Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Religia: pentru prosti si saraci

- - - - -
  • Please log in to reply
463 replies to this topic

Poll: Religia: pentru prosti si saraci (163 member(s) have cast votes)

Este religia pentru prosti si saraci?

  1. Voted Da (92 votes [56.44%] - View)

    Percentage of vote: 56.44%

  2. Nu (61 votes [37.42%] - View)

    Percentage of vote: 37.42%

  3. Nu m-am documentat, votez ca sa ma aflu in treaba (10 votes [6.13%] - View)

    Percentage of vote: 6.13%

Vote Guests cannot vote

#19
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostOriginalCopy, on 01 iulie 2014 - 21:45, said:

Cum se face ca dai ca exemple oameni ilustri dintr-un timp in care religia se impunea prin constrangere sociala? Si scoate minciuna cu Einstein de pe lista de indoctrinare. Einstein nu era religios. Se poate interpreta definitia lui Dumnezeu din perspectiva lui Einstein, dar Einstein a spus cu gura lui ca nu e religios.
Te rog trimite și link-ul din sursa ta sigură și aprobată de toată lumea: wikipedia.

#20
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006

View PostVortexx, on 01 iulie 2014 - 21:51, said:

Inseamna ca se simt si prosti si saraci.
Se simt proști și săraci și i-a jignit numindu-i religioși? Posted Image Mai degrabă invers... Posted Image

View PostOriginalCopy, on 01 iulie 2014 - 21:54, said:


Vezi pe naiba. Eu în poza aia văd una și bună: indiferent de IQ, marea majoritate (adică peste 50%, chiar peste 70% în majoritatea cazurilor) NU sunt atei. Oare tu cu ce organ ai privit graficul? Posted Image

#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009
Apropo, n-am vazut protestanti/ neo protestanti saraci. Serios.
Toti au camere DSLR, Macbookuri, se plimba in lumea intreaga. Deci, care-s saracii?

#22
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
E cam aiurea, un om inteligent, cult, nu poate crede in ceva ce nu exista, nu se poate demonstra c-ar putea exista. Cum dracu poti crede ca noi n-am fi putut evolua dintr-o banala celula, dar un Atotputernic le-a putut face pe toate, tot universul, cu toate stelele, planetele si galaxiile, fara sa explce cum a aparut  acel Atotputernic, de unde puterile sale? Din pacate, desi suntem un stat laic, contribuim cu sume gigantice la BOR, ca suntem o tara de pupatori de moaste, Daniel Trafalet ne explica cu cine trebuie sa votam.

#23
MariIancu112

MariIancu112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 14.06.2014

View PostOriginalCopy, on 01 iulie 2014 - 21:51, said:

Studiile vorbesc despre religiozitate, nu despre credinta. Nu stiu cu ce organ ai citit cele scrise.

Deasemenea, nu este doar un studiu - sunt mai multe. Iar, nu stiu cu ce organ ai reusit sa citesti cele scrise.

Sa spunem ca ai dreptate si toti cei care credem in religie suntem prosti. De fapt uite, toti suntem mai prosti ca tine!

De ce simti nevoia sa exprimi asta ? Iar in titlu ( nici macar nu ai pus un semn de intrebare,)  ai facut o afirmatie. Iar aici se cere interventia unui moderator !


De altfel, asta este genul de subiect pe care il postezi pe un blog, nu pe un forum unde exista si oameni credinciosi - nu inteligenti ca tine !

#24
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostOriginalCopy, on 01 iulie 2014 - 21:54, said:

Prietene, când te aud ce vorbești despre religie orice spui tu nu are însemnătate. Multe din ideile tale arată o necunoștință foarte mare în privința religiei. Și ți-a spus un coleg mai sus: nu merg tot felul de statistici publicate în wikipedia și în tot felul de publicații nerecunoscute de nimeni. De câte ori citeam că studiile au demonstrat că, de exemplu, ouăle sunt foarte sănătoase să fie consumate cât de multe ca apoi să citești în altă parte că studiile au demonstrat că ouăle sunt foarte periculoase pentru organism. Nu demult citisem și eu studii că e demonstrat științific că rugăciunea face nu știu cât bine când se practică. Parcă și aici a fost pus un link către un astfel de articol. Astea sunt articole can-can ce nu valorează nimic.

Edited by dan-s, 01 July 2014 - 22:09.


#25
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006

View Postrumegus, on 01 iulie 2014 - 21:57, said:

E cam aiurea, un om inteligent, cult
Un om inteligent și cult acceptă că se poate înșela. Și mai acceptă că ce nu se poate demonstra că există NU înseamnă că nu există. În cel mai rău caz, e agnostic, nu ateu.

#26
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostMariIancu112, on 01 iulie 2014 - 21:57, said:

Iar in titlu ( nici macar nu ai pus un semn de intrebare,)  ai facut o afirmatie. Iar aici se cere interventia unui moderator !
Dă un raport dar șanse mici să fii băgat în seamă cât timp admin i-a luat partea lui OriginalCopy în al doilea mesaj.....

#27
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postalexcrist, on 01 iulie 2014 - 21:55, said:

Vezi pe naiba. Eu în poza aia văd una și bună: indiferent de IQ, marea majoritate (adică peste 50%, chiar peste 70% în majoritatea cazurilor) NU sunt atei. Oare tu cu ce organ ai privit graficul? Posted Image
Vrei sa spui ca tu vezi ca punctele albastre formeaza o linie paralela cu una dintre axe? Posted Image

#28
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006

View PostOriginalCopy, on 01 iulie 2014 - 22:00, said:

Vrei sa spui ca tu vezi ca punctele albastre formeaza o linie paralela cu una dintre axe? Posted Image
Ce relevanță are asta? Dacă vrei extreme, punctul cel mai sus pe axa IQ se află, surprinzător, undeva pe la 13% ateism, mult sub punctul de peste 80% ateism de la 90-95 IQ. Deci văd eu că scade ateismul.

Iar dispersia medie a punctelor se află unde am spus eu: între 10 și 30-40%. Peste sunt foarte puține.

Vorbești prostii. Mergi și culcă-te. Posted Image

#29
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postalexcrist, on 01 iulie 2014 - 22:03, said:

Ce relevanță are asta? Dacă vrei extreme, punctul cel mai sus pe axa IQ se află, surprinzător, undeva pe la 13% ateism, mult sub punctul de peste 80% ateism de la 90-95 IQ. Deci văd eu că scade ateismul.

Iar dispersia medie a punctelor se află unde am spus eu: între 10 și 30-40%. Peste sunt foarte puține.

Vorbești prostii. Mergi și culcă-te. Posted Image

Daca nu reusesti sa intelegi nici ce spune un grafic, nu am cum sa te ajut.

#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009
Pe langa toate, intervine efectul placebo in ambele tabere.
OC citeste una pe wiki, si-o tine pe a lui. Ok, dar cum a zis Alexcrist; ca sa poti demonstra trebuie sa accepti ca poti gresi.
Religiosii cred una, cu buna credinta. Unii accepta, altii nu faptul ca pot gresi in asta.


Cand vrei sa demonstrezi ceva de o asa amploare, vii cu dovezi solide. Nu cu Wikipedia si-mi zici sa urmez eu linkurile. Daca te duci la un profesor si ii zici sa iti caute el linkurile, te pica.
Asa, draga OC, astept o teza de cercetare¹; Sa vad, cine o scris, cine o coordonat, care au fost sursele.

In rest, numai bine. Subiectul asta nu duce nicaieri Posted Image


¹defect profesional

#31
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View Postlex404, on 01 iulie 2014 - 22:05, said:

Cand vrei sa demonstrezi ceva de o asa amploare, vii cu dovezi solide. Nu cu Wikipedia si-mi zici sa urmez eu linkurile.
În ideea că OriginalCopy a terminat o facultate și a prezentat o lucrare de licență sunt curios dacă ar fi pus la bibliografie wikipedia și la comisie să le spună să urmărească link-urile ce notă ar fi primit.....

#32
pasarea_penix

pasarea_penix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 10.05.2007
Pana nu se inchide topicul asta, si nu vad sa mai tina mai mult de o ora, vreau sa zic si eu opinia mea. Religia chiar este pentru prosti!

LE: adica nu pentru prosti, redusi mintal, probleme psihice, nu, doar pentru cei mai indocrinati, cei care pur si simplu nu inteleg stiinta sau nu vor sa o accepte

Edited by pasarea_penix, 01 July 2014 - 22:09.


#33
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
la fel si eu :)
pai cifrele vorbesc de la sine.
daca nu e asa, veniti voi cu altele :)))

#34
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View Postpasarea_penix, on 01 iulie 2014 - 22:08, said:

Pana nu se inchide topicul asta, si nu vad sa mai tina mai mult de o ora, vreau sa zic si eu opinia mea. Religia chiar este pentru prosti!

LE: adica nu pentru prosti, redusi mintal, probleme psihice, nu, doar pentru cei mai indocrinati, cei care pur si simplu nu inteleg stiinta sau nu vor sa o accepte
Sentimentul e reciproc. :lol:

View PostNemesis-, on 01 iulie 2014 - 22:09, said:

la fel si eu Posted Image
pai cifrele vorbesc de la sine.
daca nu e asa, veniti voi cu altele Posted Image))
Așteaptă puțin să fac un articol pe wikipedia și îți dau imediat link (iar articolul din wikipedia va avea link către blogul meu). :lol:

#35
pasarea_penix

pasarea_penix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 10.05.2007

Quote

Sentimentul e reciproc. Posted Image

Nici nu ma indoiam de asta Posted Image

#36
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
ok astept dar nu cred k voi avea timp sa-l citesc acum.
nu ar fi asta o problema, nu? ma uit la el candva intre maine si peste o saptamana. si promit ca o sa cred tot ce scrie acolo

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate