Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 

BlackBerry Passport

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2410 răspunsuri în acest subiect

#91
D.K.

D.K.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 30
  • Înscris: 05.07.2006
Mulțumesc, prea multe impresii nu mi-am facut deoarece sambata am avut un incident neplacut si numai de butonat la el nu am stat. Xedo il poti cuprinde cu o mana, insa e mai greu de folosit, eu am mana mai mica. M-a costat undeva la Ł550 cu transport l-am comandat pe 6oct. Trebuie sa mentionez ca o comparatie cu alte telefoane nu am facut trecerea la passport a fost ca masina la ozn inainte am avut un N73 :)). Din ce am apucat sa-l butonez pot sa zic ca are un aspect placut cand il ti in mana, eu oricum eram obisnuit sa tin telefonul cu 2 maini. Ecranul este mare si perfect pentru citi documente ori naviga pe net, insa la plateful video imagines nu este pe intreg ecranul. La calitate nu am facut comparatie cu iPhone. Nu este facut din materiale genul plastic de la samsung. La software, pot sa spun ca uneori camera nu se deschide foarte repede iar pozele cateodata cand apesi pe ecran nu se fac imediat, insa lucrurile astea cred ca se pot imbunatati cu softul. N-am instalat nicio aplicatie pana Acum, el a venit cu fb, twttr, instagram, maps, dropbox, foursquare, compass. nu am reusit sa-l sincronize cu vechia jangina pentru contacte si sms. P.s. Textul a fost scris de pe telefon si mi- a luat ceva timp.

Editat de D.K., 20 octombrie 2014 - 10:35.


#92
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.212
  • Înscris: 07.08.2003

View PostD.K., on 19 octombrie 2014 - 16:02, said:

Salut, eu m-am miscat mai repede si l-am luat dupa amazon, mi-a venit vineri.

Inseamna ca nu locuiesti in RO. Amazon nu livreaza Passport in Romanistan.

#93
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.916
  • Înscris: 19.12.2007

View Postdaniel28, on 20 octombrie 2014 - 11:47, said:

Inseamna ca nu locuiesti in RO. Amazon nu livreaza Passport in Romanistan.
Amazon.com nu livreaza in Romanik, uk,de,au livreaza !
din moment ce a platit lire pe el..este evident de unde l-a comandat ! Posted Image

Editat de mzamfirm, 20 octombrie 2014 - 12:12.


#94
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.392
  • Înscris: 05.09.2013
Amazon accepta si lirele romanilor, n-avea grija.

Passportul livrat in Romania costa 525 de lire. Transport si TVA incluse.

Editat de izometric, 22 octombrie 2014 - 08:04.


#95
atyclb

atyclb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 179
  • Înscris: 04.08.2006

View PostD.K., on 20 octombrie 2014 - 10:16, said:

La software, pot sa spun ca uneori camera nu se deschide foarte repede iar pozele cateodata cand apesi pe ecran nu se fac imediat, insa lucrurile astea cred ca se pot imbunatati cu softul.  nu am reusit sa-l sincronize cu vechia jangina pentru contacte si sms. P.s. Textul a fost scris de pe telefon si mi- a luat ceva timp.

Daca atunci cand faci poze nu declanseaza imediat, e probabil din cauza ca nu a facut focus, asta se intampla probabil in situatiile cand lumina este mai slaba. Nu stiu daca poti sa faci sincronizarea cu vechiul telefon pt contacte si calendar (eu nu am reusit cu vechiul Samsung), pt contacte am folosit cartela sim, pt calendar a fost mai complicat, in principiu a importat datele de pe facebook, iar ce era in plus am adaugat manual.

#96
Mihai-I

Mihai-I

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 320
  • Înscris: 09.03.2014
Bun, concluzia este urmatoarea: n-am fost dispus sa platesc 525 lire pentru telefon , niciun furnizor nu mi-a putut confirma un termen de livrare asa ca am cumparat alt telefon. N-am sa precizez marca/model ca sa nu par partinitor in niciun fel. O sa pastrez Z10 si o sa cumpar Passport atunci cand o sa coste 300 Euro si o sa fie in stocuri peste tot.
Mi se pare inadmisibil sa stau doua saptamani incercand sa obtin un pret decent (eram dispus sa platesc 2700 Ron) si un termen de livrare (eram dispus sa astept dar sa am un termen de livrare clar) si sa nu reusesc.

P.S. Am platit 2400 Ron pentru telefonul pe care l-am achizitionat astazi...

#97
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.392
  • Înscris: 05.09.2013
Cum adica sa pari partinitor? Esti judecator sau ceva?

Cel mult poti sa fii subiectiv. Gizas, traiti in Romania, ar trebui sa stapaniti perfect limba romana, sa aveti proprietatea termenilor.

Si mai e un proverb mioritic: vrabia mihai viteazu. Referitor la aia 2700 de roni pe un passport. Toti am vrea telefoane super tari la pomana daca s-ar putea. Ai spus-o de parca era cineva obligat sa iti vanda ceva la banii oferiti de tine sau de parca Blackberry nu mai poate ca ti-ai luat tu alt telefon.

#98
balenax

balenax

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 796
  • Înscris: 08.02.2004
Mi-a sosit Č™i mie de vinerea trecută, l-am butonat de i-au sărit capacele. Primele zile am fost puČ›in in dubii dacă îl păstrez sau nu, acum nici prin cap nu-mi trece să iau altceva. Sunt extrem de mulČ›umit de drăcie. Mi-a luat câteva zile să ma obiČ™nuiesc cu noua tastatură Č™i cu mărimea, iniČ›ial stăteam cu ceva morcov să nu-l scap sau să fac ceva aiurea, mâinile obiČ™nuite cu scrisul pe Q10 Č™i cu mărimea acestuia refuzau să se miČ™te cum trebuie, abia scriam. Acum sunt deja în altă ligă Posted Image, m-am obiČ™nuit să fac flick cuvintelor pe tastatură Č™i e super folositor mai ales când scriu cu diacritice.
   Touchpad-ul tactil este cu adevărat util după ce te obiČ™nuieČ™ti cu el, selectarea cuvintelor, scroll cand navighezi, flick la cuvinte când scrii... super practic. Sufeream la capitolul selecČ›ie text pe Q, de multe ori preferam să Č™terg un cuvânt decât să-l editez. Plus că Č™tersul e super rapid acum cu swipe pe tastatura. E un mix interesant Č™i foarte bun între introducerea textului pe tastatură fizică si touchscreen.  
Ecranul este cu adevarat bun, atât ca si caracteristici, luminozitate, rezoluČ›ie, unghiuri cât Č™i ca mărime. Într-adevăr vezi o grămadă de chestii in acelaČ™i timp pe el fără să fie nevoie de a face scroll. Din punctul meu de vedere este un compromis foarte bun pentru cei ce au nevoie de asta.
   Un mic truc: daca acoperi cu degetele una din coloanele qaz sau p backspace enter blochezi scrolling-ul orizontal dar poČ›i face scroll vertical, să derulezi printre poze de exemplu.
  
Concluzia mea: telefonul perfect pentru mine. Nu folosesc prea multe aplicaČ›ii (ce folosesc din cele de android merg ireproČ™abil oricum), nu sunt un consumator de multimedia pe telefon. În schimb bag undeva spre 50 de mailuri pe zi + tot soiul de alte forme de mesagerie, vorbesc destul de mult, folosesc frecvent navigaČ›ia (e o plăcere pe monstrul de ecran). Č˜i aici vine încă o parte bună: plec dimineaČ›a de acasă Č™i să ma întorc seara oricât de târziu fără să duc grija bateriei. E un sentiment pe care nu l-am mai trait de mult Posted Image. Mai ales că l-am si butonat in perioada asta mai tare decât îl butonez in mod normal.
Revin cu alte observaČ›ii când mai am timp.

PS: rahat tapatalk si scrisul cu diacritice :), sper sa se inteleaga desi e greu de citit

Editat de balenax, 24 octombrie 2014 - 05:26.


#99
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.916
  • Înscris: 19.12.2007

View Postizometric, on 23 octombrie 2014 - 18:24, said:

Cum adica sa pari partinitor? Esti judecator sau ceva?

Cel mult poti sa fii subiectiv. Gizas, traiti in Romania, ar trebui sa stapaniti perfect limba romana, sa aveti proprietatea termenilor.

Si mai e un proverb mioritic: vrabia mihai viteazu. Referitor la aia 2700 de roni pe un passport. Toti am vrea telefoane super tari la pomana daca s-ar putea. Ai spus-o de parca era cineva obligat sa iti vanda ceva la banii oferiti de tine sau de parca Blackberry nu mai poate ca ti-ai luat tu alt telefon.
Educati in spiritul blink blink , da-mi si mie telefonul tau ca eu nu am minute nationale pe ishit, e normal sa nu inteleaga cui i se adreseaza Blackberry, ce segment de piata are in target. Cine vrea un Blackberry isi ia un blackberry, cine vrea sa epateze isi ia blackberry sa para ca intelege fenomenul....si apoi se plange ca nu are aplicatii....Posted Image . Apropo de aplicatii, in AppWorld gasesti tot ce ai nevoie...personal pe un Os7 am gasit tot ce aveam si pe Android..in materie de productivitate.
M-ar interesa impresii despre comportamentul telefonului in-hand, cum sta, se tasteaza usor, nu aluneca...etc.

#100
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.790
  • Înscris: 22.07.2006
Sa-l stăpânești sanatos, Balenax, si mulțumim pentru impresii.

#101
Mihai-I

Mihai-I

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 320
  • Înscris: 09.03.2014

View Postmzamfirm, on 24 octombrie 2014 - 08:10, said:

Educati in spiritul blink blink , da-mi si mie telefonul tau ca eu nu am minute nationale pe ishit, e normal sa nu inteleaga cui i se adreseaza Blackberry, ce segment de piata are in target. Cine vrea un Blackberry isi ia un blackberry, cine vrea sa epateze isi ia blackberry sa para ca intelege fenomenul....si apoi se plange ca nu are aplicatii....Posted Image . Apropo de aplicatii, in AppWorld gasesti tot ce ai nevoie...personal pe un Os7 am gasit tot ce aveam si pe Android..in materie de productivitate.
M-ar interesa impresii despre comportamentul telefonului in-hand, cum sta, se tasteaza usor, nu aluneca...etc.
Nu vreau sa intru in polemica dar folosesc aproape exclusiv BlackBerry din 2000, adica de la un an de cand se lansasera comercial. Am si acum un server BES instalat in companie si pe facturile mele au existat intotdeauna servicii BIS/BES.
Ceea ce incercam sa subliniez este faptul ca lansarea device-ului nu este corect sustinuta de stocurile disponibile pentru vanzare. Nu sunt dispus sa astept o eternitate dupa un telefon si nu sunt dispus sa platesc un supra pret pentru el. Si abordarea asta este una normala de vreme ce oferta de terminale este una bogata. Dupa cum am spus, pastrez Z10 si sunt dispus sa cumpar si Passport atunci cand va fi disponibil si corect evaluat ca pret.

P.S. Am spus eu ca am dat bani pentru "iShit"? Telefonul cumparat este un Htc One M8. Si inca ceva: atata timp cat nu cer nimanui bani si mi-i castig singur, considerati ca e normal sa judecati voi cui si cat platesc pentru ceea ce imi place? Mutati-va frustrarile in alta parte!

#102
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.916
  • Înscris: 19.12.2007

View PostMihai-I, on 24 octombrie 2014 - 10:48, said:

Nu vreau sa intru in polemica dar folosesc aproape exclusiv BlackBerry din 2000, adica de la un an de cand se lansasera comercial. Am si acum un server BES instalat in companie si pe facturile mele au existat intotdeauna servicii BIS/BES.
Ceea ce incercam sa subliniez este faptul ca lansarea device-ului nu este corect sustinuta de stocurile disponibile pentru vanzare. Nu sunt dispus sa astept o eternitate dupa un telefon si nu sunt dispus sa platesc un supra pret pentru el. Si abordarea asta este una normala de vreme ce oferta de terminale este una bogata. Dupa cum am spus, pastrez Z10 si sunt dispus sa cumpar si Passport atunci cand va fi disponibil si corect evaluat ca pret.

P.S. Am spus eu ca am dat bani pentru "iShit"? Telefonul cumparat este un Htc One M8. Si inca ceva: atata timp cat nu cer nimanui bani si mi-i castig singur, considerati ca e normal sa judecati voi cui si cat platesc pentru ceea ce imi place? Mutati-va frustrarile in alta parte!
Probabil ca am fost si eu putin incoerent, ideea era ca daca vrei un anumit device atunci il iei indiferent de oprelisti. De acord cu tine ca este inadmisibil sa astepti o luna dupa el.Dar poate este si asta o strategie de marketing. La fel de bine se putea comanda din Europa , sunt suficiente magazine care il au pe stoc. Personal NU am vrut sa il comand din Europa desi l-am avut de mai multe ori la un click distanta, rationamentul si-a spus cuvantul si deoarece pretul este prea umflat fata de pretul din America voi astepta pana ajunge la normal. Dupa parerea mea cel tarziu de Craciun va avea un pret rezonabil si stocuri suficiente iar un pret normal este de 500 Euro.
SporT!

#103
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.790
  • Înscris: 22.07.2006
Eu cred ca o sa aștept să apară pe piața sh... de abia aștept un nemulțumit de marime, sau lipsa aplicațiilor :-)

#104
balenax

balenax

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 796
  • Înscris: 08.02.2004

View Postdan_slack, on 24 octombrie 2014 - 10:30, said:

Sa-l stăpânești sanatos, Balenax, si mulțumim pentru impresii.

Mulțumesc frumos. Chiar mă bucur de el, pentru mine a devenit foarte util, tableta deja adună praf, ecranul și ușurința de a introduce text pe passport mă țin departe de nevoia de a o mai folosi. BlackBerry Blend e și el super util, am înțeles că vor da voie și aplicațiilor 3rd party să se integreze și asta cuplată cu deja existenta facilitate de a accesa wireless fișierele ajută mult la eficiență. Abia astept 10.3.1, am pus un leak pentru două zile și aduce multe lucruri pe care le doream de la aces os. BlackBerry parcă arată mai bine și sloganul vechi "a tool not a toy" e mai actual acum ca niciodată in ultimii ani.


Legat de stocuri. Era normal ca BlackBerry să nu se arunce cum a făcut-o când au lansat Z10, au luat atunci o țeapă imensă și au rămas cu inventarul plin de aparate nevândute. Și au fost nevoiți să reducă masiv prețul. John Chen e un tip inteligent și a știut să învețe din greșeli. Pentru ei, care oricum au un alt target decât end userul obișnuit, e mai bine să piardă un potențial client nemulțumit că nu poate cumpăra jucăria in secunda doi și care are mari șanse să și returneze telefonul pentru că nu are aplicații saue prea mare decât să piardă la propriu bani pentru că nu se vinde. Ei acum se concentrează pe zona de afaceri iar faptul că PP a prins atât de bine la end useri e un lucru adiacent, evident de super bun augur pentru ei. Și e o chestie concretă, eu am convins 2 persoane deja, fără să intenționez asta, să-și cumpere și ei. Au fost intrigați de device și m-au abordat să îl vadă iar după ce le-am arătat ce și cum poți face cu el au fost extrem de uimiți. Și erau oameni a căror primă replică a fost wow, BlackBerry mai există?

#105
D.K.

D.K.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 30
  • Înscris: 05.07.2006

View Postbalenax, on 25 octombrie 2014 - 07:01, said:

Mulțumesc frumos. Chiar mă bucur de el, pentru mine a devenit foarte util, tableta deja adună praf, ecranul și ușurința de a introduce text pe passport mă țin departe de nevoia de a o mai folosi. BlackBerry Blend e și el super util, am înțeles că vor da voie și aplicațiilor 3rd party să se integreze și asta cuplată cu deja existenta facilitate de a accesa wireless fișierele ajută mult la eficiență. Abia astept 10.3.1, am pus un leak pentru două zile și aduce multe lucruri pe care le doream de la aces os. BlackBerry parcă arată mai bine și sloganul vechi "a tool not a toy" e mai actual acum ca niciodată in ultimii ani.
Balenax, si tu ai avut parte de bug-urile OS-ului? Cand apare 10.3.1?

#106
dpass

dpass

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 258
  • Înscris: 29.03.2009
Nu cred ca sunt bug-uri în OS10.3 pentru Passport.
10.3.1 apare în Noiembrie.


#107
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.640
  • Înscris: 21.07.2010
Am vazut si eu azi Passport in vitrina. Un telefon absolut superb!

#108
balenax

balenax

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 796
  • Înscris: 08.02.2004

View PostD.K., on 25 octombrie 2014 - 10:44, said:

Balenax, si tu ai avut parte de bug-urile OS-ului?  Cand apare 10.3.1?


La ce buguri te referi? Folosesc BB10 de când a apărut și nu prea am avut probleme. Au fost limitări, încă sunt anumite chestii de pus la punct, dar buguri majore n-am întâmpinat. Și am avut mai mereu instalate leakuri și tot felul de prostii. Din experiența mea problemele apar de obicei după  update-uri atunci când se face restore, mai ales când se trece la versiuni diferite (gen de la 10.3.0 la 10.3.1). Eu pun pe curat mereu. Autoloader și apoi refac setările, garantat merge ca uns. E drept, la unele versiuni "scăpate" mai sunt chestii lipsă, anumite buguri, dar la versiunile oficiale nu sunt probleme. De exemplu acum am renunțat să folosesc 10.3.1.632 deoarece sunt probleme cu flickuit cuvintele de pe tastatură, câteodată îngheață și trebuie să apăs pe ecran, însă în 10.3.0.908 totul merge cum trebuie.

Oficial 10.3.1 ar trebui să apară odată cu lansarea BlackBerry classic, undeva după jumătatea lui noiembrie. Acum vom vedea cum aleg să facă asta, dacă va fi o perioadă exclusiv pentru classic și apoi pentru celelalte sau îi vor da drumul la grămadă. Cert e că nu mai e mult și eu unul abia îl aștept, are o mulțime de chestii noi, foarte utile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate