Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Religia: pentru prosti si saraci

- - - - -
  • Please log in to reply
463 replies to this topic

Poll: Religia: pentru prosti si saraci (163 member(s) have cast votes)

Este religia pentru prosti si saraci?

  1. Voted Da (92 votes [56.44%] - View)

    Percentage of vote: 56.44%

  2. Nu (61 votes [37.42%] - View)

    Percentage of vote: 37.42%

  3. Nu m-am documentat, votez ca sa ma aflu in treaba (10 votes [6.13%] - View)

    Percentage of vote: 6.13%

Vote Guests cannot vote

#1
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
http://en.wikipedia....s_belief_and_IQ ne arata date statistice ce ilustreaza corelatia dintre religiozitatea crescuta si IQ-ul scazut in conditii de saracie.

Voi cunoasteti alte studii despre acest subiect?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Religia e opiumul popoarelor

V-ati intreba vreodata cum ar fi ca cei saraci cu duhul sa nu stea cuminti in banca lor, de teama focului cel rau?

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Nu am jignit pe nimeni, am expus niste statistici. Nu e problema mea cum se simt altii din cauza unor dovezi empirice.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
E cam 50-50.
Poti sa fii religios, sa fii inteligent fara sa fii fanatic.
Poti sa fii fanatic si sa fii inteligent.
Poti sa fii religios fanatic si s-o tii numai pe-a ta. Poti sa fii religios si sa accepti teoriile altora.
Poti sa nu fii religios dar s-o dai in gropi la fiecare vorba.


Etc.

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postlex404, on 01 iulie 2014 - 21:26, said:

E cam 50-50.
Poti sa fii religios, sa fii inteligent fara sa fii fanatic.
Poti sa fii fanatic si sa fii inteligent.
Poti sa fii religios fanatic si s-o tii numai pe-a ta. Poti sa fii religios si sa accepti teoriile altora.
Poti sa nu fii religios dar s-o dai in gropi la fiecare vorba.


Etc.

Ai date empirice care sa-ti sustina afirmatiile?

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View PostOriginalCopy, on 01 iulie 2014 - 21:27, said:

Ai date empirice care sa-ti sustina afirmatiile?


Nu, nu am. Aia a fost opinia mea. Dar tu, ai dovezi empirice? Publicate in literatura de specialitate si revistele recunoscute pentru cercetare stiintifica?!
Ca cercetatorii britanici, sau wiki scrie...Pe wiki poate scrie oricine. M-am saturat de teoriile chibritului, pana nu vad publicatia x din data y recunoscuta la nivel post universitar, sa vad cine a contribuit la cercetare, premii, distincii.

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postlex404, on 01 iulie 2014 - 21:31, said:

Nu, nu am. Aia a fost opinia mea. Dar tu, ai dovezi empirice? Publicate in literatura de specialitate si revistele recunoscute pentru cercetare stiintifica?!
Ca cercetatorii britanici, sau wiki scrie...Pe wiki poate scrie oricine. M-am saturat de teoriile chibritului, pana nu vad publicatia x din data y recunoscuta la nivel post universitar, sa vad cine a contribuit la cercetare, premii, distincii.

Urmeaza frumusel link-urile din bibliografia wiki, si vei gasi articole stiintifice.

Desi suspectez ca nu vrei sa fii informat.

Nu reusesti sa accepti informatia.

#8
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013
Religia e si pentru bogati (aici ma refer la popi ca sunt plini de bani si cica "banu' e ochiul dracului"...)

#9
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013
Sa fi religios ( sau ceva de genul ) nu insamna neaparat un lucru rau atata timp cat ai limite.

E ce spunea lex poti sa fi inteligent, sa crezi si sa nu fi fanatic.
( dar asta se intampla in toate domeniile, nu doar in religie )

Si mai apoi cu dovezile tale empirice - nu toate au dovezi si totusi exista ( sau ceva de genu )

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Einstein era (oarecum) religios, deci prost.
Tesla, fiu de preot ortodox, era religios deci prost.
Eminescu era religios, deci prost.
Creanga religios, deci prost.
Newton religios deci prost.
Si lista poate continua muuuult.

Ah, pentru "destepti", sarac cu duhul nu inseamna prost, asta e o parainterpretare a unor semidocti care vorbesc despre ce n-au habar. Slab de inger inseamna prost, sarac cu duhul inseamna altceva, mai exact om cu putine patimi (duhuri).

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostFriskey, on 01 iulie 2014 - 21:38, said:

Einstein era (oarecum) religios, deci prost.
Tesla, fiu de preot ortodox, era religios deci prost.
Eminescu era religios, deci prost.
Creanga religios, deci prost.
Newton religios deci prost.
Si lista poate continua muuuult.

Ah, pentru "destepti", sarac cu duhul nu inseamna prost, asta e o parainterpretare a unor semidocti care vorbesc despre ce n-au habar. Slab de inger inseamna prost, sarac cu duhul inseamna altceva, mai exact om cu putine patimi (duhuri).

Cum se face ca dai ca exemple oameni ilustri dintr-un timp in care religia se impunea prin constrangere sociala? Si scoate minciuna cu Einstein de pe lista de indoctrinare. Einstein nu era religios. Se poate interpreta definitia lui Dumnezeu din perspectiva lui Einstein, dar Einstein a spus cu gura lui ca nu e religios.

Deci nu mai dezinforma.

Tu traiesti in trecut?

In plus, cazurile individuale sunt irelevante, aici vorbim la nivel statistic: care sunt tendintele la nivel de grup, de societate.

#12
MariIancu112

MariIancu112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 14.06.2014
Din start, cel care face o asemenea eticheta, este un prost, un badaran etc. Si nu cred asa mult in religie, insa mai stiu ca nu suntem nici de capul nostru in universul asta.

E imposibil sa demonstrezi existenta sau inexistenta unei forme superioare care sa ne controleze. Insa pana la a eticheta oamenii care au credinta in ceva - prosti - este o greseala fatala. E mai rau atunci cand nu crezi in nimic (nu ma refer neaparat la religie) pentru ca nu ai scop, target, nimic - esti pierdut.

Ce-ai postat acolo este doar un studiu - la fel de bine cum s-ar putea spune ca statistic vorbind majoritatea milionarilor in euro nici macar nu au cont pe forumuri ci stau mereu si se gandesc la idei de afaceri si muncesc.

#13
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 29.08.2013
Io's catolic de origine.

Nu-mi place cultul ortodox. Are tradiţii prea tâmpite ciudate.

În rest, I don't give a fuck. Fiecare crede în ce şi cum vrea.

Edited by sftpdt, 01 July 2014 - 21:50.


#14
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostFriskey, on 01 iulie 2014 - 21:38, said:

Einstein era (oarecum) religios, deci prost.
Tesla, fiu de preot ortodox, era religios deci prost.
Eminescu era religios, deci prost.
Creanga religios, deci prost.
Newton religios deci prost.
Si lista poate continua muuuult.

Ah, pentru "destepti", sarac cu duhul nu inseamna prost, asta e o parainterpretare a unor semidocti care vorbesc despre ce n-au habar. Slab de inger inseamna prost, sarac cu duhul inseamna altceva, mai exact om cu putine patimi (duhuri).
Orice exemplu ai da reprezintă cazuri excepționale. Orice exemplu dă OriginalCopy (chiar fiind de pe un site ce nu e acceptat ca sursă în nici o lucrare de licență cum e wikipedia) este corect deoarece OriginalCopy le știe pe toate.

#15
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014

View PostMotanul007, on 01 iulie 2014 - 21:24, said:

Tocmai ai jignit toata populatia acestei tari....

Inseamna ca se simt si prosti si saraci.
Si inca ceva. E aproape toata populatia, nu toata!

#16
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMariIancu112, on 01 iulie 2014 - 21:48, said:

Din start, cel care face o asemenea eticheta, este un prost, un badaran etc. Si nu cred asa mult in religie, insa mai stiu ca nu suntem nici de capul nostru in universul asta.

E imposibil sa demonstrezi existenta sau inexistenta unei forme superioare care sa ne controleze. Insa pana la a eticheta oamenii care au credinta in ceva - prosti - este o greseala fatala. E mai rau atunci cand nu crezi in nimic (nu ma refer neaparat la religie) pentru ca nu ai scop, target, nimic - esti pierdut.

Ce-ai postat acolo este doar un studiu - la fel de bine cum s-ar putea spune ca statistic vorbind majoritatea milionarilor in euro nici macar nu au cont pe forumuri ci stau mereu si se gandesc la idei de afaceri si muncesc.

Studiile vorbesc despre religiozitate, nu despre credinta. Nu stiu cu ce organ ai citit cele scrise.

Deasemenea, nu este doar un studiu - sunt mai multe. Iar, nu stiu cu ce organ ai reusit sa citesti cele scrise.

#17
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostAdm, on 01 iulie 2014 - 21:23, said:

Religia e opiumul popoarelor

V-ati intreba vreodata cum ar fi ca cei saraci cu duhul sa nu stea cuminti in banca lor, de teama focului cel rau?
Eu mă întreb oare cum ar fi să discute despre religie oameni care sunt bine informați. M-am cam săturat de tot acest sărit la gât împotriva celorlalți din cauză că nu îl înțelegem și nici nu ne mai obosim să încercăm să îl înțelegem. Trăiască superficialitatea și zvonurile băbești.

#18
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdan-s, on 01 iulie 2014 - 21:52, said:

Eu mă întreb oare cum ar fi să discute despre religie oameni care sunt bine informați. M-am cam săturat de tot acest sărit la gât împotriva celorlalți din cauză că nu îl înțelegem și nici nu ne mai obosim să încercăm să îl înțelegem. Trăiască superficialitatea și zvonurile băbești.

Nu vad zvonuri, vad cifre:

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b2/LynnHarveyNyborg-Atheism-IQ.svg/400px-LynnHarveyNyborg-Atheism-IQ.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate