Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Motan - Raie auriculara

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 Aly07, on 03 septembrie 2014 - 09:45, said:

Dupa ce ii pun picaturile incepe sa se scuture si sa se scarpine in urechea respectiva. La dumneavoastra a facut la fel?

Identic. E neplacuta senzatia, e rece solutia, mie doctorul mi-a recomandat sa tin sticluta intre palme putin, sa o incalzesc cat de cat. Valabil si pentru copiii mici. :)

#20
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
duceti-va naibii la un veterinar sau chemati-l la voi acasa
cu sfaturile de pe forum omorati animalul in chinuri

de unde stii ca e raie auriculara????

#21
lucia02

lucia02

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.03.2017

 tsunnami, on 04 septembrie 2014 - 06:36, said:

duceti-va naibii la un veterinar sau chemati-l la voi acasa
cu sfaturile de pe forum omorati animalul in chinuri

de unde stii ca e raie auriculara????

nu ne mai trimite tu "naibii" la veterinar pt ca eu sunt una dintre cei care se duc la veterinar si vreau sa spun ca ma chinui cu doua pisici, care au aceasta boala nenorocita, de aproximativ 3 luni si in loc sa mearga bine, ce sa vezi, rezultatul e -mai rau.. si daca ar fi sa contorizez banii cheltuiti, plus drumurile la vet. in fiecare zi........asa ca taci si nu mai face tu comentarii de genul   "duceti-va naibii la un veterinar"

Edited by lucia02, 04 March 2017 - 22:38.


#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 lucia02, on 04 martie 2017 - 22:37, said:



nu ne mai trimite tu "naibii" la veterinar pt ca eu sunt una dintre cei care se duc la veterinar si vreau sa spun ca ma chinui cu doua pisici, care au aceasta boala nenorocita, de aproximativ 3 luni si in loc sa mearga bine, ce sa vezi, rezultatul e -mai rau.. si daca ar fi sa contorizez banii cheltuiti, plus drumurile la vet. in fiecare zi........asa ca taci si nu mai face tu comentarii de genul   "duceti-va naibii la un veterinar"
I-ai dat zilnic cu Surolan sau Mitex si nu s-au vindecat? Trebuie sa le pui in ureche 2-3 picaturi de 2ori pe zi  si sa masezi ca sa ajunga in interior. Poate nu au raie ci o infectie. Cand au raie auriculara, au niste coji negre. Daca e otita de alta natura nu apare negreala. Daca nu e cu negru ci o culoare galbuie, e posibil sa fie altceva caz in care e bine sa se faca niste analize a secretiei(cultura si antibiograma) si in functie de rezultate se va aplica tratamentul.

#23
lucia02

lucia02

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.03.2017

 Freddy12, on 05 martie 2017 - 00:28, said:

I-ai dat zilnic cu Surolan sau Mitex si nu s-au vindecat? Trebuie sa le pui in ureche 2-3 picaturi de 2ori pe zi  si sa masezi ca sa ajunga in interior. Poate nu au raie ci o infectie. Cand au raie auriculara, au niste coji negre. Daca e otita de alta natura nu apare negreala. Daca nu e cu negru ci o culoare galbuie, e posibil sa fie altceva caz in care e bine sa se faca niste analize a secretiei(cultura si antibiograma) si in functie de rezultate se va aplica tratamentul.
au otita auriculara (otodectes cynotis), desi urechile sunt curate... au facut tot felul de tratamente: injectabile, comprimate, solutii de curatat, suspensii otice, si la clinica dar si acasa.... unul dintre pisici a ramas cu o jumate de ureche, cu aspect de gogoasa...dar rana inca nu s-a inchis... la inceput avand urechea normala, doar ca avea o leziune aproape de varful urechii... iar celalalt nu avea par pe varful urechilor, iar acum i-a cazut parul de pe urechi si de pe cap...sunt ingrozita... cand ii vad, mi se rupe sufletul
acum sunt in tratament cumparat de la o farmacie veterinara, recomandat de catre medicul farmacist..dar tot nu sunt bine. Posted Image

Edited by lucia02, 05 March 2017 - 02:25.


#24
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Cred ca ranile sunt de la scarpinat. Pune-le cate un guler medicinal ca asta din poza. Daca aveau doar raie se vindecau intr-o saptamana. In mod sigur au si suprainfectie bacteriana la care un tratament eficient se instituie doar dupa antibiograma. Altfel, mergi pe ghicitelea timp in care ficatul pisicilor va fi afectat de tratamentul cu antibiotice ineficiente. Infestatiile si infectiile apar pe un fond imunitar scazut deci ar fi bine daca le-ai da hrana de calitate si vitamine.

Attached Files



#25
lucia02

lucia02

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.03.2017

 Freddy12, on 05 martie 2017 - 13:40, said:

Cred ca ranile sunt de la scarpinat. Pune-le cate un guler medicinal ca asta din poza. Daca aveau doar raie se vindecau intr-o saptamana. In mod sigur au si suprainfectie bacteriana la care un tratament eficient se instituie doar dupa antibiograma. Altfel, mergi pe ghicitelea timp in care ficatul pisicilor va fi afectat de tratamentul cu antibiotice ineficiente. Infestatiile si infectiile apar pe un fond imunitar scazut deci ar fi bine daca le-ai da hrana de calitate si vitamine.

le dau hrana si vitamine pt piele si par si hepatoprotect...  consultatile au fost facute de catre doi medici, ambii din aceeasi clinica veterinara, ce lucrau in schimburi, dar niciunul nu s-a gandit la analize, iar eu am crezut ca sunt destul de siguri pe ei, altfel, as fi cerut eu asta... multumesc pt ca sfat. desi aveam de gand sa merg din nou la medic, de data asta, o sa cer sa li se faca analize, antibiograma si ce o sa mai fie nevoie, in aflarea diagnosticului corect.

Edited by lucia02, 05 March 2017 - 15:24.


#26
Revenger

Revenger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 09.03.2005
Stiu ca dezgrop un topic vechi dar de vreo 2 luni ne chinuim cu motanelul. L-am dus la vet, mai intai ne-a pus sa il curatam zilnic cu otto cleans si sa ii punem surolan, dimineata si seara. Diagnostic : raie auriculara. Tratamentul cu Surolan nu a dat rezultate, ba mai mult i-au aparut bubite si pe varful urechilor ca sa nu mai zic ca pe la tample si-a tras niste rani de toata frumusetea de la scarpinat. L-am dus iar, nici de data asta nu i-a facut raclaj, noi fiind la primul matz nu stiam ce si cum. I-a mai tras o injectie dar nu am retinut cu ce. Dupa injectie si curatat a dat semne ca isi revine. Am lasat-o mai moale cu surolanu, ca deja ii dadeam de 3 saptamani cu el. Acu cateva zile l-am gasit plin de sange la tample, evident s-a scarpinat iar ca nebunu. L-am luat la curatat si era iar destul de murdar in urechi. L-am dus iar la vet, si fiind o alta doctora acum, i-a facut raclaj care a confirmat diagnosticul pus "dupa ochi" de prima doctora. I-a schimbat tratamentul cu mer-mite otic si micodermin unguent pentru exteriorul urechii, la bubite. Evident, si toaletarea de 2 ori pe zi cu Otto Cleans. @Lucia02, pana la urma ati scapat de probleme la pisici? Daca da, cum. O sa intreb la vet si de acest Ivermite pastile.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stiu ca e topic vechi dar problema este de actualitate pt multi posesori de pisici.

Eu am scapat de raie auriculara cu Mitex picaturi. Si chiar era cam grava problema, plina de zat in urechi. Cam scump Mitex ~75 lei sticuluta dar macar este eficient. Pus in urechi de doua ori pe zi. De curatat am mers cu el la veterinar, imi era frica sa nu cumva sa ii ating timpanul, desi medicul a zis ca slabe sanse, canalul este destul de lung si intortocheat.
Deci picaturi in urechi de doua ori pe zi si masat usor sa ajunga peste tot.


edit: a fost necesara doar o sticuluta. Dupa a scapat.

Edited by MembruAnonim, 04 May 2023 - 04:42.


#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Ivermite otic e mult mai ieftin, vreo 12 lei flaconul. Eu cred ca pisicile cu râie auriculară, chiar dacă aparent sunt vindecate, ar trebui deparazitare lunar pe o perioada mai lunga cu pipeta care sunt și contra râiei auriculare, de exemplu, Advocat:

https://www.ema.euro...ormation_ro.pdf

4.2 Indicații pentru utilizare, cu specificarea speciilor țintă
Pentru pisici infestate sau expuse riscului de infestare cu mai multe tipuri de paraziți:
• tratamentul și prevenirea infestației cu purici (Ctenocephalides felis),
• tratamentul râiei auriculare (Otodectes cynotis),🐱
• tratamentul râiei notoedrice (Notoedres cati),
• tratamentul viermilor pulmonari Eucoleus aerophilus (sinonim Capillaria aerophila) (adulți),
• prevenirea boli determinate de viermi pulmonari (larve L3 și L4 de Aelurostrongylus
abstrusus),
• tratamentul viermilor pulmonari Aelurostrongylus abstrusus (adulți),
• tratamentul viermelui ochiului Thelazia callipaeda (adulți),
• prevenirea dirofilariozei cardiace (larve L3 și L4 de Dirofilaria immitis),

Edited by Freddy12, 05 May 2023 - 11:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate