Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Apollo 11 - 45 de ani

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 Nero-d, on 16 iulie 2014 - 20:45, said:

regardless to this... analiza prafului nu explica de ce, praful fiind atat de gros (de raman urme in el) nu s-a ridicat in sus si nu a fost spulberat de aterizarea modulului lunar
sau era un fel de plastelina? (sa nu deranjezi nici un graunte de praf... mi se pare fascinant)
Pai a fost deja pulverizat... de la approach. Se vede clar in filmarea originala praful ridicandu-se pana sa se apropie de ground zero. In locul aselenizarii mare parte din praful fin a fost zburat, a ramas praful conglomerat. O sa mai vezi praf calumea numai cand se plimba aia cu masinuta mai departe de locul de aselenizare care aproape ca a fost curatat.

#38
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Unii au ramas la nivelul "au aselenizat / ba nu au aselenizat". Incercati sa treceti peste asta, cica au aselenizat de vreo 6 ori. Fals in acte repetat de 6 ori? Rusii dormeau, i-au lasat pe americani sa bata cimpii?

Speram sa arat ca exista si altceva decit micile noastre probleme cotidiene si asteptarile comune, banale. Ca omul poate face mult mai mult decit credit pe 20 de ani ca sa isi cumpere un apartament. Ca nu trebuie sa ne cramponam in micile mizerii. Putem visa. Dar trebuie sa renuntati la modul de gindire Gica-contra.

#39
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
da... am reusit sa nu pun linkul cu motivatiile aparatorilor nasa
http://www.descopera...e-conspiratiei/

iar asta cred ca o stii.. declaratiile halucinante ale lui alan been (paşitor pe luna) despre centurile de radiatie van allen)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FjiyG8jf0Xo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
incerc sa-ti povestesc din nou, poate te prinzi Posted Image
deci aia, in 98... cu o tehnologie spatiala mai avansata, cu materiale spatiale noi, cu o naveta mai solida si mai bine protejata... si costume spatiale din alta generatie, nici macar nu s-au apropiat de altitudinea de la care incepe prima centura vann allen si au inceput sa le sticleasca ochii... dar desigur... aia erau detractori platiti de conspirationisti, nu masoni ca absolut toti astronautii din programul apollo...

serios acum... daca sufli cu un compresor si tot nu mai ramane praf in care sa-ti imprimi urmele
nu-ti poti inchipui un motor racheta pentru ca probabil n-ai vazut nici unul de aproape... dar un motor jet... de sute de ori mai slab, poti sa-ti inchipui ce dezastru face... nu numai ca n-ar mai fi ramas urma de praf pe o suprafata intinsa dar ar fi fost roca topita... lava, praf topit, ceva... nu crezi?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qGqaii7jJPQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sa nu mai zic ca nu in centuri a vazut stele verzi ca nici nu stie daca a trecut prin ele ci pe luna...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kO-c3zuH96E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
cdespre cum se auzeau conversatiile in cabina cand le huruia ditamai motorul de racheta sub cur n-au mai zis nimic aparatorii moon landingului
tocmai ca sa dea o tenta mai credibila aceastei "conspiratii" si ca sa abata definitiv atentia de la razboiul din viet nam asa cum am mai spus, au repetat-o over and over again cu mai multe misiuni

ce parere ai tu de faptul ca ceea ce e considerata cea mai mare realizare a omenirii e de fapt o prosteala de prostit prosti?

ca si cum americanii n-ar mai fi conspirat la prostit lumea de atunci.... prin irak, pe la 9/11...


daca veneai cu aniversare de la nasterea lui mos craciun sau a lui dart wader, nu ar mai fi fost polemici

daca mi-ai povesti ca ai modificat tu o dacie (lastun), i-ai pus motor de mobra supra-alimentat si ai reusit sa spargi bariara sunetului pe DN1...  eu as sta in cumpana daca sa cred dovezile pe care mi le aduci sau nu?...

Edited by Nero-d, 16 July 2014 - 22:33.


#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Iarasi vii cu bancurile pacalicilor astora ? Posted Image Nu realizezi ca toate alea sunt prostii pe banda rulanta repetate... ? Toate sunt fasss la o analiza coerenta (nu zic de bad astronomy care mai face si misto de ei), eu nu am vazut una care sa stea in picioare.
Termina odata cu radiatiile alea de la particule incarcate... nici nu realizezi ca nu a fost o misiune ci mai multe in care au cules date, s-au plimbat prin centuri samd... ce atata tevatura. O fi unu care facea poze si a uitat blitz-ul la aparat in cabina la aia Posted Image

#41
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Nero-d, sunteti foarte naiv in afirmatii si tineti cu orice pret la ce vreti sa stiti, refuzati sa ascultati ceea ce altii mai in tema (tehnic, professional, experienta) spun.
Din moment ce nu vreti sa cititi si sa acceptati nimic altceva decat ceea ce va convine nu vad rostul de a mai sta pe aici. Nu-i veti lamuri pe altii cu teorii inchipuite si tendentioase .

Am spus de multe ori si spun inca o data (nu pentru dv, ca degeaba o spun) voi aveti ce aveti nu cu faptul ca au ajuns sau nu pe luna, ci cu capitalistii americani précis din cauza carora sunteti saraci. Ura asta irationala va intuneca si urma de gandire logica, va legati de orice fir de pai ca sa "demonstrati" vina altora pentru nereusitele voastre.
Cu sau fara dumneata si prietenii conspirationisti in lipsa de alta ocupatie, lumea sarbatoreste in felul ei acea realizare. Cu sau fara aprobarea dumitale & comp, 21 iulie 1969 va reprezinta ceva in Istorie.

1. Dupa mijlocul anilor 70, obiectivele s-au schimbat, mersul pe Luna nu a mai avut nici o motivatie. Scopul principal, politic si cel secundar (capacitatea tehnologica) erau indeplinite. Indiferent ca au facut pe bune sau trisat, acceptarea venita din partea tuturor in masura sa nu accepte a reprezentat confirmarea succesului. La aproape o jumatate de secol dupa evenimente, nici o agentie sau om de stiinta nu-si bate capul cu demonstarea contrariului fie de teama esecului, fie de teama compromiterii profesionale.
2.  Navetele au avut alt scop, capacitate, configuratie decat pentru zbor interplanetar, fie el si foarte apropiat. Daca ati vazut filme cu navete pe Luna sau asteriozi, foarte bine, povestiti-le amatorilor de filme SF (parca e si un domeniu pe forum)
3. Cu jetul: imprastierea gazelor din jetul reactiv in vid este mult diferita de ceea ce ai vazut dumneata in filmele acelea sau decat va inchipuiti; tot asa cu "huruitul", propagarea sunetului in vid....
4. Cu radiatiile: vedeti intai ce sunt acelea, de cate feluri, ce inseamana expunere, doza, intensitate si efect biologic.  N-a spus nimeni ca persoanele care au stat in Spatiu nu au fost afectate, dar gradul de afectare si specificul acesteia nu au dus deocamdata la decesul timpuriu al vreuneia. Cu toate astea doza de radiatii primita in timpul unui zbor indelungat, cum ar fi cel spre Marte constituie o preocupare majora intrucat se poate ca cei ajunsi acolo sa fie deja serios incapacitati din acea cauza, astfel ca misiunea poate fi inutila de la bun inceput.
Cei care au stat in Spatiu un an de zile, continuu sau in mai multe misiuni sunt inca in viata activa dar este foarte probabil ca sa sufere de unele efecte, in ciuda ingrijirii medicale foarte atente (de ex pot avea cataracta sau chiar leucemie, lucruri care se pot insa trata).
5. De ce nu s-au mai dus pe Luna: n-a existat suficienta motivatie, in raport cu costurile.
Daca chinezii n-au ce face cu banii (si dupa cum arunca cu sutele de miliarde pe proiecte nascute moarte se pare ca intr-adevar nu mai stiu ce sa faca cu ei) n-au decat sa se duca pi luna si pi soare, oricum e mai bine decat sa faca bombardiere de banii aia.

#42
asterix1

asterix1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 21.09.2010

 Nero-d, on 16 iulie 2014 - 18:24, said:

ca sa-ti dau un ultim exemplu de precizie de calcul... modului de intoarcere a amerizat la 24 km de nava care-l astepta pe pozitie...
ti se pare ca cu o asa precizie in stabilirea traectoriilor s-ar fi putut realiza o aremenea odisee??
Modulul de comanda a aterizata cu o precizie normala pentru cea data.
Tehnologia rachetelor balistice din anii '60 era suficient de avansata la acea vreme(doar folosind ghidarea inertiala) pentru a trimite un focos nuclear cu o precizie de 1km la o distanta de 10.000km.Deci numai folosind ghidarea inertiala(din sistemele de ghidare a rachetelor balistice din anii '60) modulul de comanda putea ateriza cu o eroare de cateva zeci de km.
In realitate misiunile Apollo contrar a ceea se crede nu erau ghidate de acel calculator modest de la bord.
Toate calculele necesare ghidarii erau facute pe calculatoare mult mai puternice pe Pamant si trimise ca instructiuni pentru calculatorul din modulul de comanda.Calculatorul de bord avea o contributie critica doar pe modulul lunar unde era necesar din motive de acoperire radio.Iar o greseala de judecata care se face este aceea cum ca era nevoie de o precizie asa de mare incat un biet calculator nu putea face fata.Fals.Orice lansare spre Luna are o eroare.Ea era compensata dupa analiza datelor de telemetrie(ce se facea in permanenta pe Pamant) prin calcule rulate pe calculatoare pe Pamant si trimise corectiile necesare ca instructiuni pentru calculatorul de la bord.Corectia traiectoriei pe baza analizei datelor telemetrice este o metoda standard chiar si in ziua de astazi.
Misiunile Apollo foloseau 3 metode de ghidare.Cea mai importanta era ghidarea radio ce se facea(pe baza datelor telemetrice) dupa Pamant.A doua era inertiala(folosita ca metoda auxiliara in perioadele fara acoperire radio) mai putin precisa si era folosita exclusiv de calculatorul de bord.A treia era o metoda stelara(asemanatoare cu sextantul folosit in trecut pe corabii).
Interesant este faptul ca,chiar si dupa ce intra in atmosfera Pamantului modulul de comanda avea o oarecare posibilitate de ghidare pe traiectorie si a punctului de aterizare.Iar contrar a ceea se crede modulul de comanda avea posibilitatea de planare(doar cateva zeci de km) si deci a corectarii erorilor inerente.
Ia uite cu cea era dotat modulul de comanda pentru operatiunile de orientare-ghidare-aterizare:

Quote

Earth landing system
The ELS consisted of three main parachutes, three pilot parachutes, two drogue parachute motors, three upright bags, a sea recovery cable, a dye marker, and a swimmer umbilical.
The Command Module's center of mass was offset a foot or so from the center of pressure (along the symmetry axis). This provided a rotational moment during reentry, angling the capsule and providing some lift (a lift to drag ratio of about 0.368). The capsule was then steered by rotating the capsule using thrusters; when no steering was required, the capsule was spun slowly, and the lift effects cancelled out. This system greatly reduced the g-force experienced by the astronauts, permitted a reasonable amount of directional control and allowed the capsule's splashdown point to be targeted within a few miles.At 24,000 feet (7.3 km) the forward heat shield was jettisoned using four pressurized-gas compression springs. The drogue parachutes were then deployed, slowing the spacecraft to 125 miles per hour (201 km/h). At 10,700 feet (3.3 km) the drogues were jettisoned and the pilot parachutes, which pulled out the mains, were deployed. These slowed the CM to 22 miles per hour (35 km/h) for splashdown. The portion of the capsule which first contacted the water surface was built with crushable ribs to further mitigate the force of impact. The Apollo Command Module could safely parachute to an ocean landing with at least two parachutes (as occurred on Apollo 15), the third parachute being a safety precaution.

Reaction Control System
The Command Module attitude control system consisted of twelve 93-pound-force (410 N) attitude control jets; ten were located in the aft compartment, and two pitch motors in the forward compartment. Four tanks stored 270 pounds (120 kg) of mono-methyl hydrazine fuel and nitrogen tetroxide oxidizer. They were pressurized by 1.1 pounds (0.50 kg) of helium stored at 4,150 pounds per square inch (28.6 MPa) in two tanks
  

 andreic, on 16 iulie 2014 - 20:35, said:

Precizia depinde si de controlul fizic al motoarelor si este mai mare la lansare intrucat poate fi precis controlata, la intoarcere e din ce in ce mai greu sa mentii insa exista loc de eroare suficienta oceanul fiind mare. O traiectorie Pamant - Luna - Pamant nu e asa greu de calculat si mentinut pana la urma, nu uita ca foloseau niste calculatoare primitive dar eficiente, ele practic controlau arderea, ala era scopul lor de baza, traiectoria si arderea. Inainte de zborul uman au mai fost zboruri cu echipamente in care au perfectionat calcularea si au testat tehnica folosita. In rest distanta Luna-Pamant nu e asa mare incat sa necesite precizie extrema, cum ziceam mai greu e la intorcere unde nu mai beneficiezi de putere si combustibil garla.
Nu este vorba doar de precizie.
Misiunile Apollo aveau metode de control si corectie a erorilor.
Chiar si la intoarcere avea posibilitati de corectie a erorilor(cam limitate dar aveau)
Citeste ce am scris mai sus.

 Nero-d, on 16 iulie 2014 - 20:45, said:

regardless to this... analiza prafului nu explica de ce, praful fiind atat de gros (de raman urme in el) nu s-a ridicat in sus si nu a fost spulberat de aterizarea modulului lunar
sau era un fel de plastelina? (sa nu deranjezi nici un graunte de praf... mi se pare fascinant)
nu se explica nici disparitia misterioasa si fara urma a materialului foto/video original (nu doar din apollo 11 ci din toate misiunile cu lunare cu echipaj uman)
Despre ridicarea prafului de motorul de franare lucrurile stau in felul urmator.
-Ajutajul motorului de franare are un raport de destindere mare(fiind adaptat pentru functionarea in vid) ceea ce face ca densitatea  gazelor de ardere evacuate se fie foarte mica.
-Motorul de franare isi reducea in permanenta forta de tractiune(pentru a compensa reducerea vitezei si a masei modulului de aterizare),in apropierea solului ea se reduce de vreo 10 ori.
-Motorul de franare se opreste la o inaltime de cativa m de sol pentru a reduce ridicarea de praf.A se vedea amortizoarele(aparent supradimensionate) proiectate pentru prelua caderea pe ultimii m.

Edited by asterix1, 17 July 2014 - 02:36.


#43
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Mi-am terminat treburile pt job asa ca mai am niste timp de omorat..
Nero-d
"cdespre cum se auzeau conversatiile in cabina cand le huruia ditamai motorul de racheta sub cur n-au mai zis nimic aparatorii moon landingului'
Dta banuiesti cam cum e intr-un tanc? Adica ce masuri de reducere a zgomotului din interiorul acestui agregat sunt folosite? Ia intreaba matale pe cei care au facut armata la aceasta arma cum comunica intre ei membriii echipajului. Cand vorba aia motorul le huruie la nici juma de metru de capete.Sper ca nu imi pretinzi ca face un zgomot la fel de puternic ca un Trabant de 601cm 3 ....
Chiar, ce o insemna laringofon. Sau altfel scris Throat Mic. Aoleu, are cineva casti cu microfon? Si la ala se aude chiar tot ce in camera sau in special ce vorbeste omul in microfon ? Oare s-o distinge ce zice omul fata de de ce zice televizorul de la cativa metri?
Iar electronica actuala nu poate realiza un montaj prin care daca nivelul este sub un anumit prag semnalul nu trece? Adica un limitator cu prag reglabil.. Vai ce denumire..
Tocmai ma intrebam ce o insemna la statiile de CB "squlech" sau "muting".. Si ce o face..
Sa intrebam un inginer electronist..Sau si un radioamator.
Asa ca lasa-ne..
De fapt eu ar trebui sa o las ca imi pierd vremea..Corect, numar orele pana la "Prien pleca in concediu"...10..9...

Edited by Prien, 17 July 2014 - 14:57.


#44
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007

 Nero-d, on 16 iulie 2014 - 22:15, said:

Mai degraba cauta sa investighezi modul in care au facut-o. Tu consideri de la bun inceput ca e un fals si iti pierzi vremea sa-ti justifici credinta. Nu te intereseaza ca argumentele conspirationistilor sunt false. Esti prea indulgent cu argumentele lor si prea rigid in acceptarea realitatii. Biasul asta te iti manipuleaza perceptia pana in zona in care sa devii ridicol. Eu cochetam cu teoria asta cand eram tanar licean, de aia zic ca stiu ce-i in capul tau.

Trebuie ca credinta ta sa accepte si cealalta varianta posibila altfel nu vei cauta niciodata argumentele din zona in care refuzi sa crezi. Steagul flutura altfel pe luna dar.... flutura. Nisipul lunar e altfel, propulsia in vid e altfel decat suflatul in nisip, etc... Lucrurile astea se cunosteau inainte de a se ajunge pe luna si totul a fost proiectat in consecinta.

#45
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 asterix1, on 17 iulie 2014 - 02:22, said:

Nu este vorba doar de precizie.
Misiunile Apollo aveau metode de control si corectie a erorilor.
Chiar si la intoarcere avea posibilitati de corectie a erorilor(cam limitate dar aveau)
Asa este, metode erau, la fel si giroscoape performante insa riscul era sa ramana fara combustibil la prea multe corectii.

#46
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
maccip
Una dintre cele mai frumoase argumentatii dintre cele citite.
Stima mea + jos palaria.

#47
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Unde putea sa se duca o racheta de 3000 de tone si 110 metri inaltime? :huh:

#48
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 driftking91, on 15 iulie 2014 - 22:12, said:

Şi care e ultima aselenizare umană?
De ~40 ani nimic?

Eu stiu ca oamenii au aselenizat...altfel nu ma trezeau din somn ai mei pe la 4 dimineata ca sa vad aselenizarea transmisa si de TVR.

Referitor la "de ~40 ani nimic?"
Intr-un film documentar prezentat pe canal de stiinta era un astronaut care a zburat pe navete spatiale si apoi pe ISS si a primit o intrebare asemanatoare - de 40 ani nimic?
Astronatul zicea ca specia umana s-a dezvoltat in ultimii 50.000 de ani si zboara in cosmos de vreo 50 ani.
Adica, dpv navigare extraterestra, astronautul afirma ca ne putem compara cu marinarii care in trecut mergeau pe mari fara a se indeparta de malul apei - vizibil. El zicea ca inca invatam pe ISS cum sa ne "departam" de malul apei.

Astronautul mai zicea ca tehnica actuala (rocket science) nu ne permite sa transportam oameni la distante prea mari. Nu avem nici tehnica si nici combustibili.
Facea referire la Tsiolkovsky rocket equation -  varianta NASA din care "rezulta" ca nu avem inca tehnologia de a ne propulsa dincolo de "malul apei" cu o barca si hrana/habitatul necesar echipajului.

Este drept ca racheta Saturn V a fost "masina/masinaria" cu cea mai mare putere construita de specia umana - multumim germanului Wernher von Braun.

Edited by gabicen, 26 July 2014 - 17:39.


#49
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Unde putea sa se duca o racheta de 3000 de tone si 110 metri inaltime?
ce legatura are?
racheta putea sa se duca unde vroia ea... fara echipaj uman!

#50
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 Nero-d, on 15 iulie 2014 - 23:10, said:

NASA a recunoscut ca nici o fiinta nu poate trece de centurile de radiatii van allen vie!

Din cate stiu io Van Allen a spus ca conspirationistii vorbesc prostii.
A fost un fecior care a demontat fiecare contra-argument conspirationist. National Geografic a facut emisiune.
Momentan exista pe luna o oglinda montata de baietii astia, plus ca sovieticii stateau cu ochii si urechile ca pe butelie la astronautii americani. Iti dai seama ce scandal faceau astia daca aveau dubii?

#51
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
las-o incolo de oglinda... oglinda putea s-o puna orice masinarie care s-a plimbat de acolo... ce fel de dovada e oglinda aia?!? daca e o oglinda... scrie pe ea ca a instalat-o o persoana vie?!?
unde e feciorul ala?
faceau scandal??? ce scandal au facut americanii ca si-au aruncat singuri in aer 2 blocuri?!? sau ca au visat arme chimice in irak? ce scandal sa faca rusii??? rusii sunt irelevanti ca dovada
ai vazut tu vreun rus sa ajunga pe luna??? de ce crezi ca au renuntat?
uite-te la aurorele polare sa vezi ce inseamna particule incarcate cu energie (ionizate)... si inchipuie-ti ca alea sunt mici scapari... de ce crezi ca e turtita magnetosfera si centurile??? doar ca sa fie la moda?
incercati si cu argumente cat de cat credibile la nivel peste clasa cincea
van allen ala a descoperit centurile, dar asta nu-l califica drept vreo autoritate sau vreun specialist in materie de centuri
centurile nu-s lamurite nici pana in ziua de azi... sunt sonde care inca culeg date si "savanti" care inca cerceteaza la ele
ce recunoastere mai oficiala decat directirul NASA vrei? daca nici ala nu stie ce institutie conduce, ce-au facut si ce nu...cine crezi ca e mai calificat?
sa nu uit nici de astronautul confuz (alan been) care se pretinde ca a fost pe luna dar nu prea stie pe unde a luat-o (poate s-au teleportat iar NASA nu vrea sa recunoasca ca detine tehnologia)
oricum, asta cu centurile e doar o parte din "conspiratie"... si restul dovezilor sunt destul de solide si de necontestat

Edited by Nero-d, 27 July 2014 - 07:33.


#52
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Nu mai insita cu prostii.

Costa ENOOOOOOOOOOOOOOOOORM o aselenizare umana.

Iar banii nu se recupereaza, nu exista profit comercial, si dupa toate misiunile Apollo, nici macar stiintific nu prea mai exista mult profit de stors ( poate ar mai fi cate ceva, dar nu sunt fonduri pt. asa ceva)

Americanii au renunat deja de niste ani si la navete, si lansarile spre ISS si intoarcerile, le fac cu rachete si tehnica ruseasca, pt. care vin si pleaca la rusi...

Este si criza financiara, razboiul rece s-a terminat acum 24 de ani, si americanii au ajuns sa strige in gura mare ca nu mai au bani, chiar si pt. lucruri de zeci de miliarde de ori mai ieftine decat un program de aselenizari pe Luna, care deocamdata nu poate aduce nici profit comercial.

NASA nu mai are nici macar 1 la un milion din fondurile necesare pt. asa ceva.

Fara sustinere guvernamentala si sociala, este imposibil efortul financiar, si el este oricum inutil acum.

Pe langa faptul ca ar fi o sinucidere politica sustinerea guvernamentala a unui program spatial, iar sustinatorii politici ar ajunge fie linsati/asasinati, fie la azilul de nebuni, si daca ar exista un dictator care sa impuna cu forta, tot ar fi extrem de greu sa faca rost de fondurile necesare.

Si apoi, daca 7 aselenizari diferite, de la apollo 11 la 17, nu te-au convins, atunci nu te-ar convinge nici altele.
Oamenii au alte prioritati, si a te duce pe tine pe Luna, nu este nici macar ultimul lucru avut in plan.

Edited by loock, 27 July 2014 - 11:24.


#53
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 Nero-d, on 27 iulie 2014 - 07:21, said:

... si restul dovezilor sunt destul de solide si de necontestat

Amice, observ ca nicio dovada din lume nu te poate convinge, pt. ca conspiratie si pt. ca degeaba.

#54
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 loock, on 27 iulie 2014 - 11:01, said:

Si apoi, daca 7 aselenizari diferite, de la apollo 11 la 17, nu te-au convins, atunci nu te-ar convinge nici altele.

Si 3 buggy-uri conduse pe luna si ramase acolo.
Daca omul nu vrea sa creada nu poti sa-l convingi nici ca exista Vaslui-ul, o sa creada ca-i un nume inventat la misto de timesnewroman. Poti sa-i dai poze, linkuri, carti, sa-i sara in cap 2000 de useri ca "boule, eu sint de acolo", tot o sa-ti spuna ca e o mare conspiratie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate