Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Teak III, de la Asus
 Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...
 Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 

Religia: pentru prosti si saraci

- - - - -
  • Please log in to reply
463 replies to this topic

Poll: Religia: pentru prosti si saraci (163 member(s) have cast votes)

Este religia pentru prosti si saraci?

  1. Voted Da (92 votes [56.44%] - View)

    Percentage of vote: 56.44%

  2. Nu (61 votes [37.42%] - View)

    Percentage of vote: 37.42%

  3. Nu m-am documentat, votez ca sa ma aflu in treaba (10 votes [6.13%] - View)

    Percentage of vote: 6.13%

Vote Guests cannot vote

#127
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View PostNero-d, on 02 iulie 2014 - 17:18, said:

Spoiler
nu, nu trebuie sa mananci mere si nu, nu ai voie sa mananci
ca sa ajungi la alt nivel cognitiv trebuie sa te mai nasti odata si sa nu mai fii babalau
sa te ghidezi dupa principiul: crede si nu cerceta!

dar daca m-as naste preot? as avea loc in Rai ?
apropo, credinta e diferenta intre un preot si un babalau ?

Edited by babalaul, 02 July 2014 - 17:23.


#128
EscapE_

EscapE_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.06.2014

View Postbabalaul, on 02 iulie 2014 - 16:57, said:

eu ce nu inteleg, ca sunt babalau.
de ce exista Copacul Cunoasterii, cand omul a fost creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu ? si de ce era interzis fructul cunoasterii ?
omul ca sa aibe parte de cunoastere a trebuit sa guste fructul interzis.
fiind dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, sa intelegem ca nici Dumnezeu nu a avut parte de cunoastere ?
iar daca " dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu " inseamna doar partea fizica, trupesca, inseamna ca Dumnezeu l-a creat pe om prost? imbecil ? si ideea era sa-l tina asa ?
nu ma prind. de ce e pedepsita cunoasterea ?
Era o poveste. Tu chiar ai luat-o de buna? Ca ne-a facut vreun zeu din lut?:)

#129
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View PostEscapE_, on 02 iulie 2014 - 17:32, said:

Era o poveste. Tu chiar ai luat-o de buna? Ca ne-a facut vreun zeu din lut?Posted Image

zeu din lut. bun. inteleg. fierul era greu de prelucrat, poate nici nu era descoperit ...
dar acel zeu din lut lut le-a zis sa se imbrace in toale cu fir de aur? palarii, sau cum s-or numi, cu nestemate ? el le-a zis sa aibe proprietati pentru preaslavirea lui ? el le-a zis ca spiritualitatea religioasa e mai presus de impozite ?
el le-a zis sa umble in masini scumpe si sa-si ceara tainul pentru o inmormantare? pentru un botez ?

voi, credinciosii. sa nu va fie rusine cu ateii, ci cu popi vostrii. sulemeniti in niste haine care cica il proslavesc pe Dumnezeul vostru.
mai ateu decat ateul e popa.

voi, credinciosi declarati, ia faceti un topic in care va aratati revoltati impotriva celor care reprezinta oficial credinta. faceti o greva, ca spiritul credintei e terflecit de reprezentantii lui Dumnezeu pe pamant. nu va opreste nimeni.

Edited by babalaul, 02 July 2014 - 17:45.


#130
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
:D hai ca am vazut eu vreo 2-3 acolo in fundul salii, cum le-a crescut IQul si s-au convertit la ateism

#131
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
eu vreau popa sa mangaie muribundul, nu sa ceara bani de slujba.
cand reusiti asta, poate infloreste credinta in sufletele ateilor.

#132
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postvolumepower, on 02 iulie 2014 - 16:34, said:

De vină sunt cei care l-au ars pe rug pe Giordano Bruno că a zis că pământu se învârte în juru soarelui și nu invers cum se băteau ei cu pumnu în piept că e.
Desi am zis de multe ori pe forum si am adus argumente pertinente, tot se mai trezesc unii sa repete aceleasi idiotenii


Bruno a fost conamnat pentru ocultism si pentru pozitia sa panteista asupra lumii, nu pentru heliocentrism.
Si deoarece era calugar, vina lui era cu atat mai mare. Nu este de ignorat nici faptul ca Bruno a fost excomunicat si de catre calvini, nu numai de catre Biserica Catolica

Uite ce spune Enciclopedia Catolica: http://www.newadvent...then/03016a.htm

Citez:

Bruno was not condemned for his defence of the Copernican system of astronomy, nor for his doctrine of the plurality of inhabited worlds, but for his theological errors, among which were the following: that Christ was not God but merely an unusually skilful magician, that the Holy Ghost is the soul of the world, that the Devil will be saved, etc.


Dar si versiunea in engleza a wikipediei: http://en.wikipedia..../Giordano_Bruno

The Vatican has published few official statements about Bruno's trial and execution. In 1942, Cardinal Giovanni Mercati, who discovered a number of lost documents relating to Bruno's trial, stated that the Church was perfectly justified in condemning him. On the 400th anniversary of Bruno's death, in 2000, Cardinal Angelo Sodano declared Bruno's death to be a "sad episode" but, despite his regret, he defended Bruno's prosecutors, maintaining that the Inquisitors "had the desire to serve freedom and promote the common good and did everything possible to save his life."[37] In the same year, Pope John Paul II did make a general apology for the deaths of prominent philosophers and scientists due to the Inquisition.[38]

Edited by Megs, 03 July 2014 - 10:15.


#133
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
mai degraba e " Megara citeaza " decat " Megara dixit ".

Edited by babalaul, 04 July 2014 - 08:16.


#134
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,164
  • Înscris: 04.02.2011

View Postsfantu.dracu, on 01 iulie 2014 - 22:53, said:

Eu sunt religios.
Şi credincios.
Şi inteligent.

Acu' dovediţi-mi că nu-i aşa.

Deştepţilor.
E simplu, nu faci diferenţa între o statistică şi un caz particular. Asta nu te face prea înţelept.

#135
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,562
  • Înscris: 10.08.2005

View Postsfantu.dracu, on 01 iulie 2014 - 22:53, said:

Eu sunt religios.
Şi credincios.
Şi inteligent.

Acu' dovediţi-mi că nu-i aşa.

Deştepţilor.
Un om inteligent nu ar cere chestia asta, pe cand unul religios o face tot timpul.

Edited by MarianG, 04 July 2014 - 12:19.


#136
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
iar faptul ca cineva e sarac e suficient pentru a concluziona ca e si prost
conform dex, prost = lipsit de inteligenta
inteligenta se poate masura prin teste, deci demonstratia e destul de facila
iar cum au spus colegii, e vorba de statistica, nu de indivizi luat separat

#137
volumepower

volumepower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 14.08.2013

View PostMegs, on 03 iulie 2014 - 09:51, said:

Desi am zis de multe ori pe forum si am adus argumente pertinente, tot se mai trezesc unii sa repete aceleasi idiotenii


Bruno a fost conamnat pentru ocultism si pentru pozitia sa panteista asupra lumii, nu pentru heliocentrism.
Si deoarece era calugar, vina lui era cu atat mai mare. Nu este de ignorat nici faptul ca Bruno a fost excomunicat si de catre calvini, nu numai de catre Biserica Catolica


Păi bine domnișoara (bănuiesc) @Megs așa o fi fost cum zici tu și „ sursele ” tale, voi probabil ați trăit pe atunci și știți cum a fost. Omul a susținut heliocentrismu, și a fost ars pe rug. Restul sunt detalii. Tu ai citit ce ai scris ? Crezi ce spui ? Pledoaria ta sublimă îmi aduce aminte de un banc :

Vine Bulă și îi spune mamei lui

B: -Mamă, tata s-a spânzurat în garaj
M: -Poftim ?! Când, cum vai vai vai
B: -Haha te-am păcălit ! Tata s-a spânzurat în pod...

Cam așa e și ce spui tu...are relevanță pentru ce a fost omorât ? ocultism sau heliocentrism ?A fost omorât, tu ești de acord ? Susții că biserica e autoritatea care decide viața unui om ? Nu pot să cred că se mai găsesc oameni atât de obtuzi la minte Posted Image

#138
Altair_dsc

Altair_dsc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.08.2008

View Postvolumepower, on 04 iulie 2014 - 16:40, said:

Păi bine domnișoara (bănuiesc) @Megs așa o fi fost cum zici tu și „ sursele ” tale, voi probabil ați trăit pe atunci și știți cum a fost. Omul a susținut heliocentrismu, și a fost ars pe rug. Restul sunt detalii. Tu ai citit ce ai scris ? Crezi ce spui ? Pledoaria ta sublimă îmi aduce aminte de un banc :

Vine Bulă și îi spune mamei lui

B: -Mamă, tata s-a spânzurat în garaj
M: -Poftim ?! Când, cum vai vai vai
B: -Haha te-am păcălit ! Tata s-a spânzurat în pod...

Cam așa e și ce spui tu...are relevanță pentru ce a fost omorât ? ocultism sau heliocentrism ?A fost omorât, tu ești de acord ? Susții că biserica e autoritatea care decide viața unui om ? Nu pot să cred că se mai găsesc oameni atât de obtuzi la minte Posted Image

Da, chiar asa, cum putem sa gandim in felul asta? Nu e ca si cum corporatiile, si in general angajatorul ne dicteaza, pardon decid restul vietii noastre.
Asta imi aminteste de bancul ala: Imi planific concediul cum vreau eu, in halu urmator: seful imi zice cand iar sotia unde...

#139
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postvolumepower, on 04 iulie 2014 - 16:40, said:

Păi bine domnișoara (bănuiesc) @Megs așa o fi fost cum zici tu și „ sursele ” tale, voi probabil ați trăit pe atunci și știți cum a fost. Omul a susținut heliocentrismu, și a fost ars pe rug. Restul sunt detalii. Tu ai citit ce ai scris ? Crezi ce spui ? Pledoaria ta sublimă îmi aduce aminte de un banc :
-------

Cam așa e și ce spui tu...are relevanță pentru ce a fost omorât ? ocultism sau heliocentrism ?A fost omorât, tu ești de acord ? Susții că biserica e autoritatea care decide viața unui om ? Nu pot să cred că se mai găsesc oameni atât de obtuzi la minte Posted Image

View PostAltair_dsc, on 04 iulie 2014 - 17:28, said:

Da, chiar asa, cum putem sa gandim in felul asta? Nu e ca si cum corporatiile, si in general angajatorul ne dicteaza, pardon decid restul vietii noastre.
Asta imi aminteste de bancul ala: Imi planific concediul cum vreau eu, in halu urmator: seful imi zice cand iar sotia unde...

Cineva a spus ca a fost omorat pentru sustinerea sistemului heliocentric iar eu am aratat ca nu este asa.
Nu o singura data a fost scos Bruno la inaintare pe astfel de topice idioate.

Galilei a fost condamnat pentru heliocentrism si a murit la batranete, acasa in pat inconjurat de discipoli.

Nu am sustinut ca biserica decide pentru viata unui om si nici ea nu a sustinut asta,. Stii cate condamnari la moarte a dat Inchizitia? Sper ca nu incepi cu de ordinul milioanelor ca toti ignorantii in domeniu...
Dar iti spun eu: 0 (adica ZERO)
Cea mai severa pedeapsa era excomunicarea si abandonarea "vinovatului" puterii civile. "ultra non habeat quod faciat pro suis demeritis ipsum, idcirco, eundum reliquimus brachio et iudicio saeculari" - din moment ce Biserica nu ii mai poate pedepsi faptele, il lasa pe mana puterii civile.
Exista, totusi, o distinctie esentiala intre pedeapsa ecleziastica si cea civila. Pe cand cea civila urmareste sanctiunea, ca un rezultat al incalcarii legii, cealalta urmareste corectarea delincventului, astfel incat el este obligat sa mearga la slujbe, sa se impartaseasca, sa nu munceasca, sa nu injure, etc.
Practic aici era marea vina a tribunalului Inchizitional, trimiterea "vinovatului" in fata unui tribunal in care nu beneficia nici macar de asistenta juridica asa cum beneficia in fata tribunalului ecleziastic, in fata unui tribunal unde erai condamnat din start inainte sa fi judecat.

V-ati facut cultura in domeniu la Academia de Muzica Lautareasca si acum pozati in mari experti in Inchizitie.

Tine-ti minte un lucru foarte clar: NU I SE POATE REPROSA INCHIZITIEI CA NU A FOLOSIT IERI INSTRUMENTELE DE ASTAZI.

Edited by Megs, 04 July 2014 - 19:00.


#140
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Observ ca nimeni nu are alte date care sa confirme sau sa infirme faptul ca religia este pentru prosti si saraci.

Ma bucura faptul ca 2/3 din votantii chestionarului sunt de acord cu dovezile empirice prezentate, chiar daca 1/3 neaga aceste dovezi.

#141
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,238
  • Înscris: 28.06.2005

View Postbenis, on 04 iulie 2014 - 11:24, said:

E simplu, nu faci diferenţa între o statistică şi un caz particular. Asta nu te face prea înţelept.
N-am citit nici prea multe şi nici n-am multă experienţă pentru a fi înţelept. :)



View PostMarianG, on 04 iulie 2014 - 12:19, said:

Un om inteligent nu ar cere chestia asta, pe cand unul religios o face tot timpul.
În schimb nimeni n-a putut să vină cu contradovezi, dar toată lumea vrea să-mi arate cât de sărac sunt.
Mulţumesc, nu e nevoie. În cazanul meu sunt suficiente de-o ciorbă bună.

#142
vladutz114

vladutz114

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 22.05.2010

View PostFriskey, on 01 iulie 2014 - 21:38, said:

Einstein era (oarecum) religios, deci prost.
Tesla, fiu de preot ortodox, era religios deci prost.
Eminescu era religios, deci prost.
Creanga religios, deci prost.
Newton religios deci prost.
Si lista poate continua muuuult.

Ah, pentru "destepti", sarac cu duhul nu inseamna prost, asta e o parainterpretare a unor semidocti care vorbesc despre ce n-au habar. Slab de inger inseamna prost, sarac cu duhul inseamna altceva, mai exact om cu putine patimi (duhuri).


Si uita asa se trezeste cate un ,,destept" ca tine sa scrie fara sa stie despre ce scrie.

,,Religia - o frază de dânşii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug,
Căci de-ar lipsi din inimi speranţa de răsplată,
După ce-amar muncirăţi mizeri viaţa toată,
Aţi mai purta osânda ca vita de la plug?
Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Şi v-a făcut să credeţi că veţi fi răsplătiţi...
Nu! moartea cu viaţa a stins toată plăcerea -
Cel ce în astă lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, căci morţi sunt cei muriţi."
                                            - Mihai Eminescu (Imparat si Proletar)



,,I do not believe in the God of theology who rewards good and punishes evil.''
-Albert Einstein

“My brain is only a receiver, in the Universe there is a core from which we obtain knowledge, strength and inspiration. I have not penetrated into the secrets of this core, but I know that it exists.”
-Nikola Tesla


Nici unu din oamenii pe care i-ai enumerat (poate doar Creanga) nu era religios. A te gandi la dumnezeu ca o forma suprema a ratiunii si nu ca un psihopat ce pedepeste si se uita la tine cand te masturbezi (asa cum il promoveaza bibila sau orice alta religie) orice om inteligent se gandeste, asta nu inseamna ca este religios.

#143
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postvladutz114, on 05 iulie 2014 - 07:11, said:

Nici unu din oamenii pe care i-ai enumerat (poate doar Creanga) nu era religios. A te gandi la dumnezeu ca o forma suprema a ratiunii si nu ca un psihopat ce pedepeste si se uita la tine cand te masturbezi (asa cum il promoveaza bibila sau orice alta religie) orice om inteligent se gandeste, asta nu inseamna ca este religios.
Hai ca iti arat eu doi, daca nu ai fost multumit.

Gregor Mendel, cel numit si parintele geneticii, a fost calugar, chiar staret de manastire.

Monseniorul George Lemaitre, cel care a inaintat pentru prima data teoria Big-Bangului a fost preot.
De la wikipedia citire:
Monseigneur Georges Henri Joseph Édouard Lemaître, S.J. (French: [ləmɛtʁ] ( listen); 17 July 1894 – 20 June 1966) was a Belgian priest, astronomer and professor of physics at the Catholic University of Louvain. He was the first person to propose the theory of the expansion of the Universe, widely misattributed to Edwin Hubble.[1][2] He was also the first to derive what is now known as Hubble's law and made the first estimation of what is now called the Hubble constant, which he published in 1927, two years before Hubble's article.[3][4][5][6] Lemaître also proposed what became known as the Big Bang theory of the origin of the Universe, which he called his 'hypothesis of the primeval atom'.[7]

Ia uite-l pe Monseniorul George Lemaitre intre doi dintre colaboratorii sai, ambii laureati Nobel: Albert Einstein si Robert Millikan
In poza se pot vedea foarte bine insemnele preotiei catolice.

Attached File  Lemaitre_Einstein.jpg   66.45K   6 downloads

Sa stii ca mai am si altii daca astia nu te satisfac.

#144
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Noi vorbim despre tendinte statistice la nivel de grup, de societate, iar Megs tine cu ghearele de niste exceptii, de niste outliers.

De parca o mare parte din societate ar fi compusa din intelectuali.

Megs, iti sta bine cand negi privirea de ansamblu, concentrandu-te pe exceptii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate