Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Galaxy S3 Neo - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
2274 replies to this topic

#37
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,584
  • Înscris: 09.09.2013

View Postmuraru_dan, on 23 septembrie 2014 - 06:13, said:

In casti se aude ca orice alt Samsung. Avand doar 0.3 w iesire se aude nu f tare insa suficient.
Asa au cam toate Samsungurile iesirea.
Spre exemplu. nokia 520-ul ce l-am avut avea iesirea de 0.6 W. Insa nici nu treceam de 75% din volum.

Insa conteaza si ce casi ai. Cele din pachet mi se par slabe, eu folosesc niste casti de la un HTC mai vechi, incomparabile ca si calitate a auditiei cu ce gasesti acum in cutiile telefoanelor noi.

Pt 899 lei cat am dat eu pe el sunt fff multimit. E suficient de performant pt nevoile mele si pana acum a functionat perfect fara pbme de vre-un fel.
Inseamna ca la capitolul auditite sta ca telefonul meu  ,,allview a4all,,.. Castile din pachet sunt de tip in-ear? Am de ales intre un allview p7 extrem sau asa ceva cu camera rotativa se 13 mpx sau acest samsung...
Cat la capitolul casti poate o sa razi la sigur dar cele mai  bune casti mi s-au parut  ,,a4techt mk-610,, si niste casti  ,,hama,, cu un design gen pietre swaroschi... Sincer am pus casti de milioane in ureche dar parca nu se ridica la calitatea celor dou.. Poate o fi fost si din cauza telefonului. Problema la cele doua este ca mai mult de o luna maxim dou nu tin, se strica mufa care intra, defapt cablu de acolo, de fiecare dara in acelasi loc :))

#38
krym0geN

krym0geN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 18.10.2013
Deci se merita achizitionat acest model fata de S3 LTE ?

#39
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Castile sunt in ear insa cu o fidelitate a auditiei relativ scazuta, cel putin cumparativ cu castile de HTC ce le folosesc.

La camerele foto din smarturi nu conteaza razolutia cat mai mult calitatea senzorului.
Daca nu e un senzor bun calitativ, mai multi pixeli din contra vor dauna.

Legat de Neo vs LTE (9305), as alege LTE-ul din urmatoarele motive:
-ai gorilla glass
-ai 2 GB ram in loc de 1.5 GB
-ai screen miroring
-merge pus stick prin mufa otg
-ai microfon suplimentar pt reducerea zgomotului desi aceasta functie a facut figuri pe unele s3-uri
-ai soc-ul normal ,care desi poate putin inferior pe partea grafica are avantajul ca poti pune o gramada de custom rom-uri
-e LTE, desi sincer la o conexiune buna H+ nu ai nevoie de mai multa banda.
-avand 2 GB de ram Samsung-ul ofera update oficial la Kit Kat, pe S3-ul 9300 nu-l ofera deoarece nu are decat 1 GB ram si ei sustin ca din cauza touch Wizului ce ocupa o gramada de resurse nu mai ramane ram liber pt o functionare fluenta.
Adevarul e ca dupa o utilizare absolut normala, cu aplicatii gen chrome, photo, Facebook si cam atat, imi arata ocupati din ram putin mai mult de 1 GB.
Avand in vedere faptul ca S3-ul simplu nu are disponibili decat vreo 835 MB ram (fata de 1.35 GB cat are Neo, 1.75 cat are LTE-ul), va dati seama ca deja ar face swap la greu. Dar e si lenea Samsung zic eu, ma rog, chestie si de marketing.

Ca minus pt LTE atat ar fi autonomia, core-urile A7 de pe neo sunt mult mai optimizate, plus procesul de fabricatie al soc-ului fiind mai mic rezulta un consum mai mic in full load in special.

Acum trebuie vazut si pretul, daca LTE-ul il gasesti la peste 1250-1300 ron deja e scump dupa mine, insa nu e chiar de lepadat.

Edited by muraru_dan, 24 September 2014 - 09:54.


#40
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,584
  • Înscris: 09.09.2013
Personal merg pe neo... Nustiu de ce ma fermecat acest telefon... Voi da si 1200 pe el daca este nevoie. Pare tot ce imi trebuie.. Facebook plus jocuri plus muzica.. Ce poti sa ceri mai mult de la un telefon?

#41
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
captura de ecran la s3 pt cei ce nui stiu:
http://www.wikihow.c...ot-on-Galaxy-S3

Inca un lucru in minus ce-l are Neo vs S3-ul clasic:

Nu are tv out.

#42
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,584
  • Înscris: 09.09.2013

View Postmuraru_dan, on 24 septembrie 2014 - 11:54, said:

captura de ecran la s3 pt cei ce nui stiu:
http://www.wikihow.c...ot-on-Galaxy-S3

Inca un lucru in minus ce-l are Neo vs S3-ul clasic:

Nu are tv out.
A trebuit sa scada de undeva pentru a avea pretul lui s3 clasic.. E chiar mai ieftin pe emag decat s3 clasic :)
Oricum telefonul ramane un best buy inca cativa ani sunt sigur.

#43
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Nu neaparat ca au trebuit sa scoata din caracteristici, atat poate Soc-ul Qualcomm.
Iar s3-ul clasic s-a produs ce-i drept la un cost mai mare de productie, insa tot adevarat e ca dupa 50 de milionae de unitati vandute costurile facilitatilor de productie, a dezvoltarii s-au amortizat demult.

Ani in nici un caz nu va fi best buy, poate luni.
La cum se misca piata asta, in cateva luni vom avea soc-uri pe 64 biti cu performante aproape duble ( vedeti snapdragonurile 401).

Ca in schimb va ramane competitiv ca ce ofera cativa ani e alta tereaba, softul progreseaza oricum mai greu decat o face hardul.

#44
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,584
  • Înscris: 09.09.2013
Oricum ceva tot e ciudat.. Pe strada cine are s3 e cineva... Chiar daca unii au telefoane mai bune hardware decat s3.. De ce asa? Nu inteleg asta... Adica pe toti care iam intrebat ce parere au de s3 toti au zis ,,e tare,, sau  ,,mi-as dori unul,, sau mai stiu eu ce.. Pe cand daca intreb de xiaomi mi3 toti zic  ,,ce e asta? Aha... nu vreau,,
..

#45
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Ei e normal, in romania toti vor masini nemtesti si smarturi coreene.
Samsungul se bucura inca de o imagine f mare, dati seama ca au vandut sute de milioane de deviceuri high end, nu mai punem si pe cele middle si low end.

Iar ca look, inca coreenii au un avantaj in fata chinezilor care vin totusi tare din urma.

Dar, din punctul meu de vedere, constructiv, ca si realizare a carcasei, a placii de baza, a lipiturilor si ce mai vreti, produsele producatorilor de top surcalseaza fara doar si poate aparatele chinezesti.
Nu mare mi-a fost mirarea cand am desfacut un lenovo si nu avea soc-ul asigurat pe margini cu rasina, Fiind placa defecta, am reusit sa dezlipesc cu destula usirinta soc-ul cu ajutorul unei lame de cutter, lucru ce nu l-am putut face pe placa unui lg spre exemplu.

Iar ca si materiale, ce asigura rigiditate telefonului, chinezii inca mai au drum lung de facut.

Ei mizeaza tare pe caracteristici tehnice facand compromisurile de mai sus, astfel rezultand unu pret mai mic.

Ar mai fi si suportul, firmele de care abia acum incepem sa auzim nu prea ofera suport, adica cum a venit telef din fabrica asa moare.
Exista desigur comunitatea ce poate oferi custom romuri in sa nu toata lumea e ahtiata dupa root si custom romuri, aici Samsungul desi e si el incet ( ca multi alti producatori de top) in a oferi actualizari le face si oricum chiar si pe telefoanele low end macar actualizari de securitate tot ofera.

Repet, important e ca device-ul ce-l cumperi sa-ti placa la design, sa-ti satisfaca nevoile, restul fiind fita.

#46
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
Deja am facut cerere de restituire a produsului. Are probleme, se apasa touchscreenul singur, am observat asta atat in meniul telefonului, cat si in aplicatia youtube. Naiba stie ce are. Pacat, eram entuziasmat de el. Acum am optat pentru alt producator

Edited by bethlen, 28 September 2014 - 19:05.


#47
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Asta e avantajul cumpararii online, sunt obligati in 31 de zile de la cumparare sa-ti schimbe produsul sau sa-ti restituie banii daca nu-ti place, nu mai zic daca are si pbme.
Cat despre pbme, nimic nu e perfect, se intampla si la case mai mari.

#48
mokolino29

mokolino29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.03.2014
Mie imi place S3 Neo i9301 (varianta single sim), e al sotiei, aseara m am chinuit vreo 6 ore sa il descarc de la 54% la 5% ca sa il pot pune la incarcat peste noapte. Imi place in primul rand cum arata, se misca fluid, la semnal wifi sta bine, sunetul in convorbiri este f bun, dar sunetul in difuzor e cam slabut. Perfect nu poate fi...Posted Image

#49
roforce10

roforce10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.12.2009
Sper sa nu para o intrebare prost pusa, dar as vrea sa va intreb cam cat credeti ca va mai fi s3 i9301 in oferta magazinelor. Intreb lucrul asta deoarece as dori sa-l achizitionez undeva intr-un viitor nu foarte apropiat.

Edited by roforce10, 02 October 2014 - 19:58.


#50
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,584
  • Înscris: 09.09.2013

View Postroforce10, on 02 octombrie 2014 - 19:41, said:

Sper sa nu para o intrebare prost pusa, dar as vrea sa va intreb cam cat credeti ca va mai fi s3 i9301 in oferta magazinelor. Intreb lucrul asta deoarece as dori sa-l achizitionez undeva intr-un viitor nu foarte apropiat.
Salut.. Încă câțiva ani după părerea mea :) Este un telefon reușit care atrage publicul

#51
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Va recomand sa nu descarcati bateria mai jos de 15%.
Desi teoretic pt calibrarea sistemului de operare se recomanda descarcarea completa la ceva timp, in restult impului daca celulele li-ion sau polimer sunt trecute prin cicluri de descarcare masiva ele nu vor rezista asa de mult timp.
In practica, acumulatorii pe baza de Litiu ce au fost reincarcati de la 20% au tinut mai mult decat cei ce au fost folositi pana la 5% sau mai jos.

Apoi, legat de speaker, am citit pe undeva ca dupa ce se face root se poate modifica intr-un fisier o valoare ce va creste volumul.
Insa, dat fiind ca s3-ul are doar un singur difuzor si e setat spre fidelitate mai mult decat pt volum maxim,  e normal sa ni se para ca nu suna tare indoesbi daca si continutul redat nu are un volum corect.

Legat de disponibilitate, eu zic ca mai mult de jumatate de an s3-ul nu va dainui.
Va dati seama ca in curand soc-urile middle vor avea procesoare pe 64 de biti si nu va mai fi demn de renumele S3 hardware-ul actual.
Ca Samsung va face un telefon asemanator ca dotari si in viitor e alta treaba insa nu cred ca va mai continua cine stie cat timp cu numele S3.

Pt cei ce il doresc eu sincer va recomand un card avantaj, dureaza 2 sapt sa-l primiti si va ofera posibilitatea sa luati in rate fara pic de dobanda.
Cel mai mare magazin online de la noi ofera standard 4 rate fara dobada insa cand face promotii ofera nu mai putin de 24 de rate fara dobanda.

Cumulat cu promotia, ce e la pret redus, daca il luati la 800-900 lei, va dati seama ca veti avea de dat lunar 38 lei. E pomana curata si nu se merita sa astepti.

Chinezii vin tare de tot din urma si deja nu ca ofera smarturi generoase la specificatii, insa au inceput sa-si faca singuri chipurile soc.
Asta va pune presiune pe piata si ciclurile de schimbare a produselor va descreste dupa parerea mea.

Pana la urma e un lucru bun pt ca o concurenta puternica va insemna si preturi bune pt noi.

Eu zic ca acest neo a luat fiinta datorita stocurilor uriase de piese ce i-a ramas Samsungului de pe linia s3-ului original.
Uitati-va doar ca dupa atat amar de timp s3-ul clasic inca mai e disponibil.

A folosit alt soc mai actual tocmai pt ca e mai ieftin (socul exinos de pe S3 nu se mai produce, insa Samsung sigur mai are stocuri mari, insa fabricate la pret mai mare decat o face Qualcomul cu acest Snapdragon 400).

#52
roforce10

roforce10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.12.2009

View Postdanidica, on 03 octombrie 2014 - 02:06, said:

Salut.. Încă câţiva ani după părerea mea Posted Image Este un telefon reușit care atrage publicul

Salut. Nu trebuie sa-l tina chiar ani in oferta lor, eu m-as bucura sa-l pot cumpara undeva prin martie-aprilie 2015(daca va mai fi disponibil). Mizez pe faptul ca este inca un best buy care a aparut recent pe piata, iunie 2014 am impresia (ma refer la i9301). Ca hardware are dreptate muraru_dan, insa sper sa nu-l retraga dupa nici un an de la lansare.

#53
bombanitorul

bombanitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 28.04.2014
Singurul defect este ca nu are Cyanogenmod 11.

#54
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Asta nu e defect, socu-ul e relativ tanar si va trebui sa le mai dam putin timp developerilor pana sa-l scoata.
Din ce am citit pe xda, mai au putin, f putin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate