Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Serioux S716TAB

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Procesor:
Model Procesor:Cortex-A8
Frecventa procesor:1.2 GHz

Display:
Tip display:Capacitive Multi-Touch 5 puncte
Diagonala (inch):7
Rezolutie:800 x 480

Memorie:
Capacitate RAM:512 MB
Tip memorie:DDR3

Stocare:
Spatiu de stocare:4 GB

Multimedia:
Camera WEB:In fata: 0.3 MP
Slot memorie:MicroSD
Capacitate maxima acceptata:32 GB

Placa Video:
Chipset video:Multi-Core Dual Mali-400 2D/3D core

Comunicatii:
Wireless:802.11 b/g/n
3G:Nu

Alimentare:
Baterie:2400mA 3.7V

Porturi:
Iesire audio:3.5 mmUSB 2.0:1 x Mini USB

Altele;
Greutate:300 g
Caracteristici speciale:G-sensor
Adobe Flash 10.3
Dimensiuni (W x D x H):181.5 x 121.1 x 9 mm
Culoare:Negru

Software
Sistem de operare:Android 4.0.3 ICS


Salutare. Avand in vedere ca nu am gasit nici un thread despre aceasta tableta, si au fost atatea oferte de black friday sau de vara pentru ea, timp in care s-a vandut la pretul de 99ron, am decis sa deschid eu unul ca sa ne lamurim in caz ca avem useri care vor sa impartaseasca experienta cu tableta respectiva.
Eu am luat-o anul trecut, dar i-am dat-o tatalui meu, si merge si in ziua de astazi.
De curiozitate, am zis sa iau si eu una la promotia de acum, sa bag niste joculete mici de plictiseala, si sa pot sa storc tot ce se poate din ea cu moduri si softuri.

Asa ca, banuiesc ca sunteti cativa care aveti tableta de anul trecut.
A schimbat cineva softul? A facut cineva root? Avem la dispozitie vreo comunitate pe xda developers?

(In caz ca mai este un thread la fel, pe care nu l-am gasit la search, imi cer scuze!).

Attached File  img288853_05042013175550_0.jpg   82.1K   12 downloads  Attached File  img288853_05042013175550_1.jpg   94.51K   14 downloads  Attached File  img288853_05042013175551_2.jpg   41.31K   11 downloads  Attached File  img288853_05042013175551_5.jpg   134.01K   9 downloads

Edited by FallenAngel, 26 June 2014 - 11:55.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cum se misca touch-ul la ea? Trebuie sa apesi mai tare?

#3
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Mie in afara de ipad si 2-3 cu android mi se par toate pocnitori.

#4
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014

View Postdanutz96, on 26 iunie 2014 - 12:14, said:

Mie in afara de ipad si 2-3 cu android mi se par toate pocnitori.

Hai ca sunt si tableta cu windows 8 care sunt foarte bune si la preturi destul de mici. Chiar mai mici decat cele cu android.

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
A ajuns tigaia mea, luata ieri de la e-mag. Surprins de ambalaj, ma asteptam la o cutie ieftina, e o cutie misto, sistem de inchidere magnetic...
Surprins si de constructia tabletei, extrem de bine inchegata.  Touch-ul e excelent. Folia cu care vine, opune insa rezistenta cand glisezi degetul pe ea, e o senzatie naspa.

a, si vine cu android 4.2.2.

Edited by slai, 26 June 2014 - 12:40.


#6
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
E mult mai buna fata de 745, care a venit data trecuta la 99 de lei. Au luat aceiasi tableta si au lucrat la soft, se vede treaba. Sigur, mai era mult de lucru, dar fata de 745 e parfum.

Root merge, daca vrei iti las un tutorial facut de mine despre cum se face root pe PM. Comunitate pe Xda nu are, poate doar un model identic din China (exista o groaza). Exista si ROM-uri chinezesti la ea, dar nici unul nu mi s-a parut mai bun ca cel stock. Il puteti cere pe e-mail la Serioux, il au.

Btw, am ramas si eu suprins de ambalaj.

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
root cam ar trebui, am vazut ca vine cu seenow, zdranga, nu's ce taxi preinstalate. inca e acceptabil, aia de la allview se apuca sa bage tampenii si se opresc cand nu mai e spatiu.
ca utilizare are liber 260 ram, 1.6g memorie.

#8
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Scuze de offtopic, nu aveti careva vreun articol/pagina cu si despre root, adica explica notiunea de root, ce face, la ce se foloseste, etc. Ms.

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
https://www.google.r...id root ce este

Edited by gumball3000, 26 June 2014 - 13:21.


#10
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
eu nu vad mari diferente intre acest S716 si "clasica" S700... a, ma rog, vine cu 4.2.2

Eu am un S700 si e foarte ok. Problema, evident bateria dar la ce sa te astefpti :). Pentru cei interesati: http://next.lab501.r...eta-entry-level si http://touchscreen-a...toxicro_26.html

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postgumball3000, on 26 iunie 2014 - 12:10, said:

Cum se misca touch-ul la ea? Trebuie sa apesi mai tare?

Daca e touch, de ce ar trebui sa apesi ? Altfel ar fi push.

#12
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Uite aici un review destul de reusit.

#13
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Am vazut din intamplare acest topic la subiecte noi si va impartasesc cateva opinii dupa 10 min de folosire. Mi-am luat-o si eu mai mult de curiozitate, pentru cine vrea sa aiba o tableta decenta, va recomand sa mai puneti cateva sute de lei, este cat de cat OK, insa doar prin prisma pretului.
Sa inteleg ca ii pot da jos folia?

#14
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmiki07, on 26 iunie 2014 - 12:49, said:

E mult mai buna fata de 745, care a venit data trecuta la 99 de lei. Au luat aceiasi tableta si au lucrat la soft, se vede treaba. Sigur, mai era mult de lucru, dar fata de 745 e parfum.

Root merge, daca vrei iti las un tutorial facut de mine despre cum se face root pe PM. Comunitate pe Xda nu are, poate doar un model identic din China (exista o groaza). Exista si ROM-uri chinezesti la ea, dar nici unul nu mi s-a parut mai bun ca cel stock. Il puteti cere pe e-mail la Serioux, il au.

Btw, am ramas si eu suprins de ambalaj.

Serios? Chiar nu am realizat.
Eu am varianta de anu trecut de la emag.
Cutia era foarte ok, cabluri cacalau, otg, alimentari, incarcatoare, si tableta in sine este foarte bine construita, insa singura problema deranjanta la ea era rezolutia destul de mica (1xx ppi), si faptul ca mergea foarte slab softul.

Chiar nu am stiut ca este alta varianta.

Sa-mi lasi si mie tutorial de root, si ce alte moduri/link-uri mai ai pentru ea.
Iti multumesc frumos!

LE: Ai dreptate, am varianta 745 acasa.

View Postgumball3000, on 26 iunie 2014 - 12:10, said:

Cum se misca touch-ul la ea? Trebuie sa apesi mai tare?
Touch-ul merge bine pentru ca este capacitiv, si nu rezistiv (presiune).

View Postdanutz96, on 26 iunie 2014 - 12:14, said:

Mie in afara de ipad si 2-3 cu android mi se par toate pocnitori.
Depinde la ce le folosesti. In mare parte sunt 100% de acord cu tine, insa pentru un pusti mic, o fetita, 2-3 joculete de inteligenta merg si pe tableta aceasta, daca nu ai destui bani pentru ceva serios.
Pentru acesti banuti (99ron), merita sa o tin si pe post de rama digitala, sa fiu sincer.

View PostFlorin_Alex, on 26 iunie 2014 - 14:49, said:

Am vazut din intamplare acest topic la subiecte noi si va impartasesc cateva opinii dupa 10 min de folosire. Mi-am luat-o si eu mai mult de curiozitate, pentru cine vrea sa aiba o tableta decenta, va recomand sa mai puneti cateva sute de lei, este cat de cat OK, insa doar prin prisma pretului.
Sa inteleg ca ii pot da jos folia?
Da, merge folia data jos.
Eu am dat-o la a mea (daca o fi la fel ca la S716)

Edited by FallenAngel, 26 June 2014 - 15:48.


#15
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Revin cu primele impresii.
In primul rand am ramas placut surprins ca pot folosi un stick Digi mobil, cu ajutorul cablului otg inclus.
Sunetul este mai bun decat la unele laptopuri, dar cam pacane uneori, nu stiu daca e vina difuzorului sau a softului, banuiesc ca a softului.
Bateria tine cam 3 ore, am remarcat ieri un bug, dar nu am avut timp sa vad exact despre ce era vorba. Cand ajunge bateria pe la 35%, apare un mesaj de eroare si cred ca nu mai functioneaza USB-ul, astfel ca nu mai puteti folosi stickul de net. O sa testez si voi reveni cu un mesaj.
Programe am instalat pana acum doar pentru copil, gen Tom the talking cat care la cateva minute isi pierde sunetul, trebuie sa inchid ecranul si apoi isi revine. Nu faca asa la toate programele, dar la cele din seria respectiva asa face.
O sa revin si cu alte opinii dupa ce voi reusi sa o mai testez, momentan la banii ei este relativ ok.

#16
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Dap, am uitat sa specific ca merge netul de la rds prin cablul otg. E chiar un plus foarte mare pentru ea!
Mie o sa-mi vina astazi.

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Mesajul ala de eroare imi apare si mie. E si idiot conceput, nu intelegi ce vrea sa zica, plus ca mai tipa si difuzorul.
Contabilitatea procentelor de baterie nu o tine prea bine, nu am incercat o aplicatie dedicata.
Pou, candy crush si alte jocuri de gen merg fara probleme. Trebuie ceva rabdare la incarcare la unele.
Youtube merge fara probleme.
facebook, dupa ceva scroll prin aplicatie capata un pic de lag la incarcarea imaginilor.
Fiumeu stiu ca a instalat subway surfers, nu m-am uitat cum merge, dar presupun ca reclama daca era ceva in neregula.

Chestie enervanta, are lag si 2 secunde la rotirea imaginii. Accelerometrul e cam idiot. Plus ca mai roteste, patit de 2 ori, si fix invers, de ma trezesc ca-mi pune imaginea fix cu fundul in sus, si o lasa asa.

#18
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Trebuie sa ii gasim un launcher micut si rapid, poate si un alt soft mai curat, gen cyanogenmod, dar o sa fie cam greu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate