Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Religia: pentru prosti si saraci

- - - - -
  • Please log in to reply
463 replies to this topic

Poll: Religia: pentru prosti si saraci (163 member(s) have cast votes)

Este religia pentru prosti si saraci?

  1. Voted Da (92 votes [56.44%] - View)

    Percentage of vote: 56.44%

  2. Nu (61 votes [37.42%] - View)

    Percentage of vote: 37.42%

  3. Nu m-am documentat, votez ca sa ma aflu in treaba (10 votes [6.13%] - View)

    Percentage of vote: 6.13%

Vote Guests cannot vote

#55
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View Postpsycho22, on 01 iulie 2014 - 22:47, said:

Galileo Galilei nu e tipul care a fost acuzat de biserica catolica de blasfemie si era sa sfarseasca pe rug? Posted Image

a avut pile .pana la urma soarele se misca in jurul bisericii ...

#56
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Eu sunt religios.
Şi credincios.
Şi inteligent.

Acu' dovediţi-mi că nu-i aşa.

Deştepţilor.

#57
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View PostOriginalCopy, on 01 iulie 2014 - 22:50, said:

Posted Image invers, nu toti credinciosii sunt religiosi.



Ba da, dar era al dreacu' de religios Posted Image

Nu stiu de ce se folosesc atat de mult nume ilustre din istorie, dintr-o societate care nu mai este actuala, dintr-o societate unde erai constrans sa crezi, prin presiune sociala.

Procentajul de oameni inteligenti care sunt si religiosi a scazut dramatic.

O, si pentru creierasele care tot nu reusesc sa percuteze: vorbim despre statistica, nu despre outliers.

statistic vorbind, tot mai multe garduri, copaci, stanci il prezinta pe Isus. maine piomaine, il vedem si pe peretii monolit de la blocuri. cum plange armatura cu lacrimi de rugina.

#58
InfiniteLoop

InfiniteLoop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.06.2014

View PostFriskey, on 01 iulie 2014 - 22:33, said:

Galileo Galilei era bun prieten cu papa din vremea aia care i-a stat la capatai in ultimele zile ale vietii lui si cu care filozofa despre religie,
GG n-a fost nici pe departe religios, a fost profund ateu, el doar se folosea de inteligenta sa pentru a detine putere prin dicatatorii din acea vreme. GG a vazut ca nimeni nu-l aprecieaza pentru inventile sale si ce-a facut??? S-a dus la familie Medici, una plina de paganism in acea vreme si a inceput sa-i pupe-n fund intentionat pentru a profita de ei. A descoperit Jupiter, zeu slavit  de Medici, apoi a inceput sa zica ca cele 4 luni ale lui Jupiter  reprezinta cei 4 frati din familia Medici. A primit o gramada de bani de la familia Medici pentru asta. Asadar despre ce vorbim aici? Acelasi lucru l-a facut si cu Papa, asta face un om inteligent, profita de slabiciunile alotra sa triumfe Posted Image. Papa ce-a facut cand a vazut ca GG incepe sa fie admirat de populatia Romei, a inceput sa-l distruga, asta face orice lider insetat de putere.

Edited by InfiniteLoop, 01 July 2014 - 22:57.


#59
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postbabalaul, on 01 iulie 2014 - 22:55, said:

statistic vorbind, tot mai multe garduri, copaci, stanci il prezinta pe Isus. maine piomaine, il vedem si pe peretii monolit de la blocuri. cum plange armatura cu lacrimi de rugina.

Statistic vorbind, trendul este clar, religia e pe moarte.

#60
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View Postsfantu.dracu, on 01 iulie 2014 - 22:53, said:

Eu sunt religios.
Şi credincios.
Şi inteligent.

Acu' dovediţi-mi că nu-i aşa.

Deştepţilor.

si ce vina avem noi ca te consideri asa ? parintii tai stiu ? spune-le, poate te descarci.

#61
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsfantu.dracu, on 01 iulie 2014 - 22:53, said:

Acu' dovediţi-mi că nu-i aşa.
S-a despicat marea, a inviat Lazar si toate basmele de rigoare cum le cataloghezi ? De ce trebuie imbracat mesajul in forma asta ?

Edited by neagu_laurentiu, 01 July 2014 - 23:00.


#62
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
1001 de nopti, si povesti nemuritoare.
Decameronul, care circula.
Pisica in cizme.

au saracit preotii cu cartile astea. asta ii doare.
oricum credinta, unde s-a crezut, s-a pastrat. din tata in fiu.
preotii au fost si parinti spirituali, dar si curve.

#63
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View Postpasarea_penix, on 01 iulie 2014 - 22:27, said:

LE: de fapt, aprofundez. DACA vreodata apare vreo persoana, animal, ce o fi, cu super puteri DOVEDITE (sa vad eu la TV, pe net, mii de opinii, nu cativa spalati pe creier), JUR ca devin credincios de-al acelei persoane, religii, ce propovaduieste acolo.
E foarte interesant de citit despre asta în Jurnalul fericirii al lui Steihardt. Când Hristos era pe cruce, preoții iudei Îi spuneau să se pogoare de pe cruce și vor crede. Problema e că dacă Hristos ar fi coborât de pe cruce preoții nu ar mai fi crezut ci ar fi acceptat ceea ce era evident. A crede ține de a nu avea toate dovezile. Când ai toate dovezile atunci tu nu mai crezi ci accepți adevărul. Așa că dovezile le vei primi la Judecată când nu va mai exista posibilitatea de a crede ci în fața evidenței îți vei ocupa locul veșnic: Raiul sau Iadul.

View PostOriginalCopy, on 01 iulie 2014 - 22:56, said:

Statistic vorbind, trendul este clar, religia e pe moarte.
Acum nici măcar nu îți mai trebuie wikipedia să-ți demonstrezi ideile. Ești ca și Sheldon: oamenii ar trebui să accepte că e corect orice spune el (fără a mai fi nevoie de demonstrații). :lol:

#64
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View Postdan-s, on 01 iulie 2014 - 23:08, said:

E foarte interesant de citit despre asta în Jurnalul fericirii al lui Steihardt. Când Hristos era pe cruce, preoții iudei Îi spuneau să se pogoare de pe cruce și vor crede. Problema e că dacă Hristos ar fi coborât de pe cruce preoții nu ar mai fi crezut ci ar fi acceptat ceea ce era evident. A crede ține de a nu avea toate dovezile. Când ai toate dovezile atunci tu nu mai crezi ci accepți adevărul. Așa că dovezile le vei primi la Judecată când nu va mai exista posibilitatea de a crede ci în fața evidenței îți vei ocupa locul veșnic: Raiul sau Iadul.


Acum nici măcar nu îți mai trebuie wikipedia să-ți demonstrezi ideile. Ești ca și Sheldon: oamenii ar trebui să accepte că e corect orice spune el (fără a mai fi nevoie de demonstrații). Posted Image

uite eu nu vreau raiul sau iadul. vreau sa ma reincarnez intr-un curcan. imi permite BOR? sau crestinii imi permit ?

#65
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View Postbabalaul, on 01 iulie 2014 - 23:09, said:

uite eu nu vreau raiul sau iadul. vreau sa ma reincarnez intr-un curcan. imi permite BOR? sau crestinii imi permit ?
Da. Dar asta nu înseamnă că se va petrece cum vrei tu. :P

#66
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View PostOriginalCopy, on 01 iulie 2014 - 21:20, said:

http://en.wikipedia....s_belief_and_IQ ne arata date statistice ce ilustreaza corelatia dintre religiozitatea crescuta si IQ-ul scazut in conditii de saracie.

Voi cunoasteti alte studii despre acest subiect?
Eu nu imi poti explica cum din niste religiosi cu IQ scazut pot sa iasa unii asa destepti.

Edited by Megs, 01 July 2014 - 23:15.


#67
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
dar cum? explica dan-s.

Edited by babalaul, 01 July 2014 - 23:15.


#68
psycho22

psycho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 11.02.2014

View Postdan-s, on 01 iulie 2014 - 23:08, said:

Acum nici măcar nu îți mai trebuie wikipedia să-ți demonstrezi ideile. Ești ca și Sheldon: oamenii ar trebui să accepte că e corect orice spune el (fără a mai fi nevoie de demonstrații). Posted Image
E demonstrat ca religia e pe moarte. Tinerii sunt din ce in ce mai putin religiosi/credinciosi.
Prietenii mei, de exemplu, cam in proportie de 80% sunt atei. Daca ar fi sa luam prietenii parintilor mei, procentul ar fi foarte mic.

Edited by psycho22, 01 July 2014 - 23:16.


#69
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postpsycho22, on 01 iulie 2014 - 23:14, said:

E demonstrat ca religia e pe moarte. Tinerii sunt din ce in ce mai putin religiosi/credinciosi.
Prietenii mei, de exemplu, cam in proportie de 80% sunt atei. Daca ar fi sa luam prietenii parintilor mei, procentul ar fi foarte mic.
Cum adica ateu in proportie de.... ori esti ateu, ori ba. Sau azi nu crezi, maine crezi, poimaine mai vedem....?

#70
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View Postpsycho22, on 01 iulie 2014 - 23:14, said:

E demonstrat ca religia e pe moarte. Tinerii sunt din ce in ce mai putin religiosi/credinciosi.
Prietenii mei, de exemplu, cam in proportie de 80% sunt atei. Daca ar fi sa luam prietenii parintilor mei, procentul ar fi foarte mic.
Măi unul singur e Sheldon... adică OriginalCopy și doar tot ce spune el este adevărat. Posted Image

Acum serios vorbind depinde în ce cerc de prieteni te plimbi. În cercul în care mă plimb eu majoritatea sunt credincioși și numărul tot crește.

Edited by dan-s, 01 July 2014 - 23:20.


#71
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdan-s, on 01 iulie 2014 - 23:16, said:

Măi unul singur e Sheldon... adică OriginalCopy și doar tot ce spune el este adevărat. Posted Image

Acum serios vorbind depinde în ce cerc de prieteni te plimbi. În cercul în care mă plimb eu majoritatea sunt credincioși și numărul tot crește.

Numarul de prosti si saraci din jurul tau creste?

#72
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdan-s, on 01 iulie 2014 - 23:16, said:

În cercul în care mă plimb eu majoritatea sunt credincioși și numărul tot crește.
Voi sunteti aia de va bateti precum chiorii de Boboteaza la aghiazma ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate