Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

BlackBerry Passport

- - - - -
  • Please log in to reply
2410 replies to this topic

#1
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Cred ca e timpul pentru un topic dedicat anuntatului BB Passport Posted Image
Intr-o lume de smartphones ce par sa respecte o anumita forma... iata ceva cu totul deosebit.

De ce numele Passport:

Quote

Just as a passport is the universal symbol of mobility and was the inspiration for the size and form factor of this device, your BlackBerry Passport becomes your ticket to open new doors of opportunity.

Un ecran patrat de 4.5 inch. rezolutie dementiala de 1440 x 1440, ce duce la pixel density de 453ppi. Pentru a pune asta in context, ar trebui sa-l comparam cu ecranele tel de top: Samsung Galaxy S5 (432ppi) si Apple iPhone 5s (326ppi).

Tot ref. la ecran, va afisa 60 caractere, foarte aproape de optimul recomandat ptr. o lectura ideala - 66. Celelate tel au in jur 40...

Tastatura fizica, cu noutatea ca va fi si touch sensitive... de ex. daca dai swipe la stanga se sterge ultimul cuvant etc.
In functie de context apar si taste virtuale pe ecran.

Passport va rula BB 10.3 operating system. Procesor Qualcomm Snapdragon quad-core processor cu 3GB of RAM, baterie de 3450mAh.

Quote

The phone is meant for executives and serious businessmen who will now do more on their BlackBerry smartphones.

Vedeti un articol bun aici.

Attached Files



#2
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Abia îl aștept. Deși estimez un preț de vreo 6-700€ la lansare, ceea ce a total contra principiului meu de a nu da pe un telefon cât pe un laptop performant, o să fie opțiunea nr 1 pentru upgrade-ul Z10.

#3
xedos6

xedos6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,766
  • Înscris: 18.12.2011
Cum poți face swipe pe taste fizice? Citisem și eu pe crackberry despre el.
Îmi place dar nu știu dacă îmi va intra în buzunar la pantaloni ca nu port costum sau geacă tot timpul.
E diferit dar nu știu dacă va fi și practic designul. Eu am noroc. U holsterul la Z30 ca în buzunar am probleme cu el când ma aplec sau ma joc cu piciul.



Poze. Îmi place pe roșu. Sper sa nu aibă materiale ieftine și tari ca la Q10 alb, Q5.

Attached Files



#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
parca este o bucata de faianta, o chestie patrata Posted Image

#5
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
E clar ca iese din tipare, dar sunt usor nedumerit. Tinand cont de cota de piata infima si situatia lor financiara, nu era mai bine sa scoata ceva mai pentru mase? Ca asta pare mai degraba un produs de nisa, adresat unor entuziasti. Ori cota de piata nu o cresti cu astfel de produse.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
ei l-au facut pt clasa business, asta e clar, insa nu il consider un telefon cu care sa rupa gura targului nici in acel sector. colturile drepte, adica nici macar acolo putin rotunjite, doar au debavurat plasticul, atat, in rest nici nu stiu ce ar avea asa interesant incat sa merite nu stiu cate sute de euro.

iar la noi nu se poate folosi ca un tel oarecare, stiu ca iti trebuie optiune speciala de internet pt el, adica asa stiam de la modelele mai vechi, acum cum mai este?

#7
xedos6

xedos6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,766
  • Înscris: 18.12.2011
Acum nu mai este. Merge cu net ca orice telefon.
Exista și pentru mase...Z3

#8
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Imi place formatul tastaturii, un pic mai mic si mai ieftin, un maxim 200 de euro, si ar fi telefonul ideal. In pretul ala, un dual core ar fi suficient, s-ar misca ok.

#9
chrisTopher

chrisTopher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 07.08.2009
Dpmdv este un telefon future-proof. 3GB ram & Snap 801 sunt mai mult decat ok pt sistemul lor de operare.
E un telefon gandit pt cei care scriu mult pe telefon, iar combinatia dintre tastatura fizica si cea virtuala promite sa fie perfecta. Aveam un ebook-reader in plan si decat sa dau 900lei pe kobo HD, mai bine iau telefonul asta si citesc non-stop pe el.
Am devenit un avid cititor pe forumul crackberry despre telefonul asta; iar varianta alba (desi e o randare) e dementiala.

#10
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Sa nu uitam de noul OS 10.3 cu care va veni Passport :-) o alta realizare deosebita BlackBerry.

Btw, de doua săptămâni am primit iPhone în dotare de la servici...
Oricât as fi eu fan Apple, oricât l-am admirat de mult pe S Jobs... iOS-ul mi se pare mult în urma SO 10 dpdv al unui utilizator business.
Bine, poate nici eu nu am instalat acele apps de baza pe iPhone, dar totuși...

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View Postdan_slack, on 15 iulie 2014 - 15:52, said:

Sa nu uitam de noul OS 10.3 cu care va veni Passport :-) o alta realizare deosebita BlackBerry.

Btw, de doua săptămâni am primit iPhone în dotare de la servici...
Oricât as fi eu fan Apple, oricât l-am admirat de mult pe S Jobs... iOS-ul mi se pare mult în urma SO 10 dpdv al unui utilizator business.
Bine, poate nici eu nu am instalat acele apps de baza pe iPhone, dar totuși...

newsflash - steve jobs este mort de aproape 3 ani, in plus de asta, nu cred ca el personal a facut iOS-ul. delimitati putin realitatea de fantezie ca altfel o sa ajungeti ca ala de pe history cu extrarestrii lui

Edited by Dany_Darke, 15 July 2014 - 19:11.


#12
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Off topic:

Dany, sa stii ca eu sunt pregatit ptr. venirea extraterestilor...
Am mai multe sute de borcane cu compot si conserve in toata casa - asa am vazut pe Discovery ca asa fac cei intelepti Posted Image
Mi-am facut si provizii de apa (tone), lemne, baterii si lanterne... si o pusca, sa ma apere de vizionarii ca tine... aaaa, scuze, de oameni rationali, care STIU ca Steve Jobs a murit de trei ani... si ca el nu are (a avut) nimic de a face cu iPhone, iPad, iOS, OSX... ca sa nu mai spun de iMac, iPod, iTunes ietc
Noroc cu cei ca tine ca ne lumineaza! Posted Image
Unde ziceai ca e cel de pe History?!

PS. si tot ptr. apropiata venire a extrateerestrilor m-am pregatit cu un BB Z10 Posted Image

Edited by dan_slack, 15 July 2014 - 21:08.


#13
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
O comparatie video intre BB Passport si cateva telefoane ale momentului... iPhone 5s, SMG S5, LG etc.

Edited by dan_slack, 27 July 2014 - 23:51.


#14
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Un clip de promovare Passport:
http://m.youtube.com...eature=youtu.be
Merita vazut!

#15
dpass

dpass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.03.2009
Nu mai merge link-ul.
Am apucat să-l vad pe CB dar vad că nici acolo nu mai vrea...

#16
dpass

dpass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.03.2009
Un link valid


https://m.youtube.co...h?v=xw9LH_Dp2eM


#17
xedos6

xedos6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,766
  • Înscris: 18.12.2011
E deosebit dar nu cred ca m-aș împăca cu dimensiunile lui. Nu e pentru o persoană activă! Doar în buzunar la sacou cred ca va sta.
Eu sunt mai incantat de dimensiunile lui Z10 pentru ca Z30 e greu de purtat în buzunar la blugi(noroc ca am tocul la curea).
Cei care cumpără note 3 cred ca vor fi mulțumiți.

#18
Rickcool

Rickcool

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 20.07.2010

View Postxedos6, on 15 august 2014 - 10:03, said:

E deosebit dar nu cred ca m-aș împăca cu dimensiunile lui. Nu e pentru o persoană activă! Doar în buzunar la sacou cred ca va sta.
Eu sunt mai incantat de dimensiunile lui Z10 pentru ca Z30 e greu de purtat în buzunar la blugi(noroc ca am tocul la curea).
Cei care cumpără note 3 cred ca vor fi mulțumiți.
este intr-adevar mare ,dar eu il voi folosi si pe post de semitableta/phablet.
A avea asa ceva si cu butoane fizice e o adevarata nebunie  Posted Image
Asta combinat si cu ecranul lat va fi o adevarata bestie, faza e ca pe un ecran mai lat vei avea mai multa informatie la dispozitie fara sa fii nevoit sa rotesti ecranul
De fapt, nu iti ajuta cu nimic rotirea in model landscape si asta mi se pare foarte tare ,mai ales pe browsing..
Are optical stabilization si 13Mpx, sa mai zic ca are 32Gb intern?! Posted Image

http://www.gsmarena....h-news-9475.php

Edited by Rickcool, 27 August 2014 - 11:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate