

View PostNero-d, on 15 iulie 2014 - 22:32, said:

am crezut ca s-a renuntat la prostiile astea cu omul care a ajuns pe luna...

Stii cum zic amerlocanii  ,,Este pacat sa lasi adevarul sa distruga o poveste frumoasa'' .

#11
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am si eu cateva intrebari.
Este adevarat ca URSS a cheltuit enorm si a trimis in Cosmos primul satelit, apoi prima fiinta, catelusa Laika, nefericita, apoi primul cosmonaut Iuri Gagarin?
Imi spune cineva si mie unde se gasesc detractorii faptelor sus descrise?
Este adevarat ca SUA a facut initial spume ca au fost intrecuti?
Concluzia. Imi spune si mie cineva mai inteligent de ce URSS-ul nu a facut scandal pe tema aselenizari?
Sper ca nu sugerati ca dupa ce au pierdut cursa in care au investit foarte multe milioane de miliarde de ruble, daca ar fi avut dovada, ar fi tacut din gura...
On topic..Da, mergeam spre 6 ani cand au aselenizat. Eram prea copil ca sa inteleg, dar toata lumea din jurul meu discuta asta.
Atunci am auzit si de chestia cu capsula de otrava..
Abia dupa vre-o zece ani am aflat ca toti cosmonauti stiau ca daca deschid o anumita supapa, decomprimarea rapida ii va scutii de chinuri..Deci capsula devenea ceva supeflu..
Altfel, dupa cativa ani, am auzit de misiunea 13..Da, merita re/vazut filmul..
Dupa alti ani, prin ' 89,  in facultate proful de televiziune ne explica ce probleme au avut ca sa trimita semnalul pe sutele de ....de km. A fost o super provocare tehnica..
Normal, nu puteau cara bateriile pt un emitator foarte puternic, au folosit un sistem preluat de la radioamatori..Dar au invins..
Si normal, dupa aia, la cat co$$$$$$$$$$$$$$$$ta, au facut o mare pauza...
Sper sa nu dau coltul pana cand cineva nu va ajunge iarasi pe Luna sau Marte..Cum am deja 50 de ani...

Edited by Prien, 16 July 2014 - 01:09.


#12
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004

View PostNero-d, on 15 iulie 2014 - 23:10, said:

NASA a recunoscut ca nici o fiinta nu poate trece de centurile de radiatii van allen vie!

Nero-zie.
Nero-d, Bill Kaysing, Bart Sibrel & Co. stiu mai bine decat NASA ce fel si cat de intense
sunt radiatiile din centurile van Allen, desi NASA le-a descoperit si cam toate informatiile despre ele
provin de la NASA sau organismul similar sovietic care a lansat de asemenea animale prin centuri si le-a
primit inapoi vii.

http://www.hq.nasa.g...0RadProtect.pdf

Sincer, a incetat sa ma mai deranjeze subiectul moon hoax de cand am inceput sa-l utilizez
ca pe un criteriu de selectie in anumite interactiuni sociale. Va sfatuiesc sa faceti la fel.

#13
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Parerea mea e ca deocamdata, nici un pamantean nu a pus piciorul pe luna.

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postleomagic44, on 16 iulie 2014 - 06:15, said:

Parerea mea e ca deocamdata, nici un pamantean nu a pus piciorul pe luna.

Afirmatia asta este doar aparent despre paminteni in general dar e de fapt despre sanatatea sau capacitatea mintala a unui pamintean particular.

#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
se implinec anul acesta 37 de ani de cand george lukas a facut documentarul star wars despre imperiul galactic si rebeli, filmat intr-o galaxie far, far away
n-avea cinematografia posibilitati sa faca trucaje si cgi deci evident ca e adevarat... (37-45 nu-i asa mare diferenta mai ales ca filmarile la documentar ori fi inceput cu vreo 2 ani inainte)
deci cu o gandire, o perspectiva si o stiinta mai avansata, cu zeci de tone de dovezi mai exista persoane care batman, batman...

cine mama naibii are buget mai mare, resurse, capacitati si capabilitati decat nasa???
cine are posibilitati mai mari si credibilitate mai mare decat nasa???
poate au descoperit teleportarea si au tinut-o ascunsa... ca altfel nu vad cum
conform calculelor, pentru protectia "astronautilor" de protonii de inalta energie (10—200 megaelectronvolți) si electronii de inalta energie (1—200 kiloelectronvolți) din centurile van allen, ar fi necesar un strat cu grosime de nici mai mult nici mai putin de 2metri de plumb... nici peliculele si nici inregistrarile magnetice nu ar fi supravietuit tranzitului centurilor

Edited by Nero-d, 16 July 2014 - 08:32.


#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,757
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNero-d, on 16 iulie 2014 - 08:03, said:

ar fi necesar un strat cu grosime de nici mai mult nici mai putin de 2metri de plumb... nici peliculele si nici inregistrarile magnetice nu ar fi supravietuit tranzitului centurilor
Nu mai insista cu prostia asta Posted Image
"The Apollo missions marked the first event where humans traveled through the Van Allen belts, which was one of several radiation hazards known by mission planners. The astronauts had low exposure in the Van Allen belts due to the short period of time spent flying through them. The command module's inner structure was an aluminum "sandwich" consisting of a welded aluminium inner skin, a thermally bonded honeycomb core, and a thin aluminium "face sheet". The steel honeycomb core and outer face sheets were thermally bonded to the inner skin.
In fact, the astronauts' overall exposure was dominated by solar particles once outside Earth's magnetic field. The total radiation received by the astronauts varied from mission to mission but was measured to be between 0.16 and 1.14 rads (1.6 and 11.4 mGy), much less than the standard of 5 rem (50 mSv) per year set by the United States Atomic Energy Commission for people who work with radioactivity."

#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Mai 3 zile pana la concediu. Si asa am un chef...
Nero-d
Tinerete, eu am facut in timpul Facultatii de Electronica calculul ecranelor care impiedica, campul electromagnetic sa intre sau sa iasa din/intr-un circuit rezonant.
Desi se lucreaza cu frecvente de la 1 la pana la 150MHz, tabla are uzual circa 1mm. Pe romaneste este destul de subtire..
Asa ca nici la naveta nu trebuie sa fie ca la tanc, adica +120mm..
In plus nu trimiti un obiect geostationar, adica unul care sa stea cu anii in mijlocul centurii de radiatii.
Ideea e ca prima data, ca sa zic asa, "pipai" centura, si vezi pe unde e mai subtire. Si pe acolo pui modulul sa treaca in pas alergator, adica nu cu viteza luminii stinse...
Astfel, grosimea blindajului+ viteza mare, deci timpul de expunere mic, face ca , cantitatea pe care o poate incasa un om sa fie nesemnificativa..
La fel e si la mare.
Daca stai ca prostul din prima zi 8 ore, te inrosesti ca dracu.Daca o iei lejer, prima data 2 ore, cu multe bai, apoi seara spre asfintit inca o ora..
Sincer eu rad de aia care dupa ce s-au prajit se vaita..Adica nu am nicio mila fata de prostia lor..
Pe de alta parte la NASA nu cred ca se angajeaza oameni prea prosti .Poate doar ca maturatori.
Dar in punctele cheie primul criteriu este de cel superinteligenta.. Daca un tractor se opreste in camp, asta e.
Dar o naveta nu poate sa stea in loc pana ajunge Prien sa o repare.
Adevarul e ca mi-ar fi placut sa fiu inginer electronist la NASA.. Visez..poate next life..
Concluzia mea
Razvan_N
"Sincer, a incetat sa ma mai deranjeze subiectul moon hoax de cand am inceput sa-l utilizez ca pe un criteriu de selectie in anumite interactiuni sociale."
Asa e. Ai perfecta drepate. Si eu pun stampila rapid ..
Dar acum am chef de pierdut vremea..Mi-am facut treaba pt job si am o pauza..

Edited by Prien, 16 July 2014 - 08:56.


#18
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
un calcul simplu releva ca  calatorind cu a doua viteza cosmica, petreci aprox o ora in centurile van allen pe un singur sens de deplasare
apoi expunerea la radiatii cosmice, solare etc... poate corpul uman e mai putin sensibil... dar pelicula foto nu supravietuia
coroborand cu politica strutului adoptata de NASA in fata tonelor de dovezi (nu exista nici macar un contraargument la combaterea fotografiilor si filmelor din misiune iar originalele s-au pierdut conform declaratiilor NASA)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B14lelAd4BY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si cu situatia politica de atunci, se poate banui ca era nevoie de o distragere a opiniei publice de la razboiul din viet nam

Edited by Nero-d, 16 July 2014 - 09:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate