Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Motan - Raie auriculara

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Aly07

Aly07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 28.05.2012
Buna ziua! Dupa simptomele pe care le prezinta cred ca motanul meu are raie auriculara. Imi puteti da niste sfauri cu privire la medicamentele pe care trebuie sa le cumpar si cum pot fi aplicate? Multumesc anticipat!

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Mergi la orice vet farmacy si cere o solutie ( a carei denumire nu mi-o amintesc )
Ii dai zilnic cu un betisor de ureche cam 2 saptamani. Intre timp tii motanul departe de alte pisici, de preferat ar fi sa-l tii mereu departe de pisicile straine pentru ca raia auriculara se transmite foarte usor.

ps. ai gresit aria!

#3
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ivermite otic

#4
Aly07

Aly07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 28.05.2012

 lex404, on 11 iulie 2014 - 17:52, said:


ps. ai gresit aria!

Scuze, acum am realizat ca nu mananc pisici Posted Image

#5
mamaia56

mamaia56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.04.2010
Cumpara "Strohngold" si da-i pisoiului pe ceafa ,unde nu ajunge el sa se linga.   Sa-mi spui daca a avut rezultat,este special pentru riie auriculara.

#6
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
nicio solutie pusa pe ceafa nu va trata raia din urechi...

#7
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Are ivermectina strongholdul si substanta lucreaza si pe raia lu peste...adevarat insa ca nu e cel mai eficient tratament. E ca si cum pentru junghi la genunchi ai da o alifie cu antiinflamator pe la frunte...

#8
mmms

mmms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 15.10.2009
Neostomosan fiola 5ml,dilutie 1/200,curatat bine in canalul auricular extern. Se aplica apoi o solutie otica,de preferat una cu antibiotic si antiinflamator. Se trateaza ambele urechi.Tratamentul se repeta la 7 zile. In mod normal ar trebui facuta o analiza microscopica a raclatului din ureche pentru evidentierea parazitilor.

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Cu Neostomosan omoara pisoiul. Au murit si caini imbaiati cu solutie de neostomosan. Insecticidele piretroide au efect letal la pisici.

Edited by Freddy12, 15 July 2014 - 21:14.


#10
mmms

mmms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 15.10.2009
Tratarea raiei auriculare nu implica imbaierea animalului...daca ar fi sa generalizam,orice insecticid este toxic...depinde de doza si de modul de administrare...

#11
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Pisicul meu are raie auriculara de mititel. Ciclic ii revine. Si e pisoi de apartament, nu iese afara.
Tratamentul aplicat a fost diferit.

Am incercat cu dexogen+iver-mite otic combinate
Attached File  Photo 16.07.2014, 18 03 33.jpg   159.63K   30 downloads

Sau cu surolan:
Attached File  Photo 16.07.2014, 18 03 53.jpg   151.71K   28 downloads
Motanul meu sta foarte cuminte la surolan. La celelalte nu prea.

Dar cel mai bine e sa vezi ce-ti recomanda veterinarul.

#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Surolan si Mitex sunt eficiente si foarte bine tolerate. O metoda mai simpla e sa-l dai pe ceafa cu picaturi Stronghold, il scapi si de purici si de limbrici cu ocazia asta. Substanta folosita se numeste Selamectina, o substanta din clasa ivermectinelor.

#13
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Ivermite a functionat si la noi, dar nu cu betisorul, ci pus direct in urechiusa, dupa care masat usor. Asa a facut si medicul. La cat de intortocheat e interiorul urechii matei, betisorul ala poate face mai mult rau decat bine. Nici la copiii mici nu se recomanda folosirea betisorului de urechi.

#14
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Si noi am trecut prin problema asta, cu 2 pisici de curte si una adoptata de pe strada. Cea adoptata a fost cel mai rezistenta la tratament, probabil a avut perioada de infestare, incubatie, dezvoltare a parazitului mai lunga. Intai am inceput tratamentul la cabinet cu Mitex, dar pentru ca era prea costisitor si greu de mers in fiecare zi cu masina la cabinet, de asteptat la rand, am preferat sa le tratam in casa cu Ottoclean (solutie de curatat) si Mitex. Surolanul am inteles ca e mai putin eficient desi are aceeasi substranta activa ca si Mitexul, asa mi-a zis un veterinar din cei multi pe care i-am consultat. Chestia este ca la cabinet nu foloseau Ottoclean, ci bagau betisorul asa uscat la curatare, fiind mai putin eficient deoarece solutia inmuia cojitele si iesea mai usor mizeria aceea specifica raiei auriculare, ca un zat de cafea si exista riscul sa produca leziuni asa pe uscat. Tratamentul a fost facut o luna, zi de zi, o munca de sisif... La cele 2 de curte se vedeau imbunatatiri, la cea de pe strada era ca si cum nu primise nici un fel de tratament... plus ca erau traumatizate de atata umblat cu betisorul in ureche, am preferat sa alegem alta metoda. Nici Ottoguardul nu a fost eficient. O farmacista ne-a recomandat Ivermite pastile, una pe saptamana timp de o luna, ceea ce a fost mai eficient decat celelalte tratamente scumpe, si macar am scapat de balamucul de a tine pisicile infasurate in prosop si curatat cu betisoarele in ureche.

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu a incercat nimeni cu picaturile care se aplica pe ceafa? Pe prospectul produsului Stronghold si mi se pare ca si pe Advocat scrie ca sunt bune si pentru raie auriculara.

#16
Aly07

Aly07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 28.05.2012
Am cumparat Iver Mite Otic. Intrebare, trebuie neaparat sa cumpar si Otto Cleans sa-i curat urechile sau nu este nevoie?

 anknic, on 11 iulie 2014 - 18:16, said:

ivermite otic
Am cumparat Iver Mite Otic. Intrebare, trebuie neaparat sa cumpar si Otto Cleans sa-i curat urechile asa cum scrie aici http://www.veterinar...-Otic,-Ivermite sau nu este nevoie?

#17
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 Aly07, on 02 septembrie 2014 - 17:04, said:

Am cumparat Iver Mite Otic. Intrebare, trebuie neaparat sa cumpar si Otto Cleans sa-i curat urechile sau nu este nevoie?


Am cumparat Iver Mite Otic. Intrebare, trebuie neaparat sa cumpar si Otto Cleans sa-i curat urechile asa cum scrie aici http://www.veterinar...-Otic,-Ivermite sau nu este nevoie?

Mie nu mi s-a recomandat SI Otto Cleans. Am scapat de raie doar cu Ivermite.

#18
Aly07

Aly07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 28.05.2012

 Deria_Leena26, on 02 septembrie 2014 - 22:29, said:


Mie nu mi s-a recomandat SI Otto Cleans. Am scapat de raie doar cu Ivermite.

Dupa ce ii pun picaturile incepe sa se scuture si sa se scarpine in urechea respectiva. La dumneavoastra a facut la fel?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate