Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

De ce multi oameni sunt impotriva progresului tehnologic ?

- - - - -
  • Please log in to reply
264 replies to this topic

#235
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,589
  • Înscris: 20.10.2006
La curierii privati cum se poate? Sa nu mai zic de cat astepti la ghiseu pana sa gaseasca in registru cand daca ar folosi calculatoare ar trebui doar sa tasteze numele/cnp-ul.

#236
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
la curierii privati nu se poate. iti da un sms ca vine maine sulea intre x si y pentru ca dai numarul de mobil la predarea coletului sau la comanda, pe loc, pentru acel moment specific.
posta romana ce vrei sa faca? o baza de date cu toate mobilele din tara? pai parca la prepay sariti de cur in sus ca va ia intimitatea daca va cere buletinul - legea big brother a curului, nu?
vrei sa se faca maine recensamant de numere? si daca poimaine iti schimbi numarul?

serios, ti-am zis ca inteleg topicurile astea deschise asa, de dragul postatului, dar daca chiar n-ai avut atata minte incat sa judeci singur chestiunea de mai sus, nu mai zic nimic.
pentru orice rahat genial iti trece tie prin minte, presupune ca le-a trecut si altora, poate unora mai destepti...si faptul ca inca nu s-a intamplat inseamna c-o exista vreun motiv...
nu e mereu valabila fraza de mai sus dar uneori e.

Edited by spare-me, 23 December 2014 - 21:41.
typos


#237
Clementinae

Clementinae

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 374
  • Înscris: 07.12.2014

 LunaCrystal, on 30 iunie 2014 - 00:00, said:

Am observat ca sub diverse pretexte, dar in special cel al sanatatii (,,nu e sanatos”) oamenii refuza progresul tehnologic cel putin in Romania, mai multe lucruri pe care stramosii nostrii le-ar fi dorit din plin dar nu le-a permis dezoltarea stiintei de atunci sa le aiba, acum in zilele noastre in loc sa profitam din plin de ele, sa ne bucuram ca exista si sa le folosim, le evitam, le dezagream, avem pareri proaste despre ele in loc sa ne bucuram de ele si beneficiile aduse. Voi continua cu cateva exemple.

1. Aerul conditionat, ca tot a venit vara - Cu siguranta in urma cu multi ani cu totii, sau cel putin eu mi-as fi dorit sa fi existat aparate de aer conditionat in fiecare locuinta, sa nu mai suferim de caldura intreaga vara, din pacate insa nu a existat asa ceva, in Romania au aparut si mai tarziu. Acum cand exista si am putea avea aproape toti (doar cei care nu isi permit financiar nu ar putea avea) nu le folosim, cica ,,nu fac bine sanatatii, e curent, etc.) si preferam sa stam noptile sa nu putem dormi de caldura sau transpirati la greu.

2. Fast-Food-urile/pizzeriile - Acum 100-10 ani oamenii se chinuiau din greu cu mancarea, trebuia cu 1-2 ore inainte sa mananci sa te apuci de adunat alimentele/facut cumparaturi, apoi sa gatesti, dupa ce mananci sa speli vasele, uneori o problema ca nu aveai apa curenta in casa, pierdeai in medie cam cel putin 2 ore ca sa mananci. Azi treaba se rezolva mult mai rapid, mai gustos si simplu: vrei o gustare, ceva rapid - primul chiosc fast-food, un hamburgher sau o shaorma le cumperi in maxim 5-10 minute, apoi in maxim 20-25 de minute ai mancat si dupaia iti vezi de treaba. Vrei o ceva mai mult ? Faci comanda de o pizza sau mergi la un restaurant si la fel totul e gata rapid, in timp ce se face pizza tu poti face altceva. => economie serioasa de timp. Stiu ca nu e prea sanatos, dar face parte din progresul tehnologic sa nu fie sanatos. Asa si in urma cu multi ani lumea zicea ca mancarea preparata la cald nu e sanatoasa, acum aia pare sanatoasa, apoi a venit vorba cu mancarea gatita la microunde ca nu ar fi prea sanatoasa, acum pare ok, peste vreo 10-20 de ani mancarea va fi scoasa la imprimante 3D pentru a nu mai fi nevoie de bucatari si atunci multi or sa zica ca vai ce sanatoasa era mancarea fast-food ei vor in continuare fast-food nu printere 3D, apoi cand se vor inventa doar niste pastile ce tin loc de mancare oamenii or sa zica ca vai ce sanatos era cu mancarea imprimata 3D, nu vor pastile.

3. Telefonia - Acum 25-100 de ani cu siguranta vroia toata lumea aproape un telefon mobil chiar smartphone daca ar fi fost posibil in perioada aia, insa pe atunci nici telefonia fixa nu era disponibila pentru toata lumea. Azi cand avem telefonie mobila de ultima generatie, multa lumea are inca telefoane fixe sau foloseste telefoane mobile deosebit de vechi, de minim 7-8 ani si fara ecran color.

4. Internetul si socializarea online - Multa lume e nemultumita ca noile generatii socializeaza doar pe messenger, facebook, google plus sau alte servicii similare, ca nu mai ies pe la bloc, prin parc, pe afara pe la joaca sau deastea. Pai e un lucru cat se poate de normal, oamenii socializau fata in fata cand nu existau alternative, e progres tehnologic, gata, ce a fost a fost doar, nu o sa mai fie si foarte bine! Tehnologia a fost inventata sa fie folosita, sa ne ajute, sa ,,munceasca" in interesul nostru, nicidecum sa mai facem prin vechile metode ce se poate face acum online. Si nu mai e nici nevoie sa stai doar in casa pentru a socializa online, acum exista si internet mobil si e accesibil. La fel si platile, gata s-a zis cu vremea cand se faceau doar la ghisee, acum trebuie sa le facem online, totusi insa sunt destui incapatinati care prefera la ghisee.

5. Televizoarele - Cu siguranta cele mai multe sunt depasite tehnologic, totusi insa multi se incapatineaza sa le foloseasca si sa se uite zilnic la tv. Tv-ul intr-adevar era o minune tehnologica acum 20-30-40 de ani cand merita sa te uiti la el, azi nu e deloc confortabil, ca sa te uiti la filmul x, sau emisiunea x trebuie sa fi acasa si la tv exact la o anumita ora cand vrea un anumit post de televiziune, daca suna un telefon sau apare ceva treaba pierzi din film/il pierzi de tot, la fel si daca se ia curentul. Nu mai bine te uiti cand vrei la ce vrei, daca apare ceva pui pauza si reiei exact de unde ai ramas ? Posibil destul de simplu, insa online.

6. Cartile, revistele si ziarele tiparite - Deja de ceva ani majoritatea persoanelor care citesc asa ceva au cel putin un device cu care se pot citi carti electronice, la fel si reviste sau ziare, iar cine nu are cu siguranta si-ar putea cumpara unul cu banii dati in cateva luni pe ziare, carti si reviste, si viata s-ar simplifica si usura cu mult, nu mai umbli dupa tine cu lucruri grele. Totusi multa lume prefera inca sa citeasca in format tiparit, cu ocazia asta taindu-se si copaci inutil si umpladu-se si cosurile de gunoi/marginile padurilor/orasele de hartii aruncate de oameni ... ma abtin sa zic cum. Acum mult timp multi ar fi renuntat la scrisul tiparit daca ar fi fost posibil. Sa ne gandim si numa la elevii care au avut de carat ghiozdane grele in loc de o tableta/ebookreader.

7. Coca-cola, Pepsi-Cola, Energizantele - Majoritatea zic ca nu sunt sanatoase, lucru real. Dar daca avem nevoie de ele pentru a putea sta trezi pentru a putea munci mai mult pentru ca asta se cere in societatea actuala, de ce sa nu apelam la ele ? Sau daca pur si simplu ne place gustul ? Acum 200-300 de ani multi ar fi baut asa ceva fara sa se gandeasca de doua ori.

8. Incurajarea la sport, miscare - Ok, e o activitate placuta pentru unii, dar nu mai e obligatorie, in secolul nostru exista masini, utilaje, nu mai muncim toti fizic. Nu vad de ce sa o incurajam/obligam lumea sa faca sport (ma refer la parinti in special care isi obliga copii uneori la sport), mai ales ca e foarte putin popularizat faptul ca sportul are si parti negative, si nu chiar mici/putine - risc de accident (uneori mortal), transpiratie/miros urat, trebuie sa te imbraci in tinuta sport nu la moda, pierzi timp cu sportul, uneori pierzi si bani necesari pe echipamente, abonamente, instructori, etc. Ok, sa faca cine vrea, dar nimeni obligat/sa nu i se sugereze fara sa i se explice si dezavantajele, nu doar faza cu face bine sanatatii.

Toti care isi doresc o viata sanatoasa, mananca doar bio, fac sport (desi poate nu le place/au de pierdut in societate din cauza asta), nu au vicii, nu beau cola sau energizante, nu au/nu agreeaza aerul conditionat, nu se distreaza, din pacate pentru ei tot o viata au si nu vor trai vesnic oricat de sanatos ar trai. Cel mult li se pare mai lunga viata fara distractii si placeri, dar si trece degeaba pe langa ei.

Voi ce parere aveti ? Mie nu imi vine sa cred ca multa persoane nu agreeaza progresul tehnologic in unele domenii/unele laturi ale progresului tehnologic.


Daca fast food, pizza si cola reprezinta progres tehnologic... Si spui sa nu mai facem sport pentru ca ne face rau? Transpiratia, tinuta sport, lol, lol, lol!Posted Image Bineinteles ca sunt activitati sportive care nu sunt recomandate celor care sufera de anumite afectiuni, dar asta nu inseamna ca sportul nu e bun, ci ca este indicat sa eviti anumite tipuri de sport si sa te indrepti catre altele. Logic, nu? Daca ai alergie la capsuni nu mai mananci niciun fruct? Printre altele, sa stii ca tocmai pentru ca nu prea mai muncim fizic, sportul se impune ca fiind mai necesar decat acum 100 de ani cand se muncea cu drag si spor la camp Posted Image Nu e dezirabil ca la 30-40 de ani sa te iei la intrecere cu bunicii care are dureri si disconforturi mai mari.

Televizoare, telefoane, bla bla, fiecare cum ii place. Oamenii sunt diferiti. Nici atata lucru nu stii?

Tu arati cu degetul un anumit extremism, pozitionandu-te pe tine intr-unul opus celui pe care il critici.

#238
real32

real32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 02.07.2006
Pana si americanii o lasa mai usor cu grasimile trans si ne gasim noi sa le consideram un mare progres tehnologic, adevarata stiinta la cutie. In rest bine ca ne preocupam sa scapam omenirea de bucatari si de cartile tiparite.

#239
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,589
  • Înscris: 20.10.2006

 spare-me, on 23 decembrie 2014 - 21:40, said:

la curierii privati nu se poate. iti da un sms ca vine maine sulea intre x si y pentru ca dai numarul de mobil la predarea coletului sau la comanda, pe loc, pentru acel moment specific.
posta romana ce vrei sa faca? o baza de date cu toate mobilele din tara? pai parca la prepay sariti de cur in sus ca va ia intimitatea daca va cere buletinul - legea big brother a curului, nu?
vrei sa se faca maine recensamant de numere? si daca poimaine iti schimbi numarul?
Simplu ca buna ziua, poate si posta sa ceara numarul de telefon la expedierea unui pachet. Eu oricum si in prezent cand o fac scriu pe pachet si nr. de telefon, la fel si pe scrisori. Pentru cine nu are telefon desi putina lume mai e in situatia asta si aia oricum sunt inapoiati bine nu cred ca au de primit pachete prea des se poate pastra ca si varianta alternativa asta cu avizele. Sau daca nu mergi in 3-4 zile dupa pachet sa iti trimita si aviz, ori si aviz si sms din prima.
Apoi de evidenta informatizata lipsa a pachetelor ce zici ? Cum e posibil sa existe la posta din China, din Hong Kong si alte tari insa la cea romana nu ?

 Clementinae, on 23 decembrie 2014 - 21:49, said:

1. Daca fast food, pizza si cola reprezinta progres tehnologic...

2. Si spui sa nu mai facem sport pentru ca ne face rau? Transpiratia, tinuta sport, lol, lol, lol!Posted Image Bineinteles ca sunt activitati sportive care nu sunt recomandate celor care sufera de anumite afectiuni, dar asta nu inseamna ca sportul nu e bun, ci ca este indicat sa eviti anumite tipuri de sport si sa te indrepti catre altele. Logic, nu? Daca ai alergie la capsuni nu mai mananci niciun fruct? Printre altele, sa stii ca tocmai pentru ca nu prea mai muncim fizic, sportul se impune ca fiind mai necesar decat acum 100 de ani cand se muncea cu drag si spor la camp Posted Image Nu e dezirabil ca la 30-40 de ani sa te iei la intrecere cu bunicii care are dureri si disconforturi mai mari.

3. Televizoare, telefoane, bla bla, fiecare cum ii place. Oamenii sunt diferiti. Nici atata lucru nu stii?

4. Tu arati cu degetul un anumit extremism, pozitionandu-te pe tine intr-unul opus celui pe care il critici.
1. Daca nu e progres tehnologic, ia spune cum puteam face sa beau un redbull acum 20 de ani ? Sau o coca-cola in Romania ? Pizza stiu ca era in marile orase, insa nu se livra la usa cu doar un telefon/comanda pe internet distanta.

2. Eu faceam referire la situatiile in care persoane care desi au de pierdut datorita sportului continua sa il practice doar din motive de sanatate. Eu nu prea sunt defel de acord cu traitul sanatos dealtfel. Bine sport pot zice ca fac si eu, nu as fi de acord cu interzicerea sportului, insa nici nu ma mandresc ca fac sport, pe timp de vara m-am lasat aproape complet de sport.

3. Corect, fiecare cum ii place. Eu insa intrebam oare de ce le place? E democratie, ar trebui sa am voie.

4. Ti se pare insa, nu sunt chiar extremist, doar ca imi pun intrebari despre anumite lucruri.

Edited by LunaCrystal, 24 December 2014 - 10:59.


#240
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 LunaCrystal, on 24 decembrie 2014 - 11:11, said:

nu sunt chiar extremist
Iti place tie sa crezi...
Pt tine nu exista deloc nuante, contexte care cer X sau Y... tu ai prins Y-ul de coada si mori cu el in brate.

#241
Clementinae

Clementinae

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 374
  • Înscris: 07.12.2014

 LunaCrystal, on 24 decembrie 2014 - 11:11, said:

1. Daca nu e progres tehnologic, ia spune cum puteam face sa beau un redbull acum 20 de ani ? Sau o coca-cola in Romania ? Pizza stiu ca era in marile orase, insa nu se livra la usa cu doar un telefon/comanda pe internet distanta.

2. Eu faceam referire la situatiile in care persoane care desi au de pierdut datorita sportului continua sa il practice doar din motive de sanatate. Eu nu prea sunt defel de acord cu traitul sanatos dealtfel. Bine sport pot zice ca fac si eu, nu as fi de acord cu interzicerea sportului, insa nici nu ma mandresc ca fac sport, pe timp de vara m-am lasat aproape complet de sport.

3. Corect, fiecare cum ii place. Eu insa intrebam oare de ce le place? E democratie, ar trebui sa am voie.

4. Ti se pare insa, nu sunt chiar extremist, doar ca imi pun intrebari despre anumite lucruri.

1. Accesibilitatea in sine reprezinta un progres tehnologic. Curentul electric, gazele, apa potabila, sunt mai accesibile decat acum 100 de ani. Livrarea la domiciliu e clar un avantaj, dar nu se limiteaza la pizza. Civilizatia nu a facut un salt inainte pentru ca a aparut pizza si cola si oamenii nu erau lesinati pana a aparut redbull.

2. Nu pot sa nu remarc ce prostie ai spus: persoane care desi au de pierdut datorita sportului continua sa il practice doar din motive de sanatate. Spune-mi, dragul meu, ce au de pierdut? Ai o gandire extraordinar de infantila.

3. Pai nu stiu. Oare asa cum tu ai preferintele tale, sa le aiba si ei pe ale lor?:scratchchin:

4. Asemenea preocupari marunte nu iti fac cinste.

#242
GrigoreDupaUreche

GrigoreDupaUreche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 19.12.2014
Amin! Ce sens are topicul?

#243
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Fifi, gunoaio, mai rascolesti multe topice?

#244
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,664
  • Înscris: 13.06.2004
Despre sport: eu nu am fost nici o dată un tip sportiv. În afară de mersul pe bicicletă şi înot, nu m-a pasionat cu adevărat nici un alt sport care să necesite efort fizic (există şi sporturi cu motor). Am făcut prostia să ridic lucruri grele, deşi nu aveam antrenament şi acum am început de discopatie. Deci nu-i de glumit cu sănătatea. Şi când iniţoatorul merge cu cortul, depune ceva efort fizic, nu?

#245
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,517
  • Înscris: 06.01.2012

 LunaCrystal, on 24 decembrie 2014 - 11:11, said:

2. Eu faceam referire la situatiile in care persoane care desi au de pierdut datorita sportului continua sa il practice doar din motive de sanatate.
Ce ai de pierdut datorita sportului mai exact ?

#246
yan27

yan27

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.03.2011

 jeffy86able, on 26 decembrie 2014 - 13:04, said:

Ce ai de pierdut datorita sportului mai exact ?
Poate a vrut sa spuna ca sportul dus la extrem nu e bun, dar de fapt 'orice' dus la extrem nu este benefic.

Edited by yan27, 26 December 2014 - 13:14.


#247
Clementinae

Clementinae

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 374
  • Înscris: 07.12.2014
Nu, dupa cum s-a exprimat, cred ca mai degraba se refera la cineva care pare a nu avea nevoie de sport, dar il practica totusi, desi il dau gardienii afara din metrou din cauza mirosului de transpiratie si, pe deasupra, cheltuie banii cu care ar putea manca pizza in fiecare zi timp de cel putin o saptamana, pe echipamente sportive. Plus ca mai suporta si stigmatul de a nu fi imbracat la moda.

#248
laski

laski

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 26.12.2014
pentru ca vechturile sunt ieftine, mai sanatoase uneori.

#249
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Majoritatea oamenilor sunt prosti si nu inteleg foarte multe lucruri.

Exemplul clasic este cu asa numitele mancaruri fast-food. Prostimea nu pricepe ca notiunea de fast food nu are absolut nici o legatura intrinseca cu vreun fel de caracteristica nutritiva. Cretineala e dublata si de ignorarea faptului ca foarte multe tipuri de mancaruri gatite acasa sunt cel putin la fel de nocive, in unele cazuri mult mai nocive, decat anumite mancaruri fast food condamnate in mod traditional precum hamburgerii mcdonalds (iar asta vine de obicei la pachet cu dobitocenii gen "tot romanu mananca la mcdonalds" in conditiile in care juma din judetele romaniei nu au nici un restaurant mcdonalds)

Fast food inseamna mancare gatita rapid. Exista fast food cat se poate de sanatos. De exemplu sandwichiuri cu piept de pui la gratar, sos de smantana si ceva salata verde - am mancat asa ceva nu foarte demult la un restaurant romanesc. Dupa caz (si pret) continutul de ingredient nutritiv de calitate poate depasi cantitatea de produs de panificatie, iar maioneza grasa inlocuita cu altceva. Si Subway niste chestii foarte de calitate, slabe si cu cantitate mare de proteina.

Also, racoritoarele cu cofeina si "energizantele" nu au nimic nociv in ele, dar prosteala e in toi. Trebuie doar inteles ca au cofeina si ca nu trebuie baute oricand si in orice cantitate(energizantele sunt similare cu cafeaua obisnuita la tarie). Si nici prostiile gen "taurina" din energizante n-au nici un efect. E doar un soi de "apa cu busuioc" a energizantelor.

#250
GrigoreDupaUreche

GrigoreDupaUreche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 19.12.2014
Tocmai vorbeai de cat de prosti sunt oamenii dupa care ai emis chestii gen "nu e nimic nociv in racoritoarele cu cofeina/bauturi energizante".

#251
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,589
  • Înscris: 20.10.2006
Pai nu e nimic daca sunt folosite cu cap! Sigur daca faci abuz e, insa daca situatia o impune asta e.

Iar cu fast-food-ul s-a mai zis ca acceleasi alimente pot fi consumate la fel preparate si in farfurie si nu pot fi mai sanatoase sau daunatoare decat sub forma de hamburgher.

Edited by LunaCrystal, 26 December 2014 - 21:00.


#252
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 GrigoreDupaUreche, on 26 decembrie 2014 - 20:11, said:

Tocmai vorbeai de cat de prosti sunt oamenii dupa care ai emis chestii gen "nu e nimic nociv in racoritoarele cu cofeina/bauturi energizante".
Absolut, doar nu ai sa vezi oameni inteligenti care sa creada ca sunt nocive.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate