Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Creaționism și evoluționism

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4981 replies to this topic

#1765
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostReal_NEO, on 22 iulie 2017 - 19:56, said:

Inteleg...ihi...deci daca ai o fiica la varsta pubertatii, e ok sa faci sex cu ea. Nu vezi nicio problema de natura morala in asa ceva. Posted Image Posted Image
Faina religie aveti...
Eu nu am fiica si nici fiu. Tu esti un tip extrem de grabit. De ce oare te-ai grabi sa-ti foti fiica la pubertate ? Intai o lasi sa creasca alaturi de cei de varsta ei, daca ii refuza si vrea cu tine atunci nu e problema , numai sa nu-i bagi in cap prostii despre incest . Si mai e o problema , e constinta ta daca vrea copii cu propria fiica.
Nu e nicio problema morala. La inceput fii si fiicele lui Adam si Eva s-au impreunat. Care-i problema ?  Daca nu suporti situatia nu ai decat sa-ti cauti alta femela. In vesnicie mereu o sa ai trupun nou, deci chestia ca e fiica ta e o prostie.Daca acum nu o sa-ti regulezi fiica cu  siguranta daca o sa ajungi in rai o sa ai ocazia sa o regulezi acolo daca o sa vrea cu tine. Nici macar nu o sa stii ca a fost fiica ta, dar o sa vrei sa faci sex cu toate femeile, o sa afli si ca fiica ta a fost primita in rai .Posted Image

View PostCristi_E, on 22 iulie 2017 - 19:58, said:

Nu a fost creat perfect. A stat si el cateva zile in Eden, si la prima incercare a intrat intr-un pom, mai precis intr-un măr. Posted Image
De unde le scoateti fratilor  chestia cu marul ? E "pomul" cunostintei binelui si raului. Adica o sursa de invatatura a binelui si raului.

View PostoMariusRO, on 22 iulie 2017 - 20:04, said:

Pe bune? Pai nu scrie pe undeva prin Biblie sa nu faci sex cu sora ta, cu fiica frateui tai si chestii din astea? Mai sunt si alti credinciosi care cred ca sexul cu rudele apropiate, chiar incestul, sunt acceptate de Dumenzeu?!

Ce insemana matura sexual si mental? 12-13 ani e suficient? Fecioara Maria cati ani avea cand a "inseminat-o" Duhul sfant?



Daca pentru tine capitolul 4 din aproape 1000 cat are doar VT nu insemana "inceput"... nu mai zic nimic Posted Image



O prostie, scuza-ma. Legaturile consangvine nu au fost mereu demonizate. Casatoria in interiorul familiei, cu veri/verisoare sau chiar frate-sora a fost unul din modurile in care se pastrau "in familie" titlurile nobiliare si averile. A tecut ceva timp pana s-a dovedit medical legatura dintre consangvinitate si unele malformatii congenitale.



Nu am timp acum dar am sa ma uit.
Tu ai bagat la cap cine e dumnezeul pamantului ? Luca 4 te clarifica. Daca isus spune "toti sunteti frati si surori" adica tu si nevasta ta  tot frate si sora, deci nu e un impediment pentru Creator caci toti suntem copii Tatalui ceresc.Deci acea interdictie a fost bagata de Satan.


Matura sexual si mental inseamna momentul cand constientizeaza ce consecinte are sexul, adica va ramane insarcinata si va trebui sa-si creasca pruncul in spirit divin. Hristos isus a fost crescut de Maria si iosif in spirit divin.
E adaugire tarzie ideea conceptiei divine si nasterea din fecioara, si e falsa. isus e Fiul natural al lui iosif si Maria, biblia asta sustine in alte scrisuri ale carti ale bibliei.Insa iosif a avut copii dintr-o alta casatorie anterioara.


Pentru mine inceput inseamna perioada dinaintea alungarii din Eden.


Alea sunt prostii. Daca inoculezi in mintea tinerilor chestia cu incetul ei se vor simti vinovati si vor da nastere la copii cu probleme tocami din acest motiv.


Daca reusesti sa vezi intregul material zic eu ca esti un om de nota zece . Posted Image

Edited by pacopaco1967, 22 July 2017 - 20:52.


#1766
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,500
  • Înscris: 26.01.2007

View PostCristi_E, on 22 iulie 2017 - 20:47, said:

Răul conduce, nu binele
Daca raul ar fi condus, ala ne-ar fi terminat pe toti, in cei patruj' de katralioane de ani de cand Comunitatea Stiintifica a dat un decret ca exista viata pe pamant.

View PostCristi_E, on 22 iulie 2017 - 20:47, said:

Viata are o regula de la care nu s-a abatut nicio vietate pana acum - supravietuieste cel mai bine adaptat sau cel mai puternic.
Si daca ar fi asa, asta inseamna ca raul conduce? Sau ca Dumnezeu nu exista? Sau ca ateii sunt in cumetrie cu Cimpanzeii? Posted Image
Da' totusi, dupa observatiile mele si oamenii cu dizabilitati pot duce o viata plina de semnificatie.

Edited by Sfantul Jakob, 22 July 2017 - 21:00.


#1767
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postpacopaco1967, on 22 iulie 2017 - 20:50, said:

Eu nu am fiica si nici fiu. Tu esti un tip extrem de grabit. De ce oare te-ai grabi sa-ti foti fiica la pubertate ? Intai o lasi sa creasca alaturi de cei de varsta ei, daca ii refuza si vrea cu tine atunci nu e problema , numai sa nu-i bagi in cap prostii despre incest . Si mai e o problema , e constinta ta daca vrea copii cu propria fiica.
Nu e nicio problema morala. La inceput fii si fiicele lui Adam si Eva s-au impreunat. Care-i problema ?  Daca nu suporti situatia nu ai decat sa-ti cauti alta femela. In vesnicie mereu o sa ai trupun nou, deci chestia ca e fiica ta e o prostie.Daca acum nu o sa-ti regulezi fiica cu  siguranta daca o sa ajungi in rai o sa ai ocazia sa o regulezi acolo daca o sa vrea cu tine. Nici macar nu o sa stii ca a fost fiica ta, dar o sa vrei sa faci sex cu toate femeile, o sa afli si ca fiica ta a fost primita in rai .
Pana si dobitoacele inteleg ca nu e bine sa-si reguleze propriile odrasle, insa nu, nu si voi teistii, ce vorba aceia, considerati ca fiind o ofensa a vi se spune ca omul se trage din maimuta, ca doar voi sunteti superiori maimutei, sunteti aceste fiintre iluminate si spirituale. Nu va coborati voi la mintea maimutei, astfel incat sa nu va regulati cu propriile odrasle.

Baiete, geneza e doar un basm, Adam si Eva sunt doar inchipuiri, personaje imaginare, iar tot ce au savarsit progeniturile lor s-a petrecut pe hartie si in mintile bolnave ale unora, atat, nu in lumea reala. In lumea reala daca iti lasi gravida fiica, ai toate sansele sa dea nastere unei abominatii genetice. Si nu mai aducem in discutie si aspectul profund imoral, caci evindent, nu-i cu cine.

Edited by Real_NEO, 22 July 2017 - 21:17.


#1768
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,500
  • Înscris: 26.01.2007

View PostReal_NEO, on 22 iulie 2017 - 21:02, said:

voi teistii, ce vorba aceia...
Frate Umbra, nu uita ca nici tu nu esti ateu.
Esti de-al nostru :)

#1769
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View Postmario_bril, on 22 iulie 2017 - 14:40, said:

Logica ta este greșită, câtă vreme Universul se extinde cu o viteză mai mare decât cea a luminii.

Totuși cele mai „vechi” galaxii observate au peste 13 miliarde de ani (tereștri).

#1770
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View PostSfantul Jakob, on 22 iulie 2017 - 21:04, said:

Frate Umbra, nu uita ca nici tu nu esti ateu.
Esti de-al nostru Posted Image
Asa este, nu sunt ateu, insa nici nebun sau prost (cel putin imi dau silinta). Asta nu intelegi tu.

Edited by Real_NEO, 22 July 2017 - 21:24.


#1771
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,118
  • Înscris: 31.03.2015

View Postpacopaco1967, on 22 iulie 2017 - 20:50, said:

Alea sunt prostii. Daca inoculezi in mintea tinerilor chestia cu incetul ei se vor simti vinovati si vor da nastere la copii cu probleme tocami din acest motiv.
Deci e ok sa ne futem fiicele, iar baietii sa-si futa mamele????????
Omule, Dumnezeu sa te ierte si totusi sa-ti faca parte la viata cea vesnica. :(

#1772
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,500
  • Înscris: 26.01.2007

View PostReal_NEO, on 22 iulie 2017 - 21:19, said:

Asa este, nu sunt ateu, insa nici nebun sau prost (cel putin imi dau silinta).
Nici nu a insinuat nimeni asa ceva.
Insa trebuie sa stii ca a-ti da toate silintele, nu e suficient.
Tine si de Natura.

#1773
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,118
  • Înscris: 31.03.2015

View PostSfantul Jakob, on 22 iulie 2017 - 21:00, said:

Si daca ar fi asa, asta inseamna ca raul conduce?
Are castig de cauza in fata binelui.

#1774
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTURN2U, on 22 iulie 2017 - 16:10, said:

Zau !? Cum ai calculat , rogu-te arata- ne si noua ?!
Au calculat alții, vezi Hronograful.

#1775
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,965
  • Înscris: 27.05.2010

View PostTURN2U, on 22 iulie 2017 - 19:45, said:

E suficient un singur exemplu ptr a combate teoria potopului biblic cu cativa shpravietuitori .
Intelegi ?
UN SINGUR EXEMPLU si am descoperit una din multele hibe biblice .
nope. Ai nevoie de doua exemple. Un singur exemplu demonstreaza potopul. Simplu de tot. Nu scrie nicaieri ca Noe era analfabet. Deci daca existau mai multe scrieri inainte de potop, iar dintre toate astea una singura apare si dupa potop e destul de logic sa credem ca Noe stia scrierea aia. Si a transmis-o mai departe.

#1776
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postopen-your-eyes, on 22 iulie 2017 - 17:21, said:

doamne, dar evolutionismul se preda in scoli. Credeam ca toti suntem de acord ca ne tragem din maimuta. E incredibil ca inca exista oameni care sa creada in creationism. Mi se pare neverosimil.
Mai puțin, știința. În rest, toți ateii cred aiureala asta.

Edited by mario_bril, 22 July 2017 - 21:37.


#1777
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,965
  • Înscris: 27.05.2010

View PostCristi_E, on 22 iulie 2017 - 21:21, said:

Deci e ok sa ne futem fiicele, iar baietii sa-si futa mamele????????
Omule, Dumnezeu sa te ierte si totusi sa-ti faca parte la viata cea vesnica. Posted Image
Wow, unde ati ajuns. Sectiunea pentru discutii "mature" e un pic mai la deal.

View PostShade_Wo, on 22 iulie 2017 - 21:10, said:

Totuși cele mai „vechi” galaxii observate au peste 13 miliarde de ani (tereștri).
Asta e credinta voastra. Zeul vostru, la care sustineti ca nu va inchinati.

#1778
TURN2U

TURN2U

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 23.09.2016

View Postpacopaco1967, on 22 iulie 2017 - 20:50, said:


Eu nu am fiica si nici fiu. Tu esti un tip extrem de grabit. De ce oare te-ai grabi sa-ti foti fiica la pubertate ? Intai o lasi sa creasca alaturi de cei de varsta ei, daca ii refuza si vrea cu tine atunci nu e problema , numai sa nu-i bagi in cap prostii despre incest . Si mai e o problema , e constinta ta daca vrea copii cu propria fiica.
Nu e nicio problema morala. La inceput fii si fiicele lui Adam si Eva s-au impreunat. Care-i problema ?  Daca nu suporti situatia nu ai decat sa-ti cauti alta femela. In vesnicie mereu o sa ai trupun nou, deci chestia ca e fiica ta e o prostie.Daca acum nu o sa-ti regulezi fiica cu  siguranta daca o sa ajungi in rai o sa ai ocazia sa o regulezi acolo daca o sa vrea cu tine. Nici macar nu o sa stii ca a fost fiica ta, dar o sa vrei sa faci sex cu toate femeile, o sa afli si ca fiic



Bine ca nu ai , nici sa nu ai , duaaaamne ajuta !acum stim de ce esti adeptul bibliei

View Postkyrre, on 22 iulie 2017 - 21:36, said:


nope. Ai nevoie de doua exemple. Un singur exemplu demonstreaza potopul. Simplu de tot. Nu scrie nicaieri ca Noe era analfabet. Deci daca existau mai multe scrieri inainte de potop, iar dintre toate astea una singura apare si dupa potop e destul de logic sa credem ca Noe stia scrierea aia. Si a transmis-o mai departe.

Hai ca ai tupeu , nu gluma !
Vrei sa-ti dau eu mura-n gura informatii dar tu nu te deranjezi sa vii cu un link in care sa-mi arati ca simbolurile jiahu  nu sunt precursoare ale scrierii chineze .
Cat ai fi de orb si tot te-ar izbi asemanarea .
Ti-am spus de dinastia Shang , renumita in pictogramele pe carapace de broaste testoase .
Doar dc ai lipsa de onestitate refuzi evidenta si atunci nu mai avem ce discuta .
Nu ma intereseaza credinta ta , am crezut ca vrei sa te informezi .Atat.

Edited by TURN2U, 22 July 2017 - 22:02.


#1779
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View PostShade_Wo, on 22 iulie 2017 - 21:10, said:

Totuși cele mai „vechi” galaxii observate au peste 13 miliarde de ani (tereștri).

View Postkyrre, on 22 iulie 2017 - 21:38, said:

Asta e credinta voastra. Zeul vostru, la care sustineti ca nu va inchinati.

Nu vreau să vorbesc pentru alții dar eu te asigur că nu mă închin la telescopul Hubble. De acolo vin datele citate.

#1780
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,965
  • Înscris: 27.05.2010

View PostTURN2U, on 22 iulie 2017 - 21:55, said:

Bine ca nu ai , nici sa nu ai , duaaaamne ajuta !acum stim de ce esti adeptul bibliei



Hai ca ai tupeu , nu gluma !
Vrei sa-ti dau eu mura-n gura informatii dar tu nu te deranjezi sa vii cu un link in care sa-mi arati ca simbolurile jiahu  nu sunt precursoare ale scrierii chineze .
Cat ai fi de orb si tot te-ar izbi asemanarea .
Ti-am spus de dinastia Shang , renumita in pictogramele pe carapace de broaste testoase .
Doar dc ai lipsa de onestitate refuzi evidenta si atunci nu mai avem ce discuta .
Nu ma intereseaza credinta ta , am crezut ca vrei sa te informezi .Atat.

Quote

End of the village: a flood[edit]
Based on the archaeological evidence, a severe flood from the nearby rivers submerged most or all of the Jiahu settlement under a few feet of water sometime around 5700 BC. The inhabitants evacuated. It is not known where they went. The absence of tools and weapons in most of the residences indicates that they were able to salvage most of their belongings. They may have built a new village that has not been discovered, emigrated to the Peiligang villages, or scattered.
Zhang Juzhong imagines that they were led by their tribal priest to build a new village nearby on higher ground, so that they could send salvage parties to the old village site. The new village site has never been found. The demolishing of older structures to salvage materials for the construction of new ones may have eradicated the site of the new village if it existed.

M-am deranjat. Happy? Credeam ca stii deja treaba asta, ca doar tu ai adus in discutie scrierea jiahu. M-am inselat, se pare ca doar ai vazut vechimea scrierii si ai venit sa-mi arati margica descoperita.

#1781
TURN2U

TURN2U

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 23.09.2016
Ca fapt divers

http://www.abovetops...hread812176/pg1

http://www.basarchiv...=1&ArticleID=12

View Postkyrre, on 22 iulie 2017 - 22:06, said:





M-am deranjat. Happy? Credeam ca stii deja treaba asta, ca doar tu ai adus in discutie scrierea jiahu. M-am inselat, se pare ca doar ai vazut vechimea scrierii si ai venit sa-mi arati margica descoperita.

Hai , hai..ca nu merge asta , nu m-am nascut ieri sa ma pacalesti cu asta .
Succes in demersul tau demonstrativ !
Si nu uita ce vrei da demonstrezi , e ft important .

Edited by TURN2U, 22 July 2017 - 22:14.


#1782
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,965
  • Înscris: 27.05.2010
Cu ce te pacalesc?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate